build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комерцијален објект наместо црква на плоштадот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Oct-2011 at 23:19
Previous

Фала за планов и за објаснувањето. Сепак, не би ставил таму зграда... и споменикот на Самоил е премногу, а не па зграда...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Oct-2011 at 00:36
всушност, мене една работа не ми е јасна тука
зошто, кога веќе планираат по секоја цена да стават објект таму, барем не го прилагодат на формата која ја диктираат улиците (триаголник максимално) и висината на Лумикс
може палам касно, ама тој просто ќе беше совршен за објект со мала основа, како на пример меморијален центар на мајка тереза со малку по друг дизајн Big%20smile

за мерка го земам Лумикс, кој совршено ја следи линијата на двете улици и зградата на ЕВН
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Oct-2011 at 00:57
Дилемите за локацијава се јавуваат од тоа што постојат двојби во замислата и визијата на разни луѓе за овој "плоштад" или дел од него. Кај некои постои перцепција дека се работи за два коридора кои се споени и сега треба со содржина да се разделат, па во корист на таа содржина малку се стеснуваат коридорите. Од идеи за црква, еве деловен, до споменик, спомен дом и што се не. А кај други постои перцепција во која ова е дел од плоштад или градежната линија завршува со линијата на лумикс, која па е зададена со изградбата на самиот лумикс и ништо предходно не ја навестувало таа линија. Така ако може да го речеме, проблемот се јавува со тоа што лумикс е некако недоволно долг. Да беше малку поиздаден нанапред и предната фасада со тоа да беше малку помала, ќе ги решеше сите дилеми дали тука треба да има нешто или не. Јасно ќе ги одвоеше двата коридора, ќе го задржеше просторот како плоштад, а ќе дадеше до знаење дека нема повеќе простор за било што вметнување меѓу двата коридора.

Тука за да кажеме конечно дека сме го дооформиле овој простор може би треба да се најде некој архитект што ќе испроектира совршена надоградба нанапред на лумикс или евентуално некаква модификација во стилот на објект да го уклопи новиот, што тешко да така лесно би се спровело и од аспект кога ќе почне да се дебатира за се и сешто, или па да се најде некој кој ќе го испроектира ќошот што фали од лумикс доволно добро и блиску до лумикс така што ќе биде втор дел од лумикс на некој начин, само толку мал објект освен трафика што друго може да биде.

Се додека оваа така недоречена ситуација ја има на терен, овој простор ќе збунува и ќе отвара секакви идеи радикално спротивни една од друга што ќе биде простор за дебати од малку пожустар карактер.


Edited by lslcrew - 26-Oct-2011 at 01:02
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Oct-2011 at 02:03
Најубо портата да ја преместат на таа локација и да завршиме со тоа.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Oct-2011 at 02:12
Мое мислење е (веќе кога не се гради црква) да се помести и повлече назад споменикот на цар самоил да дојде во линија со другите објекти, а со тоа и да се одделат тие „коридори“.

Не гледам како таму би спикале функционален објект (освен нешто како црква, летниковец, мала меморијална хала... нешто такво). Администрација да работи така незнам како би изгледало.

Сепак форсирањето на објект тука го гледам како елиминирање на просторни површини во центарот на кои би можело во некоја иднина да се вметнат објекти од други структури.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Oct-2011 at 11:54
Konecno!

РЕАKЦИИ ОД ГРАЃАНИ И ОД АРХИТЕKТИ

На плоштадот да не се гради ни црква ни зграда

Стручната јавност бара дебата на која ќе дискутира за предлогот на градоначалникот Владимир Тодоровиќ за бришење на маркичката за црква на плоштадот и изградба на деловен објект на нејзино место

Граѓани и архитекти упатуваат низа негативни реакции по најавата на градоначалникот на Центар Владимир Тодоровиќ дека на местото на планираната црква на плоштад Македонија можна е изградба на деловен објект. Многумина го поздравуваат потегот на Општина Центар да ја избрише маркичката за црквата „Свети Kонстантин и Елена“ од плоштадот, односно да ја дислоцира пред домот на АРМ. Но, затоа пак реакциите се жестоки во врска со идејата на местото на црквата да се зацрта деловен објект, конкретно пред сегашната зграда „Лумикс“, кај ЕВН.

Просторот да дише

Никола Велковски, поранешен главен градски архитект и сегашен претседател на Групацијата за градежништво при Стопанската комора, смета дека со каква било нова градба плоштадот ќе се затвори, не ќе може да дише, бидејќи од другата страна е планирана изградба на Градска куќа, а и хотел. Поради овие причини, неговата порака е таму да не се гради ништо.

