build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вила во Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
bojanbojan40 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bojanbojan40 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вила во Охрид
    Posted: 10-Jan-2012 at 02:07
Zdravo,
mi treba vasha pomos...Imam  edna lokacija vo strog centar na Ohrid,pa se mislam za sto da ja iskoristam...Dali za zgrada,dali za vila ili slicno nesto..Koi se uslovite,kolku golemi treba da se sobite,dali ima odreden broj na spratovi do kolu moze da se odi vo visina  i slicno...Za da napravam plan kakvi bi bile sobite spored prostorot,kolku potrebni se sprata i slicno....I ako mozete da mi kazite,momentalno ima markica P+4+PT .... Dali za vila treba nesto posebno ili moze da se iskoristi istata markica? Vi blagodaram odnapred ....
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Jan-2012 at 02:33

Имаш маркичка P+4+PT. Тоа значи дека имаш:

1. Приземје

2. 4 стандардни нивоа (кат)

3. Поткровје

Таа маркичка ти е наменета за станбена површина (станбени единици, а.к.а. зграда), иако ти можеш да си изградиш и обична куќа.  

Но мораш да се држиш до правилата и прописите, односно висината, исккористеноста на маркичката, паркинг, комуналии...

Мораш да го имаш на увид деталниот урбанистички план.

Ако градиш зграда, а потоа тие станови ги продаваш, ќе треба да направиш прво фирма (правен субјект), која ќе биде инвеститор.... и која ќе ги продава становите, за што ќе треба да платиш даноци итн...

Секако ќе треба да се држиш и до градежната процедура, односно, одобрение за градба, градежна фирма која ќе го гради објектот, надзор, прием... итн..

а за изгледот и распоредот ќе треба да си ангажираш архитект...

Значи би ти препорачал, ако си неискусен во оваа работа, да не ја почнуваш сам. Бидејќи многу е веројатно да изградиш дивоградба...

Или најди некој инвеститор....

Или пак добро распрашај се, информирај се, и прочитај закони пред да отпочнеш воопшто нешто...

Како и да е... и да ја градиш сам, ако е куќа можеш и како индивидуалец, но ако е нешто поголемо ќе треба да основаш и фирма...

во секој случај, ти само ќе бидеш инвеститорот на градбата.... неможеш да бидеш ниту архитектот, ниту градежникот....

во секој случај ќе треба да платиш архитект да ти направи проект, и некој што потоа ќе го реализира, изгради...

но пред тоа ќе треба да поминеш ни сите правни и законски постапки што се задолжителни за да отпочнеш и завршиш градба...

Неможеш ти да седнеш во дневна и на лист да си црташ тоа што сакаш...

И би ти препорал, бидејќи напомена дека е во строг центар на Охрид... што и да правиш, дали сам, дали не, гледај и инсистирај таа градба да биде во согласност со околината... и да соодвестуваа со архитектурата на Охрид... Сакам да кажам... нека не биде некоја ‘‘транзициска‘‘ зграда

И јас не сум експерт, вака некои работи генерално што можам да ти ги кажам.... се надевам дека некој од другите членови би можел поконкретно и подетално да ти помогне...

А може да обезбедиш и дополнителни материјали, како површина на маркичка.... локација, скици итн...Edited by FoSsiL - 10-Jan-2012 at 02:35
Back to Top
bojanbojan40 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bojanbojan40 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Jan-2012 at 15:21
Fala ti na se,bas ubavo mi odgovori... Jas malce nejasno go postaviv prasanjevo Znam za markicata i za proekti i za se,dosta sum informiran.. Mene prasanjeto mi bese,primer imat markica za zgrada sega,dali ke mozit na istata markica da si gradam jas vila ili ke morat da baram promena nekoja ,to mi bese glavnoto prasanje ... Primer za zgrada e A2 a za vila da ne treba posebna markica pa da treba da baram promena na DUP.... Ili mozam da si gradam vila spored ta markica I dali mozes da mi pomognis kade da najdam za ugostitelski objekti za smestuvanje,primer kolku kvadrati da e sobata za tolku i tolku zvezdicki ,wc-to kolkavo itn...Potocno kategorizacija ...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Jan-2012 at 17:26
имам куќа спроти пазарче,да ти ја шитнам
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.