build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Nov-2011 at 12:58
Уште малку ги мешаш работите, ама стварно е застранување од темата.. Ама еве за информација: Српскиот крал е државата, меѓутоа Партија од српско време не е државата.

Колку и да изгледа неверојатно од сегашна перспектива, во правниот систем на СФРЈ, партијата (со големо П) беше правен субјект и имаше сопствен имот. Да донесеа закон за забрана и одземање на имотот, како во некои земји, би било друго..

Не е релативизирање ваквиот факт и само покажува зошто има закон за авторски права: токму заради промената на сопственикот - владетелот на објектот, при што на авторот мора да му се обезбеди континуитет (до навршување на законскиот рок, секако).

И пак.. Зградата е на Република Македонија. Владата е сместена таму.

Edited by mladen_s - 15-Nov-2011 at 12:59
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 15-Nov-2011 at 13:15
Originally posted by OKA


Де бе Младен, мора ли толку грубост


Добро, извини, не мислев дека така ќе прозвучи. Малку сум иритиран од помислата дека некој си го зацртал тоа како план, па се надевав дека е само твоја желба

Сепак, мислам дека треба да се брани објектов бидејќи е сосема добар и може да биде репрезентативен ако му се врати првобитниот лик и можеби добие чисто церемонијална или сосема друга функција - што би овозможило повеќе пристап за граѓаните и користење на тремовите под конзолите како јавен простор. Факт е дека неговата запуштеност, непристапност и идиотски додатоци го направија да изгледа доста неугледно.. Источен Берлин денеска има многу добри примери за вакви „враќања на сјајот на Модерната“.

Тоа што го гледам јас како квалитет е односот со околината, односно потребата на тоа место да има помал објект, а и неговата добра поврзаност со Кејот. На крај, мислам дека конзолниот систем овозможува коцките да трпат големи промени и различни пакувања, при што истите се во основа енергетски ефикасни : подигната изолирана коцка е иделна форма. И повторно додатоците од последниве 20-тина години се тие кои уништуваат се'.

Мислам дека се сложуваме околу тоа дека објектот е сепак доволно вреден по ралични основи, а и проста економска математика не би оправдала рушење.

Е сега, да се корегирам - изгледа решиле да го пакуваат поинаку

Edited by mladen_s - 15-Nov-2011 at 13:17
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Nov-2011 at 13:46
Originally posted by lslcrew


Сопственик на објектот е Владата на Р.М. никаков СКМ, СКМ е партија од друг систем која е укината со падот на тој систем и во новиот сиистем сите партии се новоформирани односно нема правен модус да бидат правни сукцесори на партии од поранешен систем. Wishful thinking.Сопственик не е никаков архитект, авторските права не се врзуваат со катастар и носител на правата е сопственикот на објектот, однонсо некогаш бил исплатен тој проект, нема логика да сега некој демонстрира удел во нешто што некогаш продал. Од авторот е очекувано и не го осудувам, кога го проектирал да мислел дека треба да биде поинаков ќе го испроектирл поинаку, сосема логична позиција е, иако не би требало да има причина да не се слага евентуално ако за нешто смета дека е професионално добро изработено од негов колега. Објектот како таков, е сега само резидуална вредност од "предходен" и почетен капитал во изведна на "нов" објект. Јасно им е на сите ова, само очекувате дека може би ќе упали како аргумент.Тоа со несечката конструкција е уште една панаѓурштина на тоа време исто како што се расправавме за мостот Гоце Делчев, непотребно испитување со методи кои само комплицираат обчини редовни зафати кои се нормални за сите објекти, само за по секоја цена да се имало разноликост и демонстрација на некоја "современост" дека имало способност за секакви методи, а сега ги сркаме плодовите кога неможеме ни прозори да смениме. Едноставно кажано, можело сосема да се изведе со ковенционални методи, намерно се одбирале вакви к кои сега создаваат компликацииОбјектот уште владата не го ставила на листа за барок, најголемите противници го ставивте. Чекајте да излезе конскурс, проект, после тоа ќе дискутираме. Јас сметам дека овој објект треба да остане модерен, но модерен за ова време, а не за седумдесетите. Очекувам најмалку нешто што се случи со ИК Банка дел од поранешниот НИП Нова Македонија. Урбанизмот на просторот, распоредот на објектите, просторот помеѓу нив, не одговара за барок. Освен ако не се втурнат во радикални проемни и доградба со пополнување на простор барем околу, да се остави некој атриум со неправилни форми за да однадво се добие впечаток на некоја палата, а од Кале тоа да личи на Будимпешта со некоја голема купола.
Дај затворете ја темава...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-Nov-2011 at 14:49
Originally posted by mladen_s

