build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

GPS покриеност на MK

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-May-2009 at 17:37
Двата система се надополнуваат еден со друг во зависносст од терминалот со кој се ужива сигналот од гпс-от и сигналот од макпос-от. ГПС е самостоен систем од тачен број сателити во геостационарна орбита и не се меша со други системи, односно не ни има потреба да се мешаат. А што се однесува до функционирање... па тие алгоритми за позоционирање се, истите се вртат цело време.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-May-2009 at 17:40
како нема, од нив прима сигнал, разгледај тоа линковите поубаво, еве ти и од вики нешто инфо

en.wikipedia.org/wiki/Real_Time_Kinematic

en.wikipedia.org/wiki/Base_station#Land_surveying

значи антени-ресивери со појак сигнал и служат за распределување на сигналот до мобините гпс уреди, истите можат да користат и различен систем за геопозиционирање en.wikipedia.org/wiki/Gps#Other_systems
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-May-2009 at 18:00
Базните станици колку што ми е мене познато немаат улога на емитери, туку едноставно вршат дополнителна корекција на координатите добиени од сателитите и со тоа дополнително ја зголемуваат прецизноста. Немам доволно време за истаржување, но бидејќи работев едно време на мрежно поврзување на базните станици, се ште кај нив се монтира е специјален ГПС ресивер (Laica, Trimble или некој друг), се поврзува со ПЦ и специјален софтвер и сето тоа некако треба да му стане достапно на гедотетот како сет на корекции во даден временски период. Постпроцесингф или реал тајм процесинг зависи само од начинот а дистрибуцијата на корекциите, дали после мерењето на одреден веб сервис, или пак преку ГПРС или 3Г или друг начин во реално време.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 12-May-2009 at 18:06
значи овие во реално време го распределуваат, онолку колку што тоа го дозволуваат и атмосферските услови. а како што кажа и самиот тие информации ги распределуваат понатаму, има и на вики линковите... фактички ова акцес поинт за гпс сигнал!
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Jul-2009 at 20:13
Lugjeeee, ste me pogodile vo nerv so temava
Shteta ne sum bil porano koga se diskutiralo, ama i sega ne e kasno, neli.

Da razjasnime nekoi raboti.
GPS permanentnite stanici sluzat da vo sekoe vreme pri geodetski merenja vie dobivate apsolutno reshenie. E sega shto toa znachi:
Ako koristite instrument koj ima dvofrekfenten priemnik, dobivate realni koordinati vo daden moment. Dokolku koristite ednofrekfenten priemnik treba da vrshite postprocesing, potochno obrabotka na merenjata otposle.

E sega, druga rabota shto e dobra so ovie stanici.
Obishno, koga kupuvate instrument, GPS, toj odi vo par.
Dosega, bidejkji nemashe permanentni stanici, moravte da gi postavite i dvata priemnika (edniot se vika Baza, a drugiot Rover), i najprvin da odredite geografski koordinati preku poznati pravoagolni koordinati po metodata Statika. Vo zavisnost od dalechinata i proizvoditelot, ovie merenja vremenski variraat vo zavisnost od tochnosta shto sakate da ja postignete.
E sega, so stanicite, faktichki dobivate 2 ureda koj zasebno za sebe mozat da rabotat, potochno se konektiraat so permanentnata stanica sekoj posebno preku GSM, GPRS ili neshto slichno...
So toa vremeto e daleku skrateno i narodski kazano, ne mu ja mislish mnogu.
E sega zoshto da se stavaat takvi stanici?
Pa ako dosega so obichen geodetski instrument (totalna stanica) vi beshe potrebno 3-4 pa i povekje saata da zavrshite nekoja rabota, so ovaa tehnologija seto toa se zavrshuva za 20-40 minuti vo zavisnost shto se raboti.
Isto taka, kako tehnologija stanuvate globalni so svetot preku svetskiot koordinaten sistem WGS 84.

E sega, jas mnogu se raspishuvav, pa ako neshto vi e nejasno, prashajte me konkretno, za toa kje pravime muabet, bidejkji ova mi e specijalnost kako geodet, nali ovaj
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Jul-2009 at 20:40
AKADEMIK и јас да те поздравам ама од оваа нишка Cheers

Постов ти е уживанција за читање. Јас во времето кога се инсталираше МАКПОС бев на некој проект во катастарот но се занимавав со атрибутните податоци и никогаш не се заинтересирав доволно за МАКПОС. Ова што го кажа убаво ми ги поврзува точкиците Thumbs%20Up
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 18-Aug-2009 at 01:57
super diskusija ....e sega pokraj staniceve i bazive sto gi imame..imame li GPS sto moze sekoj od nas da go koristi ili nemame ?
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Aug-2009 at 02:08
i uste nesto za ovie makpos...probav da im vlezam na sajtov ama izgleda nesto ne e u redu so niv...vika this site may harm ur pc...sto e rabotava :S:S:S:S


