build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кандидатура за ЕвроБаскет 2017

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Dec-2011 at 19:28
Originally posted by vladegf


Зошто ставаш споредби со Македонија и Бугарија??? Македонија беше дел од спортсите репрезентации што правеа успеси што бугарите неможат да ги остварат никад. Македонија е самостојна само 20 години, а тоа дека Литванија не е побогата од нас малце пребарај по нет. Просечна плата во Литванија е 750 евра пријателе, таман како кај нас   Една нивна плата- три наши!


а колку македонци играа во Југословенската кошаркарска репрезентација?
ајде кажи ми еден...
во футбалската имаше во просек еден македонец...но во кошаркарската?
во Југославија локомотивата на спортски план беа србите и хрватите...

поентата ми беше дека неможеме да се мериме во капацитет за организација на едно големо натпреварување со некои земји...
тоа за нас како Македонија е пред се неисплатливо!

иначе секако дека може да земеме еден кредит од ММФ од 150 милиона евра и да ги направиме потребните зафати,но...

Edited by Block - 18-Dec-2011 at 19:35
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Dec-2011 at 19:31
Ајде малку спуштете ја топката. Премногу шпекулации и произволни коментари.

На Македонија и на Скопје им се потробни поголеми сали. На пример, МЗТ - Работнички се игра 5-6 пати годишно и имаат потенцијал да наполант сала од 13.000-14.000. Металург се развива во селен клуб во европски рамки што значи дека ќе носи се повеќе и повеќе публика. Потоа следуваат репрезентациите...

Бугарија нема поразвиен репрезентативен спорт од Македонија, барем што се однесува на ракомет, кошарка, ватерполо (спортови кои се играат во мултифункционална арена). Традицијата на кошарката во Бугарија е "направена" во 50тите и 60тите години, така што тоа е нерелевантно.

И уште нешто, да се задоволиме со една група од првата фаза е невидена гупост. Ако земеме дека има 4 групи од прва фаза, 2 групи од втора фаза и 1 трета фаза.
Финалето би се играло во Белград, пред се поради кошаркарската традиција, најголем град (можеби Софија е поголем) и солидната арена.
1 група од втората фаза во Софија и една во Скопје. Тоа е сосема фер решение и воопшто не е нескромно.
2 групи од втората фаза во Бугарија, и по една во Македонија и Србија.
Така Бугарија ќе има 3 града, а Македонија и Србија по два со тоа што во Србија ќе се игра последната фаза која според мене вреди како 4 од првата или втората .

Знам дека премногу паушално настапив, но сметам дека е добро да развиеме дискусија по ова прашање.
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Dec-2011 at 19:37
Originally posted by nylon

Ајде малку спуштете ја топката. Премногу шпекулации и произволни коментари.

На Македонија и на Скопје им се потробни поголеми сали. На пример, МЗТ - Работнички се игра 5-6 пати годишно и имаат потенцијал да наполант сала од 13.000-14.000. Металург се развива во селен клуб во европски рамки што значи дека ќе носи се повеќе и повеќе публика. Потоа следуваат репрезентациите...

Бугарија нема поразвиен репрезентативен спорт од Македонија, барем што се однесува на ракомет, кошарка, ватерполо (спортови кои се играат во мултифункционална арена). Традицијата на кошарката во Бугарија е "направена" во 50тите и 60тите години, така што тоа е нерелевантно.

И уште нешто, да се задоволиме со една група од првата фаза е невидена гупост. Ако земеме дека има 4 групи од прва фаза, 2 групи од втора фаза и 1 трета фаза.
Финалето би се играло во Белград, пред се поради кошаркарската традиција, најголем град (можеби Софија е поголем) и солидната арена.
1 група од втората фаза во Софија и една во Скопје. Тоа е сосема фер решение и воопшто не е нескромно.
2 групи од втората фаза во Бугарија, и по една во Македонија и Србија.
Така Бугарија ќе има 3 града, а Македонија и Србија по два со тоа што во Србија ќе се игра последната фаза која според мене вреди како 4 од првата или втората .

Знам дека премногу паушално настапив, но сметам дека е добро да развиеме дискусија по ова прашање.


Имаш право дека на Скопје му беше потребна поголема сала од оваа,но не на другите градови...поголема сала и помал стадион од овој сега,но тоа е веќе друга приказна...

