build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Воздухопловство (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4732
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Воздухопловство (општо)
    Posted: 08-Jun-2020 at 07:34


Ружата на ветрови вика дека локацијата е таман за писта (полетување и слетување од северо-исток), а со ~700 метри должина веројатно некој STOL авион од 1950-тите би можел да слета и да полета.

Треба некој прилепчанец да ни каже дали имало ваква операција некогаш тука, но историски гледано до 1950-тите не ти ни требала асфалтна/бетонска писта за полетување и слетување (со доаѓањето на млазниот мотор приказната станува малку покомплицирана).

Ако мора да нагаѓам, би можело да е некаква писта за итни случаи, како оваа отсечка на автопатот близу Мралино/Петровец, но искрено мислам дека е само случајност. Прилеп има аеродромче недалеку од градот, можела ЈНА да изгради нешто таму.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 485
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Jun-2020 at 00:53
Да прашам некој од членовите тука што следат воздухопловство или се запознаени со историјата на воздухопловството во Македонија или па прилепчани ако читаат. Во Прилеп на влезот, незнам како се вика таа населба, улиците "5та Ударна Бригада" и "Улица Октомвриска" формираат нешто што изгледа како да некогаш било аеродром. Баш се гледа јасно нешто што дава формација на писта ~700m на местото на улица "5та Ударна Бригада" и покрај него taxiway на местото на "Октомвриска". Дали знаете тука да имало во историјата некоја земјоделска/спортска авијација, или едноставно случајно само така личи?

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Apr-2020 at 11:47

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1951
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Apr-2020 at 20:15
Не се решава оваа ситуација така бргу, дури и кога се ќе биде навидум средено голем дел од оние кои патуваат туристички на почеток ќе бидат по претпазливи со патувањата, тргнувам од себе...
Не очекувајте многу од 2020...а какви само планови имавме
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Apr-2020 at 12:14
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Phalanx

Ne ocekuvajte otvaranje na Aerodromite do pocetokot na Juni. Imav let so WizzAir za Skopje za krajot na Maj i sega dobiv e-mail deka e odkazen letot.

Daj boze barem za letnata sezona da bide otvoren. Aerodromot.


Не значи дека аеродромот ќе биде затворен. Значи дека WizzAir ќе премести два од авионите во базата на друго место и ќе го намали капацитетот.


Мислиш дека губиме 2 авиони од WizzAir во скопската база?

Можеби и ти си во право и аеродромот ке се отвори со по мал капацитет и само за одредени дестинации.

Ама јас мислам дека ова уште ке трае. Во ЕУ тврдат дека подобро да не се планирe летен одмор.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Apr-2020 at 08:55
И јас утрово добив мејл дека ми е откажан лет со ВизЕр, требаше да летам на 12 мај.
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4732
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Apr-2020 at 08:32
Originally posted by Phalanx

Ne ocekuvajte otvaranje na Aerodromite do pocetokot na Juni. Imav let so WizzAir za Skopje za krajot na Maj i sega dobiv e-mail deka e odkazen letot.

Daj boze barem za letnata sezona da bide otvoren. Aerodromot.


Не значи дека аеродромот ќе биде затворен. Значи дека WizzAir ќе премести два од авионите во базата на друго место и ќе го намали капацитетот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Apr-2020 at 23:06
Ne ocekuvajte otvaranje na Aerodromite do pocetokot na Juni. Imav let so WizzAir za Skopje za krajot na Maj i sega dobiv e-mail deka e odkazen letot.

