build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комерцијален објект наместо црква на плоштадот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 09-Oct-2013 at 15:05
Има понуди за проектов, еве ова нека биде и официјална информација од надлежното министерство што денес ја добив. Електронска лицитација и дефинитивно ќе има на 15 октомври, а мене ми изгледа дека овој пат парцелата навистина ќе биде отуѓена.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 10-Oct-2013 at 12:33
А мене по се ми изгледа дека баш вака како „предложеното решение“ ќе изгледа и финалниот производ.
Нешто во стил како „Ќе ти дадеме ние како влада бенефиции, само под услов ти да го изградиш објектот како што ние сакаме“.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 15-Oct-2013 at 13:15
Еве стига и оваа заткава на плоштадот    Cheers

Инаку овие „Амадеус“ очигледно се истата онаа „Амадеус груп“ од Албанија, која треба да гради и хотел под кале, се разбира „барокен“:

http://www.build.mk/?p=10783



„Амадеус“ ќе гради зграда со скали на плоштадот „Македонија“

  • Објавено:пред 1 час
  • Прочитано:845
  • Печати

 

 

Компанијата „Амадеус девелопмент“ ДООЕЛ – Скопје со понудена цена од 93.100 денари за метар квадратен, односно вкупно 97.382.600 денари победи на денешната аукција за продажба на земјиштето во Центар наменето за изградба на објект со комерцијални и деловни намени, каде што треба да се гради објект со скали.

 

Почетната цена на електронското јавно наддавање изнесуваше 6.000 денари по метар квадратен, а депозитот за учество на јавното наддавање 700.000 денари. Површината на градежната парцела изнесува 1.046 метри квадратни.

 

Најповолниот понудувач е должен во рок од 15 дена од денот на завршување на постапката за јавно наддавање да ги уплати средствата согласно постигнатата крајна цена од наддавањето.

 

По извршената уплата во утврдениот рок, министерот за транспорт и врски склучува договор со најповолниот понудувач за отуѓување на градежното земјиште во сопственост на државата. Купувачот се обврзува во рок од 9 месеци од извршената солемнизација на договорот да обезбеди одобрение за градба на предвидените објекти согласно урбанистичкиот план по кој земјиштето е отуѓено и да ги изгради објектите согласно урбанистички план по кој земјиштето е отуѓено, во рок не подолг од 6 години од денот на правосилност на одобрението за градење.

 

Најповолниот понудувач е должен пред склучување на договорот за отуѓување на градежното земјиште во рок не подолг од 15 дена од завршувањето на постапката за јавно наддавање, да достави банкарска гаранција за навремено и квалитетно завршување на работите во износ од 100.000 евра, со рок на важност до крајниот датум за завршување со изградбата согласно договорот за отуѓување на градежно земјиште. Во спротивно ќе се смета дека градежното земјиште не е отуѓено и нема да се пристапи кон склучување договор за отуѓување, депонираните средства на најповолниот понудувач нема да му бидат вратени, а тој нема да може да учествува на секое идно јавно наддавање за таа градежна парцела.

 

Најповолниот понудувач е должен основниот проект да го изработи врз основа на идејното решение за фасадно обликување на објектот и пред издавање на одобрението за градење, и него треба да го одобри посебна комисија.


http://www.plusinfo.mk/vest/109878/Amadeus-kje-gradi-zgrada-so-skali-na-ploshtadot-Makedonija


Edited by Cloverstack - 15-Oct-2013 at 13:15
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 15-Oct-2013 at 13:37
Cheers

Браво! Цел центар се загуши неповратно, квалитетот на живот во Скопје допрва ќе паѓа!
Ако некому сеуште не му е јасно, се работи за безобразно богатење на одредени привилегирани кругови на нашиот грб, врз нашите јавни површини! Непоправлива штета се прави со ова дивеење на државната урбана мафија!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 15-Oct-2013 at 17:02
Ете, успеаа и во ова...

А некој да направеше протест од опозицијава?
Од една страна Власта буквално претера во нивното величење на Мајка Тереза, ајде куќата/музејот на ул.Македонија ОК, но потоа и најава за мегаломанија на плоштадот со Субрата, преименување на автопат кој не го ни доизградиле, а од друга страна токму местото на кое има ВИСТИНСКА ИСТОРИЈА и на кое е обележјето за куќата во која таа се родила одеднаш е тотално небитно!?
Значи повторно се покажува дека реалните вредности кои ги имаме, и реалната историја се занемаруваат притоа величејки погрешни работи поставени на погрешно место...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Goran_MKS View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Goran_MKS Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 16-Oct-2013 at 02:34
Dosta be go tupis Andrej! Mi gi otece so toa Skopje se gusi... Pa ti dali voopsto zivees vo Skopje?!

