build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на Министерството за транспорт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 26-Jan-2014 at 23:10
Originally posted by Skopjanecot


Која е таа Европа кај што штедат толку пари?


Исекоја реченица што почнува со "Во Европа дечко..." ми е како излезена од времето на комунизмот кога медиокритетите викаа: "


Без навреда. Претпоставувам дека постот си го пишал со најдобра намера, само сакав да укажам на тоа дека и ние сме луѓе и кај нас се слични работите како и насекаде. Па дури и во препочитуваната "Европа"...


Za prvovo koja Evropa Osven Norveska drugite site stedat bate site!!!!Dump

Za Vtorovo so decko taka ja pocnav recenicata deka nickot  e Еден Дечко!!!Dump

Za tretovo sto totalno ne si vo pravo nie ne sme luge nie sme kanibali luge umiraat za rabota 23 godini rabota nema stigna vreme koga novinarite se milioneri i nie treba da si vikame ako be so neka kradat i u evrpopa kradat vaka dur terame od nas drzava i narod ne biva!!!Dump
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 27-Jan-2014 at 08:17
Пробај без толку емоции да одговараш на постовиве. Делиме мислења, не водиме војна тука.

1. Штедат на јавните набавки и социјалните трошења, а пари нема пошто со државни пари ги помогнаа приватните банки. Инаку, банкарите уште одлично (и луксузно) си живеат додека тие што ги осеќаат "ефектите" од штедењето се обичните граѓани. Најпогодени се социјално најзагрозените.

2. Знам дека Nick-от е ЕденДечко, ама тоа не го ислучува фактот дека "звучи" како излитените фрази шти се користеа "на времето"

3. Пак ќе речам - помалку емоции, повеќе аналитичко размислување. Баш емотивното размислување е тоа што не дели од остатокот на "Европа". Канибали?! Дај да го задржиме нивото човече (колку/толку). Никој не рече дека треба да трпиме дури не крадат, тоа ти сам си го измисли. Ја само реков да не идеализираме и малку покритички да размислуваме. Од делување "на Ура" и сме дојдени до ова дереџе.
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 27-Jan-2014 at 14:18
SI se fatil nesto so mene gledam jas emocii nema vo japonija tamu se se roboti koga sme kaj emociite toa ne deli od zivotnite neli i pak ne si vo pravo kakvo analiticko razmisluvajnje ??? abe dela drugar dela dosta mi e od eksperti i seznajkovci da fatat da zborat i da vilkame lele kolku se slatkoreciti kolku se pametni a vo praksa trt nisto edna golema nula za 23 godni niusto ne napravija tie eskperti i nivnoto analiticko razmisluvane i da ti kaza dekat treba da trpime i da kuteme zosto segde bili istoto mislam ne sme nie kinzei pa kopii da pravime na sve!!Dump
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 27-Jan-2014 at 18:26
Еден од најдобрите другари е Јапонец и ич не е робот. Можда добро ќе беше да е пошто баш сега работиме еден заеднички проект, па немаше да мора да спие и да јаде...цело време ќе работеше.Smile
А за дела, тоа тешко на форум. Тука се тера дискусија. Експерти би требало да сме во сопствената професија, а не на форум...ама ние Македонците сме си најпаметни по форуми и по кафани, а у професијата сме посебни "професионалци"...само што многу често професионалните "успеси" не ни се баш "мерливи"...посебно не според омилените ти "Европски стандарди"...

Иначе пошто мислиш дека може преку ноќ да станеме "Европа", еве ќе ти кажам: Истото го мислат и овие од Владата. Затоа еве пробуваат Скопјево преку ноќ (без некој посебна анализа) да го направат "Европски град". И си мислат дека "на Ура" ќе се реши работата. Ќе изградат едно старо Скопје, дури и постаро од тоа што било...сите бараат све да добијат одма сѐ.

Македонски работи: бараме да се збогатиме преку ноќ (без работа ако може), бараме наеднаш да се смени културата (без да се почитуваат правилата и законите ако може), бараме да бидеме почитувани интелектуалци (без претходно читање, информирање и константно учење ако може).
Епа друже - НЕ МОЖЕ!
Можеме само да глумиме интелектуалци, да глумиме професионалци и да се збогатуваме преку мучки. Ама мозок, култура и почит не се купува, голем напор си бара...