...Мислам дека се сложуваме околу тоа дека објектот е сепак доволно вреден по различни основи...
Апсолутно се сложуваме. Објектов си има позитивна подлошка во секој поглед. Која, просто плаче за реинкарнација. Каква!? Човекот што би можел да одговори на ова, најверојатно би требало да поседува визионерски, ај да не речам, Steve Jobs, капацитети.
Искрено, песимист сум во таков бениген расплет на настаните. Никако не можам да се оттргнам од впечатокот дека прашањето "дајнештоданапрајмесообјектов" е лансирано токму сега, како класичен, многуупотреблив, дефокусирачки тизер, кој треба да го пополни моментумот - "изминаа првите 100 дена на владата", па дај, пукај од сите оружја, која од страните ќе успее да го завладее и задржи приматот на иницијативност и дишење во врат!
Оти, прозорциве и азбестов, не се проблем од денес. Можеби не биле многу свесни за тоа, ама проблем се од првиот ден кога ја вселиле!


Edited by OKA - 15-Nov-2011 at 14:55
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 15-Nov-2011 at 16:37
објектот е на тој што има поседовен(имотен) лист.се друго можи да се преиначи само со тужба,па кој не се согласува со тоа што го пишува во поседовниот лист слободно нека тужи,било тоа да е владата или некоја партија
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Nov-2011 at 19:09
Прееска имав премногу работа, па немав време да реагирам на овие бљувотини што ги прочитав....
После неколку јавни и опомени по порака, пак сум принуден во ваков афрички стил и јас да реагирам, поточно во стилот на авторот на доленаведниот пост...и дајте ми BAN комотно! Што вреди да се пишува нешто корисно кога ќе се прочитаат вакви работи!? На крај краева за идеали е и за видена опиплива историја....а не е за продаден г** и измислена антика...

Originally posted by lslcrew

Зградава е на СДСМ колку што Вардар е од Миравци! Сукцесор е во нечии глави, правно не е. Дури ни Кина не е правен наследник на онаа Кина до пред втора светска војна. Јавниот впечаток не е правно мерило. Газда на зградата е Владата на Р.М. Вчера ако го помочавме суверенитетот на државава, денес и ова ли ќе го релативизираме?Има и закон за сопственост на имот, така да не е се така за да изгледа по желба.


Што се случува!? Во целава дискусија на Младен и Ока, само ти најде да се бавиш со сопственоста...владата, па владата (до К од владата)

Повеќе од очигледно е на што ти се обидуваш да глумиш газда...

И овој пост и оној другиот во темава не се мочање, туку е силно испосерување по целата свест и интелигенција на еден многу голем дел од твоите сограѓани (неантички) Македонци кои имаат оставено некакво наследство...
За делот во кој ги изразуваш твоите ставови околу авторските права на архитектот (за кои имаш истомисленици само во Уганда или Руанда) и како тој во целава ситуација може да одј**е, не ми се ни дискутира....само си го потврдуваш примитивизмот, кој го сееш наголемо и понатаму и не ти е срам за тоа (него не еднаш сум укажал на тоа, ама толку сфаќаш)...

За инжињерскиот дел, тој уште во старт е помножен по НУЛА, затоа што немаш ни претстава за што се работи, нити си стручен, а не ни покажуваш капацитет дека можеш да го разбереш...на крај краева се ложиш на бетонскине коцки облепени со гипсани елементи во споредба со кои ова е дел од светска архитектонска историја - што да се разговара повеќе за некакво инженерство...