Ako ne ti se dopagja proektot odi i buni se, organiziraj starjkovi i napravi nesto a ne mi kukas preku forumov...

Za gusenje... ne se sekiraj, Skopje ne se gusi, a za trosenje pari za bezveze proekti  e toa i te kako se trosat pari, ama se dodeka narodot mrtvo sedi nisto nema da se promeni...

Preku glava mi e picajzli koi placat sekoj den... eve ajde i mene nemi se dopagja sto na vakvi bezveze proekti se trosat nasi pari... ajde da se organizirame i da izlezeme po ulicive...

Ajde da najdeme kriticna masa na lugje i da  inicirame nekakva promena!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 17-Oct-2013 at 13:49
СКАНДАЛ: Плацот за Шпанските скали кој државата го продаде за 1,6 милиони евра е сопственост на скопскиот златар Гомбар Алојз!

прочитано 733 пати
17-10-2013 14:19:42
сподели на пинг    0 коментари
Државата немала право да го продаде плацот за изградба на Шпанските скали на компанијата Амадеус девелопмент оти за истиот тапија за сопственост има скопскиот златар Гомбар Алојз, внук на мајка Тереза.


1376974_10201679338399266_27627420_n



Бабата на Алојз и татко и на мајка Тереза, Никола Бојаџиу, биле брат и сестра и по таа линија семејството на Џон Јосифовски (дедо на Гомбар) станале сопственици на куќата на мајка Тереза. Скопскиот златар сопственоста ја докажува со тапија издадена во Тирана од Министерството за надворешни работи на Албанија од 5 август 1947 во која пишува дека Дронда Бојаџиу ( мајка на мајка Тереза) куќата, анот и дворното место ги препишува на Џон Јосифовски, дедо на Гомбар.


1374643_10201679312518619_1851651781_n

- На 8 ми април 2005 поднесов барање во Катастарот да ми издадат имотен лист на плацот и до ден денес ме опструираат, не сакаат да ми издадат иако ја имам тапијата и по своја линија набавив и урбанистички план во кој е вцртан плацот – вели Гомбар за Либертас.


1376773_10201679336319214_1727586026_n



За ова на времето објавија и Вест и Време и некои медиуми од соседството, но ниедна власт не се нафати да ми го врати во сопственост, вели внукот на мајка Тереза. Кога бил премиер Љубчо Георгиевски успеал да го прими и да му реагира затоа што тогашниот министер за транспорт Кадиевски го расцепкал плацот и дел од него продал на фирмата Лумикс за само 100 илјади марки. По дваесетина дена од средбата, Георгиевски го сменил Кадиевски токму за ова, но и тоа не помогнало да си ја врати сопственоста.


1394848_10201679336359215_1589772229_n

- Се обидував да го решам случајот преку градоначалниците на општина Центар но сите ме игнорираа, со образложение дека сега било веќе доцна. За случајот го запознав и Ватикан, и тие се интересираа, но не помага ништо – резигнирано вели внукот на мајка Тереза.


1368751_10201679336399216_1051196481_n

Последната продажба од пред некој ден на плацот од страна на Министерството за транспорт на албанската фирма Амадеус девелопмент за 1 милион и 600 илјади евра логично го засегнала.


1373628_10201679338279263_996519453_n



- Ако државата решила таму да гради редно е прво мене како сопственик кој поседува тапија за него да ме обештети па после да го продава. Вака излегува дека ми е украдена сопсвеноста – вели Гомбар.


1376871_10201679338199261_899491498_n

Вели дека вратите да се пожали му се затвораат веднаш штом ке слушнат за што се работи, но знае дека правдата е на негова страна. Гомбар во сопственост го има и еден од двата крстови на семејството на мајка Тереза. Со едниот била закопана таа, а другиот го чува во златарскиот дуќан во Скопје.

