build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Квалитет на воздухот во Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 41>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 05-Dec-2011 at 02:42

Јас мислам дека сепак, на ридовите повеќе дува ветер, отколку во рамнините како Скопје.

За рамнини со големи површини твоето држи вода, но со мали како на Скопје и не баш. Поради неколку услови. Опколено е со планини, и единствени ‘‘отвори‘‘ од кои дише се Дервенска, Таор, делот накај Куманово и нешто малку накај Блаце... иако и таму е издигнат теренот... 

Но секако ако збориме на пример за Панонска, или Големата европската низина, која впрочем е од север отворена кон море.... да тие имаат ветрови....

секако планините и крајбрежните региони... и тие имаат...

вакви мали котлини како скопската, да имаат, ама многу малку, во споредба со другиве...

а околу воздушната маса... точно... но не се работи за еден објект, се работи за цел град... 



Edited by FoSsiL - 05-Dec-2011 at 02:46
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 05-Dec-2011 at 03:00
Originally posted by FoSsiL

Јас мислам дека сепак, на ридовите повеќе дува ветер, отколку во рамнините како Скопје.

За рамнини со големи површини твоето држи вода, но со мали како на Скопје и не баш. Поради неколку услови. Опколено е со планини, и единствени ‘‘отвори‘‘ од кои дише се Дервенска, Таор, делот накај Куманово и нешто малку накај Блаце... иако и таму е издигнат теренот... 

Но секако ако збориме на пример за Панонска, или Големата европската низина, која впрочем е од север отворена кон море.... да тие имаат ветрови....

секако планините и крајбрежните региони... и тие имаат...

вакви мали котлини како скопската, да имаат, ама многу малку, во споредба со другиве...

а околу воздушната маса... точно... но не се работи за еден објект, се работи за цел град... 

па токму ова ти го кажувам, дека нема струење во Скопје поради овие природни фактори, дури и да сакаме да го контролираме струењето на воздухот преку објекти, никогаш нема да го можеме тоа, бидејќи зависи најмногу од природните фактори кои еве, и ти ги потврдуваш
не го оспорувам фактот дека природните фактори влијаат, туку дека објектите изградени од човек влијаат...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 05-Dec-2011 at 11:51
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 05-Dec-2011 at 19:36
Бидејќи не сум во Скопје за време на оваа елементарна непогода, ме интересира дали луѓето, или барем децата и постарите луѓе, носат маски?

Или уште мислат дека е тоа смешно или можеби случајно покажува степен на незадоволство од состојбите што, нели, значи дека на некој нешто не му чини, што пак значи дека треба да се оди.. Добро ајде, да не се правам паметен, носат или не?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 05-Dec-2011 at 19:43
Па не носат, ама треба некој да го пробие тој ѕид од срам со делење маски на плоштад, па после сами ќе купуваат луѓето. Само што тоа ќе биде и некаков знак дека имаме проблем, вака се додека е се исто, некако и имиганарен ни е проблемот. Маски ќе бидат знак да стварно сватат луѓето дека има проблем, а и треба да се покаже. Само колку може да заштитат тие обични маски, комерцијално достапни, имаат ли пропусна, како да ја кажам, резолуција за пм10 честици?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 05-Dec-2011 at 19:46
Понеделник, 05 Декември 2011 16:18
Сподели 
Споделете ја веста со Вашите пријатели

Владата на Република Македонија им препорача на Министерството за животна средина и просторно планирање и на Градот Скопје да ја разгледаат можноста од ограничување на сообраќајниот режим во градот, особено на оние пунктови каде нивото на загаденост е највисоко, со цел подобрување на квалитетот на воздухот.

skopje-dise-200
Владата, по вчерашната седница на која расправаше за зголеменото ниво на загаденост на воздухот во Скопје, препорача да се утврди и квалитетот на горивата на моторните возила и на индустриските капацитети, кои исто така  придонесуваат за зголемувањето на нивото на загаденост на воздухот.

Владата го задолжи Министерството за животна средина и просторно планирање, да изврши контрола на емитувањето на штетните гасови на одредени индустриски објекти и за добиените резултати да информира на наредната владина седница.