За другото што го нафрла е само примитивна реакција на неоспорни факти која природно е да се јави кога нешто со сила ти е наметнато...ако мислиш дека овде треба да ти ја потврдиме патолошката реалност која некаде ти ја полнат главата(како и уште пофантастичното измислено минато), многу се лажеш...
Еве добро, ако ти е да се смириш - ЗГРАДАТА НЕ Е ЦЕНТРАЛЕН КОМИТЕТ НА СОЈУЗ НА КОМУНИСТИ НА МАКЕДОНИЈА...

Моја полна почит кон делот од модераторите што стварно покажуваат разбирање...можам да разберам еднаш-два пати, ама кога вакви п****ски провокации добиваат хроничен карактер, стварно го губам разбирањето и не ми се пишува конструктивно...слободно, бришете пост, бан, како сакате....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Nov-2011 at 19:24
На свој начин и двајцата сте драгоцени за Билд. Толку Ви е тешко да се испочитувате, мајку му!?
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 16-Nov-2011 at 01:59
Кога седнав сега на форумов си реков дека нема да реплицирам ништо во нишкава уште пред да прочитам во интерес на враќање на тема и релаксирани односи. Доволно се објаснив во минатите постови. Ставот во однос на реконструкцијата, едниствената реченица он-топик која ја искажав беше дека најмалку што оечкувам е да имаме пример како што тоа се правеше со ИК Банка, останотото беше принудна реакција на која неможе да се остане рамнодушен, во последниот твој пост ништо ново, а како што го почнав постот така и ќе го завршам, нема да реплицирам во интерес на онтопик дискусија и релаксирани односи на вакви прозивки.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 16-Nov-2011 at 02:17
Originally posted by lslcrew

Кога седнав сега на форумов си реков дека нема да реплицирам ништо во нишкава уште пред да прочитам во интерес на враќање на тема и релаксирани односи. Доволно се објаснив во минатите постови. Ставот во однос на реконструкцијата, едниствената реченица он-топик која ја искажав беше дека најмалку што оечкувам е да имаме пример како што тоа се правеше со ИК Банка, останотото беше принудна реакција на која неможе да се остане рамнодушен, во последниот твој пост ништо ново, а како што го почнав постот така и ќе го завршам, нема да реплицирам во интерес на онтопик дискусија и релаксирани односи на вакви прозивки.
во врска со ИК Банка
ако мислиш на принципот на реконструкција, тогаш е ок...
се надевам не мислиш буквално на изгледот, кој е заостанат стил од осумдесетите...
извини, ти ги немам прочитано претходните постови внимателно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Nov-2011 at 10:26
На кратко, дополнителна хајка против авторот или хистерија околу авторски права ќе биде отстранета, фокусирајте се на самиот проект и на евентуалните измени.


Коцките не треба да се фрлат

Таа градба требаше да биде во хармонија со духот на Скопје, дел од новото, но и - нешто понатаму.

Голем предизвик да се биде дел од авангардните урбанистички решенија на Кензо Танге

Димитар Чулев


„Можете да барате и симболика во шесте различни по големина коцки кои се поставени на посебен начин во комплексот покрај Вардар. Тоа беше време по земјотресот кога градот почна од ново да никнува на секоја стапка, коцка по коцка, камен по камен, кула по кула. Можеби така дојдов до идејата“ вели Патар Муличковски, автор на зградата на некогашната Це-Ка во која од 1996 е сместенa Владата на Македонија. 

„Кога објектот беше завршен во 1970 година, одделните градби кои чинат еден проект беа наречени ’кристални кули‘. Застаклени тие ја рефлектираа дневната светлина наоколу, навечер осветлени му даваа единствен лик на десната страна од градот“. 

Објектот кој веќе 41 година е препознатлив објект на Скопје минатата недела се најде во фокусот на јавноста по најавите од Владата дека треба да претрпи промени на фасадата. Авторот Муличковски се спротивстави на било какви интервенции. 

