build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 19-Nov-2011 at 08:54
Мене искрено ми се свиѓа најмногу ако овие 5-6 "коцки" од зградата на владата ги направат со целосна  стаклена фасада, нешто слично како Ушче кулата во Белград  (иако тој објект е доминантен во просторот), никако не се слагам да биде во Барок стил или пак со стаклена фасада ама онаа од типот на објектине покрај автопатот накај ГостиварOhno (бензиски и сл)


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Nov-2011 at 11:30
Originally posted by antiuser


офф топик

Види брат, ја не сум архитект, а и немам бог знае какви познавања од архитектура за да пишувам долги реферати , романи како што тоа го правиш ти или забеган на пример.. ја си кажувам кратко и јасно,што мислам,дали ми се допаѓа нешто или не..е сега ако форумов е само за архитекти,ја ондак се извинувам и ќе се тргнам од него,па вие архитектите (демек) слободно си дискутирајте..а  ако е ова демократски форум,кадесекој може да каже барем и 2 збора, тогаш ваквиот мој коментар нема потреба ни да го коментираш..


фосил веќе ти одговорил. доста ја мешате таа демократија кај стигнете. Поентата е дека сите ние доаѓаме на еден ваков форум квалитетно да се информираме и научиме нешто на темите. Ако повеќето од коментарите имаат содржајност на едно "Like" копче, која е тогаш поентата? Никој не ти вика да станеш експерт преку ноќ, но обиди се да дадеш подетална елаборација на твоите ставови, дај да размениме малку мислења и идеи а не само да навиваме.

мислам дека ми е јасна поентата, да прекратиме со офтопикот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Nov-2011 at 00:46
Originally posted by lslcrew

Улогата на еден објекти сепак е да врши функција некаква и таа функција неможе да остане иста неколку децении и мора да има некакви модификации. Главната улога сепак не е да изгледа, туку да заврши работа.
Ова нели е дијаметрално спротивен став од муабетите за (според тебе) бездушната современа архитектура, наспроти симпатиите кои ги имаш за Ск2014, а таму токму поради „глазурата“ (добра или лоша, за кого како, сеедно...) во безброј случаи настрадаа еден куп најелементарни работи.

Не сакам да го разбереш овој пост како закачка, ако навистина се работи за промена на ставот нема ништо лошо во тоа, баш напротив, лошо е кога ставовите ни се зацементирани по секоја цена.
Edited by Cloverstack - 21-Nov-2011 at 00:49
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Nov-2011 at 02:43
Па ова и се однесуваше на финеси кога се инсистира на буквално задржување на изгледот макар тоа колку и да чинела цената.

Еднаш порано изнесов став и пак ќе го изнесам, ништо не ме прави приврзаник на стил, Македонија оддамна требаше да го добие државничкиот кварт и Скопје 2014 е тоа. Да беше модерен ќе го поддржев и тогаш, сега е таков каков што е.

Коментарот е делумно изваден од контекст поради тоа што имаше инсистирање дека на постоечки објект е ерес да се интервенира во изгледот, наспроти тоа што мене ми е прифатливо како опција дека и дизајни што отспапуваат од оригиналниот дизајн може да се применуваат на реконструкции. Утре може и на Скопје 2014 објектите некој некогаш да интервенира кога ќе има потреба од тоа, и тогаш нема да биде ерес. И друга работа, објектит од Скопје 2014 создваат огромна корисна површина и паркинг простор и никогаш во Скопје 2014 севкупно земено зигледот не бил единствениот мотив со кој се влезе во таков обемен проект, иако и таа жичка е второстепена (да второстепена, зашто никој не ги брои останатите бенефити, се дебатира за тоа што се гледа од надвор, а тоа се фасадите) присутна за воља на вистината, но не е единствената, што малку се коси со ова како да го кажам исклучиво толкување на мојот пост. Како да јас реков дека изгледот не е битен и сега треба да се вратиме на соц-реализмот кога на Скопје очајно му требало станбен и деловен простор на велико заради низа случувања од земјотрес, индустријализација, вјната во егејска и слично, пи не ни можело да се мисли на естетика. Битна е како не е битна, но на објект особено од модернизмот кој ме менува со години што значи тоа актуелно, за разлика од класиката која со векови е иста, стварно естетиката и не е домен за кој вреди да се истури куп пари, но да се задржи.