- Kако професионалци, првостепено, уште на почетокот укажувавме дека на тоа место воопшто не треба да се стави нова маркица, без разлика за каков објект станува збор, дали за црква или за нешто друго - изјави Велковски.

И архитектот Минас Баклачев е на иста линија.

- Лично сметам дека тој простор треба да остане празен, без физички објект. И визуелно не би било убаво доколку таму има некаков објект - кусо искоментира Бакалчев.

За архитектот Вангел Божиновски, пак, е неоправдано дислоцирањето на црквата од градскиот плоштад, на платото на Домот на АРМ.

Стручната јавност мора да дебатира

- Мислам дека промената на урбанистичкиот план „Мал ринг“ во врска со црквата, поради кои настанаа општествени турбуленции, е неоправдана. Треба да се размисли околу таа работа. Според мене треба да се собере пошироката стручна јавност и таа да ја донесе конечна одлука. Црквата „Свети Kонстантин и Елена“ на таа локација беше предвидена уште пред повеќе години. Не треба да се брза само заради тоа што се појави општествен проблем што нема врска со архитектурата- изјави архитектот Божиновски.

Воедно смета дека тој простор веќе има функција, парк, и дека не треба да зафаќа со нешто ново.

Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, Даница Павловска, предлага студија со цел да се види дали е можно на тој простор да никне деловно-административна зграда.

- Таа студија која ја спомена градоначалникот Тодоровиќ ќе даде одговори дали е оправдана изградбата на таков објект на плоштадот Македонија. Потоа, би се дебатирало и разговарало. Потребен е постојан дијалог со стручната јавност. Бараме стручно и аргументирано да се разговара на оваа тема - потенцираше Павловска.

Од Општината Центар, пак, повторија дека измените на урбанистичкиот план „Мал ринг“ се во тек и дека идејата не е конечна.

- Идејата се разработува, а потоа ќе следи јавна презентација на измените и дополнувањата, како и јавна расправа - одговорија од одделението за односи со јавноста.

Не изнесоа став дали по секоја цена мора на местото на црквата да се гради нешто сосема друго. Не дадоа ни одговори на колкава површина ќе биде предвиден новиот објект, како и детали за катноста и висината.

Анела Петрова

 

Никола Велковски: На тоа место воопшто не треба да се стави нова маркица

Даница Павловска: Студијата ќе даде одговори дали е оправдана изградбата на таков објект на плоштадот Македонија

АНKЕТА: Шеталиштето да остане широко и светло

- Ова е пијана држава. Нема врска што прави. Kако прво, нема место на плоштадот да се гради ваков објект. Kакви се тие проектанти што го загадија Скопје. Се претера, на секој метар скулптура, па сега и административна зграда. Не доаѓа предвид на тоа место да никне таков објект. Денеска градовите се бели, светли, со широки улици. Ние напротив, го стеснуваме просторот.
Цане Јанкуловски, академски сликар и вајар во пензија

- Според мене, на тоа место треба да си остане црква. Тоа е свето место, каде што некогаш постоел храм. Добро е што нешто воошто се гради. Менка Трнинковска, пензионер

- Сметам дека плоштадот го начичкаа. И сега е тесно. Имаме еден огромен споменик и сметам дека е доста. Не се потребни дополнителни објекти. Марика Рангелова, дипломиран економист

- Не е пожелно да се гради што било повеќе на плоштадот. Треба да се остави повеќе простор. Плоштадот треба да биде поотворен.
Иван Сандев, студент

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=B3256D6035A3AF408194299B48EC95C7
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Oct-2011 at 12:30

- Не треба да се брза само заради тоа што се појави општествен проблем што нема врска со архитектурата - изјави архитектот Божиновски. 

Прашањето е колку Вангел има врска со архитектурата. Ај архитектурата... ама урбанизмот, просторното планирање... е тука сигурно врска си нема...

- Ова е пијана држава. Нема врска што прави. Kако прво, нема место на плоштадот да се гради ваков објект. Kакви се тие проектанти што го загадија Скопје. Се претера, на секој метар скулптура, па сега и административна зграда. Не доаѓа предвид на тоа место да никне таков објект. Денеска градовите се бели, светли, со широки улици. Ние напротив, го стеснуваме просторот.
Цане Јанкуловски, академски сликар и вајар во пензија

Точно така. Ова е пијана држава и не знае што прави.

И се согласувам дека градовите треба да бидат просторно широки и оптимално просторно планирани. Секако, кој го разбира тоа... и наместо широки површини, ние го стеснуваме просторот. Што во секој случај не е природна одлика за човекот. Освен кога чуствува страв и несигурност.

- Според мене, на тоа место треба да си остане црква. Тоа е свето место, каде што некогаш постоел храм. Добро е што нешто воошто се гради. Менка Трнинковска, пензионер
 

WTF??? Како прво тоа место не е свето, Константин и Елена се наоѓала кај ГТЦ, Жена парк, тој простор. А на ова место била куќата на семејството Бојаџиу.

