build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Заштитна опрема и ЗПР

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 05-Apr-2016 at 21:12ова горе навистина е револуционерен потег, и што да кажам не само мене туку и на многумина би им олеснило од самата помисла дека можат конечно со една операција да си дозволат да закрпат какви да е мускулни пореметувања, а особено по и околу абдоменот, не дека и до сега народ имал проблем со вештачките мрежи, кои во многу мал процент се компликуваат, сепак од мрежа до нормален мускул со стемсел закрпа и тоа во еден замав тоа навистина ветува, кој се искилавил знае за што зборувам, а доколку се размисли подобро секој втор маж теоретски има кила во ваква или онаква форма, неретко спортска [1], а кај многу и од раѓање како абдоменална аномалија ... Direct and indirect inguinal hernias tend to run in families [2] ... интересна е забелешката на специјалистите кои без исклучок ја верглаат мантрата „чим си насетил болки терај ко обично а кога нема да можеш да додржиш повели на закрпа“ што и мене ми го кажаа ... "Go about your normal activities, we'll see you sooner O.R. later" [3] мада доста доктори и проширените мускули ги третираат како херниа [4] сепак и самата таква повреда може да доведе понатака мускулите од проширени да доспејат и до цепење, па така и да се јави тешка форма на кила ... така да внимавајте понатака и на обични оптеретувања иако не преопуштено, нешто што за жал јас воопшто не го практикувам [5][6][7] иако свесен дека треба, хм се тешам со претходниот пост дека ете има каква таква утеха по светов

~

можеби терсене работа, но за разлика од абдоменалната, дискус хернијата е далеку посклет работа која најчесто ги стрефува физичките работници, особено новaјлиите или пак оние кои ко незaгреани веднаш се нафрлаат на тешки работи, а цела среќа до сега од ова имам куртулено, веројатно бидејки секогаш околу потешки работи користам појас и тоа билдерски, би рекол нус ефект од стравот кога гледам како и бивши билдери за ептен малку ја кикснале, и тоа шампиони, сепак незграеан прашање и тоа колку би помогнало, ем постојано носење на појас пак ги прави грбните мускули млитави што исто така не е пожелно, бидејки во првиот момент без него 'рбетните перничиња ослабуваат полесно и при помали тежини да речеме 25 кг и сл. она една две вреќе цемент на рамо и ојде грбот ... затоа памет во главаи додека за 'рбетот од помош би бил појас, за абдоменот незнам можеби еластичен мидер, иако слабите мускули се воглавном гајретот кај абдоменалната кила, кој би рекол дека и малку опуштање може човек да го олабави озбилно ... !? освен спортисти, индустриски работници, сето ова важи и за трудници особено ако и баш не се физички најактивни пред бременоста [1]

http://spine.mk/index.php/degenerativni-zaboluvanja/diskus-hernija

[1] http://www.bol.rs/enciklopedija_bola/prelistaj_enciklopediju/lumbalna-diskus-hernija_15_05_2011#content

сигурно и кај дискус хернијата утре со матични клетки  ќе може да се интервенира, а освен хируршка интервенција, и киропрактика [1][2] доста помага во овој случај, а тука е и физикалната терапија [3] ама кој да се замара со аеробни вежби, живот кому му сече доволно сето ова да го превенира наместо да го лекува

еве навистина корисен документарец, но со оглед дека тазе го емитуваа, тек за некое време ќе го закачат на подкастот на nhk [1]
 
http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/tv/documentary/201603250600/Edited by +Protagorist - 05-Apr-2016 at 21:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 05-Apr-2016 at 22:33

колку нормална и поправлива ситуација е абдоменалната кила покажува аберов [1] иако постојните операции ми делуваат прилично ко киборг закрпа заради тоа вештачката мрежа [1][2][3] иако има и био-мрежи [4] а тек истите кога ќе биднат посолени со стем клетки [5] ќе биднат плукни залепи работа ...
преоп. поучна демистификација https://www.youtube.com/user/PreOpcom/search?query=hernia

Hernias have plagued humans for centuries

Repair of groin hernias is the most common abdominal surgery performed in America. One in four men, and 5 percent of women, will suffer a hernia.

