build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Квалитет на воздухот во Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Квалитет на воздухот во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 02-Feb-2018 at 02:26
Еве што дишиме секој ден, а особено во зима во отсуство на ветар.
 
https://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/mislite-eu-i-nato-ova-kje-ni-go-ischistat
 

Мислите ЕУ и Нато ова ќе ни го исчистат?

 
1 Февруари 2018 - 13:09
 

 

 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 03-Feb-2018 at 04:34
најголем дел од отпадот во контејнерите кај Холидеј ин е од рестораните на кеј, а подоцна е расфрлан наоколу од жителите кои секој пат кога треба да бидат регулирани се повикуваат на права кои ги немаат кога немаат одговорност према општествово

инаку, голем проблем во земјава е несоодветното справување со отпад од страна на фирми кои го создаваат... еве на пример најблискиот маркет што го имам до мене си го фрлаат отпадот во јавните контејнери наменети за станарите...

Edited by zabegan - 03-Feb-2018 at 04:34
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 13-Feb-2018 at 19:28
Не е многу поврзано со воздухот, но поради непостоење соодветна тема, го објавувам тука:

Темпирана бомба во Охис

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1404
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 14-Feb-2018 at 03:10
има но си ја заборавил, еве во неа абер од порано

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=110488#110488
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 14-Feb-2018 at 09:20
Сепак, „Урбани прашања“ ми е посоодветна секција одошто „Останати теми“ бидејќи сите сме засегнати од овој проблем.
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 24-Apr-2018 at 01:19
Снимено вчера, понеделник, 23 април 2018.
 
Не верувам дека она што се гледа од Аеродром накај Лисиче, Кисела Вода и Драчево беа духови.
 
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 01-Jul-2018 at 02:37
Воздухот загаден и на крај на Јуни месец,замислите што ќе биде зимава

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 04-Aug-2018 at 23:26
https://www.facebook.com/SkopjeDishe/posts/921278208056038

Скопје ДИШЕ / Skopje is breathing / Üsküp nefes alıyor / Shkupi merr frymë

04.08.2018 01:15

Почитувани сограѓани,

Скопје изминативе денови повторно неподносливо смрди на топена пластика и други екстремно отровни материи кои се согоруваат во градот. Ова се случува од доцна вечер па до раните утрински часови.
Бидејки оваа власт, исто како и сите претходни, нема воља да преземе буквално ништо во наша заштита, уште од сега најавуваме дека од крајот на Август па се до средување на оваа очајна состојба со нашиот воздух, ќе се организираме и ќе ги блокираме сите главни сообраќајници во градот, но и ќе отпочнеме со сеопфатна критичка кампања.

P.s.

Не е во прашање никакво загревање на домовите (Август е). Тоа е лага за да се прикријат најголемите загадувачи, а во којашто лага ниту еден момент не поверувавме. Во прашање се дивите депонии и дивите и регистрирани индустриски капацитети. Ќе бараме поддршка и помош од сите вас кои сте свесни за оваа долгогодишна состојба, која од ден во ден станува се полоша, а воедно е и кобна за нашите животи.
Поздрав и се гледаме за “кратко” на улица!


Edited by Dexter26 - 04-Aug-2018 at 23:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 05-Aug-2018 at 14:44


Кога ја прочитав веста ми звучеше чудно, но денеска рано наутро околу 4-5 часот самиот почувствував силна смрдеа на изгорена пластика низ Аеродром, веројатно била и пошироко низ Скопје.

Преку глава ми е од теории за изворот, ваљда можат наделжните конечно вистински да откријат што и каде е тоа што во летен период се гори низ градов, што во толкав обем го труе воздухот. Загадувањето од греење на домовите и од сообраќајот нема наеднаш да се реши, ама загадување од горење на гуми, пластики и којзнае какви други материјали на сред лето, може и мора да се реши ВЕДНАШ!
Edited by Cloverstack - 05-Aug-2018 at 14:44
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 14-Aug-2018 at 00:56
Најверојатно филтрите во Макстил се невидливи, слично како што и авионите за прскање против комарци воопшто не произведуваа звук.
 
А тек па Југохром кога ќе го рестартираат, Бог знае колку (не)видливи ќе бидат неговите филтри.
 