P.S.
Не сум "се фатил со тебе нешто". Дискутирам со секој на форумов, без разлика...


P.P.S.
Еве бе друже едно и од мене: Dump Шта пије кафана?!
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 28-Jan-2014 at 11:55
Pa istoto go mislam i jas preku nok ne se stanuva drzava 23 godni lugeto na vlast nisto ne napravija za narodot a sve za sebe!!  Ova so Japonija e zezancija deka neli oni se po robotite sto se odnesuva do poslednvo sto si go napisal totano si vo pravo i jas na toa nasocuvav vo predhodnite komentari samo ne si me razbral ocigledno trebad da rabotime dela trebaat kako primer za dr generaciii da ima barem od kade da ucat za etika moral i dr. a ne da znaat deka so partiska kniska sve se resava !!!Dump(ovoj smyle ne e upaten kon tebe vaka gi zavrsuvam site postovi radi fora!)


Edited by Dzeksi - 28-Jan-2014 at 12:01
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 29-Jan-2014 at 01:10


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:14
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 29-Jan-2014 at 02:06
Живот има... и позади розевите очила. А освен тоа види кој зборува за барање на политичко/идеолошка позадина, ни помалку ни повеќе истиот што пред некоја недела ме нападна само затоа што напишав дека Македониумот бил прекрасен, а јас требаше да се извинам и да објаснам дека не сум припадник на партии, не им верувам, по стотти пат, во секој случај импресивно е како во моите постови за стилови пронајде политика пред некое време.
Обиди се да размилиш подобро за напишанто нареден пат, те убедувам дека ќе пронајдиш многу поубави нешта од одвратната политика. #Peace

Edited by Еден Дечко - 29-Jan-2014 at 02:17
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 29-Jan-2014 at 08:31
Originally posted by marko.kostoff

Бидејќи се изнафилозофиравте и како по обичај правите слон од мува, ајде за промена малку логика, во неколку можни сценарија:

1. Секое платно кое е ставено на секоја градба е секако отпечатено. Дали ќе биде отпечатено со лого или со планот, воопшто не менува. А ако веќе може да се избере, зошто да не биде со планот кога е поубаво и покорисно, а и како што кажа некој, повеќе во тек со светските трендови.

2. Секој изведувач секако поседува плотери и машини за печатење од овој тип, така што лесно може самиот да испечати што му душа сака.

3. И да нема самиот печатачи, секако соработува со некоја фирма за печатење, кај која печати големи количини, мошне често и со тоа има мошне повластени цени.

4. И конечно, по мене најмалку веројатното: еве и да нема ни повластени цени, платното нека има 1.000м2, земајќи ја предвид испечатената површина, не верувам дека ги чини повеќе од 10 евра за м2, а и тоа мислам дека е многу, но ајде еве за да ја имаме поскапата варијанта. Значи, сѐ на сѐ - 10.000 евра.

И сакате да ми кажете дека тоа е сума за која треба овде да се филозофира и преџвакува 3 страни од нишкава како тоа и било целта на целиот проект и дека се краделе и заработувале пари…

Оладете луѓе. Има живот и надвор од мрчењето и барањето длабока почитичко/криминална позадина во буквално сѐ.



секако Big%20smile

Незнам како квалитетно да ти одговорам на "аргументиве". Ако пробам, мислам дека и јас ќе допринесам да се спушти нивото на дискусијава. Ама ќе оставам ти да ја носиш заслугата за ова. Остваруваш. Big%20smile
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 29-Jan-2014 at 13:10


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:15
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 29-Jan-2014 at 13:18
Не знам дали е заверено тука или во друга нишка, јас случајно поминав и видов дека и внатре во црквата св. Димитрија што беа тие високите дрва се исечени.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 29-Jan-2014 at 14:21
Originally posted by marko.kostoff

Само сакав да те поправам за Македониумот - провери си, јас не сум те нападнал. Нешто си помешал.

Провери ја последната страна од нишката за Македонски Народен Театар (која што беше тотален оф-топик но истиот колку што се сеќавам не беше предизвикан од мене).