Втора работа. Тој простор мора да остане празен, од многу причини.

Трета работа.  Добро е што нешто воошто се гради.

Ова е веќе застарена фора... така да не се лажеме. Јас не ја купувам и кај мене не пали.

Добро е да се гради. НО, прво треба да се обработат некои работи. 

1. Зошто се гради, која е потребата од некој објект и дали воопшто треба да се изгради.

2. Која е функцијата и намената на тој објект.

3. Која е исплатливоста и ефикасноста од таков објект.

4. Колкава е приоритетноста на објектот и колкав е придонесот за целата држава, целиот град, но и за непосредната околина, зависно за каков објект се работи.

5. Каде се гради, дали е просторно (како местоположба, но и како дизајн) прифатлива и дали предизвикува или не предизвикува конфликти во просторот и природните коридори, како пешачки површини, осветленост, вентилација и слично. И евентуално оптимално можна просторна транспарентност.

6. Како се гради.

7. Кој ќе биде социолошкиот и општествениот ефект (позитивен или негативен) од објектот.

8. Сигурност и безбедност.

9. Самиот дизајн и изглед на објектот.

10. Достапност за граѓаните до секаков вид на информации за објектот, односно таа многу зборена, а ретко практикувана транспарентност на информации и постапки.



Edited by FoSsiL - 26-Oct-2011 at 12:40
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Oct-2011 at 12:45

Искрено не ја гледам поентата зошто си губите повеќе време и нерви за ваквите "проекти". Едноставно луѓето си шетале по европските метрополи, гледале панорамски слики како сите градови се збиени со куп згради околу нив, како секој средновековен плоштад е опколен со низа згради и луѓето си решиле ајде сеа да иаме и ние таква ситуација. Плус аргумент од типот дека ќе се загуши плоштадот е тотално ирелевантен во ваква ситуација, затоа што секогаш ќе се појават поддржувачи на оваа идеја кои ќе дадат аргументи дека воопшто нема да се загуши плоштадот. Како што Лумикс некако го збутаа и се повеќе се склапа у околината и е прифатен од народот, како што Цветен го изградија во Загреб,  а притоа деноноќно група на луѓе протестираше, за на крај Цветен да е преполн со купувачи на кои не им е битна местоположбата на истиот, така и тука ќе си се направи објектот, вработените ќе се радуваат што си работат ем у строг центар ем одма до десетина кафичи, а после тоа и секој останат граѓанин приќутно ќе го прифати.

Едноставно за градба на ваква местоположба многу е потешко да се најдат аргументи против, отколку што треба сите релевантни архитекти во Скопје да станат на бунт против Дебар Маало и Водно. Мене не ми е гајле што ќе прават со плоштадот, мене ми е гајле за тоа што го уништија Водно, го уништија најстарото урбано јадро во Скопје, Дебар Маало, а одеднаш секој се појаував да протестира за вакви објекти. 

Е затоа е пијана државата, затоа што секој по малку допринесува да ја доопијани.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Oct-2011 at 13:23
Steta sto sekade gi butkaat objektite! Ne se sto se gradi e dobro, zavisi lokacijata i objektot, a zalosno e sto politicar resava kade sto kje se gradi dodeka arhitektite moraat da se soglasuvaat.
N23 ima pravo, vekje se umorivme od vakvi diskusii sto nema nikakvo vlianije.
Edistveno resenie e, da ima miren protest i da pokazeme deka toa sto se planira da se gradi ne e vo red. Narodot kako sekogas spie, koga kje se razbude vekje docna e
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Oct-2011 at 13:36
Дрн-дрн Милојке работава, значи стварно не можам да ги сфатам нашиве архитекти и стручњаци.
Да не посочувам со име но, некои од овие стручњациве што говорат како тоа не треба да има градежна маркица на тоа место и просторот да "дишел" учествуваа со проекти на конкурсот за црквата за истава локација...

За останатото, потполно се сложувам со коментарот на N23, така да, да не се повторуваме.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-Nov-2011 at 18:46
Originally posted by HugoGoulding

Ако Лумикс е градежно земјиште, тогаш не гледам причина зашто на тоа место кај што се планираше прво црквата да нема објект ...?

Воопшто не е ист случај. Лумикс не опструира ништо и ги почитува оформените коридори и линии, а потенцијалниов административен објект оди контра ситуацијата на терен и делува како класична затка во секој смисол. Меѓудругото потенцијалниов административен објект се наоѓа и на трасата на предвидена битна подземна сообраќајница и ќе претставува изведбена компликација и финансиски товар за нејзина изведба.