Hammurabi of Babylon described treatment of hernias with bandages as early as 1,700 BC. Hippocrates, in 400 BC, described the “abdominal tear” of herniation. Ninety-six percent of groin hernias are referred to as “inguinal,” and 4 percent “femoral,” reflecting slightly different anatomical locations (groin versus upper leg). Checking for hernias is a routine part of military induction physical examinations. All veterans recall being told, “turn your head and cough,” as the physician checks the groin area for bulges and other abnormalities.

Most physicians associate hernias with heavy lifting or congenital weakness in the abdominal wall. In my own practice, I tend to see hernias in firefighters, construction workers and laborers. All of these fields of endeavor require repetitive heavy lifting. Obesity, pregnancy and other factors may also cause hernias, particularly in the area around the belly button.

In third-world countries, hernias are a particular problem because they may take otherwise healthy persons out of the work force. A nonprofit organization called Operation Hernia is devoted to repairing hernias in these underdeveloped locations, a worthy undertaking from both humanitarian and economic perspectives.

While we are still fetuses, the male’s testicles develop in the abdominal cavity. Shortly before birth they typically “descend” into the scrotal sack. As a result, there is an anatomical defect in the lower abdomen in every male, in the form of an “inguinal canal” that is still vulnerable to opening up under stress.

A stressor typically involves straining activities, such as heavy lifting, landing on a hard surface or contracting the abdominal muscles forcefully. These stressors can force a loop of intestine to penetrate the inguinal canal and appear as a bulge in the groin area, indirectly. Other hernias penetrate directly through the surrounding tissue. Thus, physicians distinguish between so-called “direct” and “indirect” hernias.

Uncomplicated hernias typically cause little or no pain. Severe pain may be a warning sign of a more serious condition, necessitating prompt evaluation.

In past centuries, before modern surgical techniques were developed, hernias were treated with trusses and braces that kept the intestinal contents from bulging out. This is not an ideal solution, however.

First of all, such accoutrements are not curative. Moreover, the patient is still prone to complications of the hernia. These may involve incarceration or failure of the hernia to “reduce” into the abdomen when the patient lies down. In the worst case, strangulation may occur, with interruption of blood supply to the hernia’s entrapped bowel. That is a potentially life-threatening eventuality that usually requires emergency surgery.

There are many other kinds of hernias, with specific anatomical locations. For example, a so-called “hiatal” hernia is characterized by penetration of the upper stomach through the diaphragm. This is a common cause of heartburn, and usually is managed with medication rather than with surgical intervention.

Prior to undergoing surgical repair of a hernia of any kind, risks and benefits of the procedure should be discussed. For example, some repairs require specialized mesh to secure body tissues, some approaches involve smaller laparoscopic incisions, and others involve broader incisions.

Can we avoid hernias? We can certainly use carts, or dollies, when transporting heavy loads. We can use good body mechanics when lifting. Maintaining ideal body weight is prudent. There is some suggestion that cigarette smokers are more prone to hernias. I tend to think, however, that hernias reflect the frailty of our anatomy, rather than lack of attention to lifestyle. As long as we are human, hernias will be our uninvited guests.

Scott Anderson, M.D., Ph.D. (stamdphd@comcast.net) is Clinical Professor of Rheumatology, Allergy, and Clinical Immunology at UC Davis. This article is informational, and does not constitute medical advice.

http://www.dailyrepublic.com/news/locallifestylecolumns/hernias-have-plagued-humans-for-centuries/


Edited by +Protagorist - 05-Apr-2016 at 22:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 06-Apr-2016 at 13:14


кога ги читам искуствата на разни пациенти, си велам колку чудно знае да им олабави карактерот на луѓе штом и машината не им е стегната, препонската кила која е и најчеста е слична налик замината спона на кола, ајде и да е олабавена тоа е особен ризик за понатака, макар аутото го возеле и на свила

но што доколку може да превенирате колку и како е замината споната, односно истата велат можело да се осигура подобро доколку осовината е добро центрирана, во случајов колкот велат бил крив за преоптоварувањето [1][2][3]

