build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи и бродови на Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 64>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Плажи и бродови на Вардар
    Posted: 12-Jan-2008 at 18:06
Еве само да ја испробам новата опција за анкети Smile

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=946

Повеќето од вас знаат за „идејата“ на трифун да прави плажа на потегот од камени до железен мост. Тоа ќе било пропратено и со спортски игралишта и кафичи.

Каков е вашиот став за ова?

Edited by pbanks - 03-Jun-2010 at 21:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Jan-2008 at 18:10
Јас сум растргнат помеѓу не на таа локација и никако. Подобро би било езерото Треска да биде приоритетно да се уреди а тек после да се мисли евентуално делови од Кејот да се уредуваат така.

Инаку гласав за Не на таа локација 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jan-2008 at 18:11
Моето мислење е дека локацијата е апсолутно неприкладна. Тоа би бил уште еден тежок кич во центарот на градот.

Сето ова уште повеќе ме нервира кога има толку многу простор за ваква работа возводно, на целиот потег од Градски Парк до Ѓорче Петров на пример...

Кејот во центарот нека се уреди како што му прилега, а плажи и спортски терени нека прават на места прикладни за тоа. Има премногу запуштени места кои би се средиле со такви проекти. Затоа гласам за втората опција.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Jan-2008 at 18:14
Originally posted by pbanks

Јас сум растргнат помеѓу не на таа локација и никако. Подобро би било езерото Треска да биде приоритетно да се уреди а тек после да се мисли евентуално делови од Кејот да се уредуваат така.


И тоа држи.

Езерото треба да биде приоритет, а ова евентуално во некоја подоцнежна фаза. Сепак спортски терени можат да се градат и одма. И не само возводно, туку и низводно - накај Аеродром и Ново Лисиче (мада таму е планирано такви содржини да се градат на просторот непосредно над кејот)

А што се однесува до езерото Треска, тоа дефинитивно треба да се продаде или даде под концесија. Таму само приватник може да воведе ред. Иначе стално ќе биде дива лига... Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 12-Jan-2008 at 18:15
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jan-2008 at 18:48
Мене плажи на Вардар ми е во принцип глупа идеја бидејќи Вардар е страшно загаден.

Во градови како незнам Стокхолм или Копенхаген каде летата се пријатни и има логика да се направат плажи каде може човек само да се пече на сонце но не и да се разлади.

Кој нормален би го правел тоа во Скопскиот пекол? Овие плажи би можеле да се користат единствено во мај(ако се погоди), Јуни (ако не запече ко оваа година) и Септември (повторно ако се погоди). Не ја гледам логиката.

Значи прво треба да се изгради цела пречистителна инфраструктура на Вардар па да се почекаат деценија две цела прљавштина да се исфилтрира и дури тогаш да се размислува за вакво нешто на кејот.

Оти на крајот од сето тоа ќе излезат само кафани, барови, летни дискотеки и ништо повеќе.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jan-2008 at 19:00
Се зафркнав - гласав за „не на таа локација“. Вардар одамна ја изгуби фората за плажи, сега е самоубиство да се плива во тие води, особено кај Аеродром, таму се влеваат отпадни води, така да надоле секаква локација за плажа е надвор од здрав разум. Па и воопшто. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Jan-2008 at 19:06
Originally posted by La Linea

Се зафркнав - гласав за „не на таа локација“. Вардар одамна ја изгуби фората за плажи, сега е самоубиство да се плива во тие води, особено кај Аеродром, таму се влеваат отпадни води, така да надоле секаква локација за плажа е надвор од здрав разум. Па и воопшто. 


Абе јас мислам дека никој не ни мисли за пливање во Вардар од овие што ја туркаат иницијативава, но прашањето е како да се издржи изгор летото без разладување. А тој момент сигурно не ставиле во равенка кога ги гледале сликите од Париз или Прага (од каде што веројатно им потекнува оваа налудничава идеја).


Edited by pbanks - 12-Jan-2008 at 19:07
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Jan-2008 at 19:06
Дечки, плажа не мора да значи автоматски дека луѓе ќе се бањаат.

Поентата на pbanks  со пречистувањето е во ред. И забелешката за климата е во ред. Но сепак има многу луѓе кои во сред јули и август би иделе чисто да се печат. Само колку имаше такви во Аеродром исполегнати на клупите поред кеј... Па на крајот на краиштата и за во мај/септември нека биде, не е лошо.