Edited by lslcrew - 21-Nov-2011 at 02:53
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 21-Nov-2011 at 10:42
Мое мислење е дека треба да се остане верен на тоа како изгледа сега владата, со можност да се искористат посовремени матерјали во самиот процес што ќе дадат свежина на објектот.

Мене лично не ми се допаѓа како изгледа владата (зборувам за бои, вид на прозорци, лимени елементи) и мислам дека веќе и е поминат векот така да изгледа. Сепак, останувам на тоа да се задржи што е можно повеќе од оргиналноста на објектот, да се има некаков континуитет.

А да ставиме едно гласање со опции.
1) Реставрација верна на изгледот и матерјалите.
2) Реставрација верна на изгледот со видливи современи матерјали.
3) Целосен редизајн во терк со современата архитектура.
4) Целосен редизајн што ќе се соодвестува на другите објекти во Скопје 2014
5) Друго (образложи)
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 21-Nov-2011 at 12:10
Јас би одел на 2. Ама ова треба ептен профи да се изведе, да не излезе ко Аркадија или Корнер после тоа.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 21-Nov-2011 at 14:16
Интересни ти се одговориве, јас би гласал 2 или евентуално 3 не сум се одлучил зависи колку современите матерјали сами по себе значат редизајн.

Edited by lslcrew - 21-Nov-2011 at 14:25
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 24-Nov-2011 at 05:47
Вметната е анкета, повелете гласајте
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 24-Nov-2011 at 15:05
Иако како што наведов погоре дилемата ми е помеѓу два и три, сепак во проектот се влага со почетен градежен капитал постоечки објект и проект за де факто "нов објект", и разликата помеѓу два и три е во обемноста на проектот, дали е обично реновирање или реконструкција. Сепак ја кликнав двојката за да и се покаже на оваа јавност дека објект кој претендираме и сакаме да биде и остане модерен мора и модерно да се пристапува кон него и пред се за да видиме како се другше поубаво и посовремено може да изгледа. Ако ништо друго нека биде и терен за идеи од архитекти.


Edited by lslcrew - 24-Nov-2011 at 15:16
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 24-Nov-2011 at 15:12
Баш ме интересира што ги навело луѓево да гласаат за 1?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 24-Nov-2011 at 16:56
Originally posted by lslcrew

Сепак ја кликнав двојката за да и се покаже на оваа јавност дека објект кој претендираме и сакаме да биде и остане модерен мора и модерно да се пристапува кон него и пред се за да видиме како се другше поубаво и посовремено може да изгледа. Ако ништо друго нека биде и терен за идеи од архитекти.
If it ain't broken, don't fix it!

Објектот е современ, маркантен и сосема соодветен за намената и за локацијата. Одржување и повремено реновирање со современи материјали е една работа, а „редизајнирање“ нешто сосема девето. Исто така терен за архитектите ако нема доволно (а сите знаеме каде е вината за тоа), не дошла нужда баш преку овој објект да го обезбедуваме тој терен.

