build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Уредување на влезот на „Аеродром“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Уредување на влезот на „Аеродром“
    Posted: 07-Dec-2011 at 12:07

Нешто ќе се гради на островите ву близина на Скопјанка у Аеродром.

1.

2.

3.

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Dec-2011 at 13:09
Previous


Почна уредувањето на влезот на „Аеродром“

Општина Аеродром денеска почна со хортикултурно уредување на просторот на тромеѓето каде што се вкрстуваат булеварите „Кузман Јосифовски Питу“ и „Јане Сандански“ и улицата „Фрањо Клуз“. 

 

- Карактеристично за ова локација е тоа што се наоѓа речиси на самиот влез на општина Аеродром, поточно на првата крстосница и затоа се смета дека е најсоодветна за изградба на едно модерно урбано катче што ќе ја даде првата убава слика за општината, изјави градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски на денешната прес-конференција.

На прес-конференцијата присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој изрази поддршка за проектот, нарекувајќи го нова содржина во градот. Тој додаде дека примерот на Аеродром треба да биде поттик и за другите скопски општини во уредувањето и разубавувањето на булеварскиот простор.

Во рамки на проектот за хортикултурно уредување на влезот на општината ќе бидат изградени шест фонтани на таканаречените пешачки острови, по две на секој остров, а ќе се насадат ниски декоративни грмушки, средни зимзелени и мали декоративни листопадни дрвја, како и мали амбиентални дрвја. Просторот меѓу фонтаните и зеленилото, пак, ќе биде поплочен со гранитни плочи.

Проектот ќе чини над 30 милиони денари, средства издвоени од буџетот на општината. Се очекува изградбата што ќе ја изведува фирмата „Урбан инвест“ да заврши за околу четири месеци.

Со хортикултурното уредување на новото зелено катче во општина Аеродром ќе се придонесе за екологијата на тој начин што ќе се облагороди просторот.




http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/pochna-ureduvanjeto-na-vlezot-na-%E2%80%9Eaerodrom%E2%80%9C
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Dec-2011 at 13:33
Одлично Applause
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Dec-2011 at 13:40

Општина Аеродром денеска почна со хортикултурно уредување на просторот на тромеѓето кај што се вкрстуваат булеварите „Кузман Јосифовски Питу“ и „Јане Сандански“ и улицата „Фрањо Клуз“.

tromegje-4-500

- Карактеристично за ова локација е тоа што се наоѓа речиси на самиот влез на општина Аеродром, поточно на првата крстосница и затоа се смета дека е најсоодветна за изградба на едно модерно урбано катче што ќе ја даде првата убава слика за општината, изјави градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски на денешната прес-конференција.

На прес-конференцијата присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој изрази поддршка за проектот, нарекувајќи го нова содржина во градот. Тој додаде дека примерот на Аеродром треба да биде поттик и за другите скопски општини во уредувањето и разубавувањето на булеварскиот простор.

tromegje-2-500

Во рамки на проектот за хортикултурно уредување на влезот на општината ќе бидат изградени шест фонтани на таканаречените пешачки острови, по две на секој остров, а ќе се насадат ниски декоративни грмушки, средни зимзелени и мали декоративни листопадни дрвја, како и мали амбиентални дрвја. Просторот меѓу фонтаните и зеленилото, пак, ќе биде поплочен со гранитни плочи.

tromegje-1-500

Проектот ќе чини над 30 милиони денари, средства издвоени од буџетот на општината. Се очекува изградбата што ќе ја изведува фирмата „Урбан инвест“ да заврши за околу четири месеци.

Со хортикултурното уредување на новото зелено катче во општина Аеродром ќе се придонесе за екологијата на тој начин што ќе се облагороди просторот.

tromegje-3-500


http://kurir.mk/republika/skopje/52597-FOTO-Noviot-lik-na-vlezot-vo-Aerodrom


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Dec-2011 at 13:51
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Dec-2011 at 14:12

Би предложил уште од сега да се одвои оваа дискусија околу влезот на Аеродром, и да се префрли во друга тема, или пак да и се отвори нова.

