build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ТИРЗ Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 31-Oct-2015 at 01:49
Originally posted by Bojan10

ТИРЗ-Државата ти гради хала, бесплатно земјиште, субвенции по работно место итн. Некои имаат и повластувања во плаќање струја и комуналии.
Фабриките кога ќе остварат профит ангажираат консултантска странска компанија, обично од егзотичните острови, за сумата која е еднаква на профитот кој е направен и парите си ги извлекуваат надвор, покажуваат нула добивка. Данок на добивка не плаќаат. Придонеси не плаќаат. Фабрикиве се чист трошок за државата и не само што не гаратнираат развој на државата, напротив.
Плус ако се гледа дека со државни пари спасуваме странски фирми, тоа се зборовите на ВанХол, македонските субвенции ја спасиле фабриката од пропаст, ова е генг бенг перверзија.
И да, кога ќе престанат субвенциите, ќе си отидат, око нема да им лази, како Џонсон Контролс, а такви примери има колку сакаш на Балканов.

Една фабрика во платата која ја формира треба да внесе многу работи а не само фиктивно изберена граница за минимална плата. На пример, во јаки фабрики како што бил МЗТ во платата влегува и сума потребна за репродукција на работен кадар. Не може ти да му даваш на вработениот пари за леб и сол, и утре кој ќе работи во фабриките?
Фабрики како ФЗЦ 11-Октомври Куманово акумулирале толку многу капитал, го проширувале производството, финансирале изградба на стамбени згради за вработените, речиси бесплатно им останаа становите на работниците. На пример, кога ќе нема државата пари за плати во болницата, директорот на болницата иде кај директорот на ФЗЦ зема пари да исплати плати на време, после кога ќе легнат парите од фонд, ги враќа.
Фабриките биле општествено одговорни, ФЗЦ и ИСКРА ја изградиле спортската сала во Куманово.

Во конц логор се произведувале Фолксвагени, денес во Македонија во конц логор се произведуваат кабли за Фолксваген, на пример во Дрекслермаер, само малце помодерен конц логор, каде доброволно идеш. Дај вратете се на протестот во Дрекслермаер како се заврши, немаше на вести нигде известено, и тие што штрајкуваа добија отказ. И во конц логор и во ТИРЗ немаш основни права.

Мали сте деца, не се учи се во штаб, било да е СДС или ВМРО.

