build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Детална авто карта на MKD

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Aug-2010 at 14:57
фала друже! туку да не ти се наоѓа и некоја топографска!? јас имам нешто во дигитална форма од одредени региони, ама сега ем ми е изгорен хард, а и да го оправам(ако го оправам) незнам дали такво нешто е дозволиво да се објави јавно!?!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Aug-2010 at 15:05
И јас имам нешто од тука http://tracker-mk.org/details.php?id=7053. Сега нема seed-ери. Пробај побарај од некој што веќе го има симнато да ти пушти да симнеш. Имав и плус нешто од нет некаде симнувано, ама каде ми е сега врска немам.


Edited by lslcrew - 20-Aug-2010 at 15:06
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 20-Aug-2010 at 15:09
Еве ти нешто што мислам дека ќе ти заврши работа. http://www.mkdmount.org/gps_mapi/gps_mapi.html
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 20-Aug-2010 at 15:10
да да овие ги имав ама ги загинав, пак ке ги симнам и нив фала, ама сега ми треба конкретно топографски од поречието... 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 20-Aug-2010 at 15:13
Епа во тој случај еве ти нешто друго. Горе во линковите ќе видиш мапи, има повеќе. http://www.jasen.com.mk/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 20-Aug-2010 at 16:25
фала лсл ама ова е само за националниот парк но и тоа е штуро, мене ми треба делот од гостиварската страна и по можност топографски, што малку ми е сомнително дека негде ќе најдам на нет јавно достапни топографски мапи, за ова мора да тркнам до ПМФ и повторно е прашање дали некој ќе ми даде легално копија...  
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 20-Aug-2010 at 16:47
Не ми е јасно зашто толку ти се се исплашил околу легалноста, се работи за обични мапи. Не е тоа никаква воена тајна. Работата е што всушност тие детални мапи се интерес на мал број луѓе, а не гледам ни причина зашто би биле нешто посебно интересни па да ги има на нет или да се наоѓаат на секој чекор.

Од тоа што е широко достапно, пробај на Google Maps имаат Terrain Layer.
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=41.809964,21.122589&spn=0.090716,0.154324&t=p&z=13


Edited by lslcrew - 20-Aug-2010 at 16:49
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Aug-2010 at 16:53
@ Max

А да си купиш? 

http://www.katastar.gov.mk/mk/Page.aspx?Id=141&m=1493

http://www.katastar.gov.mk/userfiles/file/karti_mak.jpg

200 денари за една мапа во хартиена форма, без разлика на размерот, мислам е прилично разуман цена. Одамна веќе не се државна тајна деталните топографски карти, а и фала богу, бидејќи со гугл земја/мапи и сличните сервиси сето тоа би било прилично бесмислено.  Cheers


Edited by Cloverstack - 20-Aug-2010 at 16:58
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 20-Aug-2010 at 18:11
сега незнам како е, но порано ништо не дозволуваа да излезе од институтот за географија при ПМФ, како и да е, купување не ми бега, само да се осигурам каква топо мапа е т.е. ако веќе се качувам до горе ќе земам и тематски мапи... инаку по нешто топо има на нет но овие се само со основен леер http://www.makpetrol.com.mk/planinari/TopoMaps.asp и баш она што ми треба го нема...
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Sep-2010 at 09:29
Originally posted by Max

фала друже! туку да не ти се наоѓа и некоја топографска!? јас имам нешто во дигитална форма од одредени региони, ама сега ем ми е изгорен хард, а и да го оправам(ако го оправам) незнам дали такво нешто е дозволиво да се објави јавно!?!

