build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Квалитет на воздухот во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 28-Jan-2016 at 17:02
Не е од Скопје, но е за квалитетот на воздухот.

https://youtu.be/AG44cIQVy6Q
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 22-Aug-2016 at 12:45

ДОНАЦИЈА ЗА ГРАД СKОПЈЕ ОД „ЕKОСВЕСТ“

Билборд од мов ќе го чисти воздухот во центарот

Воздухот во центарот на Скопје ќе се прочистува со билборд од мов. Центарот за истражување и информирање за животна средина „Екосвест“ на градските власти ќе им даде донација, која е инсталација, односно билборд од мовови со функција за прочистување на воздухот

Одлуката за примање на донацијата, која е во вредност од 23.410 евра, ќе биде донесена на следната седница на Советот на Град Скопје, која ќе се одржи во среда.

Во образложението на одлуката е наведено дека „Екосвет“ ја донира оваа инсталација за прочистување на воздухот во рамките на проектот City tree.- Оваа инсталација претставува иновативно решение во вид на билборд, кој има цел прочистување на амбиентниот воздух. Иновативниот билборд со димензии 2,9 метра на  3,75 метри ќе биде поставен на локација во централното градско подрачје на улицата Никола Kљусев, во близина на хотелот „Мериот”, која е сопственост на Град Скопје.

Билбордот претставува комбинација од васкуларни растенија и мовови, кои креираат симбиоза и заедно функционираат и го прочистуваат амбиентниот воздух од штетни честички, односно од азотни оксиди, јаглерод диоксид и од цврсти честики помали од 10 и 2,5 микрометри, односно ПМ10 и ПМ2,5 – се вели во образложението на одлуката.

Се додава дека целта на проектот City tree е подигнување на јавната свест кај граѓаните за опасноста од климатските промени и за потребата од дејствување за подобрување на квалитетот на воздухот во интерес на човековото здравје.

Вакви инсталации се поставуваат низ градовите по светот како иновативни решенија за почист воздух, меѓу кои се и зелени, односно живи фасади, зелени покриви итн.

http://dnevnik.mk/?itemID=40C7B6FBE8D6CB46A89A70EAA6CA20C0&arc=1
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 21-Dec-2016 at 01:24
Количество на PM 10 во моментов низ светот. Максимална граница е 50.
Скопје 868 / Белград 31 / Софија 96 / Сараево 195 / Лондон 36 / Париз 23 / Пекинг 235 (7 наутро).
aciqn.org

Edited by Staro Skopje - 21-Dec-2016 at 01:25
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 07-Feb-2017 at 12:18
Квалитетот може да се види и со голо око (мостот кај Лепенец, од пред некој ден):извор: https://twitter.com/i/web/status/828882792524156929
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 07-Feb-2017 at 17:56
Упорно на вести ја тераат таа пропаганда дека загадувањето е од моторни возила. За греота се и они и сите ние. Знаат каде лежи проблемот, а тоа е затоплувањето на домакинствата. Колку од градот е покриен со мрежа на топлфикација? Колку луѓе се греат на дрва, колку на гума и бог знае што... Но тие проблеми се скапи за решавања, поедноставно е да се окриват возилата кога веќе има кој да верува.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 07-Feb-2017 at 19:06
Originally posted by alexsend

Упорно на вести ја тераат таа пропаганда дека загадувањето е од моторни возила. За греота се и они и сите ние. Знаат каде лежи проблемот, а тоа е затоплувањето на домакинствата. Колку од градот е покриен со мрежа на топлфикација? Колку луѓе се греат на дрва, колку на гума и бог знае што... Но тие проблеми се скапи за решавања, поедноставно е да се окриват возилата кога веќе има кој да верува.
загадувањето има милијарда извори, затоа и е малку покомплициран оза решавање
во зима акумулира затоа што на се друго, се приклучуваат и домаќинствата, инаку присутно е во текот на целата година во голема мера, само што за жал ние сме таква реактивна нација без свест што реагира само ако нешто е пишано во медиум

ако се решат домаќинствата, ќе се намали загадувањето ама ни од далеку нема да се реши проблемот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 18-Feb-2017 at 20:28
Има повеќе од 3 месеци до Духовден, а претпоставувам дека ова не беа духови кои слегле за Задушница.
 
