build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 61626364>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 15-Feb-2016 at 23:41


Околината на барокно гипсената влада е разубавена со многу кал.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 28-Feb-2016 at 09:18
Не знам зошто не ги постават канделабрите врз столбовите, ем се заштедува на материјал плус и се добива екстра простор кој што може визуелно со зеленило и вода да се среди. Плус приметите како се столбовите со различна големина и однос да се долови влез со врата. Не знам зошто е толку тешко да се запазат стандардните пропорции при градење на вакви традиционални елементи. Овие стилови се строго математички дефинирани и нема многу простор за импровизирање.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 28-Feb-2016 at 18:31
што ќе ти е додатно осветлување кога фасадата блешти... во пола населба кај мене се движиш низ темници, ама затоа фасадава блешти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 15-Mar-2016 at 22:18
„Палата на управата“, Скопје / Петар Муличкоски 1970

Автор : ПЕТАР МУЛИЧКОВСКИ

Година : 1970

Локација : СКОПЈЕ, „Илинденска“ б.б кеј на р. Вардар

Извор : Библиотека на Архитектонски факултет, Скопје (Духот на македонската куќа, Петар Муличковски; Духот на македонската градба, Петар Муличковски) фото: Ф.КНекогашниот креативен дух на македонските современи автори е поврзан со инспирацијата од традицијата на македонското творештво во минатото преку имагинарна слика од просторна структурална композоција преобразена во современа композоција од кубусни, македонски куќи и цркви во градски амбиент – идентични по облик, но различни по големина и содржина.

Инспирацијата за овој објект се црпи преку средновековните цркви во Македонија (Нерези, Старо Негоричани идр.) . Неговата просторна композиција беше раскошно развиена во повеќе димензии, како тродимензионална скулптура со мозаична фасадна пластика на сите пет страни.Објектот се одликува со забележителен расчленет волумен по хоризонтален и вертикален план, преку ,коцкасти-идентични, објекти, но со различни височини. Меѓусебно поврзани со заеднички влезен хол во приземјето и со заеднички отворени галерии на кат преку кои внатрешноста култивирано и естетски се преточува од приземјето до катовите низ фунцкионалните ,коцки,.Коцкастите објекти од композицијата на планот имаат забележителни испусти-козноли(еркери), а покривањето е преку четириводни кровни површини покриени со бакарен лим во комбинација со застаклени површини за зенитално осветлување на јадрото од секој објект.Во основа објектот е склоп од повеќе квадратни мултиплицирани – затворени дворови со надсветло со приземје и галерија – внатрешни чардаци со поместени скали аналогно на древната македонска куќа од антички период.

Изграден и свечено предаден во употреба во 1971 и промовиран како, извонредно дело на македонската архитектура, а од жири комисијата оценет како , извонредно функционално решение со беспрекорна хармонија во просторот каде динамичниот објект поставен на хоризонтално формирана платформа – плато ги решава основните главни функции на објектот : пешачките пристапи и колските пристапи,.Оваа расцутена композиција од шест кристали нудеше широка отвореност кон платформата и кејот на реката кои повикуваа на привлечност и беа меѓу главните адути во одлучувањето за реализацијата на објектот.Овој објект беше најмногу вреднуван во современата македонска архитектура, и ги имаше добиено сите врвни изданија, признанија и награди за идејата, реализацијата и културно-уметничкиот придонес.Ова современо јато како композиција од група на ,македонски куќи, поставени на подигната платформа, беше новата македонска агора (храм, собиралиште). Чисто обликуваната морфолошка структура е произлезена од логиката на намената и фукцијата на поединечните работни единици, каде драматично се потенцира просторната расчленетост на структурата.Изградена во совршена прецизна техничко-технолошка синтакса на градежниот материјал – натур бетон, обесена фасада во вид на ѕидна завеса од стакло и алуминиум и украсена со стаклен мозаик и симболичен орнамент како препознатлив белег на традицијата.

Материјалот го приложи и обработи: Моника Крстевска

http://marh.mk/6251-2/
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 19-Mar-2016 at 01:00
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 26-Mar-2016 at 02:35
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 712
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 15-Jun-2016 at 21:02
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 01-Jun-2017 at 13:19
from inside Ohno
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 05-Jun-2017 at 18:19
после 2 години отворени портите на Владата, а слушам и оградата ќе се тргала.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 05-Jun-2017 at 18:35
Добра идеа да се прават клупи.. сериозно мислам..
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 05-Jun-2017 at 19:04
Јас колку и да не ги сакам новитетите од СК2014 не би ја тргал. Нека ја остават капијата само отворена и ОК е. Сепак сме платиле 700.000 евра за неа
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1252 Posted: 05-Jun-2017 at 19:41
neznam ni jas koja e poentata da se trga makar i da e simbollicna
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1253 Posted: 06-Jun-2017 at 09:58
По утрото денот се познава, исто како што кокичето е предвесник на пролетта.

