build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Детална авто карта на MKD

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Перо View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Перо Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Детална авто карта на MKD
    Posted: 07-Jan-2008 at 01:56
Здраво на сите,

Во потрага сум по детална авто карта на Република Македонија. Најдеталната која ја најдов е од размер 1:333,000 меѓутоа ги нема локалните патишта, опфатени се само регионалните и автопатите. Дали имате некоја карта која навистина ги опфаќа сите патишта (и патчиња) во нашава земја?

Поздрав
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Jan-2008 at 02:00
 
Здраво Перо Cheers
 
Ако некој може да ти помогне за ова тоа би бил Cloverstack но мислам дека и тој скоро имаше неуспешна потрага по детална авто карта. Сепак да почекаме да видиме што има да каже тој
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Jan-2008 at 03:36
Здраво Перо, добредојде


Не сум баш сигурен за каква мапа збориш... Претпоставувам си барал на интернет, во некој од графичките формати. Но ме буни размерот на мапата што си ја нашол, кој за интернет мапа е навистина голем, а повеќе одговара на печатена. Уште почудно ми звучи зошто на толкава мапа би ги немало локалните патишта (што точно подразбираш под локален пат?)

За секој случај, ако прашуваш за класична печатена авто карта, такви во продажба во Македонија има во изобилство. Некои од нив се навистина добри.

Ако прашуваш за некоја мапа на интернет, тогаш морам да те разочарам. Нема ни од далеку нешто што би можело да се нарече барем пристојно. Еве што ставиле на пример на насловната страна на фондот за патишта:Ова не само што не е права авто-карта, туку е полна и со разни грешки Nuts

Во секој случај баш ме интересира што е тоа што го спомнуваш во толкав размер (1:330000)... Ајде сподели го со нас


Edited by Cloverstack - 08-Jan-2008 at 11:36
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Jan-2008 at 03:45
Еве да додадам дека најпрецизна мапа од оваа тематика што јас ја имам видено на интернет е оваа


Не би рекол дека е 1:330000, ама веројатно не е многу далеку. Корисна е пред се за броевите на патиштата. За она за што е наменета (фреквенција на сообраќајот), е скоро бескорисна затоа што имаат направено голема збрка со боите Crazy

Edited by Cloverstack - 07-Jan-2008 at 03:46
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Jan-2008 at 20:31
Mapava e pristojna. Kje mi se najde sigurno, fala Klover. Cheers
Back to Top
Перо View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Перо Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Jan-2008 at 00:22
Здраво момци, картата која ја имам, не е дигитална, туку дел од еден туристички водич за Македонија. Под локални патишта мислев на оние кои водат до села и позначајни места (нивно обележување и точност) што во мојава ги нема, а во оваа која ја постави Cloverstack ги има и изгледа супер! Благодарам многу!
Јас планирав мојава да ја скенирам дел по дел и да ја поставам на интернет, но сеуште немам добар скенер за да го изведам тоа. Еве набрзина ви ја сликнав со дигитален апарат, па погледнете ја.


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Jan-2008 at 01:36
hehe istata karta ja imam turistichka e...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Jan-2008 at 11:33
Перо, твојата мапа е стварно оскудна Big%20smile

А да отидеш ти до Тримакс? Јас знам дека имаат една продавница у Скопјанка, за други не знам... Имаш голем избор на разни мапи со добар квалитет.

Мене најнова ми е „Македонија - патна карта“ во размер 1:300000. Има све... Релјеф, сите патишта (вклучувајќи и поважни земјени Nuts Yes), и најмалите села и растојанијата меѓу нив... Објекти, ознаки... Плус тоа апдејтирана е и кореспондира со моменталната состојба. Ептен реклама им напраив на дечкиве, али за домашни карти мислам нема да најдеш ништо подобро Big%20smile

Ај ако си купиш, после кажи како ќе си задоволен Smile
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Jan-2008 at 11:43
И ова може да ви биде интересен линк. Ова беше пилот ГИС/Картографски проект на Државниот Завод за Геодетски Работи да се изложат сите карти во сите размери кои што тие ги поседуваат. Во размер 1:25000 повеќе од пола територија на Македонија е покриена со нови карти од 2005 година, додека останатите се од 70-тите години.
 