Бидејќи во Скопски сообраќај е и малку оф-топик... Иако се наоѓа на тромеѓе на три сообраќајници, сепак се работи за јавна урбана површина, односно нешто што личи на парк(че) и пешачка површина...

Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Dec-2011 at 14:34
Бидејќи го знам просторов, можам да се сложам дека вакво нешто навистина ќе го направи да изгледа подобро. Значи, иницијативата е добра, но имам чувство дека сеуште недостасува координација помеѓу Градот и општините, дури и кога се во одлични меѓусебни односи.

Имено, идејата за трамвај е иницирана (и јас , очигледно, доста ја следам како се развива) и сметам дека токму оваа раскрсница ќе биде подложена на доста промени во било која избрана варијанта за траса на трамвај (десна лента, средина, вкопување). Можеби грешам и постои поинакво решение, но и од тоа што сум видел како трамвај се води во раскрсница и од тоа што лично се надевам дека на крај ќе се избере како решение, доаѓа дека барем 2 фонтани би морале да се демонтираат. Доколку тој проект се реализира така брзо како што се најавува од Градот, можеби половина милион евра се премногу за нешто што по кратко време ќе претрпи промени. Од друга страна, доколку тоа и не биде така брзо, проектов е донекаде издржан. Тоа што треба да се воведе е практика на координација на сите нивоа - при што ваквите урбани интервенции, колку и да изгледаат мали во однос на големи инфраструктурни проекти, ќе ги земаат истите како фактор при проектирање.

Во врска со самиот изглед, се надевам дека сепак нема да биде како на сликиве, поточно жардињерата нема да завршува во остар агол. Заради безбедност, тој дел се изведува или во ниво на коловоз или во друга подлога (видете сообраќајни прописи), бидејќи неретко се случуваат незгоди при доцно преместување од лента во лента.

И за крај, мислам дека централниот остров можеше да прими некаква содржина, барем мала скулптура. Секако, тоа бара уште два канделабри и два мали семафора. Не сакам да почнам расправија околу ова бидејќи е најмал проблем во случајов, ама некако испаѓа дека ако нема место за коњаник - ништо.. Ајде, можеби не е се' како на сликиве...

Edited by mladen_s - 07-Dec-2011 at 14:39
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Dec-2011 at 15:24
Во однос на централниот остров, отсекогаш сум мислел дека тука е правилно место да се постави еден од оние јарболи, а не каде што е сега, некои 50тина метри позападно.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Dec-2011 at 18:40
Супер идеја , камо вака сите градоначалници да размислуваат.. наместо пусти и празни пешачки острови да се изградат на нив убави содржини 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Dec-2011 at 18:57
Своевремено за кампањата колку што се сеќавам Заев беше обвинуван од Бонева дека под фонтаните во средишното зеленило имало инсталации. Би сакал да проверат дали и тука е тоа случај за да немаме иронична ситуација.

Инаку проектот изгледа фино и ми се допаѓа, но морам да констатирам дека ова покажува дека во некои општини се случува да има одвишок пари, а во некои дефицит што е слика за лошата организација на Скопје и лошиот баланс на рурални/урбани средини. Би сакал Општина Аеродром да биде предводник за поврзување со Кисела Вода, со тоа што ќе почне да ја изведува Фрањо Клуз во профил на булевар со дупли коловоз, како што е планирано.


Edited by lslcrew - 07-Dec-2011 at 18:58
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Dec-2011 at 19:57
Wallbash Уместо да земе да ја среди општината како што доликува, зашто веќе долго време е запуштена, ниту има чистачи многу колку што имаше порано, ниту се градат нови павер патеки, или се поставуваат нови клупи, сегашното зеленило е во распаѓачка состојба, има голем број на диви живеалишта, ама изгледа е многу побитно фонтани да се стават на сред булевар. Како граѓанин на Аеродром, ич не го поддржувам овој проект, особено што и досегашните фонтани низ Аеродром не функционираат а и островите ен беа баш во некоја лоша состојба за да мора ваква глупост да се лупне.
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Dec-2011 at 20:33
Originally posted by antiuser

Супер идеја , камо вака сите градоначалници да размислуваат.. наместо пусти и празни пешачки острови да се изградат на нив убави содржини 

А нели мислиш дека 500.000 евра за ваков проект се премногу пари? Особено што се работи за проект без никакво суштинско значење! Како што кажа N23 општина аеродром има премногу други проблеми за да може да си дозволи вакво однесување.

