build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 514
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1121 Posted: 05-Oct-2015 at 19:50

Епа за да вечерта тие кои работат трета смена да бидат по сигурни, нели и обезбедувањето има душа, да оспијат малку...

Значи оградава не толку за заштита колку што е за не знаење на што да се исперат пари. Значи сите го знаеме тоа и нема што да се зборува. Македонскиот народ еднаш во 10 години се дигна на нозе и почна да си ги бара правата и да си го искаже незадоволството во помасовно ниво, ова само е искористено како изговор.

А ако сака некој да повреди некој, слободно може оградата нема да го спречи, нели пукаа со проектил да еднаш? пукна пластиката ? пукна... ајде на спиење
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #1122 Posted: 05-Oct-2015 at 21:03
Добро бе луѓе,нели е нормално објектот на владата да има ограда? Кај се видело од шетајќи по кеј да можеш да залуташ во објект на владата?
Некој пример од странство со објект на влада во густо населена област без ограда?

Ај некој нека дефинира сличности меѓу оградата на нашата влада и таа на САД? Мене ми изгледа некако оградата ископирана?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1123 Posted: 05-Oct-2015 at 22:42
Originally posted by JovanOdGjorche


Епа за да вечерта тие кои работат трета смена да бидат по сигурни, нели и обезбедувањето има душа, да оспијат малку...

Значи оградава не толку за заштита колку што е за не знаење на што да се исперат пари. Значи сите го знаеме тоа и нема што да се зборува. Македонскиот народ еднаш во 10 години се дигна на нозе и почна да си ги бара правата и да си го искаже незадоволството во помасовно ниво, ова само е искористено како изговор.

А ако сака некој да повреди некој, слободно може оградата нема да го спречи, нели пукаа со проектил да еднаш? пукна пластиката ? пукна... ајде на спиење

Оградата не ја прави Владата тврдина, сигурно дека неможе да запре проектил, но мораме да правиме дистинкција помеѓу насобрана багра, дојдена да тепа полиција и професионално изведен терористички акт.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2601
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1124 Posted: 05-Oct-2015 at 23:19
Originally posted by Glava

Добро бе луѓе,нели е нормално објектот на владата да има ограда? Кај се видело од шетајќи по кеј да можеш да залуташ во објект на владата?
Некој пример од странство со објект на влада во густо населена област без ограда?



Примери колку сакаш, google is your friend.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1125 Posted: 06-Oct-2015 at 01:11
Originally posted by King

Ти зборуваш како експерт за безбедост, или лупеташ пет збора во секој твој пост, меѓу кои најомилен ти е зборот *лудило*. Како ти направи безбедносна проценка дека и со и без ограда, иста е безбедноста на објектот, со која стручна анализа ја темелиш твојата теорија, и базирајки се на истата навредуваш се и секого. Ич не ми е гајле колку чини оградава, тоа не беше предмет на дискусијата, прашањето беше зошто да има ограда ако дење вратите се отворени. На тоа јас одговорив дека е најверојатно од безбедносни причини, за да не се повтори срамната слика од пред неколку месеци. Тоа беше дискусијата, во која ти влета со твоите *веч виѓени* памфлети...

протест од силни размери би се одржал со или без оградава, а терористички напади можат да се одвиваат на најразни начини (значи нема сигурно некој да се мачи да ја прерипува оградава за да ја нападне владата)... значи оградава е безначајна ако збориме за простести... уште побезначајна е кога и вака и така дворот е отворен за јавноста со или без неа
а тоа дали имало или немало огради насекаде по светот ич уво не ме заболе, објасни ја оправданоста на оградава... еднаш објасни ја оправданоста на било што како човек, без кафански муабети

ако не ти се свиѓа мојава безбедносна проценка, контрирај ја со своја, наместо да лупеташ ко што велиш, за тоа какви ми биле постовите

Edited by zabegan - 06-Oct-2015 at 01:13
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1126 Posted: 06-Oct-2015 at 07:15
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Ти зборуваш како експерт за безбедост, или лупеташ пет збора во секој твој пост, меѓу кои најомилен ти е зборот *лудило*. Како ти направи безбедносна проценка дека и со и без ограда, иста е безбедноста на објектот, со која стручна анализа ја темелиш твојата теорија, и базирајки се на истата навредуваш се и секого. Ич не ми е гајле колку чини оградава, тоа не беше предмет на дискусијата, прашањето беше зошто да има ограда ако дење вратите се отворени. На тоа јас одговорив дека е најверојатно од безбедносни причини, за да не се повтори срамната слика од пред неколку месеци. Тоа беше дискусијата, во која ти влета со твоите *веч виѓени* памфлети...