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Aug-2009 at 02:17


Ми се допаѓа кој е вториот сајт кој ти го вратил Google

Инаку може да им се има инфилтрирано некој малициозен код и Гугл веднаш го гледа тоа и предупредува. И тука ни се има случено истата работа. Руски хакери во нашиот случај. 
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Sep-2009 at 05:10
Igorius, malce pokasno ti pishuvam, ama da razjasnime.
Znaci, MAKPOS stanicite prvenstveno se nameneti za geodetski merenja, pa zatoa i se instalira kako proekt koj odi preku Drzavniot Zavod za Geodetski raboti. Tochnosta koja se bara vo geodetskite merenja e mnogu visoka (se raboti za milimetri), pa zatoa e potrebno vospostavuvanje na celosen sistem dolz celata drzava koj kje vrsi korekcija na parametrite potrebni za ovoj tip na merenja.
E sega, dali moze sekoj da go koristi?
Shto znam, dokolku imas aparatura koja kje komunicira so tie stanici i ako ti e potrebna taa visoka tochnost mozebi i kje mozesh da go koristis, megjutoa ne zaboravaj, kolku e povisoka tochnosta, povisoka e i cenata na iskoristuvanje, a MAKPOS e eksperimentalen se dodeka ne se vospostavi dolz cela drzava, potoa kje vrsi naplakjanje na uslugite od site privatni korisnici, potochno privatnite geodetski firmi.
Pozdrav
Back to Top
manganoid View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote manganoid Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Sep-2009 at 14:29
Super za GPS stanicite
Samo da vi javam (posle godina i pol dena) deka se izlezeni ADRIARoute 2.20 i SCGRoute 2.00. tolku od mene
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 18-Sep-2009 at 21:10
фала за инфото  Thumbs%20Up
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Nov-2009 at 14:34

Џи-пи-ес што говори македонски

Патната мрежа на Македонија од почетокот на наредната година во целост ќе биде целосно вклучена во глобалната база на податоци, а ГПС-уредите ќе содржат детаљна дигитална мапа на сите патни правци во земјава

Благодарение на системите за глобална навигација на компанијата „Томтом“ и ГПС-уредите што веќе 10 години ги произведува „Мобиком ЛТД“, од почетокот на наредната година на домашниот пазар првпат ќе бидат понудени модели што ќе ги кажуваат упатствата за движење на возилото на македонски јазик.

Од македонската фирма, која е ексклузивен застапник на холандската компанија „Томтом“, велат дека патната мрежа на Македонија од почетокот на наредната година ќе биде целосно вклучена во глобалната база на податоци.

- Ова се први модели што ќе содржат детаљна дигитална мапа на сите патни правци во земјава. Односно, моделите нема да ги покажуваат само основните сообраќајници, туку и локацијата на сите споредни рути - објаснува Слободан Златановиќ, сопственик на „Мобиком ЛТД“.

Златановиќ, кој истакна оти монтажата на уредите се врши во сопствен сервис по европски стандарди, додаде дека овие ГПС-системи важат за светски бренд, а карактеристично за нив е што базата што ги содржи податоците за мапите се обновува секојдневно.

- Овие ГПС-системи можат да се вградат на сите возила, а уредот ја потврди веродостојноста на информациите на едномесечниот тест-период низ Европа. Нашата екипа помина над 5.000 километри низ Стариот континент, а системот ги доведе до стартната позиција без грешка - тврди тој.

Во пакет со ексклузивното застапништво на „Томтом“, доаѓаат и помошните алатки „Перот“ и „Бродит“.

„Перот“ е хендс фри уред кој во текот на возењето овозможува пристап до мобилниот телефон и аудиосистемот на возилото, без возачот да ги крене рацете од воланот.

- Ова се помошни алатки што го овозможуваат концептот на безбедно возење. На овој начин возачите ги почитуваат законите и безбедноста во сообраќајот, без притоа да страда можноста за комуникација, што е посебно важно за бизнисмените и луѓето чии професии бараат постојан контакт - изјави Златановиќ.