 
13.08.2018 18:40
 
Se molat nadleznite da prezemat merki za ovoj haos i vozduh sto site nie go disime, kade se tie specijalni filtri so evropski standardi...!!!!! Sramota sred bel den, bez nikakov sram ni perde,koga decata si igraat nadvor,majkite gi setaat svoite bebinja na "CIST" vozduh, zalno....
Ve molam spodeluvajte da se znae kako zelezara gi koristi specijalnite filtri so evropski standardi!!!!!! I dali voopsto gi koristi da vidat nadleznite i da prevzemat strogi merki i kazni...

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 20-Aug-2018 at 17:04
Некој се грее на дрва среде лето.
 
Домаќинствата загадуваат, нема друго објаснување. Bash
 
 

Скопје ДИШЕ / Skopje is breathing / Üsküp nefes alıyor / Shkupi merr frymë

 
 
20.08.2018 16:54
 
Ова се случува во "Железара"!!
Препраќајте го ова видео за да се дознае вистината!
 
Daniel Bushava Azbuka Dimitrovski

20.08.2018 15:51
 
Eve ja Zelezara. Ova se pravi. Ova e snimeno vo dvor . Sto nee jasno. Drzava skapana pa sekoj za pari, dali firma dali sam moze da true bez oko da mu trepne. Pa cela nedela kukame I nikoj nisto.
 

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 25-Aug-2018 at 14:56
Боже колку се само неспособни. Коментарот е превземен од Фејсбук

