build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 15-Jan-2012 at 23:30
Пратејќи ги Досега сите Конкретни Конкурси, Ја разбирав НЕДОУМИЦТА (РАБОТИМЕ ЗА ПАРИ И СТИЛ), Парите не беа предност до пред некое време, Но сега, Не може никој да ме разубеди дека никој не работи за пари????????
Е ПА НА ЖАЛОСТ ( НА СРЕЌА ) НА ПОНУДЕНИТЕ РЕШЕНИЈА, НЕКОЈ ЌЕ ЗЕМЕ ОТКУП КОЈ ЧИНИ ДОБРО!!!!!!!!!!! А ДАЛИ Е ТОА СТАВОТ НА НАШАТА МЛАДА АРХИТЕКТОНСКА ФЕЛА, ДА ОЗБОРУВАМЕ????????? А КАДЕ Е РАБОТАТА?????????????????? ДЕЧКИ ПРАВЕТЕ АРХИТЕКТУРА, А НЕ YELLOW PAGES!!!!!!!!!!!!

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 15-Jan-2012 at 23:31

Како да живееш во некоја замислена приказна, а не во реалниот свет.

Целта на Владата е позната, без разлика на оваа ситуација што ја имаме сега, дали анкети, дали претстави.... што и да е... на крај ќе се гради тоа што му се допаѓа на големиот ''master mind". Ова е само обична ‘‘легитимна‘‘ процедура која служи како маска, една обична фарса...



Edited by FoSsiL - 15-Jan-2012 at 23:32
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 15-Jan-2012 at 23:40
Не гледам ДИСКУСИЈА??????????
Еве линк на конкретната тема?????
http://www.vlada.mk/anketa_vlada
Да РАЗГОВАРАМЕ?????
Back to Top
Izveduvac View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Izveduvac Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 16-Jan-2012 at 00:07
Sto se pokazuvaat mrzlivi arhitektite vo drzavata, se pokazaa. Pravdanjeto za mestenje, ne bi trebalo da e opravduvanje>

Potrebno e site sto se protivnici na 2014 na sekoj konkurs, da iskocat so fenomenalni dela(sto iskreno po ova tesko deka ke bide) i so toa da pokazat na kade bi trebalo da se ide so arhitekturata.
 trite truda , koi ne bea klasicni ne go pokazaa toa


2. Me potseka na zgradata na makedonija tabak -objekt od 80 ti
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1A2D5161F59E9243BE39DF2B8CE026EB

kazete mi deka ne se slicni
Resenieto vi odgovaralo za fasada na tutunski kombinat prilep ama vo 89

3. Dokolku se led ekrani mesto segasnite prozori bi bilo Intereseno.  ama dali e za vlada.

I uste povazno e prasanjeto-koja realnost se sozdava
Dali sedisteto na vladata go gledame kako reklamno pano. Dokolku mikrorealnosta i makrorealnosta se isti, dali toa znaci deka Makedonija e samo edna reklamno pano.
Ili mozebi nekoj ja gleda kako edna dobra reklama-za da go prodade svojot proizvod?
I se javuva prasanjeto-dali nie graganjite sme obicni konzumenti na taa reklama?

4 No comment

Inaku okolu prasanjeto za Avtorstvoto- Objektot bil objekt na CK-supresivna tvorba, koja site bi sakale da ja snema od nasite sekavanja. Znaci so smenata na funkcijata pozelno e da se smeni i fasadata

Se raboti za objekt na vlada na RM

Proguglajte malku- goverment buildings

http://www.google.com/search?hl=en&rlz=1C2GGGE_enMK466MK466&tbm=isch&sa=1&q=Government+Buildings&oq=Government+Buildings&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_sm=e&gs_upl=1959458l1959458l7l1959754l1l1l0l0l0l0l163l163l0.1l1l0&biw=1360&bih=677&cad=cbv&sei=4VsTT9mjGtCSswamgo0w#hl=en&rlz=1C2GGGE_enMK466MK466&tbm=isch&sa=1&q=Government+Building&pbx=1&oq=Government+Building&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_sm=e&gs_upl=15919l15919l0l16199l1l1l0l0l0l0l158l158l0.1l1l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=1bcb8b27a1a27e93&biw=1360&bih=677