Овој скромен човек, член и на фондацијата Мајка Тереза, вели дека не се лакомел околу плацот но правењето бизнис со негов имот без да биде оштетен го револтира и нема да се откаже правдата да ја истера до крај. Случајот не може да го даде на суд затоа што институциите односно катастарот го опструира и не му издава имотен лист и покрај тапијата за сопственоста. Побарал и средба со сегашниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски и чека да му покаже и него дека неговиот плац пред некој ден Министерството за транспорт незаконски го продала за да се гради барокни шпански скали.

Тој најави дека повторно со писмо ќе реагира и кај Министерството за транспорт и врски и до Град Скопје.

http://libertas.mk/%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BB-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%98/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 17-Oct-2013 at 17:25
калимеро
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 17-Oct-2013 at 19:54
Originally posted by xnx

СКАНДАЛ: Плацот за Шпанските скали кој државата го продаде за 1,6 милиони евра е сопственост на скопскиот златар Гомбар Алојз!

прочитано 733 пати
17-10-2013 14:19:42
сподели на пинг    0 коментари
Државата немала право да го продаде плацот за изградба на Шпанските скали ...


Бабата на Алојз и татко и на мајка Тереза, Никола Бојаџиу, биле брат и сестра и по таа линија семејството на Џон Јосифовски (дедо на Гомбар) станале сопственици на куќата на мајка Тереза. Скопскиот златар сопственоста ја докажува со тапија издадена во Тирана од Министерството за надворешни работи на Албанија од 5 август 1947 во која пишува дека Дронда Бојаџиу ( мајка на мајка Тереза) куќата, анот и дворното место ги препишува на Џон Јосифовски, дедо на Гомбар.
....

- На 8 ми април 2005 поднесов барање во Катастарот да ми издадат имотен лист на плацот и до ден денес ме опструираат, не сакаат да ми издадат иако ја имам тапијата и по своја линија набавив и урбанистички план во кој е вцртан плацот – вели Гомбар за Либертас.


.....

1. Зашто немала право ? Има некој сопственост во Македонија докажано ? - НЕ.
2.Мене не ми е јасно како Албанија му издала сопственост кога прво земјиштето е на територија на друга држава. Ако Албанија му издала тапија тогаш нека го бара земјиштето во Албанија.
3.На која основа бара имотен лист ? На основата дека Албанија му издала тапија ? - Хаха сигурно ќе му издадат.

Е сега ако гледаме дека во периодот после втората светска војна до седудесетите се живо и диво е национализирано тогаш овој човек ќе треба да го бара прво земјиштето од Тито. - Среќно од мене.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 17-Oct-2013 at 21:13
Smesno e sto makedonija sekade se pofaluva so ,,skopjankata,, a na kraj im krade zemjiste kako nisto da ne biloLOLLOLLOL. Pa jas od respekt bi im go dal zemjisteto ako tolku se falime so skopjankata. E*ana drzava
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 17-Oct-2013 at 22:46
Originally posted by my Macedonia

Smesno e sto makedonija sekade se pofaluva so ,,skopjankata,, a na kraj im krade zemjiste kako nisto da ne biloLOLLOLLOL. Pa jas od respekt bi im go dal zemjisteto ako tolku se falime so skopjankata. E*ana drzava

Си ги помешал работите, земјиштето не им припаѓа ,да им припаѓало досега одамна ќе било нивно. Македонија е повеќе од 20 години самостојна и независна држава и доколку он можел да докаже дека е негово одамна ќе било негово ,смешката е што прв пат се буни и прв пат во јавност излегува со вакви документи, ако поминал низ таква „голгота“ каква што кажува досега одамна ќе ја побарал правдата на меѓународен суд ,но тој не го направил тоа ,ниту пак ја побарал правдата на нашите судови.
Друга работа, неможе друга држава да издава тапии за територија што и припаѓа на друга држава.
Со денационализацијата ако имало легални сопственици на земјиштето (луѓе кој имаат доказ дека земјиштето им било одземено во комунизмот и дека тие биле сопственици претходно) тие се пријавиле или ќе се пријавеле и ќе добиеле обештетување за земјиштето бидејќи тоа земјиште е од јавен интерес.

Значи овој човек помалку или повеќе сака да направи превара тешка 1.6 милиони евра (цената по која е продадено земјиштето).