Лично јас мислам дека дека зајакот лежи на друго место. Ск2014 воспостави човечка инфраструктура за глатко спроведување на нечии бизнис интереси преку вакви проекти. Луѓето се распоредени, каналите се воспоставени, фирмите се тие истите и се вртат во круг, машинеријата само треба да се храни... па ако треба и ќе се измислуваат проекти, а дури не мора да бидат ни „барок“  LOL
Не сум наивен идеалист, јасно ми е дека такви матни шеми на големо функционираат насекаде на планетава и се особено изразени кога се во прашање крупни градежни работи финансирани со државни пари... така да тешко дека во Македонија можеме да очекуваме нешто подобро од тој аспект и со тоа сум прилично помирен. Но никако не можам да се помирам со тоа што тие крупни бизнис интереси не се остваруваат преку реализација на вистински големи инфраструктурни проекти (се разбира без импровизации) кои ќе донесат долгорочен благодет за економијата и за граѓаните воопшто, туку се остваруваат преку „градежни тортијади“.Edited by Cloverstack - 24-Nov-2011 at 17:00
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Nov-2011 at 17:09
Кловер колку и да е за Скопје 2014 префериран одреден стил, фер е да се каже дека конкурси за сите имаше, а не видовме ни еден друг проект освен за Финансиска полиција, музејот на Македонска борба и за градска куќа којшто и беше од пред тоа, камо ли нешто за пошироко подрачје. Сега ако рече човек да има редизајн за да видиме како се може современо да изгледа тој објект, пак не чини, епа.

Edited by lslcrew - 24-Nov-2011 at 17:09
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 24-Nov-2011 at 17:25
Originally posted by lslcrew

Кловер колку и да е за Скопје 2014 префериран одреден стил, фер е да се каже дека конкурси за сите имаше, а не видовме ни еден друг проект освен за Финансиска полиција, музејот на Македонска борба и за градска куќа којшто и беше од пред тоа, камо ли нешто за пошироко подрачје. Сега ако рече човек да има редизајн за да видиме како се може современо да изгледа тој објект, пак не чини, епа.


Епа...  Roll%20eyes

Конкурси имало... Види ги критериумите за конкурсите (кога веќе не може да ги видиме составите на комисиите) и види ги резултатите од тие конкурси. Има ли потреба ова да го разглабаме понатака?

А сега простор за современа архитектура викаш ќе сме обезбеделе со „редизајн“ на веќе постоечки современ објект. За да сме виделе како можел современо да изгледа тој објект. Мислам дај... Плус тоа нели проблемот беше што прозорите не им дихтуваа? Велиш дека лажат за мотивите?

Епа не чини бе лсл, пак не чини, што друго да се каже. И од свемир се гледа дека ептен не чини ова што не снајде. Најтрагично е што некои во ова лудило очигледно попатно ги изгубија и елементарните критериуми, па не гледаат дека не чини состојбава.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 24-Nov-2011 at 18:40
А ова демек сега ќе ме тестираш што ќе кажам за мотивите. Се фолираат Кловер, се фолираат, дихтувањето на прозорците може да биде една од редицата причини, исто како киријата за треторазредни иснтитуции, како водовод за кој зборевме дека не заслужува таков репрезентативен објект. Уверливи не се и нема да бидат со вакви изговори и јас да сум на нивно место нема да ја потценувам јавноста со вакви изјави, отворено ќе кажам зашто.

Од друга страна, Што треба да чекаме да протече кровот за да воопшто се пристапи кон некаква интервенција. Ем требало објектите да се оддржуваат редовно, ама ем If it ain't broken, don't fix it! Епа сега?! Елементарен критериум?

Објект што бил современ пред четири децении денеска не е. Модерната архитектура нема ништо во нејзе што може да се нарече класично дури и за самата себе, нема нешто што е клсично во модерното, како да го кажам, макар и за во рамки на современата. Класика со вековен распон е класика, современа со годишен распон е сосема различна. Од тука извира потребата современиот објект да се оддржува современ, ако сакаме да ни остане како таков.

Сите позитивно сме изнанадени од тековни реконструкции на неколку објекти од тој период, зашто да не бидеме и со владата?


Edited by lslcrew - 24-Nov-2011 at 18:43
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 25-Nov-2011 at 00:20
Најголем проблем ми е за Скопје што модерната архитектура е просечна, не инвентивна и непривлечна на око. Па зградава има еден обичен конзервативен изглед со многу мал аспект на текстура и дизајн.
Нашиве архитекти може егото им е до небо (по коментариве на форумов тоа е далеку од јасно) ама немаат ниту 1 процент инвентивност и храброст да протуркаат како она преставено од Santiago Calatrava или пак Frank Gehry.