„Ми кажаа дека имаат намера да ја сменат фасадата зашто имала недостатоци, но не посочија никакви аргументи. Побараа од мене проектна задача, но не ми кажаа што ќе биде во содржината. Ќе се нафатам само ако мене ми ја доверат работата, не да се оди на конкурс, оти на конкурс ќе се јават разни мешетари, ќе одлучува слабо, а може и поткупено жири. Затоа, јас се повикувам на моите авторски права и без моја согласност нема да дозволам ништо да се интервенира“, изјави за изданието од вторникот на „Утрински“ Муличковски. 

Тој тврди, а скопјани ќе потврдат дека проектот во изминатите години стана препознатлив белег на градот по својата тогашна авангардност, но и по својот модерен изглед денес, 41 година подоцна. Муличковски се согласува со нашата дилема дали менување на надворешниот изглед наликува на обид да се „пребои“ слика на Никола Мартиновски, на пример. 

Тоа беше проект инспириран во тоа време и архитектонски одраз на тоа време. Разговараме во неговиот двособен стан во „зелените згради“ на „Рузвелтова“. Трпеливо објаснува дека „објектот требаше да се вклопи во изгледот на новото Скопје кое растеше како град на светската солидарност во кој, одеднаш, на мал простор се судрија стилови. Кога бил објавен конкурсот за изградба на објект на Це-Ка, секој поупатен во архитектурата морал да води сметка за перспективите и насоките во кои ќе се развива архитектурата на градот. Имаше тука и фински бараки и руски згради и романска поликлиника и бугарска Универзална. За Муличковски било предизвик да се води сметка за сето ова споено со авангардните урбанистички решенија на Кензо Танге. „Таа градба требаше да биде во хармонија со духот на Скопје, дел од новото, но и – нешто понатаму“, вели Муличковски. И успеа.

„Никогаш не сум прифатил изработка на проект ако не ја знам локацијата“ ни вели и нагласува дека локацијата „Кале во заднината, Вардар кој тече и депресијата (вдлабнувањето) која остана по уривањето на Женската гимназија“ го плениле. Идејното решение на она за што ќе добие прва награда со право на изведба (врв на исполнувањето на соништата на секој архитект) го правел во родниот Прилеп. 

„Помнам, беше топло лето, јас како и моите студенти бевме на летна ферија... Во семејната куќа, на едно масиче не многу поголемо од ’наткасна‘ ги направив основите, пресекот и статистиката на објектот. Огромната дупка на локацијата беше предизвик да се пополни со реална архитектура. Замислив подземни гаражи и простории и го кренав платото на идниот објект да доминира над околината. Но, не и да биде отуѓен. Клупи наместо ограда беше моето идејно решение на новата градба“. 

Технички, објектот за тогашните услови на поземјотресно Скопје е неверојатно дрзок проект: „Замислете рингишпил, горна конзола и корпи (за луѓе кои висат)“, објаснува Муличковски. „Овде е исто само што средниот носечки столб на секоја кула е искористен за простор во кој се сместени скалилата и тоалетите, а од горната конструкција висат бетонските плочи над кои се просториите кои се поместени кон четирите надворешни страни“. Ни открива мала тајна: дури по консултациите со професор Чекмеџи, архитект и сеизмичар од Романија, се одлучил на оваа градба која со својата еластичност, како рингишпил, може да го амортизира ударот на секој земјотрес. 

„Секој обид сега да се оптовари објектот со нова фасада е апсурден“, вели и тврди дека дополнително надградените лифтови ја доведуваат под знак прашање статиката и асеизмичноста. 

„И така се вратив од Прилеп, аплицирав за конкурсот и на мојата Вера на шега и реков ’коцката е фрлена‘ иако, потајно очекував, да бидам избран“. Сопругата Вера, која заради поддршка на сопругот се откажа од професионалниот ангажман на Природно-математичкиот факултет, го следи повеќе од половина век - од студентски денови до денес. Професорот вели дека тој отсекогаш имал „своја Вера“ во архитектурата. 