Лазар Ѓуров

КВАЗИ БОРБА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ - ОД ЗИМА ДО ЗИМА. ИЗМЕЃУ ВО ПРОЛЕТНО ЛЕТЕН СОН
Вчера бев на состанок во интерсекторска група.
Таа што ја формираше Владата, за да се справи со загадениот воздух.
Ја води Јани Макрадули како заменик министер за екологија.
Бев официјално пријавен на нивниот емаил како претставник од @О2 Коалиција за чист воздух. Да, таму има делегирано два претставници со Име и Презиме, но тие поради други обврски не можеа, па интерно се договоривме и отидов јас. Ме примија на состанокот без проблем т.е никој не реагираше кога се претставив дека е проблем што од О2 има член а ние конкретните две лица. Плус имаше и други кои се од други институции и невладини а не се лично тие кои се именувани како претставници. (Не случајно влегувам во детали на овој сегмент, ќе видите што се случи подоцна).
ПРВО И КЛУЧНО Е ДА ИСТАКНЕ (А ТАМУ ЈАСНО И ГЛАСНО КАЖАВ) ДЕКА Е ФРАПАНТНО ШТО НАЈВИСОКОТО ТЕЛО ЗА БОРБА ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО ПОСЛЕДНИОТ СОСТАНОК ГО ИМАЛО ПРЕД СКОРО 7 (СО БУКВИ СЕДУМ) МЕСЕЦИ!!!
Претходниот состанок бил на 1-ви февруари!!!
Ало!!!
Zoran Zaev како претпоставен на телото свесни ли сте дека телото не е свикано 7 месеци? Седум месеци???
Наместо цела пролет и лето да се работи деноноќно за да на есен и во зима има помала загаденост, ЦЕЛИ СЕДУМ МЕСЕЦИ НЕМА СОСТАНОК!!!
Катастрофа од неодговорност!
Затоа тоа беше првата работа што јасно ја кажав на таа комична средба.
Зошто комична?
Состанокот е свикан со следниот дневен ред:
1. Тековни активности.
Толку!
:/
Тековни активности???
Кој црни тековни активности, кога нема состанок од 1-ви февруари. Кои тековни активности?
Сега да ви раскажам што се се случуваше таму.
Кога влегов дискутираа за актуелната ситуација со чадот од Железара. Некој господин од Град Скопје дискутираше дека околу Железара имало куќи и дека тие може да влијаат на тоа што го покажува инструментот.
Јас се шокирав!
Побарав збор.
Кажав: Дали вие пред малку се обидовте да направите релативизирање на снимката во која се гледа чад низ цела населба кој излегува од фабриката??
Куќите тоа го направиле? Сега на 40 степени се греат и чадат?!?!
Кажав, ова е паушален и несериозен пристап. Целосно недозволив за тело како вакво.
Наместо смешни релативизирања потребен е институционален и системски пристап.
Прашав, излегле ли инспекциските тела?
Господинот објаснуваше дека во кругот имало различни погончиња со различна надлежност (Град Скопје, Општина Гази Баба и Државен инспекторат за животна средина (тој во кој го тргнаа квалитетниот директор кој правеше надзор со дрнови и објавуваше јавно и ставија човек од ДУИ)).
Јас прашав уште еднаш дали излегле сите потребни инспекции?
Макрадули рече да.
Прашав кај си извештаите?
Рече се чекаат.
Прашав кога ќе бидат?
Рече не знам.
Одговорив па зошто е свикана средбата без извештаи? За да релативизираме? Да покажеме квази грижа?
Потребно е прво извештаи после стручни и комкретни дискусии. Се друго е паушалност и џабе трошење време.
Заборавив да напоменам дека од старт дадов предлог министерството да обезбеди директен пренос или снимање на состаноците. Граѓаните се многу заинтересирани да следат како се решава овој проблем кој им засега животот и здравјето. Ако можат некој мали општини да обезбедат видео пренос на седниците зошто и вакво сериозно тело да не може да го направи тоа? Дури понудив ние да обезбедиме волонтери кои ќе дадат и опрема и ќе снимаат. Макрадули рече дека и он сакал да се снима...па додаде дека така ќе се видело дека граѓанските организации едно зборуваат на средбите друго во јавноста. Јас го пресеков и почнав да барам да конкретизира точно за што не наклевети. Што сме збореле внатре а што надвор?. Тој почна да се вади дека не рекол така, дека он го водел состанокот и дека немал да дозволи да поставувам секакви прашања.
Ок, не притискав до крај. Ај да не го реметам редот. Се повлеков.
Но останува да провериме дали ќе си го одржи зборот дека ќе се снима или пренесува во живо.
О2 ќе го стави тоа како предлог и на хартија.
Потоа кога заврши фарсата со Железара, оти немаше друга тема земав збор да ги поставам сите барања и прашања кои О2 ги имаше спремно за состанокот
Ќе ги објавиме детално на нашата фб страна скоро, но сумирано беше прашано:
- До каде е објавувањето на Приоритетниот акциски план за справување со загадувањето на воздухот за 2018 година по кој треба да работи оваа група? На 1.2.2018 даден е заклучок да се постави на сајт. Не е поставен.
