build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ТИРЗ Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Nov-2016 at 16:08
Originally posted by FoSsiL

Ау, да, патем... Роби, ти што бараш у Германија?

Да, и Култизин забораив дека е таму некаде у странство...


@FoSsil
Jac што барам и каде барам не е работа на падарот!
Ама еве кус одговор...затоа што во времето на комунизмот, за кое многу стари комунисти сега трансформирани во LDSP т.е СДСбезМ уште жалат, на многу македонци им било толку убаво па затоа отишле по белиот свет да си го барат ќарето!

Аууу заборавив беее....ти беше тој со перфидниот коментар од синоќа, дека овие нови работни места не вределе и се исмеваше на работата и професијата на луѓето!  ЈАЗ'К ...подолно здравје....

Ако си ти нешто „посебно„ и СЕ не ти чине, незнам што чекаш уште таму, зимај куферот и правец каде што зимат луѓето по 5000е плата да видиш како се ваде лебот и како се „прават ТУРБИНИ„ пошто СЕ друго е шкарт, а не само да седиш од позади лаптоп да омаловажуваш други професии и да ни солиш памет! Nuts Cheers


Edited by Robbi-MKD - 04-Nov-2016 at 16:17
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Nov-2016 at 16:22
Па еве чим е убаво тука со ДПМНЕ 10 години, врати се.

Инаку, не се исмевавав, а критикував, и давав личен пример јас како гледам на тие работни места барем за себе.

И пак ќе речам не е до парите. Има и други важни работи.

И за крај, пак немате никакви аргументи со кои можете да застанете позади оваа политика, освен можеби аргументот на преживување и милостина.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Nov-2016 at 16:35
Впрочем еден мал податок за америчката фирма "LEAR Corporation", која има своја филијала, со од прилика 500 вработени, во покраината Nordrhein-Westfalen, Rietberg, место блиску до нас во Германија, до крајот на 2019 година го затвара овде производството и го селе во странство т.е  Полска, Словачка, Македонија....

Зборот ми е дека не треба да се гледат работите црно-бело...значи овдека останале 500 фамилии без работа и се невработени, а кај нас се отвориле нови 1000-3000 работни места т.е исто толку фамилии си го решиле едно горливо пашање, а можело и на пример, овие работни  места да ги отворат во друга конкурентска земја како Полска, Словачка, Србија, Бугарија итн итн пошто за вакви компании и инвестиции се боре цел свет, а ние да останеме со тастатурата во рака и да кукаме како СЕ не чини, СЕ другите се поарни од нас и СЕ некој друг ни е криви!!!! Previous

Линк:
http://www.westfalen-blatt.de/OWL/Lokales/Kreis-Guetersloh/Rietberg/2158126-Baender-stehen-bis-Ende-2019-still-IG-Metall-handelt-Abfindungen-und-millionenschweren-Sozialplan-aus-Lear-schliesst-Werk-in-Rietberg


Edited by Robbi-MKD - 04-Nov-2016 at 16:50
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Nov-2016 at 16:42
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Џоле

Мене ми се допаѓа финтата во насловот од типот: „До 3000 вработувања“, а потоа во текстот читаш дека фабриката ќе отвори 1.500 до 2.000 работни места (што не се малку, ама не се ни 3.000) и дека можеби ќе отвори 3.000 работни места, што не значи дека и навистина ќе отвори.

Како и да е, со среќа нека им е на вработените таму, се надевам дека ќе добиваат пристојна плата и дека ќе имаат пристојни услови за работа. Иако вака предизборно сум скептик за многу најави од областа на економијата.
тоа што сум приметил во сите медиуми е што се пишуваат оптимални бројки за wow фактор... се отвара фирма со капацитет од 1000 работни места, а дали таму ќе се вработат 1000 или 100 луѓе не е битно нели?
а добро позната работа е тоа што кај нас еден вработен работи за пет
Не се објавува капацитетот на фабриката, туку бројот на вработени во оптимална оперативна фаза, односно број што е предвиден во бизнис планот на компанијата. Така што, податокот за 1000, 2000 или 3000 лица е податок од компанијата, а не на тој што објавува. Во овој случај, ако ги слушаше говорниците на настанот, беше конкретно објаснето: до овој момент работат 520 лица, до крај на година 800, до крај на следна 1500, а вкупно се предвидени 2000 лица. Понатаму постојат планови за проширување, што може да доведе до 3000 вработени лица.
епа убаво де, предвидени се 2000 лица, а дали ќе се достигне тој број, не се знае, си стои на „предвидено е“
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Nov-2016 at 16:45
Originally posted by FoSsiL