иначе доста се сомневам кога станува збор за наши приватни спортски клубови дали во ракомет,фудбал или кошарка,видовме што се случи со сите брендови што ги имавме...така ако се гради за нив не гледам поента...

за салата е веќе касно да се кука,требаше да се мисли на време,но да се фрлаат сега пари на оште една поголема сала е ненормално

Edited by Block - 18-Dec-2011 at 19:45
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Dec-2011 at 20:50
Originally posted by nylon


Финалето би се играло во Белград, пред се поради кошаркарската традиција, најголем град (можеби Софија е поголем) и солидната арена.
1 група од втората фаза во Софија и една во Скопје. Тоа е сосема фер решение и воопшто не е нескромно.
2 групи од првата фаза во Бугарија, и по една во Македонија и Србија.
Така Бугарија ќе има 3 града, а Македонија и Србија по два со тоа што во Србија ќе се игра последната фаза која според мене вреди како 4 од првата или втората .



Да, „политички“ најкоректно решение, со тоа што можен проблем ќе биде токму помалиот капацитет на салата во Скопје (барем за противниците на кандидатурата). За споредба, таа во Вилниус, каде се одиграа натпреварите од двете групи во втората фаза, има 11000. Но, повторно малку „истражував“ на сајтот на ЕвроБаскет2011 и податоците за посетеноста зборуваат дека освен кога играла Литванија и немало баш многу посетители: од 1000 до 5000. Дури и напреварот помеѓу Франција и Шпанија (тој од групната фаза, не финалето) имал 7000 гледачи. Значи, сосема можно е и горново решение. Во тој случај, дебатата во Македонија би се одвивала околу тоа дали Охрид да биде ставен во игра или да се остане во Скопје цело време..
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Dec-2011 at 23:38
Ohrid, aj osvestise toa li e sala za golemo takmicenje. Nie da ne se falime za posetenost, na zenskoto evropsko bese prazno,  gledaci imase edinstveno na mecevite na Makedonija.
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Dec-2011 at 23:46
Originally posted by mladen_s

Originally posted by nylon


Финалето би се играло во Белград, пред се поради кошаркарската традиција, најголем град (можеби Софија е поголем) и солидната арена.
1 група од втората фаза во Софија и една во Скопје. Тоа е сосема фер решение и воопшто не е нескромно.
2 групи од првата фаза во Бугарија, и по една во Македонија и Србија.
Така Бугарија ќе има 3 града, а Македонија и Србија по два со тоа што во Србија ќе се игра последната фаза која според мене вреди како 4 од првата или втората .



Да, „политички“ најкоректно решение, со тоа што можен проблем ќе биде токму помалиот капацитет на салата во Скопје (барем за противниците на кандидатурата). За споредба, таа во Вилниус, каде се одиграа натпреварите од двете групи во втората фаза, има 11000. Но, повторно малку „истражував“ на сајтот на ЕвроБаскет2011 и податоците за посетеноста зборуваат дека освен кога играла Литванија и немало баш многу посетители: од 1000 до 5000. Дури и напреварот помеѓу Франција и Шпанија (тој од групната фаза, не финалето) имал 7000 гледачи. Значи, сосема можно е и горново решение. Во тој случај, дебатата во Македонија би се одвивала околу тоа дали Охрид да биде ставен во игра или да се остане во Скопје цело време..


Значи, со тоа мислев и изградба на две нови сали. Една од 7-8000 во Битола, Струмица, Прилеп... и нова сала во Скопје со капацитет од 15000+. Инаку втора фаза во Борис Трајковски не доаѓа во предвид. Секако тоа значи да се најде нова намена на Борис Трајковски или да се направи пресметка дали има логика од две арени во Скопје. Секако ако има барем два силни кошаркарски клубови од Скопје кои би носеле барем еднаш неделно 5-6000 гледачи би имало логика да функционираат и две арени.
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Dec-2011 at 00:06
Само Охрид доаѓа во предвид од проста причина што има аеродром и сместувачки капацитети, а и добра сала. Не гледам како другите градови би го надокнадиле тоа? А што се однесува до посетеност, не мора да се освестувам, доволно е да се провери колку гледачи имало на разни натпревари од прва фаза во Литванија (Шпанија ја гледале околу 3000 гледачи во просек!) или да се види сали со каков капацитет се предвидени за таа намена во Словенија, за ЕуроБаскет 2013. Или ќе се убедуваме дека Литванците не се заинтересирани за кошарка, а во Битола, Струмица и Прилеп има манија?