Се извинувам за квалитетот на видео записот, снимен е со мобилен телефон.
 Edited by Dexter26 - 18-Feb-2017 at 20:29
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 12-Nov-2017 at 20:30

... не е лошо куклава на Водно да му ја дадат на УХМР наместо АЕК ...

додека да впрегнат контра-револуционерно решение [1] во меѓувреме не е склет ако фрлат по некоја јавна кампања па и субвенција за пм-10 маскембал, иако во постојниве отанизирани околности тоа и нема да си го дозволат, дури може и да забранат ваква еко пракса ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=142919#142919

https://www.etsy.com/listing/204159379/washable-medical-face-masks-adult-child


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 13-Nov-2017 at 01:40

дека и ние и останатите големи центрифуги сме колатералка во еа-агенди тоа е точно, но дали сме спремни за да не описменат праводобно, та и да имаме разбирање зошто денес сме на ова дереџе .. сигурно посреди е и колективен светски куршлус, нели заради еди'којси грејтер гуд, но фрустрира помислата дека тивко околу нас постојано некој заминува од клеточен јастог шкампа или лигња, кај нас неретко и гласно заради тоа осиромашениот ураниум од војната на Косово, но тука е веројатно и грејтер гуд моментот за кој треба да сте свесни дека и без знаење на власта ни се протнува под нос, евентуално службите да се свесни за тоа, а нели бидејќи ко претпристапно интегрирани нашето небо им го имаме оставено за прелет на секакви отанизирани авиони
https://www.activistpost.com/2016/10/global-air-quality-unfit-per-who-chemtrails-blame.html

https://www.globalresearch.ca/chemtrails-the-consequences-of-toxic-metals-and-chemical-aerosols-on-human-health/19047

во најмала рака заради терсене воздух и квалитетот на живот е терсене, а единствен спас е рурална реемиграција, само сега на оние скопјани кои тука се неколку генераци та и до некаде им се свежи сеќавањата за селскиот живот на нивните предци, а и фората ќе биде поголема да дедовците трчале по златното руно в град, за нивните внуци да почнат да го предат ко такво само ако се вратат назад, по планините ако не на корените ...

битно се тешиме дека скопската магла од секогаш ни била норма, бар јас колку се сеќавам уште од титоизмот, но денес ова е ќумур а не тесто, макар имале најсовремени филтри по фабричките оџаци, иако тродуплиран бројот на коли без катализатори, домакинства без парно или сеирџии наместо акцијаши ... ајде за поздрав е интервенцијата на градскиот татко за во најзагадени денои да е бесплатен јавниот превоз, но со палијативен пристап ништо не се добива, а се додека не разбереме дека превентива како сеоппт бесплатен јавен превоз дополнет со Трам или БРТ решенија, Скопје нема уште долго да вдиши длабоко чист зимски воздух ...

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 03-Dec-2017 at 12:58
Богдановиќ ќе го прочистува воздухот со кула висока седум метри

Градоначалникот на општина Центар во интервју за порталот Фактор најавува дека во Центар ќе се постави најреволуционерен патент за прочистување на воздухот.

-Станува збор за еден од најреволуционерните патенти за прочистување на воздухот на денешницата. Според досегашните истражувања, како и со поставувањето на оваа кула во неколку од најзагадените градови во светот, докажано е дека таа прочистува 30.000 m3 воздух. Со поставувањето на оваа кула воздухот ќе се прочисти за неверојатни 70%- 75% , така што на граѓаните ќе им се обезбедат услови за намалување на штетните влијанија од загадениот воздух. Станува збор за објект кој е висок околу седум метри. Според нашите планови, кулата треба да почне да се гради во 2019 година. Во моментов активно се разгледуваат деталните урбанистички планови за да се утврди каде би било најсоодветно да се постави кулата, вели Богдановиќ.