да не драматизирам, а знаејки дека има супер иљачи на повидок, сепак се потсетувам дека репарирано ауто не е исто што и оригинална машина. но амортизирано ауто ни од блиску не е нит ко секндхенд кола, и ајде крпења и поправки, но што ако стопанот се потпира на PlOb премисата како предетерминирам начин за што полесно да се спасува, онаа коцкарска дума за тоа дали светов е лажен или е рај, па од таму мотив во истиот и да се страда без приговор - особено ако човек е Христијански наштиман, што би рекол изумителот на рулетот Паскал Блеиз - "Sickness is the natural state of Christians" [1] во најмала рака бар нестрпливоста да не го однесе човека до првата касапница наместо до последната станица ... та што барате тоа и да добиете ... енерџи ант ту рипеир ал јор брокен фајберс ин ван аур
Edited by +Protagorist - 06-Apr-2016 at 13:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 26-Aug-2016 at 20:50


ако некој натенане ги чешла главните причини зошто доаѓа до повреди на работа, на крај од сите како клучни во однос несреќите ќе издвои три, а за кои треба да се свесни и самите работодавци та заедно да бараат долгорочно нзс со вработените
1. Свест - Фокус, неретко Преценување во работата како последица од експлоатација алчност, следстено и избрзување грешки

2. План - постојано разработување на одредена рутина, но и споредба ако не проверка во однос останатите

3. Кондиција - Спремност/Тренинг, велат и 15мин/15мин загревање/спринт дневно, во кој и да е спорт, е доволно за да се одржи телото во добра форма, плус кратките напорни тренинзи се подобри од долги нормални бидејки телото после 15тата минута веќе почнува да се солободува односно ги испушта во крвотокот слободните радикали, па логично ако сакате подолг тренинг треба и што поалкализиран животен стил, но пред се главен кабает за кондицијата, издржливоста и жилавоста има неадекватна исхрана односно скротена снага како директен нусефект од слабото количесто Тестестерон [1] а како последица на рафинираната храна [2] заради кое успат и либидото ви страда [3] та нормално дека после нит стероиди нема да ви бидат од помош бидејки нусефектите од нив се далеку поштетни - стапица налик дрога она штом олабаите депресија дрма од повеќе страни [4]
а освен снагата, која секогаш може да се распредели, или пак денес и да се помогне машински, може еден од најозбилните проблеми апропо кондицијата е закржлувањето а потем и запалението на зглобовите [1] што пак предизвикува ненадоместливи штети по здравјето, а инидректно и по работата ... нормално тука секогаш е хируршката протетика како последно решение, иако во последно време во овој контекст ветувачка е и терапијата со матични клетки [2][3] но зошто да се лечите, кога сето ова може да се спречи само со здрава исхрана, нормално и каква таква теловежба [4]

http://www.livestrong.com/article/108811-arthritis-garlic/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/08/09/rheumatoid-arthritis-remission.aspx [1][2]

http://www.alsearsmd.com/2011/01/surprising-secret-for-stronger-joints/

http://www.arthritisresearchuk.org/arthritis-information/complementary-and-alternative-medicines


вториот линк вели 5-тина амери се закржлавено дијагностицирани, а колку има кои не ошле на доктор, би заклучил артритисот е најголемата препрека за подмачкан квалитет на живеење, па затоа и оди овој пост после херниите како особени ризици при Работата односно неопходноста од нивна превентива во ЗПР

http://www.everydayhealth.com/arthritis-pictures/9-worst-jobs-for-your-joints.aspx#05

http://www.safetyandhealthmagazine.com/articles/13512-working-with-arthritis

http://www.arthritisresearchuk.org/policy-and-public-affairs/reports-and-resources/reports/work-report.aspx

~

би препорачал секому хранете се здраво за да куртулите од нешто слично, а и кога и ако ве закачи случајно, пробајте најнапред некоја бабина осмина [1][2][3] и пред и после докторска деветина~

Arthritis Research UK response - Care Act draft regulations and guidance Aug 2014


Edited by beTon - 06-Nov-2016 at 22:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 26-Oct-2017 at 04:00

интересно списание

Smoking not only cause for COPD among construction workers: study

Silver Spring, MD – Almost one-fifth of progressive lung diseases among construction workers may be attributable to workplace exposures to vapors, gases, dusts and fumes, according to a study from the Center for Construction Research and Training (also known as CPWR) and Duke University.

Researchers analyzed more than 800 construction workers with chronic obstructive pulmonary disease between 1997 and 2013. They found that workplace exposures were responsible for 32 percent of COPD cases among construction workers who had never smoked.