протест од силни размери би се одржал со или без оградава, а терористички напади можат да се одвиваат на најразни начини (значи нема сигурно некој да се мачи да ја прерипува оградава за да ја нападне владата)... значи оградава е безначајна ако збориме за простести... уште побезначајна е кога и вака и така дворот е отворен за јавноста со или без неа
а тоа дали имало или немало огради насекаде по светот ич уво не ме заболе, објасни ја оправданоста на оградава... еднаш објасни ја оправданоста на било што како човек, без кафански муабети

ако не ти се свиѓа мојава безбедносна проценка, контрирај ја со своја, наместо да лупеташ ко што велиш, за тоа какви ми биле постовите

Лудило е ова По трет пат ти го кажувам истото, можеби овој пат ке ме разбереш, и мене не ми е гајле што секаде има ограда, јас ти зборував и сега ти зборувам за безбедносната улога на истата. И по втор пат ти кажувам дека ти ниту си доволно стручен нити имаш направено безбедносна анализа на владиниот објект. Се што збориш е од ракав, без било какви докази, веројатно некој има од тебе подобра безбедносна проценка, и е стручен во делот потребното време за прва реакција, и потребните алатки и механизми за да се продолжи тоа време. Ако добро се сеќаваш и старата и новата Американска амбасада имаат огради, кога старата Ам. амбасада ја нападна иста таква разулавена толпа, оградата им даде доволно време на персоналот и вработените да се евакуираат и заштитат. Еве ти конкретен одговор и конкретен пример зошто и како функционираат ваквите огради, и која е нивната потреба и безбедоносна функција.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 514
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1127 Posted: 06-Oct-2015 at 14:42
Добро, ајде ограда како ограда ќе сватам, се оделува еден објект кој е седиште на владата, тоа е извршна власт, иако оградата неможе да спречи терористички напад...

Не е ништо чудно да се стави ограда, тоа е сосема нормално но да ве прашам,колку години објектот беше без ограда? колку напади имаше? премногу нели... мислам еден објет е, го знае секој човек во државата, нон стоп го дават на телевизија, мислам не е во опасност од ништо, а сигурноста му зависи од ЛУЃЕТО внатре и нивните ДЕЛА. (добро и од трети лица )

Инаку со ограда или без ограда исто му е 2+ од мене хаха, (ќе видиме можеби ако додадат некој споменик и тројка ќе дадам)...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #1128 Posted: 06-Oct-2015 at 15:49
Pa ne bi rekol deka nemase napadi, godinava dva pati bese granatirana zgradata...ne deka ogrdava nesto ke smeni.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1129 Posted: 06-Oct-2015 at 16:04
Ама не знам што е тука неразбирливо, ако премиерот издиктирал дека ќе има ограда, тогаш ќе правиме ограда и ќе живееме со ограда. Сето останато се коментари, вкусови, интереси, препукувања...
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1130 Posted: 06-Oct-2015 at 17:52
Во право си, нема неразбирливо. Во секоја држава со уредување како нашето, премиерот е тој што добил мандат да спроведува проекти. Нашиов, меѓудругото, го спроведува и поставувањето на ограда околу објектот на Владата. На некого нема да му се бендиса, на друг ќе му се чини скапа, на трет непотребна, на четврт ќе му изгледа баш погодена. Ќе има и такви што ќе ја напаѓаат и бранат без оглед на се. И сите тие ќе дебатираат, како сега ние на форумов, оти така треба да биде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1131 Posted: 06-Oct-2015 at 19:06
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Ти зборуваш како експерт за безбедост, или лупеташ пет збора во секој твој пост, меѓу кои најомилен ти е зборот *лудило*. Како ти направи безбедносна проценка дека и со и без ограда, иста е безбедноста на објектот, со која стручна анализа ја темелиш твојата теорија, и базирајки се на истата навредуваш се и секого. Ич не ми е гајле колку чини оградава, тоа не беше предмет на дискусијата, прашањето беше зошто да има ограда ако дење вратите се отворени. На тоа јас одговорив дека е најверојатно од безбедносни причини, за да не се повтори срамната слика од пред неколку месеци. Тоа беше дискусијата, во која ти влета со твоите *веч виѓени* памфлети...