А сето ова значи дека човекот и неговите тврдења се смешка.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 17-Oct-2013 at 23:07
Originally posted by daci92

Originally posted by my Macedonia

Smesno e sto makedonija sekade se pofaluva so ,,skopjankata,, a na kraj im krade zemjiste kako nisto da ne biloLOLLOLLOL. Pa jas od respekt bi im go dal zemjisteto ako tolku se falime so skopjankata. E*ana drzava

Си ги помешал работите, земјиштето не им припаѓа ,да им припаѓало досега одамна ќе било нивно. Македонија е повеќе од 20 години самостојна и независна држава и доколку он можел да докаже дека е негово одамна ќе било негово ,смешката е што прв пат се буни и прв пат во јавност излегува со вакви документи, ако поминал низ таква „голгота“ каква што кажува досега одамна ќе ја побарал правдата на меѓународен суд ,но тој не го направил тоа ,ниту пак ја побарал правдата на нашите судови.
Друга работа, неможе друга држава да издава тапии за територија што и припаѓа на друга држава.
Со денационализацијата ако имало легални сопственици на земјиштето (луѓе кој имаат доказ дека земјиштето им било одземено во комунизмот и дека тие биле сопственици претходно) тие се пријавиле или ќе се пријавеле и ќе добиеле обештетување за земјиштето бидејќи тоа земјиште е од јавен интерес.

Значи овој човек помалку или повеќе сака да направи превара тешка 1.6 милиони евра (цената по која е продадено земјиштето).

А сето ова значи дека човекот и неговите тврдења се смешка.

Dobri argumentiCheers
Mislam deka treba se podobro da se vidi, covekot malku docna e, no ako navistina zemjisteto im pripagja nemu a drzavata ja prodade togas sramno, bas kaj nas. Inace ako ovde pomini se ubavo (znaci covekot ako gubi) sepak drugata sopka  e opstina centar. Tie se investitori od albanija, e ok no da bea investitori od germanija itn togas navistina kje pravivme losa slikaRoll%20eyes
Inace kako predhodno, i zlato da nikne, jas pak protiv sum, tuka e mesto za edno super parkce i tolku!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 18-Oct-2013 at 00:12
Previous
Никаде не спомнав дека сум за некаква градба на ова место ,баш напротив мислам дека треба да се доуреди и да се направи дел од плоштадот и воедно да се забрани пристапот на возила на овој дел. Мојата реакција беше повеќе наменета за тврдењата на човекот.


Edited by daci92 - 18-Oct-2013 at 00:12
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 18-Oct-2013 at 02:00
Значи луге читајте што пишува горе ,,, Всушност он оставштина му бил плацот и на нотар во Албанија или на адвокат што го водел случајот за наследство му пишале дека му е оставено. е сеа тоа е далеку од сопственост со имотен лист.

Друго ! со наши пари се праело , овој проект ако читате гледате дека приватен инвеститор ке го гради а дрзавата и општината ке инкасираат 1.6 милиона евра од продажба и плус комуналии , вамо тамо 2 милиона ке се зберат. значи дрзавата кар 2 милиона и плус објект ке добие , кој ке биде симбол на градот а плус инвестицијата 10-20 милиона и те како добар кар е за градот , дрзавата и економијата. Читајте горе по текстовите со како е не само да избрзувате.



Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 18-Oct-2013 at 02:22
Originally posted by blejdsk

Значи луге читајте што пишува горе ,,, Всушност он оставштина му бил плацот и на нотар во Албанија или на адвокат што го водел случајот за наследство му пишале дека му е оставено. е сеа тоа е далеку од сопственост со имотен лист.

Друго ! со наши пари се праело , овој проект ако читате гледате дека приватен инвеститор ке го гради а дрзавата и општината ке инкасираат 1.6 милиона евра од продажба и плус комуналии , вамо тамо 2 милиона ке се зберат. значи дрзавата кар 2 милиона и плус објект ке добие , кој ке биде симбол на градот а плус инвестицијата 10-20 милиона и те како добар кар е за градот , дрзавата и економијата. Читајте горе по текстовите со како е не само да избрзувате.
таман за два-три споменика Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 23-Oct-2013 at 23:40
Јанакиески: Парцелата во центарот на Скопје е сопственост на Република Македонија
Среда, 23 Октомври 2013 15:06

На новинарско прашање за парцелата во центарот на Скопје од 1.600 метри квадратни, за која внук на Мајка Тереза тврди дека е во приватна сопственост, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска нагласи дека земјиштето е во сопственост на Република Македонија.
1mile500