ЕДИТ: Сега гледам некој прашува кој му забранува на народот да ја развива државата и економијата? Хахахахахаххахах комедија.
ДА, фиктивни статистики, што има државата и народот од бројката за извоз од ТИРЗ? Расте извозот од ТИРЗ!И, што дека? Нема ништо, тоа е само реклама за политичарите.
Оф оф, каков коментар... Си слушнал, ама не си доразбрал. Ти си од оние што немаат поим од нештото, ама глумат дека знаат се. Си заглавил во некое време каде ФЗЦ е успешна фирма. И апсолутно нема да полемизирам со тебе, сум се зезнал неколку пати со такви како тебе. Само да посочам (барем за другите) што е тоа што не си го разбрал:
1. "ТИРЗ-Државата ти гради хала" - Неточно! Државата дава поддршка најмногу до 500 илјади евра. Колку за илустрација, просечна фабрика во ТИРЗ чини 7-8 милиони евра;
2. "бесплатно земјиште" - Неточно! секоја компанија во ТИРЗ плаќа кирија од 0.1 евра од квадрат;
3. "субвенции по работно место" - Делумно точно. Некои добиваат, некои не, во зависност од типот на профили што ги ангажираат. Освен тоа, надвор од ТИРЗ субвенции по работно место постојат и за самовработување, за иновативни бизниси, за вработување на лица од одредени категории, итн. Така што, ништо ново и ништо исклучиво за компаниите во ТИРЗовите;
4. "Некои имаат и повластувања во плаќање струја и комуналии" - Апсолутно неточно! Сите плаќаат струја по пазарни услови. Комуналии не се плаќаат воопшто во ТИРЗ, туку се плаќа одржување. Но и во обичните индустриски зони, каде мнозинство се домашните фирми, општините најчесто се откажуваат од дел од комуналиите;
5. "ангажираат консултантска странска компанија, обично од егзотичните острови" - Неточно! Си слушнал нешто околу девствени острови, капитал, инвестиции, перење пари, ама не си разбрал убаво. Консултантски фирми тешко ќе најдеш на егзотичните острови, таму се лоцирани инвеститорите, нив им одговара офшор дестинација. Виша математика за тебе;
6. "...покажуваат нула добивка. Данок на добивка не плаќаат..." - Не знам дали си свесен колку си контрадикторен. Данок на добивка не плаќаат, да, и затоа нема потреба да го испумпуваат оттука. Напротив, мотивирани се целосно да го прикажуваат овде, затоа што ќе им биде простен и нема да го платат;
7. "Придонеси не плаќаат" - Апсолутно неточно! Секоја една фирма во ТИРЗовите плаќа пензиски и здравствени придонеси. Тоа што не го плаќаат е персоналниот данок, најмалиот дел од бруто платата.
8. "Фабрикиве се чист трошок за државата и не само што не гаратнираат развој на државата, напротив." - Неиздржана и неточна констатација, ако воопшто може така да се наречи.
9. "македонските субвенции ја спасиле фабриката од пропаст" - Компанијата ги користи условите кои се достапни за сите други компании. Македонија успеала, со условите кои ги нуди, да одржи во живот компанија. За возврат, таа компанија издржува 650 фамилии, значително учествува во намалувањето на трговскиот дефицит и развива македонски компании со кои соработува. Еве, бидејќи не си дете, потсети се што се случувало, на пример, со Унипласт од Струга и што се случува сега, откако Ван Хол е во Македонија;
10. "кога ќе престанат субвенциите, ќе си отидат" - Како и за се претходно, и за ова немаш информации. Поволностите за компанијата престанаа уште во 2011 година, а одлуката за заминување е поврзана со преструктуирање на производните локации;
11. "што има државата и народот од бројката за извоз од ТИРЗ?" - Па дали воопшто вреди да се разговара со тебе на оваа тема? Сега ми е криво што го напишав ова досега.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 31-Oct-2015 at 08:39
Колку се само смешни, без аргументи, контрадикторни, неиздржани критиките за странските инвеститори. Ги разбирам налудничавиот Заев и останатата боранија околу него, им рекла некоја пр агенција напаѓајте ги странските инвеститори, измислувајте дека домашните се запоставени, правете глупи паралели, избори се ближат. Ама овдшниве критизери или се доволно наивни да наседнат на таа пропаганда, или априори прифаќаат што ќе каже *партијата*, или се дел од пропагандниот штаб на истата.
Еве го апсурдот, ако некој вработен работи во конфекција во Штип за 9.000 денари, тоа е ок, бидејки работи кај македонски газда, ако истиот тој работник премине во Џонсон контролс во Штип и работи за 12.000, тогаш тоа е робовласништво од странците дозволено од Груевски.
Ако некој седи дома со години, работи повремено како аргат без да е пријавен, или ако зема социјална помош 6.000, тогаш е ок, ама ако работи во Дрекселмаер за 11.000, тогаш тоа е робовласништво од странците дозволено од Груевски.
Ако дојдовме до тоа да фантастични 39% од населението се невработени за време на СДСМ, или како што викаше Министерот Поповски од СДСМ, не е страшно и 40% од населението да не се вработени, ако во тоа време стотици фабрики се затворија, стотина други се опљачкаа, која антитеза е да се критикуваат вработувањата на истите тие отпуштени.
Можам до утре за ова да пишувам, ама немам инспирација бидејки се е *so obious*
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 31-Oct-2015 at 10:01
Originally posted by Navigator

