build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Квалитет на воздухот во Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Квалитет на воздухот во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 303132
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 02-Feb-2018 at 02:26
Еве што дишиме секој ден, а особено во зима во отсуство на ветар.
 
https://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/mislite-eu-i-nato-ova-kje-ni-go-ischistat
 

Мислите ЕУ и Нато ова ќе ни го исчистат?

 
1 Февруари 2018 - 13:09
 

 

 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7068
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 03-Feb-2018 at 04:34
најголем дел од отпадот во контејнерите кај Холидеј ин е од рестораните на кеј, а подоцна е расфрлан наоколу од жителите кои секој пат кога треба да бидат регулирани се повикуваат на права кои ги немаат кога немаат одговорност према општествово

инаку, голем проблем во земјава е несоодветното справување со отпад од страна на фирми кои го создаваат... еве на пример најблискиот маркет што го имам до мене си го фрлаат отпадот во јавните контејнери наменети за станарите...

Edited by zabegan - 03-Feb-2018 at 04:34
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11563
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 13-Feb-2018 at 19:28
Не е многу поврзано со воздухот, но поради непостоење соодветна тема, го објавувам тука:

Темпирана бомба во Охис

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 14-Feb-2018 at 03:10
има но си ја заборавил, еве во неа абер од порано

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=110488#110488
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11563
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 14-Feb-2018 at 09:20
Сепак, „Урбани прашања“ ми е посоодветна секција одошто „Останати теми“ бидејќи сите сме засегнати од овој проблем.
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 24-Apr-2018 at 01:19
Снимено вчера, понеделник, 23 април 2018.
 
Не верувам дека она што се гледа од Аеродром накај Лисиче, Кисела Вода и Драчево беа духови.
 
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 338
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 01-Jul-2018 at 02:37
Воздухот загаден и на крај на Јуни месец,замислите што ќе биде зимава

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 04-Aug-2018 at 23:26
https://www.facebook.com/SkopjeDishe/posts/921278208056038

Скопје ДИШЕ / Skopje is breathing / Üsküp nefes alıyor / Shkupi merr frymë

04.08.2018 01:15

Почитувани сограѓани,

Скопје изминативе денови повторно неподносливо смрди на топена пластика и други екстремно отровни материи кои се согоруваат во градот. Ова се случува од доцна вечер па до раните утрински часови.
Бидејки оваа власт, исто како и сите претходни, нема воља да преземе буквално ништо во наша заштита, уште од сега најавуваме дека од крајот на Август па се до средување на оваа очајна состојба со нашиот воздух, ќе се организираме и ќе ги блокираме сите главни сообраќајници во градот, но и ќе отпочнеме со сеопфатна критичка кампања.

P.s.

Не е во прашање никакво загревање на домовите (Август е). Тоа е лага за да се прикријат најголемите загадувачи, а во којашто лага ниту еден момент не поверувавме. Во прашање се дивите депонии и дивите и регистрирани индустриски капацитети. Ќе бараме поддршка и помош од сите вас кои сте свесни за оваа долгогодишна состојба, која од ден во ден станува се полоша, а воедно е и кобна за нашите животи.
Поздрав и се гледаме за “кратко” на улица!


Edited by Dexter26 - 04-Aug-2018 at 23:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 05-Aug-2018 at 14:44


Кога ја прочитав веста ми звучеше чудно, но денеска рано наутро околу 4-5 часот самиот почувствував силна смрдеа на изгорена пластика низ Аеродром, веројатно била и пошироко низ Скопје.

Преку глава ми е од теории за изворот, ваљда можат наделжните конечно вистински да откријат што и каде е тоа што во летен период се гори низ градов, што во толкав обем го труе воздухот. Загадувањето од греење на домовите и од сообраќајот нема наеднаш да се реши, ама загадување од горење на гуми, пластики и којзнае какви други материјали на сред лето, може и мора да се реши ВЕДНАШ!
Edited by Cloverstack - 05-Aug-2018 at 14:44
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 14-Aug-2018 at 00:56
Најверојатно филтрите во Макстил се невидливи, слично како што и авионите за прскање против комарци воопшто не произведуваа звук.
 
А тек па Југохром кога ќе го рестартираат, Бог знае колку (не)видливи ќе бидат неговите филтри.
 
 
13.08.2018 18:40
 
Se molat nadleznite da prezemat merki za ovoj haos i vozduh sto site nie go disime, kade se tie specijalni filtri so evropski standardi...!!!!! Sramota sred bel den, bez nikakov sram ni perde,koga decata si igraat nadvor,majkite gi setaat svoite bebinja na "CIST" vozduh, zalno....
Ve molam spodeluvajte da se znae kako zelezara gi koristi specijalnite filtri so evropski standardi!!!!!! I dali voopsto gi koristi da vidat nadleznite i da prevzemat strogi merki i kazni...

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #631 Posted: Yesterday at 17:04
Некој се грее на дрва среде лето.
 
Домаќинствата загадуваат, нема друго објаснување. Bash
 
 

Скопје ДИШЕ / Skopje is breathing / Üsküp nefes alıyor / Shkupi merr frymë

 
 
20.08.2018 16:54
 
Ова се случува во "Железара"!!
Препраќајте го ова видео за да се дознае вистината!
 
Daniel Bushava Azbuka Dimitrovski

20.08.2018 15:51
 
Eve ja Zelezara. Ova se pravi. Ova e snimeno vo dvor . Sto nee jasno. Drzava skapana pa sekoj za pari, dali firma dali sam moze da true bez oko da mu trepne. Pa cela nedela kukame I nikoj nisto.
 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 303132

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.