build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Воздухопловство (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 14-Mar-2017 at 20:02
EX-YU aims to merge free route airspace
Representatives from five air navigation service providers have signed a Memorandum of Cooperation during the World ATM Congress in Madrid aimed towards merging the two Free Route Airspaces SAXFRA (Slovenian Austrian Cross-Border Free Route Airspace) and SEAFRA (South-East Axis Free Route Airspace made up of BHANSA [Bosnia and Herzegovina], Croatia Control and SMATSA [Serbia and Montenegro]). The two free route airspaces are crucial cross-border initiatives significantly contributing to the efficient flow of air traffic along the vital South-East Axis. Each project has shown itself to be working out very well, but in line with the goals of the Single European Sky, a merging of those two airspaces will generate even greater benefits. The South East Common Sky Initiative will strengthen the South East Axis by offering the shortest route options between Central and South Europe, including the flows to Turkey and further to the Middle East. This initiative not only works towards achieving the goals of the European Commission regarding the implementation of Free Route across Europe, but also fulfils airspace users’ requests for having multiple route options available for the same city pair. The cooperation of SAXFRA and SEAFRA will produce one of the largest cross-border Free Route airspaces in Europe and is a significant step towards achieving a common European Free Route airspace (FRA) by 2022.

exyuaviation.com
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 04-Apr-2017 at 11:39
Дечки што е ова???


Back to Top
Duki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Duki Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 11-Jun-2017 at 20:09
Здраво, ме интересира дали е дозволено да се лета од Скопскиот аеродром, со Wizz со карта на мобилниот телефон?
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 13-Jun-2017 at 06:36
Да, дозволено е.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 20-Jan-2018 at 23:34
Еве за гикови кои не ги мрзи да водат нешто вакво за себе

http://www.jetitup.com
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 22-Jan-2018 at 12:33
Има ли некој сајт за авијација каде може да се најдат информации за постари линии кои веќе не постојат меѓу одредени градови?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 13-Mar-2019 at 20:54
Македонија ги забрани летовите на „боинг 737-макс 8“ и „боинг 737-макс 9“

И Македонија ги забрани летовите на „боинг 737-макс 8“ и „боинг 737-макс 9“. Од Агенцијата за цивилно воздухопловство велат дека причина за забраната е истрагата која се води во врска со овие типови на авиони.
„Од денеска е на сила забраната за слетување и полетување на воздухопловите ‘боинг 737-макс 8’ и ‘боинг 737-макс 9’, како и надлетување над воздушниот простор над државата. Забраната следи како мерка на претпазливост“, ни изјавија од АЦВ.

По трагичната несреќа на летот ЕТ302 на компанијата „Етиопијан ерлајнс“, кога авион од типот „боинг 737 макс 8“ се урна при што загинаа сите патници и членови на екипажот, Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) вчера одлучи да ги суспендира сите летови на овој модел на авиони. Како мерка на претпазливост, ЕАСА објави директива со која се откажуваат сите летачки операции на моделите „боинг 737-8 макс“ и „737-9 макс“ во Европа. (А.С.)

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2019/03/135374/


https://edition.cnn.com/world/live-news/boeing-737-max-8-ethiopia-airlines-crash/index.html
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 13-Mar-2019 at 23:59
Во Македонија единствено FZ & TK летаа со вакви модели, и тоа многу ретко. За надлетување, тоа е веќе друга приказна.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 14-Mar-2019 at 09:09
Originally posted by гитардемон

Во Македонија единствено FZ & TK летаа со вакви модели, и тоа многу ретко. За надлетување, тоа е веќе друга приказна.


FZ има долетано во СКП со Мах?

За ТК знам
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 14-Mar-2019 at 09:41

Не сум сигурен додуша, знам дека за Белград и Загреб летаат со МАХ, си реков одвреме навреме можно е и тука да долетале. Сигурно прелетуваат.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 02-Apr-2019 at 18:19
Bugarska Cesna okolu 16:20 - ima izgubeno kontakt so Skopje Tower - 26 kilometri juzno od Skopje - nekade okolu Solunska Glava ...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 02-Apr-2019 at 20:52
Загинале сите четворица патници Нека им е лесна земја.

https://mia.mk/2019/04/poznat-identitetot-na-zaginatite-vo-avionskata-nesre-a-ka-solunska-glava/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 02-Jul-2019 at 18:41


https://twitter.com/pece_juventino/status/1146088670044282881
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 21-Nov-2019 at 09:13
Што е муабетов на Сугаревски? Дали спремаат нешто ново до година или ова се средствата што му следуваат на Виз како дел од последниот повик? Претпоставуам второто, се работи за ~1.6 милиони ЕУР

– Развојот на авиосообраќајот исто така останува приоритетна дејност за Владата која континуирано ни носи видливи резултати. За следната година за финансиска поддршка за нови авиолинии планираме 104 милиони денари.
Edited by pbanks - 21-Nov-2019 at 09:14
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 21-Nov-2019 at 10:05
Originally posted by pbanks


Што е муабетов на Сугаревски? Дали спремаат нешто ново до година или ова се средствата што му следуваат на Виз како дел од последниот повик? Претпоставуам второто, се работи за ~1.6 милиони ЕУР
<span style="color: rgb34, 34, 34; font-family: Verdana, Geneva, sans-serif; font-size: 15px; font-style: normal; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: start; text-indent: 0px; text-trans: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; : rgb255, 255, 255; text-decoration-style: initial; text-decoration-color: initial; display: inline !imant; : none;">– Развојот на авиосообраќајот исто така останува приоритетна дејност за Владата која континуирано ни носи видливи резултати. За следната година за финансиска поддршка за нови авиолинии планираме 104 милиони денари.</span>Тоа се парите кои по основ на последниот повик(за 3 години) секоја година се исплаќаат на Wizz Air
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 21-Nov-2019 at 10:07

Така и мислев. Рециклирање на тоа што е веќе договорено а не нешто ново.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 21-Nov-2019 at 11:03
Originally posted by pbanks

Така и мислев. Рециклирање на тоа што е веќе договорено а не нешто ново.Популистичка - “реклама“
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 16-Apr-2020 at 23:06
Ne ocekuvajte otvaranje na Aerodromite do pocetokot na Juni. Imav let so WizzAir za Skopje za krajot na Maj i sega dobiv e-mail deka e odkazen letot.

Daj boze barem za letnata sezona da bide otvoren. Aerodromot.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 17-Apr-2020 at 08:32
Originally posted by Phalanx

Ne ocekuvajte otvaranje na Aerodromite do pocetokot na Juni. Imav let so WizzAir za Skopje za krajot na Maj i sega dobiv e-mail deka e odkazen letot.

Daj boze barem za letnata sezona da bide otvoren. Aerodromot.


Не значи дека аеродромот ќе биде затворен. Значи дека WizzAir ќе премести два од авионите во базата на друго место и ќе го намали капацитетот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 17-Apr-2020 at 08:55
И јас утрово добив мејл дека ми е откажан лет со ВизЕр, требаше да летам на 12 мај.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.