Objekt koj




Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 16-Jan-2012 at 00:22
ИЗВЕДУВАЧ, "Гледањето, на Иднината, ја Оформува Сегашноста" -

Антоан де Сент Егзипери,

2. Се согласувам, ВИДЕНО (од одредена Фела, и одредени Личности), ОПАСНО НЕРЕАЛНО

3. Диско 54 ( Едно време , во денешницата се заговара за страшна консумпција на идиократизам со недоволна форма на ИДЕЈА!!!!!! ВЛАДА НА ЕДНА ДРЖАВА!!!!!! РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!!!!!!!!!!

4. Не ЗНАМ (НО СЕКОЈА ЧЕСТ НА ХРАБРОСТА, или НАИВИЗМОТ umet.)

5.  е 5  КРАЈ.

А за коментарот сосема, на место, Не може да ја "ПРОДОЛЖИМЕ ИДИОКРАТИЈАТА ДОКОЛКУ НЕ СООДЕЈСТВУВА НА КОНТЕКСТОТ ОД КОНТИНУИТЕТОТ"- Jean ValGain

Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 16-Jan-2012 at 00:26
ОБЈЕКТ 1:
Дефинираност, СТАВ  и континуитет, баш како соодејство на еден временски континуум кој се случува во архитектурата на Македонија, (REEBORN - METACITY- COOLHAAS), Движење во архитектура, Е па тоа е, логично размислување од страна на Архитект(кој пак ќе кажам, Работи А не наврдува, Ама Кој е СВЕСЕН Архитектурата сама се движи низ работа, а не низ форми на ЕДИПОВСКИ КОМПЛЕКС на Запоседнување)
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 16-Jan-2012 at 00:49
Оформувањето на СВЕСТА (не е ЕДНО ОПРАВДУВАЊЕ НА MASTERMIND) Вие Ми бевте Свеста додека читав Коментари со Причина, Но Сега Не гледам Ни Причина Ни Адекватен Коментар, А ОТКАЖУВАЕТО Е ЕДНАКВО НА ПОРАЗ, и ценетите "стари" Членови им се восхитувам, на речникот КОЈ НЕ ВИ Е АДЕКВАТЕН НА ОВОЈ ФОРУМ, ЗА КОЈ МИСЛЕВ ДЕКА Е ЕДЕН ОД ЛИДЕРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА. :-))))SORRY ,но се гледа заостанување во едукација, НО НЕ ДИСКУТИРАЈТЕ ЗА ТЕМИ КОИ СЕ ОД НАЦИОНАЛНО ПРАШАЊЕ И ИДЕНТИТЕТ СО СРКАЗАМ,
Извинете за БОЛД, Но колегите ако ставаат на Интернет се што ќе се лиферува тогаш АРХИТЕКТУРАТА губи на контекст, Односно Скиците на Г-дин Чипан Се направени пред 33 години во неговата збирка за архитектурата, со цел да ја одбрани неговата теза за аплоикација во Академијата, но вашите образложенија се бесцелни, од аспект на одбрана на Македонската Архитектура (КАДЕ СЕ НОВИТЕ АРХИТЕКТИ И СЕКРИТИЧАРИ КОИ НЕ УЧЕСТВУВААТ НА КОНКУРСИ) на официјалниот сајт, за конкурски мислам е Бирото за јавни набавки?????????? На конкурси има по 1 до 4 Труда ССССССРРРРРААААААААММММОООООООООООТТТТТТТТТТТААААААААААААААА?
Па КОИ Архитекти Се Објавуваат???????