Со цел заштита на здравјето на населението поради зголеменото количество прашина во воздухот во Скопје, Владата препорача ограничено движење и активности на отворен простор на децата, старите лица, болните од хронични болести на белодробниот и срцево-садовиот систем со посебен ризик за болните од белодробна астма, но и за лицата кои својот професионален ангажман го вршат на отворен простор во загадените зони на градба.

http://kurir.mk/republika/skopje/52342-Vladata-bara-da-se-razgleda-moznosta-za-ogranicuvanje-na-soobrakajot-vo-gradot
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 05-Dec-2011 at 19:52
Ограничување на сообраќајот ми е крајна опција и јас не би ја применувал сега. Ако веќе сме се решиле дека сообраќајот е проблем тогаш има и други алатки како некоја интервенција како бесплатен или дампинг ефтин градски превоз за сите граѓани наредниве неколку дена, или па критичните часови сабајле и попладне со удвојување на возниот ред, ќе придонесе значително повеќе. Секогаш застапувам атракциони решенија отколку репресивни. Да ги привлечеме граѓаните отколку да ги натераме со сила. До толку и ЈСП и Владата со интервенција може да ги покрие трошоците. Сепка и репресивните методи се легитимни, не ги оспорувам ако дадат резултат, а не создадат дополнителни проблеми во движењето на граќаните. А и ако е за до среда ќе почекаме за два дена, не е до толку. Но повеќе би сакал да се преиспитаат емисиите од фабриките одколку да бараме единствен виновник во сообраќајот.


Edited by lslcrew - 05-Dec-2011 at 19:56
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 05-Dec-2011 at 20:14
Originally posted by lslcrew

  Но повеќе би сакал да се преиспитаат емисиите од фабриките одколку да бараме единствен виновник во сообраќајот.


+1 за ова. Фабриките загадуваат далеку повеќе од возилата. За Макстил и Усје знам со сигурност дека немаат филтри, а сигурен сум и дека БалканСтил и МЗТ не се претгнале да набават.

Може малку новинариве да се ангажираат и да истражат кои фабрики имаат филтри, какви, дали се скоро сменети/репарирани, колку им е животен век.

Откако ќе се доведат во ред индустриските капацитети, потоа би размислувал како да се подобри сообраќајот, односно пропусноста на главните тесни грла, каде најмногу се гори бензин и нафта без врска.

Дури потоа би го ограничувал сообраќајот.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 05-Dec-2011 at 20:26
Се согласувам со последните два поста и плус тука би ја додал топлификација која има апсолутно застарен и енергетски катастрофален начин на греење. Според мене неразбирливо е во денешно време плаќањето на енергија да биде по квадратен метар наместо по потрошувачка. Ова доведува до несовесно и неконтролирано греење што пак доведува до енормно поголема потрошувачка на енергија што е дирктно пропорционално со загадувањето. Да не невлегувам уште подетално во неизолираноста на објектите и тн и тн. Затоа покрај фабриките треба да се бара можност и за поефикасно греење на домовите, затоа што ова што се случува со топлификација е типичен пример на неконтролирано загадување на воздухот.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 05-Dec-2011 at 21:08

Сте забележале како кога ќе дојдете дома, или некој ваш роднина ќе дојде и јакната му смрди на нечисто. Тоа не е од сега... Тоа е прилично доста време... од кога знам јас...  

А денес што разговараме со една другарка... Ми вика... одам дома од надвор, косата ми смрди...  одам да се измијам, и од косата кафеаво ми излезе... кафеава ми стана водата... и иде во тој момент друга другарка, прашува, што разговарате... ништо на Кате и течела кафеава вода од главата кога ја миела.... аааа...да бе и мене... незнам што ќе беше ова... косава ми смрди секој ден, а секој ден ја мијам... и мене кафеава вода ми излегува....

И после не било загадено? Кај машките и не би се забележало толку многу, ама кај женски со долги коси... ништо чудно да е и вистина... 

Originally posted by lslcrew

Па не носат, ама треба некој да го пробие тој ѕид од срам со делење маски на плоштад, па после сами ќе купуваат луѓето. Само што тоа ќе биде и некаков знак дека имаме проблем, вака се додека е се исто, некако и имиганарен ни е проблемот. Маски ќе бидат знак да стварно сватат луѓето дека има проблем, а и треба да се покаже. Само колку може да заштитат тие обични маски, комерцијално достапни, имаат ли пропусна, како да ја кажам, резолуција за пм10 честици?

А зошто тој некој да не бидеме ние... Маска е 10 денари... да се собереме повеќе по стотка и како за демонстрација или гест, да раздаваме неколку на плоштад. Немора само ние, можеме да се организираме и повеќе организации, а може и до ДОМ, да се обратиме, до еколошки друштва и слично....

И да изготвиме некој вид на документ, порака во кој/а увидуваме на проблемот, на причините за неговото постоење, и да предложиме повеќе решенија за истиот. Да помогнеме на нашиот град.

А може попатно да ја рашириме темава и низ социјалните мрежи и поинтензивно во медиумите.

Што мислите вие?



Edited by FoSsiL - 05-Dec-2011 at 21:26
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 05-Dec-2011 at 21:16
Значи во право си Фосил. Јас до 2006 живеев во Скопје а загаденоста најдобро ја осеќав по прострените алишта кои ги сушев на тераса. Иако ставав разни омекнувачи и мириси по сушењето алиштата ми мирисаа на смог.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 05-Dec-2011 at 21:21
Originally posted by tomi_z

Originally posted by lslcrew

  Но повеќе би сакал да се преиспитаат емисиите од фабриките одколку да бараме единствен виновник во сообраќајот.