Дополнително ме загрижува она што го посочи Младен, кој според она што можам да прочитам во други нишки темелно ги владее темите како инфрастуктура и јавен превоз. Значи што станува со координацијата на различни проекти? Нормално ли е толку многу пари да се дадат во уредување на пешачки острови, ако тој простор набргу биде потребен за трамвај?
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Dec-2011 at 02:52
500 000 евра? Луда работа, изгубивме осет со милионските суми за коњите, па сега ова ни се чини ефтино за хортикултурно уредување и неколку фонтанички.

Инаку, не сум против да се среди и разубави просторот.

Па за година-две, кога ќе се гради трамвајската линија, оп, ново тендерче за рушење на фонтаните, па правење нови и се така во круг.

Ахх, најубаво се трошат народни пари
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Dec-2011 at 18:36
Originally posted by N23

Wallbash Уместо да земе да ја среди општината како што доликува, зашто веќе долго време е запуштена, ниту има чистачи многу колку што имаше порано, ниту се градат нови павер патеки, или се поставуваат нови клупи, сегашното зеленило е во распаѓачка состојба, има голем број на диви живеалишта, ама изгледа е многу побитно фонтани да се стават на сред булевар. Како граѓанин на Аеродром, ич не го поддржувам овој проект, особено што и досегашните фонтани низ Аеродром не функционираат а и островите ен беа баш во некоја лоша состојба за да мора ваква глупост да се лупне.
при прв поглед си помислив дека е добра идеја, но потоа се вратив во реалност и можам да се согласам отприлика со ставов на N23
ако ништо друго, можеле барем многу поскромно да го изведат тоа, да се уреди зеленило и да се иницира правилно преминување на пешачките премини... но ова со фонтаниве е премногу
искрено, се изненадив и од оваа вест, кога видов дека е раскопано, мислев дека само ќе ставаат плочки или слично
плус, и да ги тргнеме другите проблеми на страна, во Аеродром ме фрустрира една работа, што има огромни површини на зеленило, а истите скоро воопшто не се користат бидејќи не се атрактивни и немаат скоро никаква содржина, да не играа деца фудбал на нив, немаше никој да ги користи
можеа, кога веќе се трошат пари на уредување, да ги средеа парковите на ваков начин...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Dec-2011 at 19:02
Aerodrom e najubavata i najsredenata opstina vo Makedonija(a i posiroko)so tendencija za ponatamosen razvoj vo odnos na kvalitetot na ziveenje.Site ovie aktivnosti se za pozdravuvanje .Vo poslednive godini se izgradija tolku novi parkovi i sl. i greota e da se zboruva deka bilo zapusteno,deka deca igrale na zelenite povrsini(a sto treba babi ajvar da pravat?) i sl. Pa lugjeto imaat oci mozat da vidat. Negativnostite treba da gi ostavime na strana. Pa ne mu tekna na nekoj topilnica za olovo da pravi tuku park,zelenilo ,fontani i sl.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Dec-2011 at 19:13
Originally posted by 4skopje

Aerodrom e najubavata i najsredenata opstina vo Makedonija(a i posiroko)so tendencija za ponatamosen razvoj vo odnos na kvalitetot na ziveenje.Site ovie aktivnosti se za pozdravuvanje .Vo poslednive godini se izgradija tolku novi parkovi i sl. i greota e da se zboruva deka bilo zapusteno,deka deca igrale na zelenite povrsini(a sto treba babi ajvar da pravat?) i sl. Pa lugjeto imaat oci mozat da vidat. Negativnostite treba da gi ostavime na strana. Pa ne mu tekna na nekoj topilnica za olovo da pravi tuku park,zelenilo ,fontani i sl.
не знам ни како да реагирам на коментаров...
веќе се заситив од вакви состави Sleepy
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Dec-2011 at 21:29
Проектот е одличен и е за поздравување.Убаво е тоа што овој простор ќе се уреди и ќе преставува одлична слика за влезот на Аеродром,која врочем последниве години најмногу се инвестира,гради,урбанизира и одржува.