Researchers said the findings highlight the need to protect workers by focusing on all respirable irritants regardless of the source. Smoking cessation programs, although important, should not be the lone strategy for employers to reduce COPD cases among workers, they added.

“A simplistic view of COPD in the workforce might lead employers to begin and end with smoking cessation efforts, but the evidence says otherwise,” CPWR Executive Director Pete Stafford wrote in his organization’s monthly e-newsletter. “In construction, at least, occupational exposures remain a major cause of COPD in their own right, and we need to protect workers by getting VGDF under control.”

The study was published online June 29 in the American Journal of Industrial Medicine.

http://www.safetyandhealthmagazine.com/articles/12803-smoking-not-only-cause-for-copd-among-construction-workers-studyEdited by Zelenikovo - 26-Oct-2017 at 04:01
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 15-Jul-2018 at 11:30

во однос разни ризици по светската економија пр. денес ми текна еден од спунт [1] ме чуди колкункако општество ќе бидеме спремни да се организираме за други пр. природни ризици во такви услови ко она скорешната скопска поплава, при која не беше гајрет само заштита при работа туку воопшто недостаток од алат ...

во такви околности јасно најнапер е неопходна базична Самоодржливост, а да не мрмрорам за некаков комфор, на страна што сега ЗПР ни е зорт област а не пак во терсене околности т.е. Народ рњтко да има сејфхаус на страна од Град, а не пак таму да има алат за да преживува самоодржливо ... ех јажиња за секој случај бар за да спуштат кофа во бунар, иако со токму ноухау и волја сами да одгледат Коноп та и ќе можат да си сплетат какво такво, иако сигурно ќе се мачат немајќи предвид како да сплетат и со арпаџик направија јаже она на колце со шајќи како би го затегнале од црвсто поцрврсто слично ко на почеточиците од ндустриската револуција, а кое ќе им се најде и отповеќе него за в вадење вода пр. градежни активности или пак транспорт итн.

аберов е за во нова нишка за Јажиња, а може да оди во нишката технички импровизации илити онаа антички технологи, но во контекст муабетов за сега ова може и тука да се потенцира, она колку сме зависни од една проста работа ко Јаже а кое во дадении околности мможе и да ни биде навистина склет да го најдеме со лесно ...

https://crash-restraint.com/crc

https://www.autostraddle.com/shibari-101-japanese-rope-bondage-350309/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 05-Mar-2020 at 03:45

1-вата фуснота горе испарила, а веројатно се однесува на емф-удар по енергетскиот систем [1][1][1] кој пак сега откако во најва се и диџитал-мони [2] ризикот по светската економија е и директен освен индиректен, а во вторава фуснота во последниот пасус потфрлам абер дека Чаре може да е Народна Консолидација околу приоритети во однос просторното планирање а би додал и потребата од агенда за трансферирање средства од кој и’ да е сектор кон Бекап Рурална Реемиграција, но од каде попрво би се рецнале средства, некој ќе рече можеби од инфраструктурните проекти [3] на што би рекол чукш што ако секне нафта гас ил струја тогаш токму таков тунел под Бабуна би им бил на сите од голема помош ...

арно ама тоа и некако ќе се нареди односно Народ би требало да се прилагоди на секакви околности, иако ова во теорија убо звучи сепак во пракса брзо прилагодување дури и во најопремени бекап околности оди споро и терсене, просто бидејќи Народ не е спремен психо-физички за големи промени но пред се заради индивидуалистичкиве времиња сред кашатализмот не е инстант спремен за Слога Здружување Компактност во најдобар случај дезориентиран бидејќи кај нас нема ни критериуми ни попис за Цивилна Одбрана која не само што во континуитет ќе вежба за склет истерување склет околности на рамена туку воедно и ќе знае (имајќи свест ако не шема) како на грото денешни антропогени и природни ризици да се постави, што дефакто ДЗС самапо себе не може да го истера ... НО од каде Чоек да почне, еве денес ме иненади меѓународниот собир кај нас за ЗПР при што првпат впрочем сконтав дека немаме официјален регистар за Повредени При Работа во земјава, смешно ако навистина е така, лично и многу многу не ми требало ни порано па ни сега статистика, но знаејќи колку без таква ставка планирањето е налик ветер во магла за експертите та и навистина се изненадив!
04.03.2020 ~ Ниска безбедност и заштита при работа во Македонија

Незначителни резултати од новиот закон за безбедност и здравје при работа, заклучок на дводневниот регионален форум кој се оддржува во Скопје.