Г-дин  Муличковски е Сопственик на Фасадата и Зградата на Владата Како што е Јованка Броз Сопственик на Сите Федерални згради во Бивша Југославија (Да не спомнам, и сите згради од федерален аспект Во Македонија) Па зарем е тоа некоја Идиократска Логика????????????? Која?
 "Liberty, equality, fraternity " - мото на ФРАНЦИЈА, каде е НАШЕТО, Каде се АРГУМЕНТИТЕ?????????????????????
Каде Ви е СТИЛОТ НА АРХИТЕКТУРАТА, Што ВИ ФАЛИ??????????

Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 16-Jan-2012 at 01:00
Читам, читам и не можам да се изначудам....
Сакам кажам не знам речам

А муабетот е толку едноставен

1. Понудените решенија се такви бидејќи никој не сака да се ангажира и да направи некое посалам бидејќи изборите на идејно решение се знае како завршуваат последните 2-3 години. Толку е еднставна работата што не ни треба дискусија.
2. Анкета постои за да навидум се транспарентни работите.
3. Причината за која се прави реновирањето, воопшто можеше да се изведе и без нова фасада.
4. Безразлика од какво време и на која институција бил објектот, тој е уникатен за себе и времето во кое е граден. Мора да се има почит на работите шти се направиле порано. Замислете за едно 10-тин години имаме друга власт и им текне да ја сменат фасадата во зградата на Пелистер во оригиналната бидејќи ќе одговара повеќе со тогаш модерните објекти наколу. И.... до кога така...
5. Ова е тема за која не треба да се дискутира кое од 5те решенија, туку дали воопшто да има или не промена на изгледот. Кога веќе има нека биде минимална

Во принцип поради вакви работи не се вклучувам многу во дискусии на форумот, но во случајот сум искрено револтиран и не сакам никој да ми ре реплицира, особено не поновите членови

Edited by stratus - 16-Jan-2012 at 01:02
Back to Top
Izveduvac View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Izveduvac Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 16-Jan-2012 at 01:20
Mozebi diskusijata treba da zapocne

1. Vo koj objekt da se smesti zgradata na vladata na RM

Po mene vakva kakvo seo e ex-CK KPM  nikako

2. Dokolku ostanuva -vo exs CK KPM ( za pomladite od 80- Centralen Komitet na Komunistickata Partija Na Makedonija)
- demokratski graganite da se izjasnat- vo koj stil bi sakale da e zgradata na vladata

Mnogu e vazna funkcijata na objektot. Zarem site vo drzavava prifakaat CK KPM=Vlada na RM.

3. Oklu pocita kon objekite, vo slucajov se raboti za zgrada na vlada, i smetam deka funkcijata e pred formata, Taka sto kockite od 70, za poveketo gragani ne se vrvna arhitektura

4. inaku okolu konkursite - Popuvanjeto e polesno otkolku da se napravi dobar trud. 
Anketava ke trae 10 dena. Dovolno vreme na da se napravi dobar trud i da se postira na forumov, za da vidime koj kako misli. Moze da se soberat trudovii da se organizira izlozba,  i vo toj slucaj da se natera vladata uste eden konkurs da se napravi

Ili mozebi e polesno da se muabeti, so kafence, prekrsteni noze...




Back to Top
Izveduvac View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Izveduvac Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 16-Jan-2012 at 01:36
Licno smetam deka posle 30 godini, klasicnata arhitektura na zgradata na vladata bi dobila patina, i novite generacii ne bi se sramele od nea.

Poveketo klasicni zgradi se praveni vo kraj na 19 i pocetok na 20 vek,
Za 50 godini graganite gi zasakaa i se del od istorijata.

50 godini e stara zgradata na sindikatite- ne znam nekoj deka ja saka.

Zatoa vladata treba da e klasicna,

Definitivno Resenie br 1
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 16-Jan-2012 at 01:36
За почеток, не сум архитект.

Прво, за слабиот одзив. Никој не знае дали се пристигнати само 5 предлози. Можеби уште 500 имало, ама се бутнати во фиока (или чувај боже, во канта) а се претставени само овие што ги гледаме.