Тоа што сакам да кажам е дека Борис Трајковски можеби и би поминал за втора фаза, со оглед на посетеноста од Литванија, ама веројатно ФИБА сака поголема сала - што не значи дека ние би требале и би можеле да ја изградиме (и да биде готова до 2016-та!). За прва фаза очигледно поминува секоја пристојна сала (во однос на капацитет)..
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Dec-2011 at 00:32
За одржување на Еуробаскет потребни се миниум 6 градови.
Со оглед на тоа каква инфраструктура има во Србија, Бугарија и Македонија
доколку би го добиле европското првенство јас мислам дека ќе се одржи во следниве градови:
- Македонија:Охрид и Скопје ( би требало да се реновира салата во Охрид т.е. да се изгради нова со капацитет од околу 6 500 )
- Србија: Белград и Нови Сад
- Бугарија: Софија и Варна/Пловдив

Во Скопје и во Охрид би се одржале натпревари од групната фаза, а Скопје би бил домаќин на натпреварите за разигрување т.е. од 8 до 5 место.
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Dec-2011 at 03:47
Дека на Скопје му требаше поголема сала од оваа му требаше и нема зошто да дискутираме за тоа. Само не ми е јасно погоре споммавте дека БТ била градена како градска сала а потоа поради немање на буџет и била предадена на државата. Па не ми е јасно тогаш како се гради во другите балкански држави. Сигурен сум дека за поголемите арени секогаш пари се влеваат од државниот буџет.

А инаку целава оваа идеја за ЕП во кошарка е добра, но не верувам дека ФИБА ќе даде толку првенства по ред да одат во таканаречените Источноеврпоски држави.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1179
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 19-Dec-2011 at 10:36
Originally posted by martind

За одржување на Еуробаскет потребни се миниум 6 градови.Со оглед на тоа каква инфраструктура има во Србија, Бугарија и Македонијадоколку би го добиле европското првенство јас мислам дека ќе се одржи во следниве градови:- Македонија:Охрид и Скопје ( би требало да се реновира салата во Охрид т.е. да се изгради нова со капацитет од околу 6 500 )- Србија: Белград и Нови Сад- Бугарија: Софија и Варна/ПловдивВо Скопје и во Охрид би се одржале натпревари од групната фаза, а Скопје би бил домаќин на натпреварите за разигрување т.е. од 8 до 5 место.


Најжалното е дека салата Билјанини Извори пред градењето беше планирана за околу 5.000-5.500 седишта и по некое чудо падна на пола (нешто под 2700).
Истото го памтам и за БТ како посвежо, во најавите се зборуваше за поголеми бројки 10-12.000 седишта (претпоставувам скратувањето на едната трибина го намали бројот).
Колку ида не сакаш да мешаш политика, пак на крај дојдовме до мислење дека работат на принцип од денес за утре.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 19-Dec-2011 at 14:27
Како и да е, доколку Македонија ја добие организацијата, ќе мора да се изгради уште една сала во Охрид, а и да не го добиеме Европското, мислам дека Охрид заслужува подобра сала.

Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 19-Dec-2011 at 15:47
Дали може да се одвојат дел од дискусиите во „Спортска сала Борис Трајковски“ во нова нишка „Кандидатура за ЕвроБаскет 2017“? Не знам ни дали можам, ни како да го направам тоа
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 19-Dec-2011 at 16:18
Previous

Речено, сторено!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 19-Dec-2011 at 16:21
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 19-Dec-2011 at 18:05
Ја префрлив тука темава за да биде видлива и за новите членови кои се приклучија на форумот токму за нејзе...
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Dec-2011 at 19:50
Во Тетово има супер сала, со една реконструкција можно да собере над 7.000, таа сала е многу современа, алии не допраена, пред многу год беше во многу лоша состојба немаше асален покрив, па каков таков ставиа, едната требина не функционираа, алии и тоа како добро би дошла за евро баскет, и во литванија  салите беа по 4000-5000 па што, а ние веќе имаме една, и еве една во тетово само една добра реконстуркција
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Dec-2011 at 00:54
Дури сега ја гледам „мојава“ тема Дефинитивно интересно ќе биде да добиеме ко-организација. Сега ептен на кратко, следниве денови на пошироко. Состојба на сали во Србија, Бугарија и Македонија