Меѓу другото најголемите и најубавите зелени површини кој според мене се оджуваат одлично(се коси тревата,се собираат листовите,се води грижа за детските игралишта и спортските терени и слично) ги има во Аеродром.

Досега се изградија многу нови содржини и се реализираа многу нови и значајни проекти кој допринесоа за разубавување на Аеродром

Во споредба со останатите скопски општини Аеродром е чекор пред другите,според мене од сите оштини најмногу назадува Кисела Вода.

Затоа горд сум што живеам во Аеродром и затоа ја давам мојата подршка и за овој проект.


Edited by dule - 08-Dec-2011 at 21:31
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Dec-2011 at 23:12

Previous

Dule, кажи ми што тоа најмногу се инвестира и гради во Аеродром? Па прв ти беше, добро памтам, што цело време плукаше по тоа колку е несредена станицата на последна 5-ка и како има депонија? А веројатно и не си ја прошетал цела општина Центар па да видиш што е инвестирање и градење (не зборам за проектите од градот, туку за проектите кои ги прави самата општина).

Прво, неверојатно нелогично ми е како некој може да брани тотално индиферентен проект што кошта 500 000 евра? Па до ден денешен се садат дињи одма спроти Ново Лисиче, ама битно најурбанизирани сме биле. Точно, делот во кој се наоѓа населба Аеродроме  е можеби убедливо најурбанизиран во цела држава, иако има низа пропусти, али општинава не е само таа територија. Па видете колку се запуштени населбата Лисиче, селото Лисиче, па дури и Острово кое се наоѓа у урбанизираниот дел личи на дива депонија. Неаме паркинзи асални, улиците кои се под надлежност на општината се во очајна состојба, се чисти едвај 20 посто од она што порано се чистеше, необработена тревна површина има колку сакаме, делот околу салана МЗТ личи као пазар од Османлиско време, Скопјанка горниот спрат се распаѓа, позади трговскиот иаме паркинг во лоша состојба, пак се појавуваат коњи кои пасат по булевар, ама битно по дифолт мора да се каже најубава општина сме. Затоа и "таткото" на општината не се ни замара со проекти. Нека помине некој во Стар Аеродром да се види дале една коцка бекатон е поставена. Ја сакам населбава, за мене и даље ќе биде најубава, тука игра и клубот кој го сакам, ама бидете малце реални во оценките.

Кој што сака нека каже, ама Општина Центар и Општина Карпош се единствените општини во Скопје во кои нешто се гради од страна на локалната администрација.

А за тоа колку (не) се гради во Аеродром, доказ е и општинскиот магазин. Порано искачаше секој месец, сеа одвај на 2 месеци и тоа поише има во него приказни него реални проекти.

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Dec-2011 at 23:17
Според мене фонтаните се непотребни и кога веќе се инвестира во нив би ги поставил во некој парк или површина каде што може да се ужива во нив, место каде што има клупи и слично.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Dec-2011 at 23:35
N23 оценкава ти е преостра според мене. Од пред две години живеам во Острово, па знам како се смени околината во изминатиов период. Под и покрај пругата на местото на ѓубрето и дивата населба сега има два нови паркинзи. Во делот покрај кејот се уреди џунглата и колку толку се среди и загради дивиот паркинг што е приватна парцела. Зеленилото подобро се одржува, хигиената е на исто ниво. Сега и школото се реновира и фонтана нова се прави меѓу кулите.

За проектите во останатиот дел од општината немам намера да ги набројувам, али задоволен сум. Конкретно за ова уредување, парите би ги искористил за реконструкција на Комаров сосе паверот кој го бараш, а тоа што ме плаши е или дека трамвајот нема да оди по средина или па дека ова не го земале предвид, па ќе има рушење за некоја година.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.113 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.