Со оглед на се' поголемиот број мотоцикли, „Перот“ нуди специјални модели за оваа група возачи. Помошниот уред се монтира на заштитниот шлем, а во случај на телефонски повик го известува возачот, кој може да разговара во текот на возењето беа да ја загрози сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

Помошната алатка „Бродит“, пак, е кориснички ориентиран уред што овозможува беспрекорно функционирање на целиот систем. Овие уреди се дизајнираат специјално за секој модел на автомобил. Така, за сите модели постои единствен вид алатка што овозможува безбедност во сообраќајот во согласност со законските регулативи.

Владимир Лочев


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=A2225D853C0F124B975E49C92BD278F7
Back to Top
Radioamater View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-May-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Radioamater Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 21-Aug-2010 at 21:23
дали некој знае како работат тие ГПС станици ? Дали се координираат со GPS сателитите? Дали сигналот кој го примаме на нашите ГПС премници е и од тие станици?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 21-Aug-2010 at 21:42
GPS има мрежа од 20 и нешто геостационарни (во геостационарна орбита на 32 и нешто илјдаи километри) сателити, врвно синхронизирани што испраќаат broadcasting (дифузен, до секој што го фаќа) сигнал со нивна локација и време прецизно до многу ситни децимали. Во GPS уредот пристигнуваат тие сигнали и врз основа на споредба од доцнењата (време на примање, према време што е запишано во приемната порака како и меѓусебно разликите од различните сателити) се добива локацијата. Доволен е сигнал од три сателита, но може да се земаат во предвид и од повеќе доколку е достапен сигналот. Дополнително може да се инсталираат и земски системи за многу попрецизни мерки, како што е МАКПОС од пред година две што се користи највеќе за геометрски мерење, за катастар, изградба и слично. МАКПОС има мислам 19 антени.

Edited by lslcrew - 21-Aug-2010 at 21:45
Back to Top
Radioamater View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-May-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Radioamater Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 21-Aug-2010 at 23:40
да те поправам, GPS сигналите што доаѓаат до нашите приемници се од леостационарни сателити. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-Aug-2010 at 05:27
Ај види го уште еднаш мојот пост. Smile

Доаѓа од геостационарни сателити. За потреби на геодетски фирми и слични професионални корисници може да си платиш во МАКПОС и да користиш и нивни сигнал од дополнителен позиционирачки систем сличен на ГПС.

А овие телефоните со ГПС и по распространети уреди по таксисти и по точаци, користат ГПС сигнал од сателити бесплатниот.
Back to Top
Radioamater View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-May-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Radioamater Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Aug-2010 at 14:36
Oва е интересно, значи бесплатниот сигнал се емитува од лео-стационарните сателити а комерцијалниот сигнал се емитува од гео-стационарните сателити а има и ГПС приемници кои примаат сигнал од земните станици? барем вака разбрав па ако грешам поправиме
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Aug-2010 at 15:01
Не знам што ти е ова леостационарно, два пати го напиша до сега, такво нешто нема.

Од геостационарни сателити иде синхронизиран сигнал слободен. Доволно е сигнал од 3 сателити да се добие пресметка со некоја прифатлива точност во метри. Инаку констелацијата на ГПС сателитите (24 вкупно, btw да нема забуна со временски зони чиста коинциденција е бројкава) е така рамномерно распоредена, да во секое време во идеални временски услови и без засенување на сигналот може да се фатат дури и 10 сателити.

Постојат и други вакви позиционирачки системи што функционираат слично на ГПС. МАКПОС го дадов како пример за терстријален (земјен, не сателитски) комерцијален позиционирачки систем. За да го декодираш сигналот од него треба да платиш, како дигитална телевизија што ја фаќаш,а ма за да ја гледаш мора да платиш. Има некој слични системи што ги развива Европска Унија, Кина, Русија и слични. Уредите што работата на вакви комерцијални системи најчесто дополнително си го користат сепак и сигналот од ГПС сателитите како некомерцијален. Зашто да не го искористат кога го имаат на тацна за дополнителна прецизност.


Edited by lslcrew - 22-Aug-2010 at 15:02
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 22-Aug-2010 at 15:07
Radioamater, и lslcrew примети дека се буниш со ова, а и јас. Гео-стационарен сателит е сателит кој се наоѓа во гео-стационарна орбита. За да видиш што е тоа, кликни тука. Лео-стационарна би била орбита околу лав А околу лав единствено орбитираат муви Значи системот за глобално позиционирање (GPS) работи баш како што ти објасна lsl. Оригинално 24 (а сега 29) сателити во орбита (геостационарна) кои праќаат сигнали, а твојот уред ги прима.


А еве ти и како тоа во секое време имаш сигнал од неколку сателит (освен ако си во бункер).Edited by гитардемон - 22-Aug-2010 at 15:23
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.