build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Разни помали проекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Dec-2007 at 01:38


На сајтот на РАДО не пишува ништо за статусот на објектот, само година на проектирање и површина. ДСЦ имаат наведено дали објектот се гради и како што реков ако ги земеме за збор тогаш In the game i Peripteral House се веќе U/C.

За другите објекти незнам што да ти кажам, Центар Лисиче е како што напишав од 2007 така да уште е рано да се збори за реализација. На пример Читкушеви им е проектирана уште во 2004 според информациите од сајтот, почна да се гради лани и уште абер нема.
На сајтовите има уште проекти но овие што ги издвоив ми личеа најнадежни за реализација.

Никој не го искоментира проектот на Fashion group. Мислам на рендерот ништо не контам, но клучен момент е големината на локацијата (100ha). Тоа значи дека Fashion group се спрема да гради нешто големо во Скопје?

Нека ме корегира некој ако грешам но тие стојат и зад реновирањето на Типо на плоштад?
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Dec-2007 at 01:43
Fala za slikite, mnogu se dobri proektite. Posebno berza.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Dec-2007 at 01:44
Никој не го искоментира проектот на Fashion group. Мислам на рендерот ништо не контам, но клучен момент е големината на локацијата (100ha).


Не ми е многу јасен, како што беше со тој рендерот од филхармонијата, со розевото стакло...

[QUОTE]Тоа значи дека Fashion group се спрема да гради нешто големо во Скопје? [/QUOTE]


Се сомневам за тоа, немаше никакви, ама БАШ никакви најави за проект од ваков размер. Или новинарите се премногу зафатени со препуцавањата на Градот и Општина Центар...

Edited by La Linea - 30-Dec-2007 at 01:45
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Dec-2007 at 01:46


кај нас често почнуваат некои проекти неприметено дури и да се големки, немај гајле .
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Dec-2007 at 02:38
Originally posted by La Linea


Особено ме интересира кај ќе се гради Центар Лисиче, зошто низ цел Аеродром и Лисиче, единствени реални локации се само спроти Бисер(мада немаат врска зградите во околината со рендерот), или во Реонски центар, спроти Ново Лисиче, кај што ќе ја градат зграда на општината...


Во и околу Лисиче ми паѓаат бројни локации на памет, ама успеав да го лоцирам за каде е објектов и всушност се работи за Ново Лисиче (на аголот спрема мостот близнак). Локацијата е одлична и тој дел може супер да изгледа. Од другата страна го имаме Мерцедес салонот и ФОН, а има и простор уште простор за градба. И на страната на општина Аеродром има многу простор за сето тоа убаво да се оформи и супер да заличи, ама токму тие два ДУП-а за тој простор имаат многу слабости. Се надевам дека ќе се реобмислат некои работи...


Originally posted by pbanks

клучен момент е големината на локацијата (100ha). Тоа значи дека Fashion group се спрема да гради нешто големо во Скопје?


Да и мене тоа ми упадна во очи, ама заборавив да искоментирам. Но се сомневам  дека е некоја грешка... Па 100 хектари се навистина огромна површина - во превод еден километар квадратен!

А она што го гледам на сликата ми личи горе-доле за два хектари...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Dec-2007 at 02:46
Originally posted by Cloverstack


Во и околу Лисиче ми паѓаат бројни локации на памет, ама успеав да го лоцирам за каде е објектов и всушност се работи за Ново Лисиче (на аголот спрема мостот близнак). Локацијата е одлична и тој дел може супер да изгледа. Од другата страна го имаме Мерцедес салонот и ФОН, а има и простор уште простор за градба. И на страната на општина Аеродром има многу простор за сето тоа убаво да се оформи и супер да заличи, ама токму тие два ДУП-а за тој простор имаат многу слабости. Се надевам дека ќе се реобмислат некои работи...


Зборуваш за локацијата ограничена од АСНОМ и Србија на страната на Лисиче, една парцела која има дозволена висина од 40м и катност 12?

EDIT: Изгледа дека си право, станбените згради од ДУПот на таа локација комплетно се софпаѓаат со зградите во позадина на рендерот. Cheers


Edited by pbanks - 30-Dec-2007 at 02:49
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Dec-2007 at 02:51
Да за таа локација зборам Thumbs%20Up

Иначе по зградите и го идентификував, ама не само зградите туку све се поклопува, така да 100% е таа локација Big%20smile
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Dec-2007 at 02:57
а кој би го финансирал тоа? општината нема шанси да има пари за тоа....градот исто не ми се верува....а прв пат слушам за сите овие проекти па не знам ни за никакви најави од владата...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Dec-2007 at 03:05
Originally posted by kire85

а кој би го финансирал тоа? општината нема шанси да има пари за тоа....градот исто не ми се верува....а прв пат слушам за сите овие проекти па не знам ни за никакви најави од владата...


Па добро де, ионака локациите сигурно се за продажба на приватни инвеститори.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 30-Dec-2007 at 03:25
Originally posted by Cloverstack

Да за таа локација зборам Thumbs%20Up

Иначе по зградите и го идентификував, ама не само зградите туку све се поклопува, така да 100% е таа локација Big%20smile


да има и други елементи. Тука е значи веројатно и онаа локација за бензинска за која скоро се бунеа граѓаните?

Единствено не ми е јасно зошто цел булевар е нареден со П+1 објектчиња со исклучок на локацијата за која говориме.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 30-Dec-2007 at 03:31
Originally posted by pbanks

  Тука е значи веројатно и онаа локација за бензинска за која скоро се бунеа граѓаните?