http://plusinfo.mk/vest/135987/bogdanovikj-kje-go-procistuva-vozduhot-so-kula-visoka-sedum-metri
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 03-Dec-2017 at 13:08
An air purifier the size of a building is sucking up China’s smog and turning it into jewelry

Anti-pollution technology is receiving a breath of fresh air in China.
Yesterday (Sept. 29) Dutch artist Daan Roosegaarde and his team erected a seven-meter-tall air purifier in Beijing. The so-called Smog Free Tower purportedly treats 30,000 cubic meters of air per hour, collecting more than 75% of two kinds of pollutants, PM2.5 and PM10, that contribute to smog.The massive structure has its roots in a Kickstarter campaign that raised €113,153 ($127,000) in August 2015. It appeared first in Rotterdam last year before making its way east. With the support from China’s Ministry of Environmental Protection, the structure will travel to three additional cities in the country after its stint in Beijing.
The Smog Free Tower does more than suck up pollution. It also turns particulate matter it into jewelry by compressing 1,000 cubic meters of polluted air into rings, which visitors can purchase.

China has some of the worst air pollution in the world. Last year, Beijing recorded PM2.5 levels that were 17 times greater than the limit recommended by the World Health Organization. Researchers estimate that pollution causes 1.6 million deaths annually in China, marking about 17% of all deaths.
Roosegaarde isn’t the only person to think up unconventional solutions to China’s smog problem. Over the past two years, officials and activists have experimented with smog vacuums, smog cannons, and smog-killing drones.

https://qz.com/796945/smog-free-tower-an-air-purifier-the-size-of-a-building-is-sucking-up-chinas-pollution-and-turning-it-into-jewelry/

Edited by Staro Skopje - 03-Dec-2017 at 13:09
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 03-Dec-2017 at 13:15
China’s giant smog-sucking tower was simply no match for its air pollution

The giant pineapple-like air purifier in Beijing has failed a series of air-cleaning tests, but China’s still keeping it.
The Smog Free Tower would, it was said, purify 30,000 cubic meters (1 million cubic feet) of air every hour, collecting over 75% of PM2.5 and PM10, the small particles that contribute to smog. It was created as an art installation, which converts the particulate matter in the surrounding air into jewelery. However, a test run by the China Forum of Environmental Journalists (CFEJ), a non-governmental organization, showed that the tower was not doing the job “effectively.”
CFEJ published results of 50 days of tests on Nov. 20 (link in Chinese), stating that PM2.5 levels were above those promised. For instance, the PM2.5 concentration was 89 micrograms per cubic meter within five meters (16 feet) of the tower, and reached 109 micrograms within 100 meters. The World Health Organization’s maximum safe level of PM 2.5 is 25 micrograms (pdf. p. 9) per cubic meter over a 24 hour period.
CFEJ concluded that the tower’s effect on PM2.5 “was unstable and the effective range was very much limited to its immediate surroundings.” Some experts told state media outlet China News that “the weight of the machine’s captured particulate matter per hour is less than that of a spoonful of salt.” (Update: A company representative told Quartz at the time of publication that it had not independently verified the test results. In May 2017, according to the company, data compiled by a scientist from Netherland’s Eindhoven University of Technology showed that the tower substantially brought down particulate matter up to a distance of 20 meters (65 feet).)
The tower’s developers, Dutch studio Roosegaarde, claimed on Nov. 23 that the tower had cleaned an air volume equivalent to that of “ten Beijing National Stadiums” in its 41-day test. Roosegaarde told Quartz on Nov. 25 that “There has been some misinterpretation in the media on naming and results,” but didn’t address the findings by CFEJ.
The seven-meter-tall purifier was introduced into Beijing late September this year, where PM2.5 levels were 17 times greater than the WHO safe limit. Some are now questioning its purpose. “Anyone, only if you can see, smell and your lungs function normally, wouldn’t need to spend money building a smog alert,” noted one user on Chinese social-media site Weibo. Another commented: “[Officials] don’t deal with the root of air pollution, but what’s the point of spending money buying this useless equipment?”
China is nonetheless keeping it for “educational purposes.” It will just change its name from “Smog Free Tower” to “Smog Alert Tower.”
This piece has been updated to on May 31, 2017 with the new findings of the tower’s effectiveness.

https://qz.com/846093/chinas-giant-smog-sucking-tower-was-simply-no-match-for-its-air-pollution/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 03-Dec-2017 at 14:51

може нашите револуционери ќе субвенционираат по една за секоја јавна и државна институција, и надвр и внатре, а на останатите им одбијат од ддв за да им инсталираат и кајнив ... 