Originally posted by Bojan10

ТИРЗ-Државата ти гради хала, бесплатно земјиште, субвенции по работно место итн. Некои имаат и повластувања во плаќање струја и комуналии.
Фабриките кога ќе остварат профит ангажираат консултантска странска компанија, обично од егзотичните острови, за сумата која е еднаква на профитот кој е направен и парите си ги извлекуваат надвор, покажуваат нула добивка. Данок на добивка не плаќаат. Придонеси не плаќаат. Фабрикиве се чист трошок за државата и не само што не гаратнираат развој на државата, напротив.
Плус ако се гледа дека со државни пари спасуваме странски фирми, тоа се зборовите на ВанХол, македонските субвенции ја спасиле фабриката од пропаст, ова е генг бенг перверзија.
И да, кога ќе престанат субвенциите, ќе си отидат, око нема да им лази, како Џонсон Контролс, а такви примери има колку сакаш на Балканов.

Една фабрика во платата која ја формира треба да внесе многу работи а не само фиктивно изберена граница за минимална плата. На пример, во јаки фабрики како што бил МЗТ во платата влегува и сума потребна за репродукција на работен кадар. Не може ти да му даваш на вработениот пари за леб и сол, и утре кој ќе работи во фабриките?
Фабрики како ФЗЦ 11-Октомври Куманово акумулирале толку многу капитал, го проширувале производството, финансирале изградба на стамбени згради за вработените, речиси бесплатно им останаа становите на работниците. На пример, кога ќе нема државата пари за плати во болницата, директорот на болницата иде кај директорот на ФЗЦ зема пари да исплати плати на време, после кога ќе легнат парите од фонд, ги враќа.
Фабриките биле општествено одговорни, ФЗЦ и ИСКРА ја изградиле спортската сала во Куманово.

Во конц логор се произведувале Фолксвагени, денес во Македонија во конц логор се произведуваат кабли за Фолксваген, на пример во Дрекслермаер, само малце помодерен конц логор, каде доброволно идеш. Дај вратете се на протестот во Дрекслермаер како се заврши, немаше на вести нигде известено, и тие што штрајкуваа добија отказ. И во конц логор и во ТИРЗ немаш основни права.

Мали сте деца, не се учи се во штаб, било да е СДС или ВМРО.