Кога ќе видам рендери од типот на Santiago Calatrava или пак Frank Gehry тогаш ќе симнам капа до тогаш модерната архитектура во Скопје ќе биде на ниво на градинка каде деца си играат со лего коцки.

Зградата е на Република Македонија. Владата е сместена таму. Влада која што е доста негативно настроена кон се што се гледа како комунистичко наследство, и како таква настојува барем нејзините официјални објекти да ја преставуваат западната демократија во конзервативен европски стил, а притоа да се избришат симболите на тогашната комунистичка влада со нејзините симболи, како што е манијата да се градат згради во пост модернистички стил Интернацинализам.

Дали оваа зграда денеска преставува ремек дело во центарот на градот и монзинството скопјани и македонци се идентификуваат со неа, туристи ја сликаат, и архитекти зборат за неа нон стоп, НЕ.

Ако веќе имаме избор за гласање би додал и уште еден избор, реконструкција на зградава од страна на врвни светски архитекти, без емоции, туку нешто иновативно што се вклопува со позадината како кале и што ќе се гордее цела држава не само на избрани љубители на коцка коцка коцкица клуб.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 25-Nov-2011 at 00:25
кратко изгуглав за двајцата архитекти кои ги спомена мак,и колку првиот ме воодушеви,толку вториот ме разочара барем според мој вкус
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 25-Nov-2011 at 00:42
Originally posted by makonix

Ако веќе имаме избор за гласање би додал и уште еден избор, реконструкција на зградава од страна на врвни светски архитекти, без емоции, туку нешто иновативно што се вклопува со позадината како кале и што ќе се гордее цела држава не само на избрани љубители на коцка коцка коцкица клуб.

Убав предлог и тоа не само да се вклучи во анкетава, туку и навистина да се случи. Едноставно во моментов многу лабаво стоиме со добри репери на тоа поле. Проблемот е во тоа што таков пристап не се наметна уште одамна, особено во моментот кога паднала одлуката за државна градежна офанзива во центарот на Скопје. Сега можеме само да жалиме за пропуштеното. Во секој случај од некаде треба да се почне.


Edited by Cloverstack - 25-Nov-2011 at 00:44
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 25-Nov-2011 at 01:38
Originally posted by gjoko

кратко изгуглав за двајцата архитекти кои ги спомена мак,и колку првиот ме воодушеви,толку вториот ме разочара барем според мој вкус


ги поставив како пример на врвна архитектура во светски рамки, стилот на вториот е поагресвиен, но демократски е да се претстават различни визии за да може да се има еден посолиден избор
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 25-Nov-2011 at 01:52
Originally posted by lslcrew

Кловер колку и да е за Скопје 2014 префериран одреден стил, фер е да се каже дека конкурси за сите имаше...


Не се белким сериозен за конкурсите? И малите деца знаат какви беа тие конкурси, какви критериуми имаа. „Се беше законски и транспарентно“, омилената реплика за Скопје 2014. Ајде сега пак да ја вергламе и за оваа зграда.

Нели, нека понудат архитектите решение? А што би понудил било кој, кој има намера да ја добие работата? Колкави му се шансите со барок, а колкави со модерна?

Јас лично сум за реновирање, ама аман, нека не е барок или нео-класицизам. Веќе ми се Puke Дајте нешто различно!
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 25-Nov-2011 at 01:58
зграда на влада мора да биде нешто што ќе има една вечна убавина, сепак се работи за еден од најпреставителните објекти на една држава, просечен модерен објект или пак копија на просечна барокан зграда од Париз не иде у предвид.

Стилот не ми е битен, ама објектот мора да биде уникатен и да ја преставува МК, не последниот тренд во 2011
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.