Па еве чим е убаво тука со ДПМНЕ 10 години, врати се.

Инаку, не се исмевавав, а критикував, и давав личен пример јас како гледам на тие работни места барем за себе.

И пак ќе речам не е до парите. Има и други важни работи.

И за крај, пак немате никакви аргументи со кои можете да застанете позади оваа политика, освен можеби аргументот на преживување и милостина.


Даа дааа сигурно, ние сите нафта пиеме, добро напиша, и добро те свативме...само да знаеш дека не е ОК твојата омаловажувачка изјава!

Иначе мене ми е убаво и тука и таму, 6 месеци тука, 6 месеци МКД...Ако тебе не ти чине земи прави нешто, или работи и подобри ги нештата, како сегашната влада и ВМРО ДПМНЕ или спакувај куферот и правец каде што прават ТУРБИНИ, ВОЗОВИ, АВИОНИ, КАМИОНИ и зимај со твојот капацитет најмалце 10 000е плата, види како се ваде лебот,  вака со К***T во рацете позади тастатура ништо не правиш!


Edited by Robbi-MKD - 04-Nov-2016 at 16:59
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Nov-2016 at 17:01
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Џоле

Мене ми се допаѓа финтата во насловот од типот: „До 3000 вработувања“, а потоа во текстот читаш дека фабриката ќе отвори 1.500 до 2.000 работни места (што не се малку, ама не се ни 3.000) и дека можеби ќе отвори 3.000 работни места, што не значи дека и навистина ќе отвори.

Како и да е, со среќа нека им е на вработените таму, се надевам дека ќе добиваат пристојна плата и дека ќе имаат пристојни услови за работа. Иако вака предизборно сум скептик за многу најави од областа на економијата.
тоа што сум приметил во сите медиуми е што се пишуваат оптимални бројки за wow фактор... се отвара фирма со капацитет од 1000 работни места, а дали таму ќе се вработат 1000 или 100 луѓе не е битно нели?
а добро позната работа е тоа што кај нас еден вработен работи за пет
Не се објавува капацитетот на фабриката, туку бројот на вработени во оптимална оперативна фаза, односно број што е предвиден во бизнис планот на компанијата. Така што, податокот за 1000, 2000 или 3000 лица е податок од компанијата, а не на тој што објавува. Во овој случај, ако ги слушаше говорниците на настанот, беше конкретно објаснето: до овој момент работат 520 лица, до крај на година 800, до крај на следна 1500, а вкупно се предвидени 2000 лица. Понатаму постојат планови за проширување, што може да доведе до 3000 вработени лица.
епа убаво де, предвидени се 2000 лица, а дали ќе се достигне тој број, не се знае, си стои на „предвидено е“
Па секако дека се предвидени, не може поинаку кога се зборува за планирани вработени во иднина. Пишува колку луѓе сега работат и колку компанијата има предвидено да вработи за одреден период. Не гледам нешто грешно и не знам зошто ти смета.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Nov-2016 at 17:31
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Џоле

Мене ми се допаѓа финтата во насловот од типот: „До 3000 вработувања“, а потоа во текстот читаш дека фабриката ќе отвори 1.500 до 2.000 работни места (што не се малку, ама не се ни 3.000) и дека можеби ќе отвори 3.000 работни места, што не значи дека и навистина ќе отвори.