- Одговорно тврдам дека земјиштето е во сопственост на Република Македонија и согласно Законот за градежно земјиште ниту општините, ниту Министерството за транспорт и врски може да отуѓува земјиште што е сопственост на друг, без разлика дали е правно или физичко лице. Од друга страна во движењето на сопственоста на тоа земјиште во катастарот од 1929 година досега може да се види дека тоа лице воопшто не се појавува како сопственик. Доколку тоа земјиште порано нему или на семејството му било национализирано, можело да се поднесе барање за денационализација.Тоа за конкретната парцела не е направено, изјави Јанакиески кој денеска беше во посета на општина Кривогаштани.

Споре него, нема никакви правни пречки оваа парцела да биде продадена и затоа е објавен јавен повик, на кој, подвлече, се јавиле три лица.

- Почетната цена беше 100 евра, а постигна цена приближно од 1.500 евра од метар квадратен. Господинот побара средба, ќе биде примен и ќе го добие овој ист одговор, рече Јанакиески.
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/134649-Janakieski-Parcelata-vo-centarot-na-Skopje-e-sopstvenost-na-Republika-Makedonija
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 13-Mar-2014 at 21:02
почна да се оградува парцелата
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 13-Mar-2014 at 21:16
Јас денес видов две дупки, веројатно од некое пробно дупчење, ама воопшто не ги поврзав со овој проект.
За сè има вторпат
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 14-Mar-2014 at 00:59
јас видов четири, ако не и повеќе (на ќошовите од парцелата)... и претпоставувам во нив се прикрепува лимената ограда... ќе видиме набрзо
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 19-Feb-2015 at 17:08
Значи, запнале за тие проклети „Шпански скали“, и ќе ги истуркаат, макар пропаднал светов!

Шпанските скали на плоштад куртулија од плаќање комуналии

Градот Скопје ќе и прости 50 отсто од комуналиите во вредност од 9,4 милиони денари на фирмата „Амадеус девелопмент“ при изградба на хотелот на плоштад Македонија, каде требаше да се издигнат Шпански скали.

Предлогот на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, беше во последен момент вметнат во дневниот ред на денешната седница на Советот на Град Скопје. Опозицијата реагираше дека Градот ја протуркува точката и праша зошто градските власти се лишуваат од надоместокот од 9 милиони денари. Ова ослободување, рече Дамјан Манчевски од СДСМ, не оди во корист на граѓаните, туку ги оштетува, рече тој.

- Од кога хотелите и деловните објекти се од јавен интерес и од кога Градот треба да ги ослободи од обврските за комуналии. Шпанските скали не поминаа, па се сомневам дека ослободувањето на комуналии ќе значи нова донација од страна на приватен инвеститор од фирмата и на крај ќе предложи да ги донира Шпанските скали. Од оваа одлука нема никаков јавен интерес. Барам објаснување од кога хотели и деловни простории ги ослободуваме од комуналии. Што граѓаните добиваат од тоа? Дали е ова продолжение на проектот „Скопје 2014“? - праша Манчевски, координатор на советничката група на СДСМ.

Во предлог одлуката која до Советот ја достави градскиот татко, не се објаснува од кои причини инвеститорот се ослободува од својата обврска.

„По барање на инвеститорот од 24.11.2014 година, Градот Скопје за да придонесе во реализацијата на проектот и изградба на истиот, оценува дека инвеститорот треба да биде ослободен за 50 отсто, како дел од надоместокот за уредување на градежното земјиште наменет за Градот Скопје“, стои во образложението.

СДСМ побара точката да се повлече од дневен ред, но овој предлог не беше прифатен до мнозинството советници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

На парцелата на плоштад каде ќе се гради овој објект, првично во план беше изградба на цркавата „Св. Константин и Елена“. Откако тоа не се оствари, Министерството за транспорт и врски ја понуди парцелата на продажба под услов купувачот на земјиштето да изгради објект кој би наликувал на шпанските скали. Во меѓувреме дојде до промени на идејното решение во барокен објект со приземје и три ката. „Амадеус девелопмент“ ја откупи атрактивната парцела во октомври 2013 година за 1,6 милиони евра.

http://plusinfo.mk/vest/15472/shpanskite-skali-na-ploshtad-kurtulija-od-plakjanje-komunalii
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.