Второ, можеби архитектите (и со право) сметаат дека конкурсите се наместени и дека нарачателот однапред има избрано кој ќе го прави проектот, а конкурсот и сите пропратни работи се само реда-ради.

Трето, можеби архитектите имаат почит кон ликот и делото на нивниот колега Муличковски и не сакаат да учествуваат во проект кој ќе го избрише од постоење објектот на владата таков каков го знаеме. Исто како што и самите не би сакале друг да ги менува нивните дела.

Што се однесува до мене, сметам дека зградата треба само да се реставрира (како и повеќето значајни објекти кои се оставени на забот на времето, Метропол, Пошта, МНТ, Нова Железничка, НБМ, МТВ, УКИМ, МСУ...). Значи, не барок ако претходно не била таква, не огледални прозори ако претходно биле проѕирни итн. Едноставно да и се врати сјајот што го имала кога била нова, нормално со вметнување на материјали и елементи кои ќе ја направат економски исплатлива и енергетски ефикасна. А не мора да биде Влада ако не одговара на „потребите“. Владата може да си изгради нов објект во за нејзе препознатливиот квази-нео-класицизам, а сегашниов објект да го пренамени во музеј, бибилотека, културен центар итн.

Во првиот предлог не гледам ништо ни смело ни храбро, туку баш одење по изодена патека, и од аспект на допадливост кон нарачателот и од аспект на фасада. Мислам, кај видовте креативност, иновативност и смелост... се работи за неколку кутии со три тона декорации на нив и толку.

Вториот и четвртиот предлог ми се најблизу некако до оригиналниот изглед но сепак, ставот си го дадов погоре.

Тројката се сложувам, ептен ми е диско+тетрис.

Петката - турлитава, за никаде.

Мојот глас на влада.мк отиде за „незнам/немам одговор“, а тука за „ниту едно решение“. Можеби требаше за последното, бидејќи ниту едно решение може да се сфати како „во ред, ќе ја мењаме, ама дајте друго дете“, мада и последното може да биде „не ја чепкаме, нек се сруши самата“.

И аман веќе со тоа ДЕМОКРАТИЈА=КЛАСИЦИЗАМ, ДИКТАТУРА=НЕКЛАСИЦИЗАМ. Точно дека доста европски и амерички (како и низ целиот свет, по бившите колонии) влади и владини објекти се во тој стил, ама тие се градени кога тој стил бил актуелен. Кога престанал да биде „во мода“ се префрлиле на градење во некој нов стил (артдеко, брут итн). Денес, во 21 век ниедна држава (освен споменатиот Казакстан, и Македонија) не прават државни згради во тој стил.

Поздрав.


Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 16-Jan-2012 at 01:37
Многу популарен и влијателен ни станал форумов изгледа
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 16-Jan-2012 at 01:51
КОЛЕГИ, Вие заговарате Став Или Неодредено мислење, ПА РЕАЛНОСТА НИ ПРОЕЃА ПРЕД ОЧИ, А ПОВЕЌЕТО СИГУРНО СЕ страшни конзументи на Идиолатриски конвергенски кои не се издржани, а се СЕПРИСУТНИ, Па Ве Молам, АЈДЕ ДА ИСКАЖЕМЕ СТАВ ПРЕКУ ОВА СЕ ОГРАДУВААТ И ДЕЦА И БОГОВИ, Каде е ФЕЛАТА??????????????????
5 КОНКУРСКИ РЕШЕНИЈА ( I DONT THINK )
И да се??? КОЕ Е НАЈДОБРОТО???? ЗАРЕМ ЗГРАДАТА НА Муличковски е НАЈДОБРА????????? КОе е НЕговото ПРАВО??????????? Зарем Вилата на Тито во Охрид Има АВТОРСКО ПРАВО НА НЕМЕНЛИВОСТ????? Ви се Молам??
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 16-Jan-2012 at 01:52
Originally posted by Izveduvac