Како и да е, со среќа нека им е на вработените таму, се надевам дека ќе добиваат пристојна плата и дека ќе имаат пристојни услови за работа. Иако вака предизборно сум скептик за многу најави од областа на економијата.
тоа што сум приметил во сите медиуми е што се пишуваат оптимални бројки за wow фактор... се отвара фирма со капацитет од 1000 работни места, а дали таму ќе се вработат 1000 или 100 луѓе не е битно нели?
а добро позната работа е тоа што кај нас еден вработен работи за пет
Не се објавува капацитетот на фабриката, туку бројот на вработени во оптимална оперативна фаза, односно број што е предвиден во бизнис планот на компанијата. Така што, податокот за 1000, 2000 или 3000 лица е податок од компанијата, а не на тој што објавува. Во овој случај, ако ги слушаше говорниците на настанот, беше конкретно објаснето: до овој момент работат 520 лица, до крај на година 800, до крај на следна 1500, а вкупно се предвидени 2000 лица. Понатаму постојат планови за проширување, што може да доведе до 3000 вработени лица.
епа убаво де, предвидени се 2000 лица, а дали ќе се достигне тој број, не се знае, си стои на „предвидено е“
Па секако дека се предвидени, не може поинаку кога се зборува за планирани вработени во иднина. Пишува колку луѓе сега работат и колку компанијата има предвидено да вработи за одреден период. Не гледам нешто грешно и не знам зошто ти смета.
епа тоа зборам де, не се бунам... ти што се буниш?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Nov-2016 at 17:45
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Џоле

Мене ми се допаѓа финтата во насловот од типот: „До 3000 вработувања“, а потоа во текстот читаш дека фабриката ќе отвори 1.500 до 2.000 работни места (што не се малку, ама не се ни 3.000) и дека можеби ќе отвори 3.000 работни места, што не значи дека и навистина ќе отвори.

Како и да е, со среќа нека им е на вработените таму, се надевам дека ќе добиваат пристојна плата и дека ќе имаат пристојни услови за работа. Иако вака предизборно сум скептик за многу најави од областа на економијата.
тоа што сум приметил во сите медиуми е што се пишуваат оптимални бројки за wow фактор... се отвара фирма со капацитет од 1000 работни места, а дали таму ќе се вработат 1000 или 100 луѓе не е битно нели?
а добро позната работа е тоа што кај нас еден вработен работи за пет
Не се објавува капацитетот на фабриката, туку бројот на вработени во оптимална оперативна фаза, односно број што е предвиден во бизнис планот на компанијата. Така што, податокот за 1000, 2000 или 3000 лица е податок од компанијата, а не на тој што објавува. Во овој случај, ако ги слушаше говорниците на настанот, беше конкретно објаснето: до овој момент работат 520 лица, до крај на година 800, до крај на следна 1500, а вкупно се предвидени 2000 лица. Понатаму постојат планови за проширување, што може да доведе до 3000 вработени лица.
епа убаво де, предвидени се 2000 лица, а дали ќе се достигне тој број, не се знае, си стои на „предвидено е“
Па секако дека се предвидени, не може поинаку кога се зборува за планирани вработени во иднина. Пишува колку луѓе сега работат и колку компанијата има предвидено да вработи за одреден период. Не гледам нешто грешно и не знам зошто ти смета.
епа тоа зборам де, не се бунам... ти што се буниш?
Да те потсетам од кај тргна дискусијава: "тоа што сум приметил во сите медиуми е што се пишуваат оптимални бројки за wow фактор... се отвара фирма со капацитет од 1000 работни места, а дали таму ќе се вработат 1000 или 100 луѓе не е битно нели?". Јас пробав да ти објаснам зошто така пишува, не се бунам воопшто. Напротив, среќен сум што Леар има 500, а планира да има 3000 вработени.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Nov-2016 at 02:05
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Џоле

Мене ми се допаѓа финтата во насловот од типот: „До 3000 вработувања“, а потоа во текстот читаш дека фабриката ќе отвори 1.500 до 2.000 работни места (што не се малку, ама не се ни 3.000) и дека можеби ќе отвори 3.000 работни места, што не значи дека и навистина ќе отвори.