Учесниците на форумот беа согласни дека е потребно да се направи исчекор во законската регулатива, како и да се изгради база на податоци која ќе дава точни информации за случените несреќи или смртни случаи на работното место. Најважна е соработката меѓу работниците и работодавачите кои заеднички треба да се посветат на проблемот.

Според Милан Петковски од македонското Здружение за безбедност и здравје при работа, најважно е да станеме свесни дека само здрав работник може да создаде дополнителна вредност, а не болен човек.

– Инспекцијата не е добра, рабодавачите не се добри, работниците не се едуцирани. Изминатата година имаме пораст на несреќните случаи, поточно оние кои резултираат со смрт на работното место. Македонија не е безбедно место за работа. Македонија се уште е земја каде се гине на работното место, вели Петковски.

– Доколку работниците и работодавачите заедно се посветат на заштитата и безбедноста при работа, тогаш ќе имаме вистински резултати. Колку може Трудовиот инспекторат да ги посети сите компании, ако имаме предвид дека постојат голем број мали и микро претпријатија во земјава, истакна Виктор Кемпа од Европскиот синдикален институт.

Од Организацијата на работодавачи сметаат дека главниот прeдизвик е како законот да се спушти на самото работно место каде се случуваат несреќите.

– Новиот законот се сведе само на формалност, процедура на хартија што покажуваат дека работодавачот ги исполнил законските обврски и потоа хартијата стои во фиока. Главниот предизвик е како законот да се спушти на самото работно место каде се случуваат несреќите. Синдикатот и работодавачите многу подобро можат да дадат резултат отколку оние надворешните стручни лица кои еднаш во годината или ниеднаш доаѓаат во компанијата, истакнува Ангел Димитров од Организацијата на работодавачи.

Дводневниот форум е организиран од Сојузот на синдикати на Македонија и Секторот за БЗР на Европскиот синдикален институт. На него учествуваат претставници од седум држави во регионот.

https://www.signal.mk/niska-bezbednost-i-zashtita-pri-rabota-vo-makedonija/


Edited by Zelenikovo - 05-Mar-2020 at 03:54
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 05-Mar-2020 at 22:48

од 1-те фусноти горе 3-тата е навистина поучна колку сме несамоодржливи односно дури и на Село денеска ретко кој има начини да преживее без струја, но не само видеото туку самиот тјуб канал е профи поучен, еве под safety вади навистина корисни видеа [1] а за во нишкава би издвоил супер поучно видео кое се надоврзува и на сличен постар абер на форумов ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3347&PID=214848#214848

https://www.nrdc.org/stories/flooding-and-climate-change-everything-you-need-know

[1] https://www.straitstimes.com/world/global-warming-to-unleash-more-rains-exposing-millions-more-to-floods

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 28-Jul-2020 at 21:20

за сега единствено во што сме самоодржливи е волјата која ја имаме како Народ на општествените ризици да гледаме ко вишок, ко на никому да не му е до Заштита При Работа а не пак Заштита На Живот, од кој аспект последна дилема која е засигурно ризик бутнат под тепих е 5g-то т.е. најлефтерно се приоѓа на потребата од него иако постојат јасни докази дека и 4g-то а не пак 5g-то е склет појава [1][1] а не пак како истите се злоупотребуваат од државата како масовен надзор [2] веројатно и тот-кинчрол направиите се во ваков домет, но тој муабет ет сф за мнозина сеуште па и нема да го коментирам за да не ме обвинат за конспи-кловн, иако сигурно и за ова на мнозина сум им антитехнологи чудак, но би ги потсетил таквите наивни Сограшани кои слепо се навлечени на технолошкиот бум дека секогаш треба во однос се’ што излегува и од самата наука а непак банкорп кулоарите да имаат Скепса, но нели ним тој научен принцип им е непознат чим си навлечени на модерен-веј-оф-лајф, мислам кој не е, но некои се и ултра модерни сигурно утре спремни да станат и мен-машин кога тоа еугеничарите ќе им го понудат!