Од Прилеп, во 1948 тргнал во Љубљана каде сакал да се запише на архитектура. Но, по една условно речено изгубена година на градежниот факултет, успеал да се префрли. И тоа како стипендист. Се запишал во класата-ателјето на респектираниот професор Едо Равникар. „Многу научив од него“ ни вели, но бргу ми се налути. Имено, студентот од Прилеп кого не го викале на забавите на поимотните студенти во љубљанскиот култен хотел „Слон“ успеал да добие дури три награди од архитектура: прво, за проект на школа за градежници со интернат, втора, за решение на центарот на Љубљана и трета за уредување на плоштадот на тогашниот Титоград, главниот град на Црна Гора. „Јас бев на фудбалски натпревар Англија - Словенија кога новинари преку разглас ме побараа да дадам изјава за добивањето на тој проект. Беше фантастично, но тогаш Равникар ми се налути – тој конкурирал.

По десетте години во Љубљана Муличковски накусо се враќа во Македонија. Набргу оди на студиски престој во универзитетите „Харвард“, „Илиноис“, „Бостон“. Шест месеци бил дел од тимот кој го изработувал урбанистичкото решение за брегот на Сан Франциско. 

Искуствата ги вметнува во проектот за Це-Ка, кој веднаш бил прифатен од жири на осуммина архитекти како Данило Фирст и Урлих Антун од тогашна Југославија, но и од политичкото раководство на партијата - Крсте Црвенковски и Томе Буклевски дадоа виза за проектот. 

„Тито ми праша: па како можевте да направите толку убаво нешто? А, тој барем беше шетан“.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7374E3B2C9DF0741A015F712E5A70B39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Nov-2011 at 10:32
Според мене, ова е еден од ретките објекти кои иако изградени пред толку време и ден денеска изгледаат актуелно. Иако сум генерално фан на постземјотресно Скопје, овој проект би го издвоил пред комплексот на Телеком или зградата на МТВ на пример.

Секоја интервенција која би го изменила изгледот на објектот би била криминална според мене. Рекструкција верувам дека треба да се прави, сепак поминале 40+ години од изградбата, но изгледот треба да остане идентичен.

Мини криминал веќе беше изведен со доградбата на лифтовите, кое го имаме евидентирано овдека на форумот и кое авторот исто така го спомнува. За среќа, сепак овие интервенции не се премногу забележителни и не го нарушуваат генералниот впечаток.

Во врска со пазарната логика за оваа парцела, комплетно сум на линија со Младен, дека не секогаш максималната искористенот на парцелите се совпаѓа со економската оправданост. Овдека едноставно нема простор за мегаломанштина, воопшто не се зема во предвид дека во околината се наоѓа и Кале (на што би личела осум катница на ова место да изблокира се...).
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Nov-2011 at 15:17
Мала дигресија:

"Можете да барате и симболика во шесте различни по големина коцки..."

Фино, освен тоа што се седум Ме чуди како авторот не си го познава делото?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-Nov-2011 at 15:23
Редно време ,друго е тоа што е владин објект и поранешен ЦК на КПМ ..ама објектчево дефинитивно е грдо и треба да се смени нешто ,
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Nov-2011 at 16:45
Јас генерално сум сосема отворен за такви модификации на објекти како лифотви, за тие и воопшто не прашувам. Улогата на еден објекти сепак е да врши функција некаква и таа функција неможе да остане иста неколку децении и мора да има некакви модификации. Главната улога сепак не е да изгледа, туку да заврши работа. Тука сме ние форум на кои што претежно се присутни овие архитектонските мисли, ама некогаш и добивам впечаток дека од аспект на архитект, еден објект сосема различно изгледа за разлика од аспектот на оној кој треба секојдневно да се служи со тој објект. И сега некако "себично" изгледа ова барање корисниците да се откажуваат од дополнителен комфорт или дополнителна функционалност само за да објектот остане непроменет. За естетиката можеме да дебатираме, но функцијата мора да се задоволи и тука моите симпатии комлетно натежнуваат кон корисницте на објектите, особено ако има негодувања дека тоа го нарушувало изгледот. (Истиот овој став го држев и за Уранија во Охрид, за да нема сеење магла дека сега нешто има врска коментаров со тоа дека се работи за Владата.) Не е толку ерес ако се вршат модификации во изгледот дали од функционален или естетски аспект. Затоа и примерот со ИК банка го дадов за да видите колку тој страв од реконструкција е неоправдан, еве ја Тетовската болница како уште еден позитивен пример. Пологично би било реакцијата да биде во некаква форма на отворена понуда за соработка до корисниците на објекти по сите прашање од функционален до исклучиво естетски момент, одколку да се дочекува така со негодување веста што е вака прилично конзервативен став со неоправдана доза на ствар и скептицизам.