Како и да е, со среќа нека им е на вработените таму, се надевам дека ќе добиваат пристојна плата и дека ќе имаат пристојни услови за работа. Иако вака предизборно сум скептик за многу најави од областа на економијата.
тоа што сум приметил во сите медиуми е што се пишуваат оптимални бројки за wow фактор... се отвара фирма со капацитет од 1000 работни места, а дали таму ќе се вработат 1000 или 100 луѓе не е битно нели?
а добро позната работа е тоа што кај нас еден вработен работи за пет
Не се објавува капацитетот на фабриката, туку бројот на вработени во оптимална оперативна фаза, односно број што е предвиден во бизнис планот на компанијата. Така што, податокот за 1000, 2000 или 3000 лица е податок од компанијата, а не на тој што објавува. Во овој случај, ако ги слушаше говорниците на настанот, беше конкретно објаснето: до овој момент работат 520 лица, до крај на година 800, до крај на следна 1500, а вкупно се предвидени 2000 лица. Понатаму постојат планови за проширување, што може да доведе до 3000 вработени лица.
епа убаво де, предвидени се 2000 лица, а дали ќе се достигне тој број, не се знае, си стои на „предвидено е“
Па секако дека се предвидени, не може поинаку кога се зборува за планирани вработени во иднина. Пишува колку луѓе сега работат и колку компанијата има предвидено да вработи за одреден период. Не гледам нешто грешно и не знам зошто ти смета.
епа тоа зборам де, не се бунам... ти што се буниш?
Да те потсетам од кај тргна дискусијава: "тоа што сум приметил во сите медиуми е што се пишуваат оптимални бројки за wow фактор... се отвара фирма со капацитет од 1000 работни места, а дали таму ќе се вработат 1000 или 100 луѓе не е битно нели?". Јас пробав да ти објаснам зошто така пишува, не се бунам воопшто. Напротив, среќен сум што Леар има 500, а планира да има 3000 вработени.
па јасно ми е де
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Jan-2018 at 18:22
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Jul-2020 at 12:42
Во ТИРЗ Тетово почна со работа фабриката за стакло „Глас Флекс“, предвидени се 300 вработувања

Во Технолошко-индустриската развојна зона во Тетово почна со работа фабриката за производство на стакло „Глас Флекс“, сопственост на македонско-холандски капитал.

Вредноста на инвестицијата е девет милиони евра, а предвидени се 300 вработувања.

– Фабриката е со најмодерна линија за производство на стакло единствен на Балканот, која користи најмодерна технологија со целосно автоматизиран процес. Се работи претежно за извоз, 80 проценти од производството се продава на пазарите на поранешните југословенски републики и западноевропските држави, изјави Гоце Пешов, менаџер во „Глас Флекс“.

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој присуствуваше на настанот, рече дека се прават напори да не се стопираат градежните активности во зоните и покрај пандемијата.– Како Министерство за економија имаме добиено апликација за отворање на нов капацитет на германска компанија за изработка на компоненти за автомобилска индустрија тука во технолошко индустриската развојна зона, рече Бектеши.

Фабриката „Глас Флекс“ има објект од 9.000 метри квадратни, а ќе се произведува калено, луминирано и друг вид специјализирано стакло.

https://nezavisen.mk/vo-tirz-tetovo-pochna-so-rabota-fabrikata-za-staklo-glas-fleks-predvideni-se-300-vrabotuvanja
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 18-Sep-2020 at 07:12
СТАРОНОВИ ИНВЕСТИЦИИ: Киел ќе гради нова фабрика во тетовската зона, ама не смее да го затвори објектот во ЖелиноСо особена задоволство и радост беше најавено отворањето на новата фабрика за производство за седишта на возови во технолошко индустриската зона во Тетово. Министерот за економија Крешник Бектеши напиша дека фабриката е во вредност од 3,5 милиони евра и дека ќе биде за производство на седишта за возови. Тој најави и дека во фабриката ќе бидат отворени нови 300 работни места. Станува збор за стар странски инвеститор кој веќе работи во земјава. Киел Македонија има свој објект во Желино и впрочем новата инвестиција е проширување на дејноста. Иако имаше шпекулации дека компанијата се префрла во зоната надлежните тврдат дека ова е нова инвестиција.