Единствено не ми е јасно зошто цел булевар е нареден со П+1 објектчиња со исклучок на локацијата за која говориме.


Ако си расположен за дискусија на оваа тема, може да им направиме дисекција на двата ДУП-а во нишката за урбанистички планови. Јас имам замерки на неколку очигледни слабости.


Edited by Cloverstack - 30-Dec-2007 at 04:58
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 30-Dec-2007 at 03:41
Originally posted by Cloverstack


Ако си расположен за дискусија на оваа тема, можеда им направиме дисекција на двата ДУП-а во нишката за урбанистички планови. Јас имам замерки на неколку очигледни слабости.


Ајде, верувам дека имаш што да кажеш . Јас првпат ги коментирам ДУПовите бидејќи ги немам асално изанализирано , туку сега силом прилике го приметив ова со нискава катност и воопшто не ми се свиѓа.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 30-Dec-2007 at 03:58
Супер рендери, сите ми се допаѓаат, чудно тој стабениот блок многу ми се допаѓа. Тој Бизнис центарот на Fashion Group супер изгледа. Само малку несум баш кон тој стубот на Трговскиот Центар, но многу ми се допаѓа формата и идејата со дрвата на повисокиот кат, од порано така сум сакал да изградуваат. Такви дезајни ме потсеќаваат на дизајни те на Jaques Fresco. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 30-Dec-2007 at 04:09


кој столб не ти се свиѓа црвениот столб на Центар Лисиче или пак тој стаклениот столб што изгледува на горниот дел од фасадата на ќошот на истиот објект?

Мене стаклениот столб ми е чуден би го исфлил а црвениот ми е баш ОК.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 30-Dec-2007 at 04:14
Мене и двата ми се ОК, а црвениот уствари и одлично ми изгледа Smile

Не ми се свиѓаат оние две црвени порти пред објектот... бљак!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 30-Dec-2007 at 12:00
Ако Центар Лисиче се гради таму каде што викате - а ве уверувам дека локацијата е токму таа што ја предложи Кловер, ќе имате човек што секој ден ке биде во можност да ви праќа слики од градилиштето Wink

    Инаку мислам дека местото не е погодено - сепак се станбени згради, не знам како ќе се вклопи во околината. Ваков објект заслужува поатрактивна локација, ама се сомневам дека такво нешто постои повеќе во Аеродром. . Дали тоа значи дека по целата страна на Ново Лисиче може да се градат слични објекти(бар таму кај што има место)? Можеби таму ќе се градат облакодерите на Кире Bonk
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 30-Dec-2007 at 13:21
Originally posted by pbanksкој столб не ти се свиѓа црвениот столб на Центар Лисиче или пак тој стаклениот столб што изгледува на горниот дел од фасадата на ќошот на истиот објект?

Мене стаклениот столб ми е чуден би го исфлил а црвениот ми е баш ОК.


Да тој црвениот, сигурно а потребен за да го држи тој дел но не мис свиѓа баш. Стаклениот не ми е лош немам баш спесифичо мисленње кон него.  
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Dec-2007 at 20:52
Originally posted by La Linea

Инаку мислам дека местото не е погодено - сепак се станбени згради, не знам како ќе се вклопи во околината. Ваков објект заслужува поатрактивна локација, ама се сомневам дека такво нешто постои повеќе во Аеродром.


Има локации низ аеродром, а ваљда ќе има уште поубави згради за таму. Оваа зграда конкретно ми се свиѓа (и локацијата ми е ОК). Криво ми е што останатиот простор на тој потег не е испланиран во ваков дух.


Дали тоа значи дека по целата страна на Ново Лисиче може да се градат слични објекти(бар таму кај што има место)? Можеби таму ќе се градат облакодерите на Кире Bonk


Сега и сам ги виде ДУП-овите, па си знаеш како е испланирано Big%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Jan-2008 at 00:39
Што мислите за овој проект?

Добил некаква годишна награда на ААМ.

Доделена Големата годишна награда 2007 plaketa1_ggn_2007.jpg

Добитник на Големата Годишна награда на ААМ за 2007г. е авторот Миле Пауновски, со реализираното архитектонско дело „Деловен Центар Штрк“ на ул.8 Ударна Бригада , во Скопје. Оваа одлука,  едногласно ја донесе  жирито во состав :Радомир Лаловиќ - претседател и воедно член на Архитектонска академија , Македонка Чаушевска, Мартин Гулевски , Марјан Димески и Димитар Папастеревски. На пригодната свеченост која се одржа во Музеј на град Скопје, плакетата на  авторот му ја додели Претседателот на Р Македонија г. Бранко Црвенковски , а паричниот дел , директорот на Македонската авторска агенција (МАА) Нина Даскалова Старделова. Во текот на свеченоста истовремено беа прикажани и селектираните дела.Мене лично не ми се допаѓа на таа локација.


Edited by pbanks - 05-Aug-2009 at 21:32
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Jan-2008 at 02:30
pbanks, втор пат како ми го земаш зборот. Пред некој ден сакав да ја сликнам , да ве прашам што мислите, ама неможеше да се фати целата во една слика.

Не ми се допаѓа, не  и е местото таму, покрај тој комиблокот и италијанската амбасада..

А и не изгледа ништо посебно, само се истакнува со јаката црвена боја и некој неконвенционален дизајн... Не ја сакам Thumbs%20Down

*само едно е сигурно, а тоа е дека изгледа квалитетно и се гледа дека не се работи за фушерај


Edited by La Linea - 03-Jan-2008 at 02:31
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.