Србија:
Белград : Арена (23000), Пионир (8000)
Нови Сад : Спенс (11500)
Ниш : Хала Чаир (5600)
Крагујевац : Хала Језеро (5320)
Вршац: Милениум центар (5000)

Бугарија:
Софија: Армеец Арена (12500), Палата Зимски Спортови (4000)
Варна : Палата на спортови и култура (5500)
се друго во Бугарија е под 5000

Прашање, дали во МКД има сала освен Борис Трајковски, која надминува 3000гледачи капацитет? Еве беше спомнато Тетово, Струмица. Што е со салата во Куманово? Знам доста е голема(еден извор 4000, втор 7000 ????) а и кумановци се големи љубители на кошарката. КК Куманово има скоро секогаш преполна сала.

Целата работа значи од горенаведеното е дека моментално имаме подобра заинтересираност за кошарка, релативно подобри сали од Бугарите(секако освен Армеец Арена), така да зошто да не се надеваме и на група од втора фаза.

Според мене тие 6 града организатори би требало да бидат : Белград, Нови Сад, Ниш(или Пионир), Скопје, Софија и уште еден македонски град(Куманово, Охрид, Кавадарци, Тетово, Битола, Припел, Струмица, овие ми доаѓаат први на памет)


Edited by Djole88 - 22-Dec-2011 at 00:57
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 22-Dec-2011 at 01:29

Прво од Block ме интересира, врз што ги темели своите анти-спортски ставови за другите градови во Македонија?

Прилеп коа имаше јак рукометен клуб, околу 3000 беше просек, крцаше салата, така да Прилеп реално 5-6000 сала е таман.

За Битола нема коментар, јак РК Пелистер може и до 10000 да собере, али за Битола и 8000 би била таман.

Велес е спортски град, кој не бил не знае. од 4-5000 таман би било.

Струмица знаела да има околу 2500 кога КК Струмица и КК Поло Трејд, па и КК Неметали Огражден беа стварно силни, таму 4000 е сосема доволна.

Куманово неам коментар. Таму и 10000 би било скоро секогаш исполнета. Не само на кошарка, кумановци доста идат и на ракомет.

За другите градови и нема баш некоја историја поврзана со спортови во сала, освен Кочани на времето, но секако дека град како Штип заслужува сала со 4000 места. 

Охрид е посебна приказна и таму некако за спорт не ми изгледаат заинтересирани.

Djole88 што се однесува до твојот пост, ниту една сала во Македонија, освен СЦБТ, не исполнува услови за ЕП и СП. Охрид тогаш го прогураа у 2008, затоа што ја нашминкаа фино салата. Но едно е рукомет, друго е кошарка.

Реално во сегашни услови, најлесни и најефтини за реновирање се салите во Велес, за мене една од најубавите во Македонија и Кавадарци, град кој го заборавив во напоменувањето, кој има преубава сала, само внатре некако дотраена изгледа. За тој град таа сала е сосема таман и со мала инвестиција може Кавадарци некогаш да биде кандидат доколку се кандидираме за некое првенство.

Што се однесува до тоа колку пари би заработила Македонија од првенство сама ако организира, бројките се движат од 2-3 милиона евра, но ако на тоа се додаде дека Македонија граничи со 2 од 5-те најкошаркарски држави во Европа, Грција и Србија, а блиску е и на Словенија и на Хрватска, па и на БиХ кои се редовни учесници, така да лаички израчунато најмалку Македонија од хипотетичка организација на ЕП во кошарка нема да биде без 4-5 милиони евра + пари од тв преноси и реклами.

Добар менаџмент, 5 години простор за градење на арените и во 2019 би биле идеален организатор. Големината на земјата не игра улога во доделување на ЕП, туку највеќе сместувачките капацитети, инфраструктура, болници и сали.

Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-Dec-2011 at 19:29
Нормално е секоjа од 3-те земjи да учества со 2 града.

Бугариjа:

Софиjа - 1 270 284 жители


Арена Армеец - капацитет 12 500 гледачи





Пловдив - 331 796 жители


Во изградба е новиот велодром, коj ке се користи като мултифункционална спортска сала. Капацитет -10 000 гледачи.





Варна - 330 486 жители


Палата за култура и спорт  - капацитет 5 500 гледачи





Русе - 146 609 жители


Во изградба е спортска сала  - капацитет 5 400 гледачи.