да ја поедноставам поентата, како технологија 5g утре и 6g посекако можат да се искористат за многу корисни работи, проблемот е нивното сеприсутно наметнување и покрај ризиците, но да се надеваме нема да бидат злоупотребени од едикојси терсене елити, туку впрегнати во корист на Народ пр. потенцијално полесно снаоѓање сред Пожар на Пожарникари ... енеми-оф-д-стејт > ху вил монитор д монитор оф д монитор

Свиркач1 - ноу-мор-сикретс / Свиркач2 - ноу-мор-хајдинг

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1766&PID=243561#243561


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 30-Jul-2020 at 07:07хм за Полиција не предвидуваат скенер-наочари
то и термална камера на визир ќе имаат
а и ултрасонични оружја виа 6g
што не значи дека треба да се плаши Народ
напротив Полиција ќе го чува појако
само да не е доктатор на власт!

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 14-Jan-2023 at 15:50

https://pyrohma.com/what-is-uhp/

https://www.catpumps.com/sites/default/files/2019-09/992265B_BRO_UHP_Fire_LoR.pdf [1]

https://www.rosenbauer.com/en/int/rosenbauer-world/products/fire-fighting-systems/ultra-high-pressure-systems

[1] http://www.fireraiders.co.za/pyrolance/ [1]


доколку е точна споредбата дека поефективно гасне пожар со помала количина вода дефакто корисна алатка за урбани услови ем Идеална и За Волонтерски Селски Екипи (кои кај нас сеуште системски не постојат) особено во планиниски места каде направијава комотно може да оди на Пикап или Тракторска Приколка, хм секоја една Општина би требало да може да си дозволи вакво нешто, ѕирнете ги аберите во следните видеа ...Edited by beTon - 14-Jan-2023 at 15:52
Back to Top
ailynne View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Feb-2024
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote ailynne Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 19-Feb-2024 at 18:22
CSCS credentials are often required for admission to construction sites. What if I lost my cscs card, though? Are one of the questions you could ask. You will need to buy the card again if your CSCS card gets lost. In those cases fortunately, there won't be a requirement to retake the CITB exam. Do you have any further inquiries concerning CSCS cards? Go to the website of the College of Contract Management. They give further details about online courses and CSCS cards so you can earn respectable certifications at your own pace at home.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 20-Feb-2024 at 23:07

Hi ailynne, thanks for the drop in, tho probably U've missed the postcode here our construction working certification still goes on some feudal level i.e. one just needs to pass the managers eye and voila it could start working, only requirement is to know how to hold hummer in his hands, the rest will learn it on the construction site ... till some time ago even helmet was not mandatory on our construction sites, yep it was hilarious risk earlier to become working class hero, almost like martyr for his family so would bring food on the table, in a way I admire their will despite the risks to continue without objections to work like if were egyptean slaves from bronze age, yep heroes without vining hearts just proud to be hard working man, so Respect to all that even in this century risk working in such environment, usually West and South Asia Central Africa and South America, and here and there Eastern Europe ...

https://www.cedefop.europa.eu/en

https://www.cedefop.europa.eu/en/tools/european-skills-index
https://www.cedefop.europa.eu/files/etv/Upload/Projects_Networks/Skillsnet/Events/Strasbourg_2004_Bowen_EN.pdfanyway, it would be beneficial if U can bring some thorough comparison of the certification skims in Uk and eU, maybe some vlog or blog where such one is done, and probably it will come handy for our u&u standardization bodies later when will decide to regulate neatly the construction industry certification, which altho exist on some levels, surely its far from the british!, hm maybe U can suggest some evolution of the skim in this sector thorough the past century in Uk?, normally so we would see where we are now in respect ur past experience!, maybe someday even we would reach HS&E obligatory courses for construction workers [1][1][1]

hm, think there is room even for separate thread and further examination of this constant need for better skill and safety standardization coz greater efficiency and wellbeing of the construction workers, but not sure how in country stuck in economic mud as ours such vibe could be reached!?, inviting third world economic migrants its the name of the game in eU, altho again all need to get certified if want to get legal, tho many pass undetected through the black market, at least here that is still not wide appearance, and by rising as the standards so as the inspections will secure the local construction force so would not be pushed out due to cheaper and unsafe labor by migrants, yet for effective inspection we would need to employ even regular inspections what could be done by introducing eg. police app for citizen video/gps reports (on top with reward from the penalty for the diftar employer, even greater one if is caught corrupt inspector on the site!) ...
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.174 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.