build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на Министерството за транспорт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 02-Jan-2018 at 17:57
Џоле, прашањава им е беа упатени од нас за оваа зграда, ама одговорите завршиле кај „Плусинфо“...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 04-Apr-2018 at 19:24
Odamna nemam pominato odovde,sto stana so objektov,staven li e vo funkcija??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 04-Apr-2018 at 21:33


Не е пуштен во употреба, освен тоа и просторот пред зградата не е поплочен. Секој ден поминувам оттука.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 25-Jun-2019 at 12:25
8 ГОДИНИ СЕ ДОГРАДУВАAТ ДВА КАТА НА ЗГРАДАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ, УШТЕ НЕМА ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ

Зградата на Министерството за транспорт и врски која почна да се доградува во ноември 2011 година, сѐ уште не е готова. Објектот 8 години после почетокот на градежните работи за доградба на два ката, нема технички прием.

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК зошто министерството уште не е вселено во објектот на плоштадот Филип Втори, вели дека техничката документација не е во целост готова, но не појасни зошто е тоа така и каде е проблемот што зградата уште нема технички прием.

„Можеби пред извесен период требаше да се вселиме во зградата, но додека техничката документација не биде во целост завршена, тоа нема да се случи. Очекуваме во најбрз можен рок изведбената состојба да биде завршена. Во моментот зградата сѐ уште нема технички прием“, изјави министерот Сугарески.

Обновата на објектот со најава за надградба за уште два ката почна во ноември 2011 година. Првиот рок за завршување на градежните активности беше една година, но тој беше поместен неколку месеци откако почна градењето на барање на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија бидејќи не беше во согласност со сеизмичките стандарди.

Првиот проект за обнова на зградата предвидуваше рамен покрив со градина во која требаше да бидат поставени украсни скулптури, а просторот беше најавен како место за одмор на вработените, но изведениот покрив не е рамен, а скулптурите место на покривот, ставени се како украси на фасадата.

За доградба за два ката на зградата потрошени се 5,7 милиони евра. Експертите забележуваат дека оваа доградба е прескапа. Со истите пари Министерството, место да прави надградба и доградба, можело од темел да изгради сосема нов објект. За споредба, од истиот проект „Скопје 2014“, целосната изградба на зградата во се смести Агенцијата за аудиовизуалени услуги, пред некогашниот хотел „Бристол“, спроти Музејот на Град Скопје, чини 4,7 милиони евра. Зградата има приземје, осум ката и поткровје чија изградбата е поевтина од доградбата на Министерството за транспорт и врски.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/8-godini-se-dograduvaat-dva-kata-na-zgradata-na-ministerstvoto-za-transport-ushte-nema-tehnichki-priem/
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 04-Feb-2020 at 02:29
А овде што стана со историското вселување во објектов ?
некое инфо има ли ?   
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 04-Feb-2020 at 07:25
Originally posted by mr bombastic

А овде што стана со историското вселување во објектов ?
некое инфо има ли ?   


Ништо чудно на крај да го продадат и овој објект

Градска куќа ја направија ја продадоа,АДСДП исто сега можеби и овој објект и на ред...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 04-Feb-2020 at 10:15
Освен тоа, станбената зграда до Министерствово остана со заѕидани дупки наместо прозорци, ептен го нагрдува просторот.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 02-May-2020 at 11:15
Што бидна со објектов веќе со месеци никој не го ни спомнува,има некој голем проблем?...последно беше дека треба да се прави технички прием ама сеуште не е направен.

Edited by stef4o - 02-May-2020 at 11:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 19-Oct-2020 at 17:25
Ова дотолку заглави што веќе не го ни спомнуваат

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 19-Oct-2020 at 18:38


Originally posted by Џоле

Освен тоа, станбената зграда до Министерствово остана со заѕидани дупки наместо прозорци, ептен го нагрдува просторот.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 09-Apr-2021 at 15:12
ПО 10 ГОДИНИ ЗАВРШИ ДОГРАДБАТА ОД 5, 7 МИЛИОНИ ЕВРА НА ЗГРАДАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ, ВРАБОТЕНИТЕ ПРЕСЕЛЕНИ ВО ОБЈЕКТОТ

По десет години, конечно е завршена доградбата на барокната зграда на Министерството за транспорт и врски на Плоштадот Филип Втори во Скопје. Зградата која почна да се доградува во 2011 за уште два ката и да се менува фасадата во барок стил, со години немаше технички прием.