ЕДИТ: Сега гледам некој прашува кој му забранува на народот да ја развива државата и економијата? Хахахахахаххахах комедија.
ДА, фиктивни статистики, што има државата и народот од бројката за извоз од ТИРЗ? Расте извозот од ТИРЗ!И, што дека? Нема ништо, тоа е само реклама за политичарите.
Оф оф, каков коментар... Си слушнал, ама не си доразбрал. Ти си од оние што немаат поим од нештото, ама глумат дека знаат се. Си заглавил во некое време каде ФЗЦ е успешна фирма. И апсолутно нема да полемизирам со тебе, сум се зезнал неколку пати со такви како тебе. Само да посочам (барем за другите) што е тоа што не си го разбрал:
1. "ТИРЗ-Државата ти гради хала" - Неточно! Државата дава поддршка најмногу до 500 илјади евра. Колку за илустрација, просечна фабрика во ТИРЗ чини 7-8 милиони евра;
2. "бесплатно земјиште" - Неточно! секоја компанија во ТИРЗ плаќа кирија од 0.1 евра од квадрат;
3. "субвенции по работно место" - Делумно точно. Некои добиваат, некои не, во зависност од типот на профили што ги ангажираат. Освен тоа, надвор од ТИРЗ субвенции по работно место постојат и за самовработување, за иновативни бизниси, за вработување на лица од одредени категории, итн. Така што, ништо ново и ништо исклучиво за компаниите во ТИРЗовите;
4. "Некои имаат и повластувања во плаќање струја и комуналии" - Апсолутно неточно! Сите плаќаат струја по пазарни услови. Комуналии не се плаќаат воопшто во ТИРЗ, туку се плаќа одржување. Но и во обичните индустриски зони, каде мнозинство се домашните фирми, општините најчесто се откажуваат од дел од комуналиите;
5. "ангажираат консултантска странска компанија, обично од егзотичните острови" - Неточно! Си слушнал нешто околу девствени острови, капитал, инвестиции, перење пари, ама не си разбрал убаво. Консултантски фирми тешко ќе најдеш на егзотичните острови, таму се лоцирани инвеститорите, нив им одговара офшор дестинација. Виша математика за тебе;
6. "...покажуваат нула добивка. Данок на добивка не плаќаат..." - Не знам дали си свесен колку си контрадикторен. Данок на добивка не плаќаат, да, и затоа нема потреба да го испумпуваат оттука. Напротив, мотивирани се целосно да го прикажуваат овде, затоа што ќе им биде простен и нема да го платат;
7. "Придонеси не плаќаат" - Апсолутно неточно! Секоја една фирма во ТИРЗовите плаќа пензиски и здравствени придонеси. Тоа што не го плаќаат е персоналниот данок, најмалиот дел од бруто платата.
8. "Фабрикиве се чист трошок за државата и не само што не гаратнираат развој на државата, напротив." - Неиздржана и неточна констатација, ако воопшто може така да се наречи.
9. "македонските субвенции ја спасиле фабриката од пропаст" - Компанијата ги користи условите кои се достапни за сите други компании. Македонија успеала, со условите кои ги нуди, да одржи во живот компанија. За возврат, таа компанија издржува 650 фамилии, значително учествува во намалувањето на трговскиот дефицит и развива македонски компании со кои соработува. Еве, бидејќи не си дете, потсети се што се случувало, на пример, со Унипласт од Струга и што се случува сега, откако Ван Хол е во Македонија;
10. "кога ќе престанат субвенциите, ќе си отидат" - Како и за се претходно, и за ова немаш информации. Поволностите за компанијата престанаа уште во 2011 година, а одлуката за заминување е поврзана со преструктуирање на производните локации;
11. "што има државата и народот од бројката за извоз од ТИРЗ?" - Па дали воопшто вреди да се разговара со тебе на оваа тема? Сега ми е криво што го напишав ова досега.


CheersУбаво и аргумантирано кажано!

Незнам само како некои се толку „упорни„ да ни ги продаваат нивните неаргументирани „Тези„ и да шираат некоја негативна енергија, дека странските инвеститори се лошите момци, додека сме сведоци дека условите што ги нудат се каде-каде подобри од условите на повеќето наши бизнисмени, каде по подруми, неклиматизирани простории и носоодветни услови шиеја лон/произбоди, работејќи по две смени, за 6000ден!
- И додека цел свет се боре за нивно привлекување, овие упорно ги оцрнуваат и бркаат- само да се потсетиме на АУДИ 1998год.
Нека одат во Кавадарци па да видат дали градот и околните места имаат Ќар (бенефит) од нив или Немаат (Dräxelmeyer), каде директно се вработени над 5400 луѓе а градот е како препороден, од кафиќи, продавници, градежни фирми...Незадоволни има секогаш и ќе има, ама да не се правиме дека сме Германија, Норвешка...и ствараме перцепција дека до сега Се ни беше ТОП и средено па сега овие дошле и СЕ ни „срушија„

Просто кажано, ова не е нивно „поле„ на игра!Smile


Edited by Macedunicus - 31-Oct-2015 at 10:02
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 31-Oct-2015 at 15:19
Ех, да е се како што ве учат во штабот...

Законот за ТИРЗ е толку произволен, што ако инвестира некоја фирма во момент кога и паѓа рејтингот на владата пред избори како сега, може да добие све џабе.

Ама ете, Навигатор не е сигурен ни за тоа што го пишува, некои имаат некои не, па не било џабе ама 0.1 еур по м, а ни тоа не е исто за сите...

