build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

GPS покриеност на MK

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Перо View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Перо Quote  Post ReplyReply #1 Topic: GPS покриеност на MK
    Posted: 08-Jan-2008 at 03:57
Нашиве соседи и цела Источна Европа имаат одлична GPS покриеност на патишта и значајни места. Пред некое време знам дека нашата GPS покриеност остана на Е-75.

Каква е сегашната ситуација и што се работи на овој план да се донесе лицето на Македонија во GPS системот?
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Jan-2008 at 06:00
da ne otvaram nova tema, siguren sum deka site znaete za popularnosta na GPS sistemite koj vo posledno vreme stanuvaat se popopularni vo avtomobilite. Dali gi ima Skopskite ulici na (satellite navigated GPS)?
Bracedmi koj vozese od svedska do Ohrid letovo, imase GPS vo negovata kola i mi kaza deka site glavni gradovi sose site nivni ulici se evidentirani vo nego osven Skopje. Samo glavnite avtopati vo makedonija bile evidentirani.
Dali znaete nesto da mi kazete vo vrska so ova? Moze vo bliska idnina da go ima celo skopje na GPS?


Edited by pbanks - 08-Jan-2008 at 20:22
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Jan-2008 at 06:02
Originally posted by GreatMakedon

da ne otvaram nova tema, siguren sum deka site znaete za popularnosta na GPS sistemite koj vo posledno vreme stanuvaat se popopularni vo avtomobilite. Dali gi ima Skopskite ulici na (satellite navigated GPS)?
Bracedmi koj vozese od svedska do Ohrid letovo, imase GPS vo negovata kola i mi kaza deka site glavni gradovi sose site nivni ulici se evidentirani vo nego osven Skopje. Samo glavnite avtopati vo makedonija bile evidentirani.
Dali znaete nesto da mi kazete vo vrska so ova? Moze vo bliska idnina da go ima celo skopje na GPS?

Jas chitav od damna...mislam ima preku edna godina, kade se zboreshe da se vklopi toj GPS sistem vo Skopje, vo aftobusite i taksite. Izgleda nishto ne se sluchilo od toa, ama neznam sega dali go ima Skopje na GPS....ne ni znam kako odi toa za da se fati cel grad, dali zavisi do nekoja kompanii koja ke go napravi toa sve? Ili zavisi do gradot...


Edited by pbanks - 08-Jan-2008 at 20:23
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Jan-2008 at 11:36

Проблемот не е со покриеноста на сигналот туку со GPS мапи на Македонија. Колку што разбрав има нешто ситно за Скопје и Е75 со со ептен мала точност. Мислам дека ова е прашање за приватни фирми и дистрибутери на GPS уреди, возила и слично.

Back to Top
Перо View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Перо Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Jan-2008 at 13:21
Да, тоа ми е зборот, дека немаме мапи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Jan-2008 at 20:26
Истото прашање го постави GreatMakedon пред некое време во една друга нишка па го префлив тука.

За жал немам никаква информација на оваа тема ниту знам дали нешто конкретно се случува.

Во секој случај ова е сериозна работа и треба да постојано одржување на мапите кога ќе се пуштат во комерцијална употреба. Замислете некоја улица во Скопје да стане едносмерна и во едно типично сценарио за нас никој да не ја ажурираа таа информација во GPS базите. Каква само збрка може тука да настане.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Jan-2008 at 07:43
fala pbanks si mi go smestil prasanjeto ovde.. jas zaboraviv kaj go postaviv nemozev da go najdam lol.