Од Министерството за транспорт и врски велат дека проблемите се надминати, зградата добила технички прием и веќе администрацијата е преселена во реновираните простории.

Обновата на објектот со најава за надградба за уште два ката почна во ноември 2011 година. Првиот рок за завршување на градежните активности беше една година, но тој беше поместен неколку месеци откако почна градењето на барање на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија бидејќи не беше во согласност со сеизмичките стандарди.

Првиот проект за обнова на зградата предвидуваше рамен покрив со градина во која требаше да бидат поставени украсни скулптури, а просторот беше најавен како место за одмор на вработените, но изведениот покрив не е рамен, а скулптурите место на покривот, ставени се како украси на фасадата.

За доградба за два ката на зградата потрошени се 5,7 милиони евра. Експертите забележуваат дека оваа доградба е прескапа. Со истите пари Министерството, место да прави надградба и доградба, можело од темел да изгради сосема нов објект. За споредба, од истиот проект „Скопје 2014“, целосната изградба на зградата во се смести Агенцијата за аудиовизуалени услуги, пред некогашниот хотел „Бристол“, спроти Музејот на Град Скопје, чини 4,7 милиони евра. Зградата има приземје, осум ката и поткровје чија изградбата е поевтина од доградбата на Министерството за транспорт и врски.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/po-10-godini-zavrshi-dogradbata-od-5-7-milioni-evra-na-zgradata-na-ministerstvoto-za-transprot-vrabotenite-preseleni-vo-objektot/
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 12-Apr-2021 at 01:30


Ова спаѓа во рубриката верувале или не
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 12-Apr-2021 at 21:20
можда една од најлошите промени на фасади од СК2014... искасапија нешто што беше еден волумен, затоа што министерството не беше дел од целосната фасада на објектот... сега го имаме тоа ќошето што е со старата фасада и искасапената фасада кон Ибни Пајко... една огромна бљувотина од импровизација, комплетно карактеристична за Ск2014
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 12-Apr-2021 at 22:18
Чудо. Барем да го тргнеа тој пропагандниот монитор. Ем не работи, ем прави комбинацијата со веќе лошата фасада да личи уште повеќе туркменистанска.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 25-May-2021 at 08:52
Опис:
Се изврши реконструкцијата и надградба за дополнителни 2 ката на зградата на Министерството за траспорт и врски, на влезот на Старата чаршија кај плоштадот Филип II. Зградата доби нов главен влез, приземје со влезен хол, пријавница за чекање и два лифта за движење на горните катови.

Вредност: 6.200.000 €
Период: 11/2012 - 11/2020https://www.beton.com.mk/project/rekonstrukcija-na-ministerstvo-za-transport-i-vrski/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 25-May-2021 at 09:36

Стара е сликата или навистина си направиле паркинг пред зградата?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 25-May-2021 at 10:24


Не е стара, секојдневно има паркирани возила пред целата зграда. И оставен е само тампон, не е поплочено.
За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 27-May-2021 at 00:43
Која е причината, зошто не е поплочено со години местото... се знае ли нешто ?
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 27-May-2021 at 12:39
Jas mislam deka toa kje bide servisna ulica koja ke prodolzuva od ulickata pred Filharmonija i Parkot Ibni Pajko...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 27-May-2021 at 14:22
Не верувам дека ќе биде сервисна уличка, премногу е блиску до зградата, буквално излегуваш и стапнуваш на улица, не е безбедно. Ми се чини дека е повеќе политички инает (заради Скопје 2014) или можеби само е типичната немарност за јавни простори, иако оваа градска власт направи неколку позитивни чекори во тој правец.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.