build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Набљудувачки кули

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Набљудувачки кули
    Posted: 25-Nov-2011 at 04:22
Како претежно планинска држава, вакви објекти се потребни, можат да бидат атракција за себе, а притоа и да се користат и како рекреативни објекти. Па на крај краишта и може да бидат алтернативе одговор на панорамските тркала, скилифт, и слично.

Еве некои примери на навистина прекрасно направени кули.
Killesberg tower, Germany

http://cache.gawkerassets.com/assets/images/gizmodo/2011/08/oobtow6.png
Petrin Observation Tower, PraguePine Creek Fire Tower, New York

http://cache.gawkerassets.com/assets/images/gizmodo/2011/08/oobtow9.png
A wind turbine with an observation deckLookout Tower Polednik


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Nov-2011 at 14:38
Во парк шумата Газибаба има 2 кули ,кои се фантастични ја сум се качил на една од нив, и погледот е феноменален, само што не се многу високи како на овие тука,сигурно дека е добра идеја ,и интересна тема =) 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Dec-2011 at 02:07


Да ги споменеме како нереализирани проекти, предлозите што беа за споменикот Карпалак во Прилеп.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Dec-2017 at 14:44

кај нас антенските столбови до вчера ја имаа оваа намена, пр. на оној на Зајчев Рид додека немаа ставено ограда порано во рок од година две на афтерпарти доста скопјани си го користеа за кулирање, јас само еднаш преку ден чинам, сепак варијанта која е авантуристичка а би можела да биде и туристичка, кога би имало чувар а гсм опремата добро изолирана ... впрочем овие антени зрачат се околу себе, но не и под или зад себе [1] та и навистина e возможно туристички да се спинува ваков момент, со оглед дека и баш не ни е чергата доволно голема за да си дозволиме редовни државни или народни екскурзии на овој план ... иако и тоа го имаме сторено уникатно, но сеуште не сестрано, а кога тоа би било норма да секој антенски столб има и слободен видиковец, веројатно народ на кило ќе се мотивира да му ја скубнува што подлабоко и подалеку в природа, хм Антартик најубо ...
сепак ако ова е туристички хотспот, зрачење ќе има, бидејќи сите на кула немa да ги збере, та и не е некое оштроумно решение, но би можело да биде алтернатива за оние кои се помирени од фактот дека и вака и така се ЏиЕсЕм спржени, та макар скубнале и на село, битно нели да си фатат некоја панорама ... еве сега телекомуникациската кула на Водно ќе има слична улога, но токму оние посетители на Крстот ќе бидат здраво спржени, но нели чим држава го крева објект што па да мисли за оној претходно и посетителите нанего, да не говориме сите оние што ќе си шеткаат на врвот Крстовар од разонода ..

затоа најпаметно ќе беше, ваквата телекомуникациска кула, да ја кренат на врвот на СЦГ, а така и на Скопје ќе му дадеа луфта туристички да се ориентира и кон север [1] но бидна што бидна, а сега каша и тоа со запршка, та кој сркал сркал ... изгледа ова ќе бидне и поголем феил за дпмне и од Ск14, едно за нивниот демохристијански маштаб во однос симболиката [2] а потем и во однос ова со зрачењево, иако сега и sds си затераа по нивни памет заради превземени обврски, но, би било убо телекомуникацискава кула а заради здрава околина час поскоро да ја ресетираат, а на АЕК нека му кренат нов олраунд видиковец-антена негде другде, ако не на СЦГора, можеби в Скопско Поле доколку мора, иако јас не би нигде, во најдобар случај заради екологија, а во најмал заради фобија од една ваква направија ...

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.