build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомуникациски кули

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3639
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Телекомуникациски кули
    Posted: 14-Nov-2011 at 12:10
Ротирачки ресторан на антенската кула на Водно

Аген­ци­ја­та за електронски комуникации (АЕК) ќе гради антенска кула на Вод­но каде што ќе ги собере сите предаватели.

Кулата треба да се наоѓа ле­во, на 300 до 400 метри од Крстот, и заедно со него и со скијачката патека, ко­ја треба да ја гради Град Скопје, да креираат нов лик на врвот на Водно.

Ди­рек­то­рот на Агенцијата Роберт Орданоски вели дека кулата ќе биде по­ве­ќе­на­мен­ска, но не открива дали ќе содржи и застаклен ротирачки рес­то­ран со поглед на Скопје, какви што има на антенските кули во светските метрополи.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=0DCB03EA95BA824D8297EAB53AFD6C48
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Nov-2011 at 15:21
Ова е стара моја идеја, само незнам зашто на Водно кога тамо нема некои просторни или порпагациски ограничувања, ова е повеќе атракција. Исто вакво имам предложувано, само на Гази Баба ридот што ќе биде уште една поволна точка како повеќето врвови низ Македонија. Кога ја презентираа онаа со планот за Битола за пренамена на касарната, знаев дека кога тогаш ќе дојде и во Скопје.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Dec-2011 at 01:21
Кога веќе има две најави, вреди нишка да отвориме и да присобереме што имаме матерјал на време, да не се заплеткаме.

Еве за кулата во Битола што се спрема на просторот во старата касарна.


Телекомуникациските кули нудат широк простор за идеи и дизајн па може и малку да се активираме во работилницата кој каква има замисла.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Dec-2011 at 01:27

Нешто вакво

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Dec-2011 at 01:42

Еве уште нешто фотки. Чудовиште е

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Dec-2011 at 01:46
Премногу гломазно ми е чудове јас сум повеќе љубител на поелегантни решенија:

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Dec-2011 at 01:48
Или кинеската варијанта:

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Dec-2011 at 01:52

Shanghai и Bacelona се по мене најдобри во свет.

Barcelona

 

Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Dec-2011 at 02:13
ovie kuli najcesto se pravat vo gradovi vo ramnica kade nema planini vo okolinata neznam koja e poentata da se pravat i kaj nas posto site nasi gradovi se vo ridcko planinski / kotlinsi predeli
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Dec-2011 at 20:20
Ни на мене не ми е јасно која би била поентата на врв на планина да се прави кулава. Во најавата нема ништо конкретно, можеби само ќе ги соберат предавателите на купче во едно 20 Х 20 Х 20 метри и ете. Не верувам дека се до толку отидени да прават вакво чудовиште.

Плус, сосема ќе се наруши концепцијата на крстот!

Edited by Superman - 03-Dec-2011 at 20:21
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.