build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #841 Posted: 10-Nov-2014 at 16:31
следен наслов „Нови непредвидени трошоци за објектот на владата“... затоа што сега, за да сменат една гипс плоча, ќе потрошат пари колку за уште една фасада Roll%20eyes
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #842 Posted: 20-Nov-2014 at 01:06
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #843 Posted: 20-Nov-2014 at 07:28
Уште социјалистичкиот грб фали! Врв!
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #844 Posted: 20-Nov-2014 at 08:12
kako da sme vo Anticka Makedonija, neli [}]
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #845 Posted: 20-Nov-2014 at 16:56


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #846 Posted: 05-Dec-2014 at 10:03
Од 4 декември...

Government Building_MG_7297 by TekstPetersen, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #847 Posted: 20-Dec-2014 at 08:55
Цехот за новиот изглед на владиното седиште достигна 16 милиони евра

Неоклацистичкиот лик на објектот на Владата на Р.М. црпи нови средства од државниот буџет. За изведба на градежни и градежно – занаетчиски работи за ентериерно уредување и адаптација на шестата „коцка“ од ова административно здание ќе се потрошат 249.564.445 денари (околу 4 милиони евра). Севкупните активности за изработка на идниот внатрешен изглед на овој дел од владиното седиште ќе ги изведува фирмата „АСПРОМ ДООЕЛ“ од Скопје во временски период од четири месеци. Наспроти познатиот неокласицистички изглед на фасадата во изведба, македонската јавност засега не е запознаена со визуелизациите што треба да го откријат ентериерниот дизајн на некогашната „ЦЕ-КА“. Идејниот и основен проект за внатрешноста ги изготви бирото „Архитектоника“ од Скопје.

Ако се земе во предвид новосклучениот договор, тогаш вкупната вредност на целосната промена на изгледот и концептот на објектот на Владата на Р.М. ќе чини околу 16 милиони евра. Во оваа сума влегуваат потпишаните договори за изведбата на новата фасада и на нови тераси на покривот на ова здание. Досегашните градежни работи на објектот ги вршат компаниите „Бауер БГ“ и „Декон – Ком“ од Скопје. Основниот проект во духот на проектот „Скопје 2014“ е дело на бирото „Архитектоника“, додека идејното решение за рефасадирање и доградба на владиното седиште го изработија авторите Жарко Чаушевски и Филип Богатинов.

Градителскиот проект се реализира без поддршка од страна на архитект Петар Муличковски, творец на оригиналниот проект за некогашна „ЦЕ-КА“. Уште пред да стартува процесот на реконструкција и доградба на владиниот објект, тој не даде согласност за промена на неговото архитектонско дело.

http://www.build.mk/?p=41854
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #848 Posted: 21-Dec-2014 at 00:38
иначе Архитектоника = ЖЧ (ако не сте знаеле)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #849 Posted: 22-Dec-2014 at 17:53
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 493
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #850 Posted: 27-Dec-2014 at 10:47
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #851 Posted: 27-Dec-2014 at 11:07
Кога ти тргнале платната? Вчера ги имаше за време на студентскиот протест. Патем, кога сме кај протестот, погледнете ја фотографијава и обратете внимание на покривот на зградата/зградите во горниот десен агол...фото: Борче Поповски

Edited by Џоле - 27-Dec-2014 at 11:07
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #852 Posted: 27-Dec-2014 at 11:49
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #853 Posted: 27-Dec-2014 at 18:18
Originally posted by Џоле

Кога ти тргнале платната? Вчера ги имаше за време на студентскиот протест. Патем, кога сме кај протестот, погледнете ја фотографијава и обратете внимание на покривот на зградата/зградите во горниот десен агол...фото: Борче Поповски


За жал и стариот плочник се менува со бела калдрма :/

Edited by Z|evzek - 27-Dec-2014 at 18:20
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #854 Posted: 28-Dec-2014 at 22:09
smesno isgleda a nema da go smenat garant
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #855 Posted: 29-Dec-2014 at 20:40
Владата доби нов изгледhttp://republika.mk/?p=366174
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #856 Posted: 29-Dec-2014 at 22:17
Фасадата се вклопува со снегот
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #857 Posted: 29-Dec-2014 at 22:55
Да сме реални некако јако изгледа со многу знамиња и таков стил на зграда. Од другата страна сепак нешто ми смета можеби е ,,too much,,!
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #858 Posted: 30-Dec-2014 at 00:22
House Of Cards.
Traveling.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #859 Posted: 30-Dec-2014 at 01:58
“Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied.”
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #860 Posted: 30-Dec-2014 at 08:54
pa, ne e losho
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.