А објектов доле во приземјето изгледе на онои кулите во Триполи Либија, Тат Ел Емад. Мислам на тој методот на подкрената коцка.Edited by lslcrew - 18-Nov-2011 at 16:45
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Nov-2011 at 19:48
Па прашање на време беше кога зградата на Владата ќе влезе во новиот барокно-класицизам изглед на Скопје.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Nov-2011 at 22:14
Originally posted by antiuser

Редно време ,друго е тоа што е владин објект и поранешен ЦК на КПМ ..ама објектчево дефинитивно е грдо и треба да се смени нешто ,


Како и секогаш, издашен коментар кој суштински придонесува кон квалитетот на дискусијата...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Nov-2011 at 22:20
@lsl... не е спорно дека лифт можеби требало, но верувам дека инсталацијата можела да се направи и без објектот да добие екстериерни издатоци.

во врска со твојот пример за ИК банка... Ако јас се прашувам, старата Нова Македонија повеќе ми се допаѓа од она што излезе ИК банка, и една темелна реконструкција по стариот стил ќе беше подобра за мој вкус.

Сепак, не би спорел дека ова што е изведено е една коректна реконструкција, всушност коректност кон постоечките дела клучното нешто на што се надевам, инаку е јасно дека објектите со текот на времето си бараат реконструкции и одржување.

Како добра реконструкција би го издвоил примерот на градска болница во Скопје.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Nov-2011 at 23:02
авторот, Петар Муличковски, колку што сум запознат, бил авангарда и небаре дисидент во своето време на делување. Иако објектот временски припаѓа на владењето на ЦК СКМ КПЈ и по Тито - Тита...тој воопшто не е плод на таков дух и манир. Според мене, било каква „лушпеста“ реконструкција на овој објект мора да се изведе мнооогу внимателно и минималистички, бидејќи тој веќе е заживеан со самото опкружување, т.е. со прифатлив баланс помеѓу отвореноста кон околината и личниот карактер кој го носи. Еден од ретките објекти-комплекси кај нас, кои што повеќе ги гледам - повеќе ми се допаѓаат. Да, апсолутно сум за да се консултира и авторот, не да монополизира, туку да ги насочи помладите колеги во неизбежната интервенција.
.....   .......
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-Nov-2011 at 01:34
Originally posted by pbanks

Originally posted by antiuser

Редно време ,друго е тоа што е владин објект и поранешен ЦК на КПМ ..ама објектчево дефинитивно е грдо и треба да се смени нешто ,


Како и секогаш, издашен коментар кој суштински придонесува кон квалитетот на дискусијата...


офф топик

Види брат, ја не сум архитект, а и немам бог знае какви познавања од архитектура за да пишувам долги реферати , романи како што тоа го правиш ти или забеган на пример.. ја си кажувам кратко и јасно,што мислам,дали ми се допаѓа нешто или не..е сега ако форумов е само за архитекти,ја ондак се извинувам и ќе се тргнам од него,па вие архитектите (демек) слободно си дискутирајте..а  ако е ова демократски форум,кадесекој може да каже барем и 2 збора, тогаш ваквиот мој коментар нема потреба ни да го коментираш..
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Nov-2011 at 02:28

Ни јас ни пбанкс ниту пак забеган сме архитекти, како и многу други на форумот, па си имаме некои мислења и ставови за одредени теми. 

Мислам дека би можел и ти да се потрудиш околу тоа... иако никој не те ни тера сосила.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.