build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Воздухопловство (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Воздухопловство (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Jan-2014 at 17:35

Сликано е во Берово, а претпоставувам дека сите авиони се од и кон Бугарија, со оглед дека ова е редовна слика речиси секој пола саат.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Jan-2014 at 18:04
Само првиот авион кој доаѓа од лево - има шанси да приоѓа кон Софија(меѓутоа под знак прашалник) или некој од турските компании да полетува од Приштина или Скопје, а останатите два се на голема висина и се во правец север-југ каде поминува голем меѓународен коридор (кој се протега неколку километри источно од нашата источна граница со бугарија)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 20-Jan-2014 at 19:40
Денес забележав еден авион кој ниско прелетуваше над Скопје, веројатно фаќаше агол за слетување на скопскиот аеродром. Ми личеше како да е од ВиззАир. Ама навистина ниско прелетуваше, можеа да му се видат боите.

Edited by Џоле - 20-Jan-2014 at 19:41
За сè има вторпат
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 20-Jan-2014 at 19:55
FlyDubai.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 20-Jan-2014 at 20:50
На линкот ги имате сите авиони `он лине`,сум испробувал кога ќе видам на линкот дека има авион над мојот град и стварно го пронаоѓам на тоа место.има податоци кој е летот

http://www.flightradar24.com/41.83,22/7
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 20-Jan-2014 at 20:59
Повелете, Fly Dubai заради ветерот правеше go around и слета во обратен правец


Edited by Obedineta Makedonija - 20-Jan-2014 at 21:03
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 20-Jan-2014 at 21:04
над центар леташе на нешто помалку од 3.000ft или околу 900 метра
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Feb-2014 at 10:07
Постара фотографија од охридскиот аеродром

За сè има вторпат
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 16-Feb-2014 at 23:33
Најдов една стара слика од Југословенските Супер Галеби во Петровец,па не знам дали да ја пребацам тука сликата или на друго место како и да е модераторите нека го средат тоа.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Feb-2014 at 00:14Интересна фотка

Само мала исправка, овие се постарите Г-2 „Галеб“, а не „Супер Галеб“

Г-4 „Супер Галеб“ е понов авион, од 80-тите:
http://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-4_Super_Galeb

Originally posted by Џоле

Постара фотографија од охридскиот аеродром

Илјушин Ил-62

Интересен авион. Во денешно време веќе екстремно редок. Делува ептен „out of place“ на охридскиот аеродром. Баш ме интересира кога и зошто залутал таму...

Edited by Cloverstack - 17-Feb-2014 at 00:22
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Feb-2014 at 00:34
Пред повеќе од 15 години во Охрид дојде Андреј Козирев,министер за надворешни на Русија.Можда дошол со овој авион.

Се сеќавам кога го шетаа покрај кејот,еден бадијалџија беше оптегнат на клупите ко бездомник.Делуваше многу невкусно и минус за протоколот
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Feb-2014 at 11:16
PART OF A STORY WORTH TELLING


JOIN OUR AWARD WINNING 5-STAR CABIN CREW TEAM,
SKOPJE, MACEDONIA


As the National Airline of the State of Qatar, we seek to reflect the best of Qatar's warm and generous hospitality. Dinner in Paris, Lunch in New York, Breakfast in Montreal, while cruising around the world at 40,000 feet on some of the most modern aircraft in the world is definitely not your typical office job.

Qatar Airways is known to be a truly world class, 5 star global airline, challenging established norms and a leader in airline hospitality. On the ground and in the air we offer our customers a powerful approach to service.

Our Cabin Crew are Qatar Airways' Ambassadors to the world.

The Qatar Airways Cabin Crew team is growing. We are looking for candidates who can deliver our mission by providing "Excellence in everything we do". Known for our 5 star hospitality, we look for future Cabin Crew who can be part of our "World Class Global Brand".

Join our multinational Cabin Crew Team and enjoy a tax-free remuneration package including accommodation, allowances and transportation for duty.

SKOPJE (Open-day: Male and Female Cabin Crew)
Venue: HOLIDAY INN SKOPJE, Mosa Pijade 2, 1000 Skopje
Date: 01st March 2014
Time: 09:00 a.m. sharp
Attire: Formal Business attire

Please bring your CV in English personally along with full length and passport size photographs. Shortlisted candidates will be required to attend further processes over the next day.

The above positions will be based in Doha, State of Qatar.
For further information, please visit www.qatarairways.com

http://news.vrabotuvanje.com.mk/index.php/vrabotuvanje-news-svet/item/259-cabin-crew
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 04-Jun-2014 at 17:35
disinternacional.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 26-Jun-2014 at 13:46
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Jun-2014 at 17:28
Previous
чиј е?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 26-Jun-2014 at 17:43
Мислам дека е на владата.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Oct-2014 at 14:40
mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Oct-2014 at 15:32
Windowless plane would let passengers see world around themIf a window seat is enough to make you nervous on a flight, you might want to avoid a new kind of plane that could fly in as soon as a decade.

UK-based tech innovation company Centre for Process Innovation (CPI) hopes to be among the first to design a windowless aircraft. Instead of windows, the plane would have high-definition, flexible screens to show what's happening outside, as it soars through the air.In other words, there are no actual windows in the plane's passenger section; the displays create the illusion that the cabin walls are transparent.

The concept for windowless aircrafts with displays isn't entirely new. A Paris-based company has a similar project in development, and there's also a design in the works for a windowless jet. But CPI believes the vision could become a reality within 10 years.

The imaging you'd see from the panels would come from mounted cameras outside of the aircraft that the developers say could offer an unobstructed panoramic view, meaning no visible wings or engines. Users could adjust the settings and use the displays for in-flight services, the company said.

The plane would use OLED screens (a high-end, thin-film display technology) with protective coatings made to preserve the displays for its lifetime.

Passengers would also be able to see and set their screen to show a live stream of outside surroundings from a completely different portion of the plane.

But this isn't just about a sleek new flight experience. CPI has made some pretty substantial claims about what this sort of technology could do for the flight industry. For starters, the plane walls would be thinner, more lightweight and stronger than what we have now.It's also cheaper, CPI said, which could lead to less costly flights for consumers. According to its calculations, each time plane weight reduces 1%, there's a 0.75% savings in fuel cost, so the passenger, manufacturer and the airline will save money.

Of course, what the company said will happen and what actually happens could be very different things, but if you aren't flat-out terrified of this plane model, it could be a fascinating development for commercial aircrafts.

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Dec-2014 at 00:26
Занимлив линк....

http://www.macvacc.org/en/http://www.macvacc.org/en/

Edited by Џоле - 17-Dec-2014 at 00:30
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Apr-2015 at 11:53
Морничаво..... Видеа од инцидентот на Туркиш.Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.