Daj boze barem za letnata sezona da bide otvoren. Aerodromot.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Nov-2019 at 11:03
Originally posted by pbanks

Така и мислев. Рециклирање на тоа што е веќе договорено а не нешто ново.Популистичка - “реклама“
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Nov-2019 at 10:07

Така и мислев. Рециклирање на тоа што е веќе договорено а не нешто ново.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Nov-2019 at 10:05
Originally posted by pbanks


Што е муабетов на Сугаревски? Дали спремаат нешто ново до година или ова се средствата што му следуваат на Виз како дел од последниот повик? Претпоставуам второто, се работи за ~1.6 милиони ЕУР
<span style="color: rgb34, 34, 34; font-family: Verdana, Geneva, sans-serif; font-size: 15px; font-style: normal; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: start; text-indent: 0px; text-trans: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; : rgb255, 255, 255; text-decoration-style: initial; text-decoration-color: initial; display: inline !imant; : none;">– Развојот на авиосообраќајот исто така останува приоритетна дејност за Владата која континуирано ни носи видливи резултати. За следната година за финансиска поддршка за нови авиолинии планираме 104 милиони денари.</span>Тоа се парите кои по основ на последниот повик(за 3 години) секоја година се исплаќаат на Wizz Air
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Nov-2019 at 09:13
Што е муабетов на Сугаревски? Дали спремаат нешто ново до година или ова се средствата што му следуваат на Виз како дел од последниот повик? Претпоставуам второто, се работи за ~1.6 милиони ЕУР

– Развојот на авиосообраќајот исто така останува приоритетна дејност за Владата која континуирано ни носи видливи резултати. За следната година за финансиска поддршка за нови авиолинии планираме 104 милиони денари.
Edited by pbanks - 21-Nov-2019 at 09:14
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Jul-2019 at 18:41


https://twitter.com/pece_juventino/status/1146088670044282881
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Apr-2019 at 20:52
Загинале сите четворица патници Нека им е лесна земја.

https://mia.mk/2019/04/poznat-identitetot-na-zaginatite-vo-avionskata-nesre-a-ka-solunska-glava/
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Apr-2019 at 18:19
Bugarska Cesna okolu 16:20 - ima izgubeno kontakt so Skopje Tower - 26 kilometri juzno od Skopje - nekade okolu Solunska Glava ...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4732
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Mar-2019 at 09:41

Не сум сигурен додуша, знам дека за Белград и Загреб летаат со МАХ, си реков одвреме навреме можно е и тука да долетале. Сигурно прелетуваат.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Mar-2019 at 09:09
Originally posted by гитардемон

Во Македонија единствено FZ & TK летаа со вакви модели, и тоа многу ретко. За надлетување, тоа е веќе друга приказна.


FZ има долетано во СКП со Мах?

За ТК знам
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4732
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Mar-2019 at 23:59
Во Македонија единствено FZ & TK летаа со вакви модели, и тоа многу ретко. За надлетување, тоа е веќе друга приказна.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Mar-2019 at 20:54
Македонија ги забрани летовите на „боинг 737-макс 8“ и „боинг 737-макс 9“

И Македонија ги забрани летовите на „боинг 737-макс 8“ и „боинг 737-макс 9“. Од Агенцијата за цивилно воздухопловство велат дека причина за забраната е истрагата која се води во врска со овие типови на авиони.
„Од денеска е на сила забраната за слетување и полетување на воздухопловите ‘боинг 737-макс 8’ и ‘боинг 737-макс 9’, како и надлетување над воздушниот простор над државата. Забраната следи како мерка на претпазливост“, ни изјавија од АЦВ.

По трагичната несреќа на летот ЕТ302 на компанијата „Етиопијан ерлајнс“, кога авион од типот „боинг 737 макс 8“ се урна при што загинаа сите патници и членови на екипажот, Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) вчера одлучи да ги суспендира сите летови на овој модел на авиони. Како мерка на претпазливост, ЕАСА објави директива со која се откажуваат сите летачки операции на моделите „боинг 737-8 макс“ и „737-9 макс“ во Европа. (А.С.)

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2019/03/135374/


https://edition.cnn.com/world/live-news/boeing-737-max-8-ethiopia-airlines-crash/index.html
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Jan-2018 at 12:33
Има ли некој сајт за авијација каде може да се најдат информации за постари линии кои веќе не постојат меѓу одредени градови?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.