Повели Мах, топографски карти во размер 1:100 000.

http://rapidshare.com/files/288135569/Maps_of_Macedonia_1100000.part1.rar
http://rapidshare.com/files/288156841/Maps_of_Macedonia_1100000.part2.rar
http://rapidshare.com/files/288164061/Maps_of_Macedonia_1100000.part3.rar
-------------------------------------------------------------------------
А еве ја картата што lslcrew ја има постирано неколку постови наназад, но овојпат во полна резолуција од 7450х5185 пиксели, размер 1:300 000.
http://rapidshare.com/files/362578684/avtokarta_mkd.rar


Edited by The Man - 26-Sep-2010 at 09:33
Back to Top
Aneta View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Dec-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Aneta Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Dec-2010 at 13:11
Trimaks se specijalizirani za sekakov vid na patni i turisticki karti, i vodici. Site sto se zainteresirnai tamu moze da pobaraat karta. Jas od tamu si kupivpatna karta na Makedonija.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Mar-2015 at 18:16
Originally posted by The Man

Повели Мах, топографски карти во размер 1:100 000. <code>http://rapidshare.com/files/288135569/Maps_of_Macedonia_1100000.part1.rarhttp://rapidshare.com/files/288156841/Maps_of_Macedonia_1100000.part2.rarhttp://rapidshare.com/files/288164061/Maps_of_Macedonia_1100000.part3.rar-------------------------------------------------------------------------</code>А еве ја картата што lslcrew ја има постирано неколку постови наназад,
но овојпат во полна резолуција од 7450х5185 пиксели, размер 1:300 000.
http://rapidshare.com/files/362578684/avtokarta_mkd.rar


ги има некој симнато картиве, мене пак ми изгореа а ерував дека веће нема да ми требаат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Mar-2015 at 18:55


Ќе одиш на:
http://gis.katastar.gov.mk/arec

Ќе ја зумираш мапата на делот што ти треба.
Во долниот десен агол имаш Подлоги.
Ќе кликнеш на Подлоги и оттаму ќе избереш Топографски карти 1:25000
Со CTRL+P можеш да го испечатиш избраниот сегмент.
Уште ако имаш принтер во боја

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 07-Mar-2015 at 18:57

ми требаат за во мобилен
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 07-Mar-2015 at 18:59
A и овие ти се добри, само се постари:

http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/index_en.html#section2

Само кликнуваш на квадратчето што те интересира и потем зумираш.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 07-Mar-2015 at 19:05

се е ова ок, Благодарам, но ми требаат тие од Ман-о
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Mar-2015 at 17:25

толку бе никој не ги симнал од форумов овие мапи

Originally posted by beTon

Originally posted by The Man

Повели Мах, топографски карти во размер 1:100 000. <code>http://rapidshare.com/files/288135569/Maps_of_Macedonia_1100000.part1.rarhttp://rapidshare.com/files/288156841/Maps_of_Macedonia_1100000.part2.rarhttp://rapidshare.com/files/288164061/Maps_of_Macedonia_1100000.part3.rar-------------------------------------------------------------------------</code>А еве ја картата што lslcrew ја има постирано неколку постови наназад,
но овојпат во полна резолуција од 7450х5185 пиксели, размер 1:300 000.
http://rapidshare.com/files/362578684/avtokarta_mkd.rar


ги има некој симнато картиве, мене пак ми изгореа а верував дека веќе нема да ми требаат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 19-May-2020 at 10:44
Нова карта со апдејтирана северна. Испуштани се клучни населени места покрај регионалните патишта
кои се најчесто познати за луѓето кои не се од тие краеви. Пример, неможе да ја нема Богомила на мапа а сите го знаат патото како "патот преку богомила"

http://www.roads.org.mk/UserFiles/files/Roads/Map_state_road.pdf
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-May-2020 at 14:43
На картава фали еден цел Велес. Rollin 
Но за среќа не испуштиле да го поправат името на „нашата држава“ па барем нема да ни се налутат нашите пријатели. Smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4756
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-May-2020 at 16:06
Без разлика разлика колку е без врска картата, не ми е јасно ова со името на државата. Дури е официјално, тоа е. Треба Република Македонија да стои?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.