Новината от денеска - Бугариjа и Турциjа ке имат обшта кандидатура за европско првенство по отбоjка во 2015 г.



Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 23-Dec-2011 at 05:05
Originally posted by N23

Прво од Block ме интересира, врз што ги темели своите анти-спортски ставови за другите градови во Македонија?

Прилеп коа имаше јак рукометен клуб, околу 3000 беше просек, крцаше салата, така да Прилеп реално 5-6000 сала е таман.

За Битола нема коментар, јак РК Пелистер може и до 10000 да собере, али за Битола и 8000 би била таман.

Велес е спортски град, кој не бил не знае. од 4-5000 таман би било.

Струмица знаела да има околу 2500 кога КК Струмица и КК Поло Трејд, па и КК Неметали Огражден беа стварно силни, таму 4000 е сосема доволна.

Куманово неам коментар. Таму и 10000 би било скоро секогаш исполнета. Не само на кошарка, кумановци доста идат и на ракомет.

За другите градови и нема баш некоја историја поврзана со спортови во сала, освен Кочани на времето, но секако дека град како Штип заслужува сала со 4000 места. 

Охрид е посебна приказна и таму некако за спорт не ми изгледаат заинтересирани.

Djole88 што се однесува до твојот пост, ниту една сала во Македонија, освен СЦБТ, не исполнува услови за ЕП и СП. Охрид тогаш го прогураа у 2008, затоа што ја нашминкаа фино салата. Но едно е рукомет, друго е кошарка.

Реално во сегашни услови, најлесни и најефтини за реновирање се салите во Велес, за мене една од најубавите во Македонија и Кавадарци, град кој го заборавив во напоменувањето, кој има преубава сала, само внатре некако дотраена изгледа. За тој град таа сала е сосема таман и со мала инвестиција може Кавадарци некогаш да биде кандидат доколку се кандидираме за некое првенство.

Што се однесува до тоа колку пари би заработила Македонија од првенство сама ако организира, бројките се движат од 2-3 милиона евра, но ако на тоа се додаде дека Македонија граничи со 2 од 5-те најкошаркарски држави во Европа, Грција и Србија, а блиску е и на Словенија и на Хрватска, па и на БиХ кои се редовни учесници, така да лаички израчунато најмалку Македонија од хипотетичка организација на ЕП во кошарка нема да биде без 4-5 милиони евра + пари од тв преноси и реклами.

Добар менаџмент, 5 години простор за градење на арените и во 2019 би биле идеален организатор. Големината на земјата не игра улога во доделување на ЕП, туку највеќе сместувачките капацитети, инфраструктура, болници и сали.




пред се на реалност

значи на прво место,кога некоја држава се нафаќа на организирање на некој голем спортски настан,треба да си ја направи сметката од тоа...ти од цифриве за капацитет на силите што ги изнесе,збориш за инвестиција непомала од 100 милиони евра!
ние како мала и сиромашна држава која сака да организира еден евробаскет-кој не е и некое кој знае какво збиднување,ќе треба многу повеќе средства да дадеме само за изградба на спортската инфраструктура,отколку што ќе имаме финансиска добивка за возврат.
Тука се појавува и прашањето,кој ќе ги одржува тие сали после тоа?
дали ќе треба да ги оставиме на општините да им генерираат загуби или пак на државата?
или пак да останат и да ги снајде судбината што ги снајде 80% од олимписките објекти изградени во Атина за олимпијадата?

само колку за споредба,Солун,град со население од 800,000 a во метро-регионот од преку 1 милион,град на кошаркарски клубови редовни учесници во европските купови,има две сали со капацитет од 8,500 и 5,500!

неможе ти на една Битола,каде општината има 100,000 жители а градот 80,000,да му изградиш сала од 8/10,000 к!
да не зборам за фактот дека Битола нема никакви важни спортски клубови,ако планираш за еден ракометен клуб да градиш сала со таква величина онда незнам стварно што да ти кажам.

примерот за сала од 10,000 к за Куманово е пак уште подрастичен и од оној со Битола...

исто важи и за Прилеп,целата Општина Прилеп има 60,000 население,а ти збориш за сала од 6,000 к!

сала не се гради за да се полни еднаш во годината,а во случајов прашање е дали вообшто ќе се наполни!



Edited by Block - 23-Dec-2011 at 05:52
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.