+1 за ова. Фабриките загадуваат далеку повеќе од возилата. За Макстил и Усје знам со сигурност дека немаат филтри, а сигурен сум и дека БалканСтил и МЗТ не се претгнале да набават.

Може малку новинариве да се ангажираат и да истражат кои фабрики имаат филтри, какви, дали се скоро сменети/репарирани, колку им е животен век.

Откако ќе се доведат во ред индустриските капацитети, потоа би размислувал како да се подобри сообраќајот, односно пропусноста на главните тесни грла, каде најмногу се гори бензин и нафта без врска.

Дури потоа би го ограничувал сообраќајот.

Originally posted by kultuzin

Се согласувам со последните два поста и плус тука би ја додал топлификација која има апсолутно застарен и енергетски катастрофален начин на греење. Според мене неразбирливо е во денешно време плаќањето на енергија да биде по квадратен метар наместо по потрошувачка. Ова доведува до несовесно и неконтролирано греење што пак доведува до енормно поголема потрошувачка на енергија што е дирктно пропорционално со загадувањето. Да не невлегувам уште подетално во неизолираноста на објектите и тн и тн. Затоа покрај фабриките треба да се бара можност и за поефикасно греење на домовите, затоа што ова што се случува со топлификација е типичен пример на неконтролирано загадување на воздухот.

Се согласувам и со двата поста.

Релевантните институции, но и новинарите треба да се ангажираат и да ја испитаат состојбата на терен со индустриските и енергетските капацитети во Скопје и неговата близина.

Но би сакал да се задржам на болдирано кај култузин.

Ова е многу сериозен проблем. И кај старите, а за жал и кај многу новоградби.

На ова треба да се поработи многу, и да се зафатиме сериозно. Бидејќи ова влијае и на енергетска ефикасност, на потрошувачката, и соодветно и на финансиската состојба и економските прилики на семејствата и воопшто државата. Губиток на енергија иако можеби не е забележлив за голо око, е огромен, и на него се трошат непотребни средства. 

Освен ова, има штетно влијание и врз екологијата на околината.

Мислам дека треба подобро законски да се регулира оваа работа, а воедно и да се потикне, иницира подобрување на изолацијата, и да се субвенционира истата. Да биде сериозно сфатена работа, и да се интезивно подобрува. Освен тоа и да се има и добри податоци, мерења и статистика, за да може да се прави и споредба, но и да се знае колку и како треба да се инвестира.... Знаеме сите дека заостануваме во статистиката во информирањето во сите области во нашето општество, стопанство... во секоја сфера/област во нашата држава.

На пример, поставувањето на мерната станица за загадувањето е добар чекор и пример за тоа како треба да се обезбедуваат податоци... но тоа е сепак малку... треба многу повеќе... и за истата работа.... но и за многу други работи во Македонија....



Edited by FoSsiL - 05-Dec-2011 at 21:24
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 05-Dec-2011 at 21:22

И би сакал да ја поздравам одлуката на Владата. Се надевам дека е искрена, сериозна и дека навистина ќе се реализира.

Тоа е еден чекор напред, но не значи дека со тој чекор се ќе биде решено и дека тука треба да застанеме.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 05-Dec-2011 at 21:31
Originally posted by kultuzin

Значи во право си Фосил. Јас до 2006 живеев во Скопје а загаденоста најдобро ја осеќав по прострените алишта кои ги сушев на тераса. Иако ставав разни омекнувачи и мириси по сушењето алиштата ми мирисаа на смог.

Точно.... Не верувам дека на некого не му се случило ова... 

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 05-Dec-2011 at 21:32
Fossil ако се сеќаваш Коце беше пред околу дена на посета на градот Фрајбург во Германија кој е најзелен град во Германија. Тогаш од градот имаше образложение дека посетата е токму да се соберат искуства за енергетската ефикасност на градот.
Јас за градот гледав документарец и титулата зелен град му ја носат токму доброизолираните објекти. Се оди дури и до таму што и прозорите кои се вградуват во приватните објекти морат да ги исполнуват еколошките стандарди воспоставени од градот.