- Требаше да се свика тематска седница на Влада. Свикана ли е? Ако не, зошто? И кога ќе се свика?
- До каде е измената на законот со кој се воведуваат налепници за категоризација на возилата според степенот на загадување? Во јули рекоа за 10 дена ќе влезе во постапка. До каде е? Зима дојде ќе се исклучуваат ли возилата кои загадуваат?
Исто прашав до каде е имплементацијата на 40 заклучоци на
Владата од 40 седница дури од 28.11.2017? Зошто тука не се брифира по однос на нив?
И уште неколку прашања кои ќе ги објавиме на страната О2 Коалицијата за чист воздух.
На сите прашања не добив одговор туку ми рекоа да ги доставам писмено.
Јас реков ок.
До кога ќе одговорите?
Он вика во разумен рок.
Поучени од тоа што за едни забелешки и мерки што им дадовме на писмено сеуште ни немаат одговорено, инсистирав да каже за колку дена. Повуци потегни кажа за 15 дена од сега.
Ок. Ќе ги пратиме на емаил.
Идеме понатаму со средбата.
Во единствената точка на дневен ред :/ некако се отвори тема за краткорочните мерки. Прашав има ли мерка набавка на маски по стандард за децата? Рекоа нема. Реков ајде да предложиме. Вика пишете на писмено. Викам еве сега предлагам. Вика не може така. А пред 2 минути запиша заклучок по усмен предлог на член на групата и дискусија. Чудни двојни аршини :/
Потоа се отвара тема информација од Влада за нивни препораки. Донесена вчера или завчера.
Реагирам дека материјалите не треба да се даваат на седница туку пред неа. За да се прочитаат и завземе став. Тоа е основна професионална култура.
И тука почна расправија.
Нели, јас првично реков сега ние како О2 немаме став и треба да ги разгледаме и ќе пишеме. Ама, после од муабетот сфатив дека зборуваат за мерки дел од школите и еден студетски дом од мазут да премине на гас.
Се јавив за збор.
Реков дека од дискусијата сфаќам дека станува збор за задоцнети мерки. На крај на август не се прави префрлање од мазут на гас. Зошто не е почнато од пролет? Па тендети, печки, инсталација, набавки на гас....исто зошто само во неколку школи?
За да има за сликање?
Зошто се чекало до сега???
Предложив групата да донесе заклучок и реакција кон Влада дека мерките се задоцнети.
И оп Макрадули рече состанокот е завршен.
Што?!?!?!
Вика ние немаме право да даваме реакции.
Јас му викам ајде прво да подискутираме тука.
Он вика не, заврши состанокот и стана.
Како заврши? Кога има уште 45 минути до крај т.е до терминот кој го дадоа во поканата. (Никогаш не траел пократко од 2 часа а сега на саат и петнаесет минути го прекинува. Не е завршено, сега јас сакав да се дискутира. Има време).
Ама стана. Станаа и тие колегите од институциите. Јас прашувам зошто се прекинува? Он вика готово е нема дискусија. Јас го водам состанокот (тука го повтори едно десет пати на состанокот...небаре јас не знам кој го води ама сака да каже он контролира....ама не знае дека јас држам обуки за водење состаноци и дека прекинување на состанок по даден предлог за дискусија е злоупотреба да позиција на водач/фасилитатор на состанок). Му викам не може да го прекинете јас дадов предлог за дискусија. И почнаа (заедно со уште неколку, веројатно од неговото министердтво) да кажуваат дека јас не сум ни член на групата. Една вика цела група е заложник на твоите прашања. Јас реагирам г-ѓо граѓаните се загрижени. О2 е дел од телото, јас сум претставник, ми дадоа збор поставувам прашања. Легитимни. Зошто 7 месеци нема состанок? Она продолжи да повторува дека биле заложници и заминаа.
Фактички ја прекина седницата.
И пред излегување од салата дојде Макрадули да ми објаснува дека јас не сум требало да сум таму оти имало други две лица т.е. почна да се вади на формалности за да не ја отвори дискусијата која ја иницирам. Проба да испегла ама јас не попуштив.
Таму имаше и други лица од организации, институции и тела кои не беа баш тие именуваните и никому не му пречеше, ама кога почнав да реагирам и да барам одговори и да предлагам да ја искараме Владата за доцната реакција, Оп! Заврши состанокот!
Да не е трагично ќе е комично!
Тоа ли е пристапот кој треба да го изчисти воздухот и да ги спаси нашите деца?!
Наместо отвори планот. Ти до кај си? Рокот до кога беше? Зошто се доцни? Одма информација до Влада, да има корективни мерки и санкции за тие кои доцнат...они "Тековни активности" и трт мрт за да се изглуми дека имало средба.
ТАКВА Е СОСТОЈБАТА СО БОРБАТА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ДРАГИ МОИ СИРОТИ ГРАЃАНИ!
Жално! Тромо! Проформа! Административно! И од есен на есен, за да личи дека се клацка возот.
БЕДА!!!
КУТРИ НАШИ ДЕЦА!!!


Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 898
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 25-Aug-2018 at 17:37

И да не го заборавиме моментот за „квази“ еколошкиот проект гасификација со што се уништува целото Водно повторно и повторно.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 25-Aug-2018 at 18:46
Прва мерка: Сите кое се исклучиле од парно да МОРА да бидат на мрежата!

За другото се потребни години...ширење на топловодна мрежа, гасификација, пелети...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 25-Aug-2018 at 23:00
Originally posted by alexsend

Прва мерка: Сите кое се исклучиле од парно да МОРА да бидат на мрежата!
Ти ќе им ја плаќаш сметката?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 26-Aug-2018 at 10:25
Да не сакаш и храна да ви купувам!?

Живеење во централни градски подрачја е привилегија. Власта мора да ги заштити младите!
Парно задолжително секаде каде има мрежа!
Инвестирање во гасификација.
ЕУРО 4 за автомобили задолжително веднаш и ЕУРО 5 до 2020та.
Немора секој да живее во урбани населби и да има автомобил.
Но мора децата да живеат во здрави услови.

Сакате промени? Промените се тешки!

Edited by alexsend - 26-Aug-2018 at 10:26
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 26-Aug-2018 at 11:53
На дрва се грејат Ѓорче,Чаир,Лисиче,Железара,Средно Нерези,Сарај,Драчево...во Аеродром,Центар или по Партизанска на пример сигурно не ложат шпорети,така да тоа за парното ти е безсмислена идеа.

А дури и да има гасификација,дрвата,гумите и што уште не што ставаат ќе останат главен извор за огрев,бидејќи едноставно се најевтин извор.
Се додека животниот стандарт е таков каков што е,загадувањето ќе остане.
Софија е гасифицирана со децении,па е најзагаден главен град во ЕУ и еден од најзагадените градови во ЕУ воопшто.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 26-Aug-2018 at 12:32
Originally posted by ehrlich


И да не го заборавиме моментот за „квази“ еколошкиот проект гасификација


Зошто гасификцијата би била „квази“ еколошки проект ??

Edited by Cloverstack - 26-Aug-2018 at 12:32
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 898
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 26-Aug-2018 at 12:53
Originally posted by CloverstackOriginally posted by ehrlich


И да не го заборавиме моментот за „квази“ еколошкиот проект гасификација
Зошто гасификцијата би била „квази“ еколошки проект ??Коментарот беше насочен кон вчерашното продолжување на касапењето на Водно кон остварување на целта магистрален гасовод за Тетово и Гостивар, кој е наречен „најеколошкиот проект“. Особено кон лагите дека гасоводот ќе го намалел загадувањето во Скопје. Имено, Скопје има магистрален гасовод со години, па нема никаков удел гасот како енергенс, но затоа е потребно да искасапиме шуми и да му дадат уште еден белег на Водно со цел да имаме гасовод кој не се користи ниту таму каде што го има.

Текстот на дечкото кој бил на состанокот кажува се, колку нашите моментални власти се неспособни за било што во државава, а сигурно во зима ќе излезат и со изјави, дека во време на режимот било полошо.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 26-Aug-2018 at 13:38
Originally posted by alexsend

Прва мерка: Сите кое се исклучиле од парно да МОРА да бидат на мрежата!

За другото се потребни години...ширење на топловодна мрежа, гасификација, пелети...

 
Originally posted by alexsend

Да не сакаш и храна да ви купувам!?
Живеење во централни градски подрачја е привилегија. Власта мора да ги заштити младите!
Парно задолжително секаде каде има мрежа!
Инвестирање во гасификација.
ЕУРО 4 за автомобили задолжително веднаш и ЕУРО 5 до 2020та.
Немора секој да живее во урбани населби и да има автомобил.
Но мора децата да живеат во здрави услови.

Сакате промени? Промените се тешки!

 
Привилегија е` и твоето членство на форумов, но тоа не значи дека твоите аргументи ќе бидат прифатени.
 
Велиш промените се тешки ?
 
Па што велиш за една друга промена, како на пример дислокација на депониите на Охис, на велешката топилница и други загадувачи од тешката индустрија, а потоа и целосна дислокација на Макстил, Охис, Југохром, велешката топилница и сите останати загадувачи од тешката индустрија ?
 
Бидејќи велиш промените се тешки, ај да започнеме од тешката индустрија наместо од домаќинствата - кои секогаш се први на мета на поскапувањата на струјата, водата, парно греењето и нафтените деривати.
 
И кога сме кај промените, што велиш за оваа промена: финансиско и здравствено осигурително обештетување на сите семејства кои живеле повеќе од 10 години во радиус од 2 километри околу Макстил, Југохром и сите останати загадувачи од тешката индустрија ?
 
На крајот на краиштата, станува збор за десетици илјадници жители кои со децении го голтаат тој загаден воздух, додека ти раскажуваш приказни и бајки за деца од типот на задолжително парно греење за сите кои живеат во централното градско подрачје.
 
Дај пример за урбани подрачја во кои парно греењето е` задолжително за сите жители на централното градско подрачје, и кои се просечните нето примања секој месец на тие жители, чисто за да видиме како стојат со пари за да ги покријат таквите трошоци.
 
А кога сме кај храната, ако сакаш да бидеш хуманитарец, повели купувај храна и нахрани ги гладните, никој не ти забранува.


Edited by Dexter26 - 26-Aug-2018 at 14:27
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.