Licno smetam deka posle 30 godini, klasicnata arhitektura na zgradata na vladata bi dobila patina, i novite generacii ne bi se sramele od nea. Poveketo klasicni zgradi se praveni vo kraj na 19 i pocetok na 20 vek, Za 50 godini graganite gi zasakaa i se del od istorijata.50 godini e stara zgradata na sindikatite- ne znam nekoj deka ja saka. Zatoa vladata treba da e klasicna,Definitivno Resenie br 1



Не знам која е таа, ама ја еве ќе ти кажам искрено дека многу ми се бендисваат повеќето бруталистички објекти низ градов. Чудно, љубовта кон нив ми се роди тек кога се распали со квази-класицизмов.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 16-Jan-2012 at 01:53


Исто и кај мене. Дефинитивно Народна Банка ми е еден од најубавите објекти во Македонија. Особено откако го простудирав за да го направам во 3D, и плус кога ја прочитав статијата за архитектката на зградата.
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 16-Jan-2012 at 01:56
Има ли некој целосни слики од СИТЕ РЕШЕНИЈА, ПА да ги дискутираме?
Back to Top
Izveduvac View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Izveduvac Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 16-Jan-2012 at 02:00

Luge citajte

Почитувани граѓани,

Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија објави оглас за изнаоѓање на идејно архитектонско решение за реконструкција на постојната фасада на објектот на Владата на Република Македонија кој вклучува обновување, репарација и санација на прозорците и фасадата.

На огласот, согласно Законот конкурираа пет понудувачи, кои понудија решенија.

Znaci pet truda stignale, drugite ... Nema smisla da kazam-polevale cvekinja.
Ne vikam 1000 truda, ama barem 35 truda da imalo

Inaku za stilovite

Zad sekoj stil ima ideologija, potocno oblik na svakanje za opstestvoto cij prostor ja oblikuva arhitekturata.

Kako sto kazav Klasicizmot vo arhitekturata, proizleguva od humanizmot i dekokratskite svakanja. Zatoa e najcest na drzavnite objekti, koi otvoeno go propagiraat vladeenjeto na narodot.

Ne se zbori za nov supermarket vo maalo, se raboti za zgrada na vlada.
Istata mora da se razlikuva od zgradata na CK Na SKM

prvo-opstestvoto ne go socinuvat samo arhitekti

Zosto togas oblikot da ne e demokratski- po izbor na graganite.

Ako graganite izbiraat vlast, zosto nekoj saka da im go skrati pravoto sami da izberat, oblik za zgradata na vladata.

Ili povtorno za nedemokratijata vo Makedonija, kade sekoj saka da mu nametne zabrana na drug




Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 16-Jan-2012 at 02:01
А уште ДА ЈА ОБРАЗЛАГАМЕ И НБРМ како архитектура, Значи Кај нас НЕ Е МРДНАТО ОД СУВИО БЕТОН И СТРАШНО МАЛИОТ КОРИДОРЕН ПРОСТОР ОД ВРЕМЕТО НА ЕПОПЕЈАТА НА Г-ДИН КОНСТАВНИНОВСКИ И Г-ДИН КОНСТАНТИНОВ?????????????? ПА дечки Вие сте НАШАТА АРХИТЕКТУРА?????????????? КОја НБРМ????? КОЈ БРУТАЛИЗАМ ВО МАКЕДОНИЈА, ВИЕ БРАНИТЕ НОВ ПРАВЕЦ ИЛИ???????????
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 16-Jan-2012 at 02:07
А (Квази)Класицизмот што го фураш е као нов правец или? (ќе пукнам од плач или од смеа, незнам шо попрво).
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 16-Jan-2012 at 02:17
И тој Квази(Класицизам) Што се ФУРА страшни зборови за интелект, но тоа е што е!!! Светот оди кон ПОДОБРО, но СУДБИНАТА Е ТАКВА КАКВА ШТО ЌЕ СИ ЈА НАПРАВИМЕ- Sarah Connor, Terminator 2
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.258 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.