build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Разни помали проекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Разни помали проекти
    Posted: 10-Sep-2007 at 17:43
Користете ја оваа нишка за проекти кои не се квалификуваат за да добијат посебни нишки. На пример мали проекти, не многу интересни проекти, проекти за кои има малку информации...

Ако некој од овие проекти во меѓувреме се квлификува, ќе биде отворена нова нишка и целокупниот материјал во врска со тој проект ќе биде префрлен таму и таму ќе продолжи дискусијата.


Edited by pbanks - 28-Sep-2007 at 10:47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Sep-2007 at 18:29
К-15 продукција. На ова случајно наидов. Очигледно се при крај. Колку што можев да видам, се работеше на ентериерот, ама и тој е изгледа скоро готов.

Локација - Ул. Прашка (бр.2 на мапата)

сл.1


сл.2


сл.3
Edited by Cloverstack - 05-Nov-2008 at 14:41
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Sep-2007 at 12:59
Јас сликнав и новата зграда на Орце Николов/Св. Климент Охридски. Не е страшна (иако има некои многу глупи детаљи), но очекував повеќе.Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 14:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Sep-2007 at 13:22
^^

Da pogodam...


Detal br1 - "balkoncinjata"
Detal br2 - pokrivot

LOL
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Sep-2007 at 13:33
Mene ne mi se sviga sto e isprekrshena a ne zaoblena... iskreno mozele mnogu po originalno reshenie da najdat koga se raboti za zgrada na kjosh. I bojata.. blaah...
ali bez tupenje u sekoj slucaj e OK.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Sep-2007 at 13:36
Originally posted by Cloverstack

^^

Da pogodam...


Detal br1 - "balkoncinjata"
Detal br2 - pokrivot

LOL
 
LOL poln pogodok. I onoa cudono gore u sredina na pokrivot sto e no i toa go racuname valjda ko pokriv
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Sep-2007 at 14:43
Mene ne mi se dopagja bojata.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Oct-2007 at 14:42
Општина Чаир | Овој проект скоро заврши со изградба па чисто да го "евидентираме"
Edited by pbanks - 14-Oct-2007 at 14:43
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Oct-2007 at 09:11

Mnogu dobri sliki ste stavile fala

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Dec-2007 at 21:23
Следниве неколку проекти што ќе ги постирам не се баш мали, но дефинитивно немаме доволно информации за нив така да припаѓаат тука. Да се надеваме дека во скоро време ќе добиеме членови и од други МК градови кои би не хранеле со информации за тековните интересни проекти од прва рака....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Dec-2007 at 21:23
1


2


3


Објект: Бизнис центар "Peripteral House"
Локација: Гостивар
Површина: 8,000sqm
Година на проектирање: 2005
Година на изведба: во тек

Извор: ДСЦ дизајн
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Dec-2007 at 21:26
1


2


Објект: Станбено-деловен
Локација: Струмица
Површина: 6,500sqm
Година на проектирање: 2006

Извор: ДСЦ дизајн


Edited by pbanks - 29-Dec-2007 at 21:28
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Dec-2007 at 21:28
1


2


3


4


Објект: Идејно урбанистичко решение за бизнис центар Fashion Group
Локација: Карпош, Скопје
Површина: 100ha
Година на проектирање: 2007

Извор: ДСЦ дизајн
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Dec-2007 at 21:49
Овој се вика Центар Лисиче. Немам претстави дали и кога треба да почне да се гради ниту точно каде е (иако името е прилично сугестивно). Незнам ни дали е само идејно решение или прифатен дизајн. До некаде ме потсеќа на проектот за нова зграда на Општина Аеродром (која треба да се гради исто во Лисиче) но дефинитивно е подобар од оној рендер кој го имаше општината. Инаку проектот е на РАДО дизајн и е од 2007

1


2


3


4


5Edited by pbanks - 29-Dec-2007 at 21:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Dec-2007 at 22:09
Објект Берза. Локација Скопје но точно каде (и дале ќе се гради или не) е непознато. Берзата колку што знам само што се пресели на нова локација. Незнам дали оваа зграда е наменета за МСЕ или само така се вика од некоја причина. Проектот е од 2006 на РАДО дизајн

1


2


3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Dec-2007 at 22:32
Браво, си нашол добар извор Big%20smile

Освен тоа, сите проекти ми се допаѓаат (кој повеќе кој помалце). Фаворит дефинитивно ми е центарот Лисиче Thumbs%20UpEdited by Cloverstack - 30-Dec-2007 at 06:39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Dec-2007 at 22:44
еве ги одвратните рендери на Оптина Аеродром кои до некаде ме асоцираат на Ценар Лисиче.

1


2


3

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Dec-2007 at 22:50
Originally posted by pbanks

еве ги одвратните рендери на Оптина Аеродром кои до некаде ме асоцираат на Ценар Лисиче.


Рендерите јес да се тотално без врска, ама ја не гледам сличност ни малку.


Edited by Cloverstack - 29-Dec-2007 at 22:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Dec-2007 at 23:02
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by pbanks

еве ги одвратните рендери на Оптина Аеродром кои до некаде ме асоцираат на Ценар Лисиче.


Рендерите јес да се тотално без врска, ама ја не гледам сличност ни малку.


Нема некоја сличност точно, но и овој на Општина Аеродром беше најавуван како некој поголем центар кој би се градел кај поштата во Лисиче и кој уствари би бил некој бизнис центар во чии рамки би се наоѓала општината. И двата проекта ми се правени некако 'за на ќош' па тука проработува мојата параноја дека се работи за истата локација, дека можеби имало некаков конкурс на кој убавион проект на РАДО изгубил од никаквиов проект на некој протеже на Кире. Нема везе.... си направив муабет Nuts... Најубаво е да ги направат и двата а овој на O. Аеродром да биде многу поубав него што е на рендерот
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Dec-2007 at 01:29
@pbanks секоја чест! Одлични рендери!

Жалосно е што oбјекти како Peripetal House не се градат и во Скопје како што доликува на модерен главен град, туку добиваме повраќаници од типот на спомен куќата на Вангел Божиновски. Навистина прекрасен проект, дури не ми се верува дека ќе се гради во Македонија...

Станбено-деловниот објект во Струмица не го коментрам, не ми се допаѓа.

Објект Берза, очигледно лепенка, претпоставувам дека Дебар маало или Мал Ринг/Голем Ринг се најверојатните локации кај што би се градело.

Особено ме интересира кај ќе се гради Центар Лисиче, зошто низ цел Аеродром и Лисиче, единствени реални локации се само спроти Бисер(мада немаат врска зградите во околината со рендерот), или во Реонски центар, спроти Ново Лисиче, кај што ќе ја градат зграда на општината... Без разлика, објектов е квантен скок за архитектурата во Македонија, за разлика од мизерните бетонски блокови што се насадени низ целата општина.

Едно прашање само : Дали сите овие проекти сигурно ќе се израдат? Зошто не биле до сега спомнати? Зошто сите се толку добри, а од минатите искуства станав скептик дека нешто добро може да се изгради.


Banana

Edited by pbanks - 24-Dec-2008 at 21:27
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.155 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.