Jas isto taka prasuvav dali ima gps mapi na makedonija... glavnite patiste veruvam deka gi ima, no dali go ima skopje na gps mapa toa me interesira, ako nekoj doznae kazetemi.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Jan-2008 at 09:51
Јас имам видено една ГПС мапа на Скопје уште пред 2-3 години која ја изработија и за свој потреби користеа ГИСДАТА. Дали е сега тоа комерцијално достапно незнам, но заинтересиран сум и ќе се распрашам.
Back to Top
Перо View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Перо Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Jan-2008 at 18:44
Еден бугарин кој во Италија работеше на ГПС мапи, ми објаснуваше како и што оди нивната изработка. Вели, во Бугарија скоро секој асфалтиран пат бил обработен во мапата, и покриеноста била поголема од 60-70%. Како клучно, ми рече дека обработувањето на ГПС мапите оди со катастарот и неговата обнова. Како што се обновува и дигитализира катастарот, така и мапите се надградуваат...Ако запамтив се како што треба.
Back to Top
Jove View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 30-Jan-2008
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jove Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Jan-2008 at 12:37
Јас имам мапа Adria Route 2.0 и има покриеност на Македонија, во поголемите градови и детално со помалите улици. Оваа мапа е во MapSource фомат, работи со GARMIN GPS уреди и е целосно рутабилна. Исто така во пакетот има мапи од Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Моментално чекам да добијам Garmin уред па да ја пробам. За во други уреди не знам дали функционира.
Мапата отворена на компјутер изгледа добро, и е доста детална (барем колку што можев да видам во Скопје и Битола)

Инаку мапата ја прави компанија од Хрватска.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Jan-2008 at 13:12
Јове добредојде и фала на информацијата.

Би те замолил ако може да ставиш 2-3 screenshot-а ако може да видиме како изгледа Smile
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Jan-2008 at 15:14
ај да видимеBig%20smile
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
atasevski View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote atasevski Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Feb-2008 at 00:37

Здраво Јове.

Дали има шанси да мапата Adria Route 2.0 ја поделиш со останатите смртници кои имаат GARMIN (уствари Nokia N95 со GARMIN software) али без асолна мапа на македонија и градовите во државава.
 
Поздрав и фала
Back to Top
Jove View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 30-Jan-2008
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jove Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Feb-2008 at 15:22
Малку доцнам со ставањето на сликите, но бев надвор од државата некое време и не бев во можност да ги ставам.
Е сега колку е точна и детална картата ќе треба да се провери бидејќи во оваа верзија на мапата првпат е вклучена и Македонија покрај Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Сигурно во наредните изданија ќе бидат опфатени повеќе места низ Македонија со подетални и поточни мапи. Во последната слика е прикажан дел од Загреб, на која сивите полиња означуваат објекти за полесно ориентрање на мапата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Feb-2008 at 19:36
Одлично! Thumbs%20Up

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Feb-2008 at 19:45

Прилеп и Битола се подобро покриени од Скопје Crazy

Во секој случај добро што барем има нешто.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Feb-2008 at 23:11
Еден мој пријател до пред некое време купи МИО ГПС и исто така немаше ништо во мапите освен Е-75. Гледам горе на Гармин-от има повеќе улици, но сепак сме далеку од идеално. Германија има 190 000 километри патишта на својата мапа за ГПС! (добро тие имаат повеќе патишта нормално, али имаат над 90% покриеност)


Edited by ProMKD - 25-Feb-2008 at 23:12
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Feb-2008 at 09:11
jove fala za slikite. Dali patistata koj se oboeni vo kafiava boja funkcioniret na gps? ili samo onie so sareni boi?
Back to Top
manganoid View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote manganoid Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Jun-2008 at 13:34
Samo da se nadovrzam na objasnuvanjata od Jove i da vi gi predocham moite iskustva so GARMIN:

Kartite ADRIA Route (posledna verzija chinam e 2.00), i SCG Route 1.6 se najdetalni mapi koi mozhev da najdam na web. Potpolno se rutabilni i rabotat vo verzija za PC (Garmin MapSource) i mobilni GPS uredi kako i na mobilni telefoni (GMobile XT za symbian i WinMobile telefonite).
za GreatMakedon: za "rutiranje" programot gi koristi poglavnite patishta no toa mozhe da se podesi vo samiot MapSource. Jas lichno go koristam MapSource za pravenje na ruta i posle toa ja prefrluvam na mobilniot (6110 Navigator). Zelenite patishta se vsushnost ulici vo gradovite, Braon, plavi i zholtikavite linii se asfaltirani patishta. Dosega sum gi probal Garmin, Sygic i Nokia/Route66 i garmin ima najdobra pokrivenost na nashite patishta(t.e. najdobri mapi). Pozdrav
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Jun-2008 at 16:15
Фала на инфото manganoid Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.