Исто така незаобиколна е и разликата во висина. За разлика од Лумикс, административниот објект би бил многу повисок (логично 29 метри како што е предвидено со ДУП-от, што исто така се предвидува и за останатите згради околу плоштадот поради униформност во поглед на висините). Таа висина комбинирана со тесните пролази покрај објектот, би резултирала со оформување на „кањони“ и уште повеќе би го потенцирало ефектот на затка. Вакво збутување на објекти правеле во средниот век, ваљда од тогаш до сега урбанизмот напреднал барем троа.

Триаголниот простор пред Лумикс отсекогаш сум го гледал како локација погодна за споменик. Ионака сега во околината има споменици кои се многу лошо сместени и им треба подобра локација.


1
Логични, веќе оформени коридори


2
Поставеноста на Лумикс и на потенцијалниот нов административен објект во однос на коридорите. Нема споредба...



Edited by Cloverstack - 05-Nov-2011 at 18:51
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Nov-2011 at 21:39
Во ред, но овие зелени коридори што ги исцрта биле од негогашните улици, кои биле користени за моторен сообраќај а не за пешачки како сега, и тоа улиците се со 4 ленти.

Сега по таа траса не поминуваат коли туку луѓе, функционалните и просторни барања не се воопшто исти на овие зелени коридори.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Nov-2011 at 21:50
Точно, но и како пешачки коридори се многу значајни. Се разбира не велам дека со објектов ќе се закрчат коридорите и дека луѓе нема да можат да се разминат, но сепак би било лошо урбанистичко решение, за ова верувам се сложуваме.

Всушност со постот и со скиците повеќе сакав да илустрирам дека Лумикс каков-таков ги испочитувал тие некои природни линии што постојат таму и дека не ја упропастил ситуацијата, па сега да сме рамнодушни дали ќе има административен објект пред него.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Nov-2011 at 23:41

Една молба. Дали може некој да ми го нацрта местото на кое била куќата на Бојаџиу. Го има во живо... ама неможам да се снајдам преку гугл ‘рт. Па ако некој може да ми го нацрта на ‘рт и да пушти слика тука би било супер...

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Nov-2011 at 17:32

Ова е прилично добар пример за тоа како треба да се уреди овој простор. 

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=278&PID=21036#21036

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 07-Nov-2011 at 01:01
Originally posted by FoSsiL

Една молба. Дали може некој да ми го нацрта местото на кое била куќата на Бојаџиу. Го има во живо... ама неможам да се снајдам преку гугл ‘рт.

Локацијата е оваа, ако тоа прашуваше:
41°59'43.24"N  21°25'55.17"E
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 07-Nov-2011 at 10:59
Originally posted by zabegan

всушност, мене една работа не ми е јасна тука
зошто, кога веќе планираат по секоја цена да стават објект таму, барем не го прилагодат на формата која ја диктираат улиците (триаголник максимално) и висината на Лумикс
може палам касно, ама тој просто ќе беше совршен за објект со мала основа, како на пример меморијален центар на мајка тереза со малку по друг дизајн Big%20smile

за мерка го земам Лумикс, кој совршено ја следи линијата на двете улици и зградата на ЕВН

apsolutno. linijata na lumiks odkaj portata mora da se zapazi, sto bi se dobilo nekoja ulica kako taa novata kaj trend koja vizuelno i nepreceno ke gi povrzuva spomenikot so portata. linijata pak na lumiks kon city plaza ne bi mi smetalo da se skrati, odnosno da se dobie potesna ulica pomegu city galery i noviov objekt i edno pravoagolno malo plostadce pred vlezot na gtc.


Edited by xnx - 07-Nov-2011 at 10:59
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Nov-2011 at 21:37
Previousотприлика вака:
 
 
 
 
- ширина на објект 10м
- должина 30м
- висина 20м, катови П1+П2+4 и евентуално еден кат подземја (иста со висината на соседните пелистер и цити-галери како и ристиќева) 
- површина 1800м2 плус евнтуалниот подремен простор
- дистанца од цити-галери 10м, дист. од лумикс 15м, дист. од пелистер 20м
*неопходно би било мало поместување на ознаката за куќата на Бојаџиу за неколку метри кон исток како на првата слика (дали сегашната локација е сосем точна?) ако тоа не смее да се прави објектот би се скратил во должина, би бил 25м а вкупната површина би била 1500м2 но така ќе се отскрие лумикс.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Nov-2011 at 21:45
дамјан,дали со оваа концепција(најдобра досега) ќе се задржи погледот на воинот низ окното на портата?вака или така овој призор ќе биди симболика на МК
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 567
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Nov-2011 at 22:10
wow, вака да го презентираа целиот проект можеби ќе го засакав.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.