Јас сум апсолутно сигурен дека кога ќе се отворат договорите кои се тајна, ќе се покаже какви се повластувања имале фабриките, гарантирам дека некои не плаќаат струја.

Џабе ми го браниш концептов, држава не се развива со ваков концепт, и ниедна држава во целиот свет не се развила на сличен начин а да ги има македонските параметри, ова е за кампања само. Што е најтрагично, СДСМ уште посмешно тврди дека уште подобро ќе привлекува странски инвестиции. Животот ни стана кампања, ама кој да види.

Јас сум замрзнат во времето кога фабрики како ФЗЦ биле успешни? Такви фабрики и ден денес се успешни низ целиот свет. Еве го ФЗЦ прорабоете, ама се чекаше политички момент, тоа е политички затворена фабрика, не може да не работи таква фабрика. Во момент кога пукаше од работа и почна со извоз ВБ политиката одигра своја улога.

Како лесно само го скокна делот за платите кои се мизерни и произволно дефинирани...
Како лесно го скокна делот дека работницие немаат никакви права, немаат синдикати, избрканите од Дрекслермаер кои си ги бараа парите...

Бре што си ми објаснил, алал нека ти е знаењето, ќе има сендвичи и сокче.

Срам да им е на владата. Спасиле белгиска фабрика за автобуси со државни пари, и дури се фалат, а ФАС 11 Октомври го пуштија да пропадне, и Скопје купи кршеви од Украина и Кина. Па син ти ако има нива со пиперки, ти од друг ли ќе идеш да купиш, каква перверзија човече. Нема оправдување за некои потези, џабе склопување празни фрази.

Кој забранил да си ја развиваме економијата? Еве ти пример од терен од човек што сам си обезбедувал егзистенција. Мене ми се жалеше пријателка, плачат и полицаец и она (сопственичка на гранапче) зашто полицаецот има норма која мора да се исполни. И нашле дека не платила на време нешто пред 6 години, ама мора да плати за да исполни норма полицаецот.
Ако си со власт имаш повластувања и можеш да работиш, ако не си, пример не ги викаш да се сликаат на отварање фабрика ти си на тапет. Фијат Цаноски кога беше со ВМРО го пуштија да прави што сака, вој си ја почна зградата како сакаше, кога премина во спротивен табор, му ја срушија. Не се исти правилата за тие што се со владетелот и тие што не се.
Сите се исти, и ЦИЦ во Куманово бара да му го лижат газот да рекламира, и Заев во Струмица.

На земјоделците кога пријавуваат приход, на листот треба да напишат колку кокошки имаат. ЕЕЕЕј земјо индијо, дали брои на село некој колку кокошки му шетаат по дворот.

Иди у штаб да ти дообјаснат.

ЕДИТ: Морам за ова со кафиќи кој е рандом аргумент на ботовите да дадам едно

Edited by Bojan10 - 31-Oct-2015 at 15:23
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 31-Oct-2015 at 15:47
Originally posted by Bojan10

Ех, да е се како што ве учат во штабот...

Законот за ТИРЗ е толку произволен, што ако инвестира некоја фирма во момент кога и паѓа рејтингот на владата пред избори како сега, може да добие све џабе.

Ама ете, Навигатор не е сигурен ни за тоа што го пишува, некои имаат некои не, па не било џабе ама 0.1 еур по м, а ни тоа не е исто за сите...

Јас сум апсолутно сигурен дека кога ќе се отворат договорите кои се тајна, ќе се покаже какви се повластувања имале фабриките, гарантирам дека некои не плаќаат струја.

Џабе ми го браниш концептов, држава не се развива со ваков концепт, и ниедна држава во целиот свет не се развила на сличен начин а да ги има македонските параметри, ова е за кампања само. Што е најтрагично, СДСМ уште посмешно тврди дека уште подобро ќе привлекува странски инвестиции. Животот ни стана кампања, ама кој да види.