ако веќе одат на вакви решенија како алтеративен пристап, најнапред нека впрегнат закон налик задолжителен пејсажен урбанизам и архитектура за метрополата


ние сме соочени со повеќеслоен калабалак, за кој ни треба стратегија и агенда по кој редослед ќе ја исполнуваме истата ...

1. најнапред приоритет треба да има редукцијата на автомобилски сообраќај

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=96&PID=223547#223547

2. потем идеализирање на вело-култура

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=200&PID=223593#223593

3. инвестиција на држвата во Гасификација, но и повторно превземање на Топлификација и спуштање на ангро на цените за парно, та акциите потем нека му ги препуштат на ПИОМ

4. некакво чаре за Козјак, бар да пробаме што би добиле со спуштање на Матка 1

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=492&PID=223086#223086


реално ваков закон нема да не оправи особено, но ќе ни донесе мир по вијуги, нели доколку сме озбилно озеленети ... дефакто чим опкружени со Парк-Шума ко Водно, ем паркот Гази Баба на 10ха, ем Градски Парк со 40ха, и не мал број дрвореди по булеварите ем паркчиња по населбите, ниене треба да очекуваме дека екстра зеленило ќе не оправи особено, ко што реков освен по вијуги, но и по плуќи, еве споредете ги останатите балкански метрополи со нас на овој план, иако на европско ниво сме напола [1] сепак и БГ и ЗГ се естетски поозбилно околу пејсажниот момент, а тоа ние најлесно би го постигнале ко убава атмосфера и за нас и за гостите само со оштроумна законска регулатива [2]


би ја потенцирал можноста односно потребата од дислокација на УСЈЕ како фабрика, бар ако за железара ова е мишн импосибл, за усје би било ореално, доколку ни стане јасно дека ваква фабрика не е дозволиво да биде денес речиси в Центар ... до вчера чинам една од поголемите гачки беше и ова за воздухот во Скопје, а како е сега незнам, велат ја опраиле работа, но лично на институцииве веќе не им верувам, и не толку заради нетранспаретност, колку заради немарност а неретко и корупција ...

бар да ги притиснеме катадневно со инспекциски надзор, а од што доколку им е зорт и самите ќе си се дислоцираат ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=32575#32575

друга битна промена во овој контекст што може да се направи се задолжителни катализатори за секое возило, та и олдтајмер, за што може поефтино би било да истераме и некој наш ноухау т.е. со државни инвестиции апропо патенти на наши сограѓани ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=334&PID=174803#174803


Edited by Cloverstack - 03-Dec-2017 at 17:53
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 03-Dec-2017 at 15:22
Нека ги направат 25 и 28 бесплатни секој ден. Многу ќе го растоварат сообраќајот, а и ние од другите градови нема да се возиме поединечно со такси и да ви ја згуснуваме супата од грашок.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 13-Dec-2017 at 15:16Edited by Dragan - 13-Dec-2017 at 15:20
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 13-Dec-2017 at 15:36
Преголеми ти се фотките, обиди се да ги намалиш. Кога сме веќе на темава:

За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 14-Dec-2017 at 01:07
Уште поубаво би било да се види слика од покривот на Џеваир кулите према центарот на градот.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 14-Dec-2017 at 10:51
Возможно е да се постави мерна станица на врвот на некоја од куливе? Ако не, на Водно нека стават.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 16-Dec-2017 at 20:44
Неколку фотки од изминативе два дена, направени нешто пред 9 часот наутро

Со искинатите едра како вистински пиратски брод

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #600 Posted: 16-Dec-2017 at 20:45
И едно видео од деновиве

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.