build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вештачки карпи, фонтани и водопади

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
decorartstone View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Dec-2011
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote decorartstone Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вештачки карпи, фонтани и водопади
    Posted: 07-Dec-2011 at 20:50
Дали сте размислувале да го збогатите вашиот дом со нешто вакво?
Нашата компанија врши изведба на овој тип на модуларна арт архитектура. Повелете да размениме идеи.
Back to Top
decorartstone View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Dec-2011
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote decorartstone Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Dec-2011 at 21:18
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Dec-2011 at 21:25
вистински камен е или имитација со материјали?

многу добра работа,браво
Back to Top
decorartstone View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Dec-2011
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote decorartstone Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Dec-2011 at 21:36
Имитација со материјали. Нашето мото е The Power of Art
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Dec-2011 at 01:17
Би било убаво во нашата зоолошка градина да се изгради некое живеалиште со ваков вид на материјали, сигурно тој базенот за новите морски лавови ке биде кул =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
decorartstone View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Dec-2011
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote decorartstone Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Dec-2011 at 17:14
Е да ... би било убаво... само не им се трошат пари... доволно е само да го модернизираат барем дел да изгледа како европските зоолошки градини...
Decor Art Stone " The Power of Art "
Tel. +38971208368
Back to Top
decorartstone View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Dec-2011
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote decorartstone Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Dec-2011 at 23:36
Decor Art Stone " The Power of Art "
Tel. +38971208368
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Jul-2020 at 11:13

bez navreda no mene mi izgleda ko karpive da gi vadite od mesara za divech, mozebi na space-rock fora da se potprete, no pametno bi bilo ushte odma okolu i vo fontanite akcent da et staeno na pejsazniot moment, bar polzavci kako osnoven prilog da se na muabetov, vo koj sluchaj kude dve tumbe dovolno kje bide i ednu banderu osvetlenje, a moze fontanta vaka da odi i do chatija ta i ponea ko vodopad, za shto treba i dobra pozadina mozebi nekoja juzno americhka, bar taka deluvaat slednive vinilni mozaici ...

https://www.looploc.com/pool-linersneli umetnost pred se, defakto afordabl for konom pipml paradajz ut preden dvor so volnica da ima na shto polzavcite da frlat fraktali frakovi i fejkbuk printoi koi veter kje gi lulja odvreme navreme ... uste to nemam videno fontana so kiniticka/i skultura/i od zBaevi!

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Jul-2020 at 21:34
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Jul-2020 at 02:03~

a тек пак кога дигиталните фонтани би принтале во аквариум
течности со различна густина, ротирани назад феромагнетно [1][1][1]
т.е. кога овие диџитал-фотаин абери би биле потопени

https://hackaday.com/2016/05/12/now-youre-printing-with-water/

http://www.saferain.com/en/blog/how-to-make-digital-water-curtain.html

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=124590#124590 [1]

делует наивно детски но џаст имеџинhttps://acrylgiessen.com/en/alcohol-ink-art-how-to-use-alcohol-ink/


Originally posted by beTon


од овој тип на уметничка фотографија веројатно меѓу пофасцинантните се подводните фотографии, прво заради прекршувањата на светлината и отсјајот [1][2][3] а потем и заради можноста за флуидни движења на компизицијата, само колку инспиративни се магнетниот ферофлуид [1] или пак мастила во вoдa [1][2][3] последниов тип на фотографија е можеби и најапстрактен од сите кои ги имам сретнато, што би рекле едноставно како бистрата вода да се оплемени најмонументално

http://photography.about.com/od/photolessons/ss/Fun-Photography-How-To-Photograph-Food-Coloring-Or-Dye-Dropped-In-Water.htm [1][2][3]

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Jul-2020 at 03:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Jul-2020 at 19:52ова последново е интерактивен проџекшн мапинг [1]
a и со прости комбинации е впелатчив муабетот
бoнус би било течноста во фонатана да е обоена
како би се проектирале топтан видеа фотки форми

https://www.docsity.com/en/news/interesting-facts/aqua-top-bath-tub/

https://en.wikipedia.org/wiki/Kinect

Edited by Zelenikovo - 14-Jul-2020 at 21:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Jul-2020 at 21:12сето ова дополнително може да се импровизира и со течен песок

Sand_to_Water_Manipulation_of_Liquidness_Perception_with_Fluidized_Sand_and_Spatial_Augmented_Realityа зошто не изреметено и со интерактивен порџекшн мапинг

[1] https://www.tested.com/tech/43631-dancing-sand-sculpture/ [1]~

ако ова горе би било фора за песочна фонтана
еве абер за песочен водопад во аквариум
https://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/gtsearch.php?q=sand%20waterfallEdited by Zelenikovo - 14-Jul-2020 at 22:22
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Jul-2020 at 15:31

за аквариумскиов водопат, песокот може да бидне пожив ако истиот е обоен калцитно [1] а на ваквата сцена недостасуваат само мобилни млазои кои во долниот преден застаклен дел од фонтаната би праеле пируети, уште да беа истите ефтино достапни ко алибаба поклони та секој подома да си импровизира слично [1][[size=">1]

интересно би било во фонтаната да вирееат корења ил стебла
видливи и во застаклениот дел или делови

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=216230#216230

фора би било и Композиција на Колци т.е. Минијатура од Наколна Населба


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jul-2020 at 14:05

сето ова може да се импровизира вака и во однос Езерце или Бара, при што фонтаната или водопадо ќе бидат дел од каскадно езерце во однос Тремот или пак Патеката, а кое во долниот дел од едната страна би било застаклено ... во овој случај колците би можело да продолжуваат удоле под езерцето кон тремот, избивајќи никнувајќи така речи фрактално, почнувајќи ко врзани за фиксна Ратан Гарнитура на Тремо ниво под езерцето (немора Ратан може и кое било Дрво па и вештачко што би било и најтаман абер за нишкава), потоа минувајќи низнего а на крај излегувајќи ко наколна населба која ето би формирала Фонтана или Водопад врз цел тој муабет, зависно од просторот нивото над фонтанта т.е. езерцето би добило и по некој дрвен испуст наоколу по ближниот тревник кој така би конектирал одоколку езерцето конекција со Дрвени Жрдињери можеби Клупи или пак Скулптури како Куќарки за Птици, што зависно каков е просторо и доколку сите тие конекции се во приближно ист дрвен материјал склепани ем подообоени, тогај ваквата сцена би била и повеќе од уникатна, а за да бидит монументална би требало со сродниве дрвени елементи лесно да се менува таквата фрактална композиција за да не биде моното долгорочно муабето ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=107062#107062

еве приземни примери кои јас би ги дигнал на земна каскада
така уживањето во однос аквариумо би било директно
ем тераса горе за од појќе нивоа да тера идила

Сепак Минимализам сред Сиромаштија Рулз денескаEdited by Zelenikovo - 16-Jul-2020 at 16:38
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Jul-2020 at 16:07

ова со бекатонов како аналогија си одговара баш ко за кај нас ... инаку она што го предлагам би дошло во горното видео во ниво со глаите како аквариум, а зошто да не бидне дополнително така каскада од езерца кои би имале тук таму по некое стакло ... нешто што најлесно би било изводливо со фероцементни ѕидои макар и домашни рибник ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3710&PID=239867#239867

уште атмосферата да е што поприроднаајт соромаштија рулз


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.