Јас сум замрзнат во времето кога фабрики како ФЗЦ биле успешни? Такви фабрики и ден денес се успешни низ целиот свет. Еве го ФЗЦ прорабоете, ама се чекаше политички момент, тоа е политички затворена фабрика, не може да не работи таква фабрика. Во момент кога пукаше од работа и почна со извоз ВБ политиката одигра своја улога.

Како лесно само го скокна делот за платите кои се мизерни и произволно дефинирани...
Како лесно го скокна делот дека работницие немаат никакви права, немаат синдикати, избрканите од Дрекслермаер кои си ги бараа парите...

Бре што си ми објаснил, алал нека ти е знаењето, ќе има сендвичи и сокче.

Срам да им е на владата. Спасиле белгиска фабрика за автобуси со државни пари, и дури се фалат, а ФАС 11 Октомври го пуштија да пропадне, и Скопје купи кршеви од Украина и Кина. Па син ти ако има нива со пиперки, ти од друг ли ќе идеш да купиш, каква перверзија човече. Нема оправдување за некои потези, џабе склопување празни фрази.

Кој забранил да си ја развиваме економијата? Еве ти пример од терен од човек што сам си обезбедувал егзистенција. Мене ми се жалеше пријателка, плачат и полицаец и она (сопственичка на гранапче) зашто полицаецот има норма која мора да се исполни. И нашле дека не платила на време нешто пред 6 години, ама мора да плати за да исполни норма полицаецот.
Ако си со власт имаш повластувања и можеш да работиш, ако не си, пример не ги викаш да се сликаат на отварање фабрика ти си на тапет. Фијат Цаноски кога беше со ВМРО го пуштија да прави што сака, вој си ја почна зградата како сакаше, кога премина во спротивен табор, му ја срушија. Не се исти правилата за тие што се со владетелот и тие што не се.
Сите се исти, и ЦИЦ во Куманово бара да му го лижат газот да рекламира, и Заев во Струмица.

На земјоделците кога пријавуваат приход, на листот треба да напишат колку кокошки имаат. ЕЕЕЕј земјо индијо, дали брои на село некој колку кокошки му шетаат по дворот.

Иди у штаб да ти дообјаснат.

ЕДИТ: Морам за ова со кафиќи кој е рандом аргумент на ботовите да дадам едно


Делумно се сложувам со тебе, но делумно.

Кое е твоето решение да привлекуваме странски инвестиции? Имаме ли образована работна сила, ресурси, местоположба? Јас би рекол дека немаме. Доволно се движам меѓу луѓе и добро знам колку е нашата работна сила способна и стручна да работи нешто.

Со што ти ќе ги привлекуваш странските инвестиции во Македонија ако не им даваш големи бенефиции? Да не се тие бенефиции јас би рекол дека ни 2% од тие фабрики не би вложиле капитал во Македонија.

Сите сакаме германски и скандинавски плати, но колкав е нашиот капацитет за истите? Дали ние имаме доволно способна младина да развива свои сопствени бизниси? Не би рекол воопшто.

Рестораните и кафичите не се некој најдобар показател за подобрување на нечиј стандарт, но се многу добар.

Во помалите општини животот е и далеку поевтин. Замисли град како Кратово и просечно семејство од 6 члена( баба, дедо, мајка, татко и 2-3 деца) со две плати од 5-6000 денари. Доаѓа фабрика како Дрекслермајер, ги вработува мајката, таткото и двете деца за плати од 12.000 денари, плус, пензиите на баба и дедо. Добиваш сума од 60.000 денари месечени примања што е и многу солидно за мали општини, а претходно живееле со 11.000 денари.

И ние како народ премногу се преценуваме дека вредиме кој знае колку на пазарот за трудот. Не вредиме и треба да ја погледнеме вистинската реалност. Затоа треба реформи во образованието и строги критериуми кој се завршува и се кој запишува факултети.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 31-Oct-2015 at 16:09
Originally posted by Bojan10

Ех, да е се како што ве учат во штабот...

