build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4546474849 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #921 Posted: 30-Mar-2015 at 02:25

Идејно?


Edited by Bojan10 - 30-Mar-2015 at 02:27
Од чаламот си патиме!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #922 Posted: 30-Mar-2015 at 07:15
Originally posted by Bojan10

Originally posted by Џоле

Задниот дел, сликан од Кале...


Еве го. Човек кога ќе го гледа од напред, си мисли, 100% има кров позади него...Одозгора е како поткровје-дивоградба.
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #923 Posted: 30-Mar-2015 at 11:03
Интересно е на рендерот колку луѓе имаат ставено на поминување како плоштад да е. Во реалноста ќе се прави ограда со која ќе се ограничува поминувањето на луѓето. Во северните земји каде што народот е поблизок до владата и секако има многу помала стапка на криминал, такви огради нема. Не се работи само за цената која ќе биде платена за оградата туку и симболот кој ќе го претставува.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #924 Posted: 04-Apr-2015 at 20:46
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #925 Posted: 04-Apr-2015 at 22:47
Многу е лошо осветлувањево
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #926 Posted: 11-Apr-2015 at 22:02


Во врска со шпекулациите дека синоќа некој поставил експлозивна направа на 10 метри од објектот на Владата на Република Македонија, Бозаностра од свои тајни извори ја дозна вистината.

Препоставките дека имало обид за гранатирање на Владата не се точни, туку едноставно експлозијата која се слушнала синоќа била последниот крик на стариот изглед на владата, кој синоќа извршил самоубиство.

При самоубиството не е причинета материјална штета поради што МВР шпекулира дека не станувало збор за самоубиствен напад, туку дека себеуништувањето на старата владина фасада било извршено по сите ннепишани правила на сопствено одземање на постоењето – малку на страна, да не гледа никој и да не настрада поради тебе.

Во минатото старците заминувале во планина за да умрат, но стариот изглед на владините објекти веројатно не можел да најде слободен стан на Водно каде може да умре, па решил да посегне по своето постоење во близина на местото каде шот го поминал сиот работен век.

http://bozanostra.net/se-samoubi-starata-fasada-na-vladata/
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #927 Posted: 12-Apr-2015 at 05:38
To e. Сосила хумор и сатира не бива. Се познава кога не доаѓа од срце творбата и резултатот логично е јалов.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #928 Posted: 14-Apr-2015 at 10:09
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #929 Posted: 14-Apr-2015 at 11:04
Moze da seraspravame za vkusovite no spored meine fasadata izleze poubavo i poskladno vo sporedba so renderite.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 818
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #930 Posted: 14-Apr-2015 at 23:58
Мене пак оваа фасада ми нема ама потполно никакв смисол, бидејќи дадениот фасаден стил е природно поврзан со симетрични објекти а во овој случај е поставен на комплетно асиметричен објект

Edited by mirakuliks - 14-Apr-2015 at 23:59
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #931 Posted: 18-Apr-2015 at 15:23
фасадава е полоша одколку на рендерот, ама влезов изгледа како да се влегува во некоја текстилна фабрика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #932 Posted: 25-Apr-2015 at 08:51
Австрискиот парламент како споредба, посебно делот со тимпанон којшто кај нив не е за украс, туку има вистинска функција.

Vienna Ring Road during sunset by _gate_, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 557
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #933 Posted: 25-Apr-2015 at 17:06
Џоле со кое право воопшто помислуваш на споредба со Виена?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #934 Posted: 25-Apr-2015 at 17:25
Така полесно ќе се увидат нашите импровизации и срамот што го јадеме.

Некои посвежи фотки од „ремек-делото“:

VAF27382 by FOSM, on Flickr

VAF27308 by FOSM, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1616
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #935 Posted: 25-Apr-2015 at 19:57
Nadvoresno izgledot na objektov e smesten negde vo 30-tite godini na 18, a vnatresniot si ostana vo 60-tite godini na dvaesettiot vek. 'Grazy' kombinacija.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #936 Posted: 26-Apr-2015 at 17:22
објектот во Виена (и многу други објекти) е изграден во духот на неокласицизмот, со сета своја геометрија и волумени, а ентериерот му е симетрична одлика на внатрешноста
за разлика од ова кај нас, не е зашлапана импровизација врз пост-модернистички објект, која може да се гледа как исмевање на објекти како оној на Австрискиот парламент
...ама просечната скопска/македонска лејка не го сфаќа тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #937 Posted: 03-May-2015 at 11:08
IMG_5930 by Grzegorz Dymon, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #938 Posted: 04-May-2015 at 07:29
Originally posted by Denko

Nadvoresno izgledot na objektov e smesten negde vo 30-tite godini na 18, a vnatresniot si ostana vo 60-tite godini na dvaesettiot vek. 'Grazy' kombinacija.


Прочитав некаде дека и внатречноста се реновирала, но незнам во кој стил, претпоставувам модерен.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #939 Posted: 04-May-2015 at 19:31
Внатрешноста се реновира веќе неколку месеци и ќе потрае реновирањето. Не сум сигурен до кога и како ,но мислам дека претежно се прават океански простории.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #940 Posted: 05-May-2015 at 10:22
Originally posted by daci92

Не сум сигурен до кога и како ,но мислам дека претежно се прават океански простории.

Напротив, се одзема од средишниот празен простор за нови мали канцеларии.

Edited by Navigator - 05-May-2015 at 10:22
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4546474849 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.809 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.