И друга работа околу изолацијата. Едно другарче некни ми кажуваше дека на куќата во која живее во Струмица ставил изолација на долниот спрат а за горниот ми вели дека собира пари. И му викам има ли разлика. Одговорот беше за изолираниот спрат користам 5 кубни метри дрва а за неизолираниот 15. Што значи трипати поголемо загадување на воздухот и потршувачка на огревно дрво. Инаку инвестицијата за изолација го чинела 5 илјади евра со сопствена работна рака. Ако дрвата се 50 евра и тоа на црно лесно може да се пресмета дека за помалку од 10 години ќе му се врати инвестицијата. Несметајки ја тука евентуалната заштеда на енергија за ладење на просториите.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 05-Dec-2011 at 21:42
Originally posted by kultuzin

Fossil ако се сеќаваш Коце беше пред околу дена на посета на градот Фрајбург во Германија кој е најзелен град во Германија. Тогаш од градот имаше образложение дека посетата е токму да се соберат искуства за енергетската ефикасност на градот.
Јас за градот гледав документарец и титулата зелен град му ја носат токму доброизолираните објекти. Се оди дури и до таму што и прозорите кои се вградуват во приватните објекти морат да ги исполнуват еколошките стандарди воспоставени од градот.

И друга работа околу изолацијата. Едно другарче некни ми кажуваше дека на куќата во која живее во Струмица ставил изолација на долниот спрат а за горниот ми вели дека собира пари. И му викам има ли разлика. Одговорот беше за изолираниот спрат користам 5 кубни метри дрва а за неизолираниот 15. Што значи трипати поголемо загадување на воздухот и потршувачка на огревно дрво. Инаку инвестицијата за изолација го чинела 5 илјади евра со сопствена работна рака. Ако дрвата се 50 евра и тоа на црно лесно може да се пресмета дека за помалку од 10 години ќе му се врати инвестицијата. Несметајки ја тука евентуалната заштеда на енергија за ладење на просториите.

Одличен пример, дека работите можат да функционираат како што треба. Само ако се сака... А верувајте... Има единствено позитивни последици.... И нема загуби... Секоја добра и издржана ивестиција, за одредено време се исплатува, ама стои за навек... И потоа имаш само заштеди и повеќе пари за други работи..

Е сега замислете го тоа помножено со број на домаќинства во еден обичен град. Пример Струмица.... Заштедите се огромни....

За Скопје пак, уште поголеми....

Во Скопје многу домаќинства и се грејат на топлификација.. Но важи истото... Само, секако притоа со поставени мерачи на потрошена топлинска енергија... 

Подобра изолација, помалку потрошена топлинска енергија, помалку потрошени семејни средства и поголема заштеда.

Но освен тоа, ако се гледа на поголем план... Топлификација ќе нема потреба за истиот број на домаќинства да произведува топлинска енергија како сега... Односно дека ќе има заштеди и помало производство... Со што и помалку ќе загадува..  Е сега некој ќе рече ќе се одрази на приходите на Топлификација...

Не... зошто... затоа што тој вишок капацитет што би го добила, би можела да го искористи на нови домаќинства и да ја шири својата мрежа.... Сакам да кажам, и да се загадува исто како сега... ќе се загадува за поголем број на домаќинства....

Односно дека со истата топлинска енергија што е потребна сега, ќе се грејат многу повеќе домаќинства во иднина... ако се реализира и ако се сака, секако...

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 05-Dec-2011 at 21:43
најтежок смог во Скопје беше зимата 91/92 кога видливоста во одредени денови(ноќи поточно) беше помала од 1 метар.се сеќавам дека ивичниците од тротоарите не се гледаа пред нозе додека не се стапнеше на нив.траеше неколку денови и беше стварно хорор

Edited by gjoko - 05-Dec-2011 at 21:44
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 05-Dec-2011 at 21:47
   Пред неколку дена бев во Скопје и од Марино се гледаше дека над целиот град како да има надвиснато магла. Ми беше чудно, зашто не бев во тек со настаните. Немав време за Интернет, а вести подолго време не гледам, бидејќи ми се блуе од разни лигуши. Од 1998 до 2006 студирав и работев во Скопје и не се сеќавам дека некогаш било толку загадено.
Скопје, најверојатно ќе ја доживува судбината на Велес. Двата града ја зафаќаат целата котлина, а во истата има големи индустриски загадувачи.
Но мене ме збунува, лицемерито на скопските граѓани. Колку е цената на метар квадратен станбен простор во Центар, во Капиштец? А колку е, цената на пример во Кучевиште. Или да не одам толку во крајност, колку е цената на метар квадратен станбен простор во Куманово, Битола, Прилеп, Струмица?
Дали луѓето ќе се иселат, како во Детроит (иако таму причините се други), или по цената на животот ќе останат во најзагадените жаришта на Скопје?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 05-Dec-2011 at 21:55
не phenomenon,никој нема да се исели,кај нас важи правилото-фали село ама живеј во град,која логика важи во цела земја.од градовите бегаат во Скопје а зборуваат се и сешто за Скопје и скопјани,а пак во градовите се населуваат од селата и иста приказна се дешава
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 05-Dec-2011 at 22:56
ПС.јанко кажува дека во Скопје се очекува првиот дожд,ние во Кичево го имавме уште вчера,а денес врне со прекини ама скоро цел ден
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.