Законот за ТИРЗ е толку произволен, што ако инвестира некоја фирма во момент кога и паѓа рејтингот на владата пред избори како сега, може да добие све џабе.

Ама ете, Навигатор не е сигурен ни за тоа што го пишува, некои имаат некои не, па не било џабе ама 0.1 еур по м, а ни тоа не е исто за сите...

Јас сум апсолутно сигурен дека кога ќе се отворат договорите кои се тајна, ќе се покаже какви се повластувања имале фабриките, гарантирам дека некои не плаќаат струја.

Џабе ми го браниш концептов, држава не се развива со ваков концепт, и ниедна држава во целиот свет не се развила на сличен начин а да ги има македонските параметри, ова е за кампања само. Што е најтрагично, СДСМ уште посмешно тврди дека уште подобро ќе привлекува странски инвестиции. Животот ни стана кампања, ама кој да види.

Јас сум замрзнат во времето кога фабрики како ФЗЦ биле успешни? Такви фабрики и ден денес се успешни низ целиот свет. Еве го ФЗЦ прорабоете, ама се чекаше политички момент, тоа е политички затворена фабрика, не може да не работи таква фабрика. Во момент кога пукаше од работа и почна со извоз ВБ политиката одигра своја улога.

Како лесно само го скокна делот за платите кои се мизерни и произволно дефинирани...
Како лесно го скокна делот дека работницие немаат никакви права, немаат синдикати, избрканите од Дрекслермаер кои си ги бараа парите...

Бре што си ми објаснил, алал нека ти е знаењето, ќе има сендвичи и сокче.

Срам да им е на владата. Спасиле белгиска фабрика за автобуси со државни пари, и дури се фалат, а ФАС 11 Октомври го пуштија да пропадне, и Скопје купи кршеви од Украина и Кина. Па син ти ако има нива со пиперки, ти од друг ли ќе идеш да купиш, каква перверзија човече. Нема оправдување за некои потези, џабе склопување празни фрази.

Кој забранил да си ја развиваме економијата? Еве ти пример од терен од човек што сам си обезбедувал егзистенција. Мене ми се жалеше пријателка, плачат и полицаец и она (сопственичка на гранапче) зашто полицаецот има норма која мора да се исполни. И нашле дека не платила на време нешто пред 6 години, ама мора да плати за да исполни норма полицаецот.
Ако си со власт имаш повластувања и можеш да работиш, ако не си, пример не ги викаш да се сликаат на отварање фабрика ти си на тапет. Фијат Цаноски кога беше со ВМРО го пуштија да прави што сака, вој си ја почна зградата како сакаше, кога премина во спротивен табор, му ја срушија. Не се исти правилата за тие што се со владетелот и тие што не се.
Сите се исти, и ЦИЦ во Куманово бара да му го лижат газот да рекламира, и Заев во Струмица.

На земјоделците кога пријавуваат приход, на листот треба да напишат колку кокошки имаат. ЕЕЕЕј земјо индијо, дали брои на село некој колку кокошки му шетаат по дворот.

Иди у штаб да ти дообјаснат.

ЕДИТ: Морам за ова со кафиќи кој е рандом аргумент на ботовите да дадам едно


Jony олади малку - испиј една газирана вода

Edited by Obedineta Makedonija - 31-Oct-2015 at 16:10
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 14-Jul-2016 at 10:35
Johnson Controls
Technical Textiles


Condevo


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 14-Jul-2016 at 16:33
Ти благодарам за фотографиите, ретко можат да се видат фотографии од индустриските зони и тамошните капацитети.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 14-Jul-2016 at 20:42
Не би било лошо инвеститорите да инвестираат некое евро да ја средат околината на халите евентуално во вид на некое паркче каде што би можеле вработените за време на паузите малку да се „пролуфитараат„.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 14-Jul-2016 at 23:00
нема потреба, нема паузи.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 08-Feb-2022 at 11:29
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.186 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.