Овие се навреда за интелегенцијата. Овој насилно донесен џган својата неспособност сега ќе ја покрива со тоа што ќе не замара со неприоритетните работи кои сега наеднаш ќе станат нивна главна занимација и опсесија. Сето тоа ќе биде "симболично" нели. Исполни го тоа што си го ветил, 500 евра плата, намали невработеност, инфраструктура, МК во ЕУ без притоа да дозволиш да ни се осакати идентитетот и државата итн. па и кинески ѕид да има околу Влада никој нема да се замара.

Но не, сега ќе се замараме со укниување на се она што претходните направиле и со "симболично" рушење и интервенции.

Клупи ќе правел? Архитектите ќе кажеле. Лелеее ...

Многу ме интересира како сега овие членови од форумов кои претходно викаа дека СК2014 е неприоритен проект како ќе го бранат тоа што на овие другиве неговот рушење, сквернавење и интервеции во него ќе им стане врвен и суштински приоритет.


Edited by HugoGoulding - 06-Jun-2017 at 10:00
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1254 Posted: 06-Jun-2017 at 10:32


Еве одма ќе ти кажам. СК2014 е грешка што треба да се корегира. Парите што ќе се потрошат ќе биде цената за направените глупости за кои сме самите криви. Можеби ако ја научиме цената на правење глупости, ќе правиме помалку глупости во иднина.

Корекција може да значи многу работи, не исклучиво рушење. Јас лично се плашам дека многу помалку ќе се руши отколку што треба. Не верувам во капацитетот на новата влада за тоа ниту пак ситуацијата ќе им дозволи вистински да го ревидираат проектот.

Како и да е, решението треба да се бара на експертско а не политичко ниво. А новиот премиер што лупета, веројатно сешто ќе се изнаслушаме како со секој друг политичар, многу побитно е што ќе прави.

Во секој случај, јас пак очекувам од подржувачите на СК2014 на форумов да се држат до својата девиза која ја практикуваа низ годиниве..... „Почекајте да се направи, да видиме како ќе искочи, па после критикувајте“
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1255 Posted: 06-Jun-2017 at 16:31
На линкот има фотографии од внатрешноста на зградата

http://www.mkd.mk/galerii/kichot-skrien-zad-zheleznata-vladina-ograda#1
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1256 Posted: 06-Jun-2017 at 16:37
Чекаме коментари од поддржувачите на криминалното здружение кое ја направи грозотијава со наши пари. Исто така, сакам да дознаам зошто до сега не беше дозволено да се слика. И зошто портретот на водачот на криминалното здружение е најголем.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #1257 Posted: 06-Jun-2017 at 18:04
Сите портрети да се отстранат и барем малку да се облагороди просторот со дела на македонски сликари. Еве друго не знам. Она е куќа на постсоветски тајкун.
Прочитав денес некаде еден столб (украсен)во салата за седници бил со пукнатина.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 574
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1258 Posted: 06-Jun-2017 at 19:12
А бе тешко изненадување е вкусот на Гујо, како демек не знаевме шо да се очекува. Туку, кој е тој наш умешен коалиционен партнер кој 15 години нејќи од Владата да излези? Или полесно е да се вергла колку биле глупи во на гујо свитата.

Инаку, покрај тргањето на „бродовите“ од Вардар, за мене единствено оправдано рушење е токму оваа ограда. Најмалку од естетски причини, бидејќи се рабтои за многу силен симбол според мене. Нејзината изградба се совпаѓа со тоталното губење контрола од страна на подстанарите, кои решија и дефинитивно да се оградат од смрдливата раја. Не мора ни цела, задниот дел мислам дека е практичен. Ама предниот дел да се руши, под итно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1259 Posted: 06-Sep-2017 at 18:47
Гарант „комуњарите“ се криви

Распука владината фасада

Како што може да се забележи на фотографијата, фасадата на Владата почна да пука, и тоа на повеќе места.

За реновирање на владината зграда, заедно со оградата, беа потрошени над 17,6 милиони евра. Но и покрај прескапата цена, фасадата почна да попушта, а ваква појава досега беше забележана на повеќе објекти од проектот „Скопје 2014“.http://fokus.mk/raspuka-vladinata-fasada/
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1260 Posted: 06-Sep-2017 at 20:05
епа како ќе изгледа 200 години стара иначе, се е тоа смислено. :/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 61626364>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.