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Jan-2008 at 11:57


Thumbs%20Up CheersИначе перо, еве ти линк до малце подетална патна карта од тримакс во размер 1:250000

http://www.trimaks.com.mk/karti/detalik.aspx?karta_id=138

Тука за жал не е одбележан еден стар пат помеѓу Катланово и Велес...


Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Sep-2008 at 02:46
Еве една карта од Македонија. Резолуцијата не е за потценување, а и доста е точна картава. Една од ретките на која не се измешани патот и пругата ВЕ-ПП.
Edited by lslcrew - 14-Sep-2008 at 02:50
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Sep-2008 at 03:10
Абе оваа карта одамна може да се најде на нет, ама не разликува автопат од неасфалтирано патче, а што останува тек за други „ситници“...

Уште немаме ниту една барем пристојна авто-карта на Македонија во електронска форма, која би била достапна за јавноста. Надлежните и понатака си спијат... Ohno


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Sep-2008 at 03:31
Да да, тоа и е мааната, не разликува магистрален од регионален. А башка и многу бунат границите на регионите (незнам од кај сега излегоа региони кога сме унитарна држава).

Озбилно, кој е надлежен за ова прашање. Колку што знам можност има кој сака да направи карта и да ја продава. Ме чуди зашто тримакс досега не се фатиле за работа да изработат најдетална автокарта што и ги имала сите козји патеќи. Дали можеби пристапноста до податоците е тешка или што?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Sep-2008 at 03:52


Кои региони? Тоа се старите општински граници (кои важеа до првата „децентрализација“ после осамостојувањето, ми се чини во 1996)...  Параноја? Poke Big%20smile


Инаку не ми беше поентата за Тримакс или некој друг комерцијално да изработи авто карта во електронска форма (такви на крајот на краиштата сигурно има, затоа што и на „хартиените“ изворната форма им е електронска).
Поентата е дека барем на сајтот на фондот за патишта мора да има некаква јавно достапна, репрезентативна авто карта на државава. Исто така и разни специфични карти... Она што го имаат поставено моментално е мизерија!

Еве да се навратам на концесиите што ги планираат за автопатишта. На толкав проект, нели е редно да исфрлеа барем една мапа не делниците што ги нудат??? Без разлика дали тоа ќе беше на сајтот на фондот или министерството за транспорт...

Во некои средени држави на јавноста и се достапни дури и детални проекти... Погледнете на ССЦ колку такви мапи се постираат од разни европски држави. А ние никако да почнеме ни со основните работи Wallbash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Sep-2008 at 04:00
Еееееј не сум знаел дека тоа било пред дезентрализацијата. Ми се видоа помалку субјекти него општини што имаме и затоа мислев дека е некаква друга поделба. Сега знам дека се 84 тогаш незнам колку биле.

Фондот за патишта има некој список на сите делници. Еееее сега кој да седне да ги нацрта?! Ги мрзи очигледно.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-Sep-2008 at 16:10
Еве ја најдеталната патна карта на Македонија. Ги има и оние најискршените патчиња меѓу селата. Ќе се обидам деновиве за подобар scan!

~7.8 MB


(7450x5185)

Edited by lslcrew - 19-Sep-2008 at 16:11
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Dec-2008 at 04:11
http://www.openstreetmap.org/

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Macedonia

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenStreetMap


Можеби ова е лекот додека не бидеме покриени на професионален начин на Google Maps/Earth и сличните  Cheers

ЛСЛ, сигурен сум дека тебе ќе ти се допадне Big%20smileКој сака да едитира, за да не заебе прво малку нека повежба, а пред се нека се обучи. Еве добар почеток за обука:

http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Potlatch

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_Features


Edited by Cloverstack - 24-Dec-2008 at 04:49
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Dec-2008 at 07:39
Добра е идејата, само да имам избобилство од време со мерак ќе ја бележувам!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Aug-2010 at 13:25
Originally posted by lslcrew

Еве ја најдеталната патна карта на Македонија. Ги има и оние најискршените патчиња меѓу селата. Ќе се обидам деновиве за подобар scan!

~7.8 MB


(7450x5185)

па лслс куде ти загина линк од карта!? најискршените селски патчиња ми требат, претпоставувам не е топографска та да ги има и козјите патеки, ама и ова ќе заврши голема работа! 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Aug-2010 at 14:07
Макс повели.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.