протест од силни размери би се одржал со или без оградава, а терористички напади можат да се одвиваат на најразни начини (значи нема сигурно некој да се мачи да ја прерипува оградава за да ја нападне владата)... значи оградава е безначајна ако збориме за простести... уште побезначајна е кога и вака и така дворот е отворен за јавноста со или без неа
а тоа дали имало или немало огради насекаде по светот ич уво не ме заболе, објасни ја оправданоста на оградава... еднаш објасни ја оправданоста на било што како човек, без кафански муабети

ако не ти се свиѓа мојава безбедносна проценка, контрирај ја со своја, наместо да лупеташ ко што велиш, за тоа какви ми биле постовите

Лудило е ова По трет пат ти го кажувам истото, можеби овој пат ке ме разбереш, и мене не ми е гајле што секаде има ограда, јас ти зборував и сега ти зборувам за безбедносната улога на истата. И по втор пат ти кажувам дека ти ниту си доволно стручен нити имаш направено безбедносна анализа на владиниот објект. Се што збориш е од ракав, без било какви докази, веројатно некој има од тебе подобра безбедносна проценка, и е стручен во делот потребното време за прва реакција, и потребните алатки и механизми за да се продолжи тоа време. Ако добро се сеќаваш и старата и новата Американска амбасада имаат огради, кога старата Ам. амбасада ја нападна иста таква разулавена толпа, оградата им даде доволно време на персоналот и вработените да се евакуираат и заштитат. Еве ти конкретен одговор и конкретен пример зошто и како функционираат ваквите огради, и која е нивната потреба и безбедоносна функција.
абе ти брат и истиве овие што ја направија оградава, да им текне да ја тргнат, ќе го поддржиш тоа, напаѓајќи со тоа како јас сум немал некакви професионални проценки, а ти од друга страна не пружаш никакви сопствени...
ок, ајде, нека биде по твое, ќе си живееме во имагинарен свет кај што оградава е многу паметна, издржана, потребна и исплатлива работа, во град и земја кои имаат милијарда други проблеми... се предавам и не гледам поента во натамошна дискусија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1132 Posted: 06-Oct-2015 at 19:26
Никако да се предадеш, тоа му е и целта

Ослободителите на Скопје „зад решетки“:









http://plusinfo.mk/vest/42584/osloboditelite-na-skopje-zad-reshetki-galerija
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1133 Posted: 06-Oct-2015 at 19:37
се откажувам чисто поради тоа детско „дискутирање“ на секое прашање „зошто“ да се одговара со „а зошто па да не?“

Edited by zabegan - 06-Oct-2015 at 19:37
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1134 Posted: 06-Oct-2015 at 20:48
Previous
 
Тоа не се вика детско "дискутирање", туку избегнување на давање одговор.
 
Со други зборови кажано, не се откажуваш од дискусија, туку одбиваш да реплицираш на коментар кој не содржи никаков одговор.


Edited by Dexter26 - 06-Oct-2015 at 21:10
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #1135 Posted: 07-Oct-2015 at 13:50
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #1136 Posted: 07-Oct-2015 at 13:54
Каков Пантеон глупаци ?! Неписмени новинари...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1137 Posted: 07-Oct-2015 at 16:06
Originally posted by Z|evzek

Каков Пантеон глупаци ?! Неписмени новинари...


Дај те молам објасни ни, за што побогу сега се работи. Мора да е нешто „Миле ми текна“.

Edited by BOJAN - 07-Oct-2015 at 16:06
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #1138 Posted: 07-Oct-2015 at 16:23
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Z|evzek

Каков Пантеон глупаци ?! Неписмени новинари...


Дај те молам објасни ни, за што побогу сега се работи. Мора да е нешто „Миле ми текна“.
Ајде Бојанчо да ви објаснам тогаш

Пантеон (Рим)


А веројатно новинарот мислел на Партенон (Атина)



Fun fact: Античките Грци го краселе педиментот на храмовите со скулптури или релјефи, за разлика од римјаните каде што истите биле празни.

Пример педиментот на ПаРтенонот во Атина


За крај ќе ве замолам да си ги смирите политичките хормони. Јас само дадов една проста критика кон еден прост новинар. Од било која страна и самиот да бил.

Edited by Z|evzek - 07-Oct-2015 at 16:26
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1139 Posted: 07-Oct-2015 at 17:46
Логично е сега да ги поставиме *дежурните* прашања:
1.Кој им дозволил на овие да трошат државни пари за вакви глупости
2.Дали имаше било каква јавна расправа за потребата и функцијата на овие склуптури
3.Дали авторот на објектот (фасадата) дозволил поставување на овие склуптури
4.Кој одредил во коој стил ќе бидат изработени склуптурите
5.До кога со оваа лудило
6.Дали вие од власта сте свесни колку трева е уништена додека се монтираа овие безвезални склуптури
Се извинувам ако заборавив некое прашање, сега е време да распалите Бојан, Фичот; Џоле и останатите со...
Лудило, овие ептен забегаа, фирерот се надмаши себе си... немам повеќе инспирација, ве молам продолжете..
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2601
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1140 Posted: 07-Oct-2015 at 19:00
„царе“, првпат ко да се уклучуваш на форумов. Прашањата се поставуваат веќе со години, а аргументирани одговори сеуште нема.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.227 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.