Законски компаниите кои функционираат надвор од зоните немаат право да се префрлаат во одреден период од работата во зона каде би имале и државна помош и даночни олеснувања. Според член 9 од Законот за Технолошки индустриски зони

Корисникот на зоната кој спроведува продуктивни инвестициски вложувања остварува даночни ослободувања и олеснувања, само ако врши нова дејност, а не ја пренесува дејноста од друго подрачје на државаа во зоната.

Од Министерството за економија за Фактор велат дека со отварањето на новата фирма нема да се префрла дејноста на фирмата од локацијата во село Желино во ТИРЗ Тетово.

„Законот не го дозволува тоа, односно Законот вели дека доколку се случи такво нешто, инвеститорот ќе биде изземен од можноста за ослободување од плаќање даноци. Фирмата во село Желино ќе продолжи да работи и да го произведува тоа што го произведува и сега, стои во одговорот од Министерството за економија.

Според најавите фирмата Киел во ТИРЗ Тетово согласно договорот ќе произведува композити и композитни материјали односно седишта за возови. Во фабриката во Желино пак се произведуваат седишта за автобуси.

И од Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони за Фактор велат дека дале мислење според кое Киел нема да може едноставно да се префрли во зона. Оваа компанија треба да го задржи работењето во објектот во Желино кој не е во зона и да ги задржи и истиот број на вработени таму. Инаку зоната во овој град не е под управување на Дирекцијата.

Сличен случај имаше кога домашната фирма Хај тек отвори нов објект во скопската слободна зона. Сепак тоа не беше префрлување на фабриката туку комплетно нов објект додека стариот во скопско Орешани продолжи да постои.

Киел Македонија е дел од меѓународната Кил групација, водечки производител на иновативни транзитни патнички седишта за комерцијални возила и јавен превоз, вклучувајќи решенија за седење за автобуси, тренери и возови на локално, регионално и меѓуградско ниво. Кил работи глобално со производствени погони во САД, Германија, Полска, Холандија и во Турција.

Компанијата Franz Kiel е основана во 1947 година со седиште во германскиот град Нордлинген. Фактор побара одговор и од Киел ама до денеска не добивме никаква информација за нивните планови.

https://faktor.mk/staronovi-investicii-kiel-kje-gradi-nova-fabrika-vo-tetovskata-zona-ama-ne-smee-da-go-zatvori-objektot-vo-zelino
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 26-Apr-2021 at 13:13
Еуровиа ќе гради новата фабрика на Американскиот Гигант – Леар

Поради претходната успешна приказна при работењето на Индустриската зона во Тетово, Американскиот Гигант од индустријата за автомобилски делови одлучи да го удвои сопствениот производствен капацитет од 7500 м2, сега на дополнителни 7500 м2, што вкупно ќе создаде 15.000 м2 производствен и магацински објект.

https://www.facebook.com/euroviamk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15057
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-May-2021 at 17:16
Новата заедничка инвестиција од 15 милиони евра на ЛЕАР и Нормак во Технолошко Индустриската развојна зона во Тетово e нов стимул за националната економија. Со оваа инвестиција се отвораат од 1000 до 1500 нови работни места.
Компанијата ЛЕАР веќе вработува над 1350 граѓани од овој регион што е за речиси 50% повеќе од првично преземените обврски. Компанијата минатата година исплатила за 22% повисоки плати во однос на 2019 година, а за новиот инвестициски циклус Владата веќе преговара за мерки со кои ќе се поттикне значително зголемување на платите. Со овој пристап обезбедуваме подобар живот за нашите граѓани.https://www.facebook.com/VladaMK
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.