Edited by Еден Дечко - 29-Jan-2014 at 14:23
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 29-Jan-2014 at 14:30

Друже...не вреди...батали...
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 29-Jan-2014 at 14:53
Очигледно. Но на мене ми беше апсурно, да не испадни дека сум се навредил, еве да речеме ме сепна, не сакам кога некој ги политизира моите ставови (особено не кога станува збор за уметност и архитектура, еве при читање можете да видите колку е само тоа смешно и не само смешно туку и трагично затоа што колку и да се различни политиката и архитектурата кај нас стојат едно до друго) па можеби затоа. Најстрашното нешто што можи да и се случи на архитектурата е истата да се испомеша со политиката. Политиката ја убива креативноста и истрошува, а без креативност нема убава архитектура (убава во поглед на местоположба, функционалност, софистицираност и естетска вредност). Како и да е да не навлегувам ние се средивме па уште естетиката остана.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 31-Jan-2014 at 11:03
Ama fakt e deka lugevo ( Vlasta ) rabotat nedomakinski i nedomakinsi go srabotuvaaat proektov SK 2014 i gledaat sto pobrgu da se ukrade i zavrsi bez nikakva kontrola (toa vo Evropa se vika Quality Check ) i kraj daj da ne begame od temata ( Nadgradba na ministerstvo za transport ) Dump
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 26-Feb-2014 at 03:58
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ Е СЕ' УШТЕ ПОД КИРИЈА



Реконструкцијата на објектот доцни поради измени во основниот проект

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА-ДИМОВА

Административците од Министерството за транспорт и врски се' уште работат во изнајмени канцеларии наместо во сопствената зграда преку Камен мост. Иако веќе требаше да седат во подновени простории во надградениот објект со нова стилска фасада, тие и во наредните месеци ќе ги користат канцелариите во некогашното Министерството за надворешни работи. Корекциите во проектот се главната причина за доцнење на најавената обнова на зградата на Транспорт и врски спроти црквата „Свети Димитрија“.

„Рокот за изведба на реконструкцијата на управната зграда на Министерството за транспорт и врски е продолжен до крајот на јуни 2014 година поради измени на основниот проект во фазата статика“, објаснуваат накусо од Транспорт.

Реконструкцијата ја стартуваа есента 2012 година и требаше да заврши за една година. Но, на терен старо-новата зграда уште зјае отворена во фаза на карабина. По неколкумесечен застој, периодов продолжија работите на објектот.

Според проектот, зградата треба да се надгради за два ката, а предвидено е и да се смени фасадата, која треба да биде во стилот на „Скопје 2014“. По реконструкцијата зградата ќе има приземје и пет ката. При обновата истовремено ќе се изврши целосно статичко зајакнување на постојната конструкција, со што ќе бидат опфатени и столбовите во подрумскиот дел, на приземјето и на катовите. Во внатрешноста на објектот ќе има два лифта, голема сала за состаноци и презентации, како и пристап за лица со посебни потреби и противпожарни скали.

Првите три ката од објектот ќе бидат наменети за општите служби на Министерството, а на четвртиот и на петтиот кат се предвидени кабинетите на министерот и на заменик-министерот и салите за состаноци. Покривот ќе биде рамен, организиран како покривна градина. Во подновената зграда ќе бидат сместени и Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, Државниот инспекторат за транспорт, Државниот комунален инспекторат и Агенцијата за сигурност во железничкиот систем. На овој начин, како што објаснуваа од Министерството, ќе се овозможи сите сектори и органи на ресорот транспорт и врски да бидат на едно место, наместо како што е сега на повеќе локации во Скопје.

Досега за реконструкција на објектот се потпишани договори во вредност од речиси 5 милиони евра. Градежните работи ги изведува скопски „Бетон“.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=A728F0E7C224BD44892EAE4C7AF13F15

Edited by Џоле - 26-Feb-2014 at 09:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 06-Mar-2014 at 14:40
Денешни фотографии...


DSC02997 by george k. 1981, on Flickr


DSC02996 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 09-Mar-2014 at 16:00
The remaining part on the left, is it not part of the Ministry of Transport?
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 09-Mar-2014 at 17:10
Originally posted by macedonia

The remaining part on the left, is it not part of the Ministry of Transport?


No, it's privately held.
Не, во приватна сопственост се.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 24-Mar-2014 at 11:03
stvarno loso isgleda zaborave leviot del i kuznaj koga ke se fasadira i on do togas bljak!!!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 24-Mar-2014 at 14:44
Па ова ептен мизерија ќе биде ако остане така.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.143 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.