Јас во секој случај мислам дека ова е уште една глупост, затоа што имаме огромни приоритети... Во ваква ситуација не би требало да се занимаваме со вакви тривијални работи...
Но пред се и најважно ми е да си ја избијат од глава идејата ова да го прават на локацијата што ја замислиле. Таа локација е најнепогодната за ова Roll%20eyes. Не знам само како може толкав невкус да се преовладува Bash


Edited by Cloverstack - 12-Jan-2008 at 19:08
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Jan-2008 at 19:10
ТРЕСКА!! Треска е жалсоно неискористена - ако може да се намамат рекреативци со фини бифеа, се разбира и квалитет на водата,  рекреативен центар налик на Аквапарк, Треска ќе биде преплавена  од туристи. А ништо не знам околу тоа езеро - во чија сопственост е? Дали е дозволено пливање - едно време беше загадена до степен да нема пливање. Башка тоа бетонот е навистина непривлечен, личи на тренинг камп за војници повеќе отколку рекративен центар.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Jan-2008 at 19:11


јас мислам дека сме на сигурно во однос на иницијативава. Трифка реално све што мисли да почне предизборно (ако е толку луд воопшто да се спрема за избори) ќе почне во следниве 6 месеци. А плажата не беше спомната во најавените приоритети.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Jan-2008 at 19:15
Originally posted by La Linea

ТРЕСКА!! Треска е жалсоно неискористена - ако може да се намамат рекреативци со фини бифеа, се разбира и квалитет на водата,  рекреативен центар налик на Аквапарк, Треска ќе биде преплавена  од туристи. А ништо не знам околу тоа езеро - во чија сопственост е? Дали е дозволено пливање - едно време беше загадена до степен да нема пливање. Башка тоа бетонот е навистина непривлечен, личи на тренинг камп за војници повеќе отколку рекративен центар.


Мене па ми се свиѓа бетонот. Точно езерото е загадено, филтрите не работат. Пливање е забрането со години и никој жив не влага таму освен локални дечишта. Не сум сигурен во чија сопственост е но се надевам дека наскоро таму ќе улета приватен капитал. Тоа е дефинитивно најсоодветната локација во Скопје за аквапарк.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jan-2008 at 01:37
Ne, neka iskopat druga reka pokraj vardar za plazha.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Jan-2008 at 02:27
spored moe mislenje ,bi mozelo da se napravi nesto ali ne na ovaa lokacija , prasanjeto e zosto ... pa ete mestoto ne cini, posle toa mnogu luge pominuvaat natamu, necisto e ,vodata e nikakva, ubava bese idejata za vo TRESKA ali tamu pogore kaj sto e pocista vodata, druga ideja hmmm eve mojata ideja ne znam kolku ke se realizira, kako prvo ispod kale posle plaja vista bazenot e ubava lokacija za plaza, no dokolku malku podole se stavat filtri za da se iscisti vodata , i da se napravi drugo korito od strana za da pominuva vodata niz taa plaza  ne znam dali me svakate na sto mislam ,kako na primer sto e kejot ureden vo struga CRNI DRIM , e togas bi bilo ubavo da ima plaza..
eve eden primer :


ili pak  nesto slicno na ova:
1. http://www.portugalholidayhome.net/Coja_river_beachpage.jpg
2. http://michpics.files.wordpress.com/2006/10/miners-beach-pictured-rocks.jpg
eve u paris kako funckionira ova :
3. http://solere.blogs.com/photos/uncategorized/paris_plage.jpg
a mojata zamisla e vakva


toa crvenata linija znaci belezi drugo korito od postojanoto sto go ima vardar, ali da ima od ednata strana filter za procistuvanje na vodata, i sto ubavo ke bide da ima RECNO OSTROVCE , i tamu da se otvori nekoja diskoteka kafic ili bilo sto , imam uste miljon planovi samo sto treba investicija i pari inace odlicna ideja e za plaza veruvajte
pozdrav se nadevam vi se dopaga toa sto go prikazav
Edited by mitatos - 13-Jan-2008 at 02:29
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Jan-2008 at 02:33
Абе сите гласаат за втората опција, ќе изгледа наместена работава LOL


@ mitatos - локацијата што ја посочи во основа е добра, ама нема место за одделно корито зашто тој простор е веќе предвиден за:

1. катна гаража за стадионот
2. хотел (ако го памтиш она наддавање за земјиштето, кога имаше голем скандал, со јавни закани за време на наддавањето)


Edited by Cloverstack - 13-Jan-2008 at 02:34
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Jan-2008 at 02:37
bi mozelo i podole, od desna strana ,ima poveke opcii samo kazi dali planot ti se dopaga ) za realizacija koj znae koga ke bide, ama mene kako proekt epten mnogu mi se dopaga ova opcija taa e naj atraktivna, posto samo taka mozat da gi donesat mladite nataka

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Jan-2008 at 02:40
Иначе гледам така со паралелно корито и со островче би можело да се направи малце возводно од Александар Палас, или од другата страна близу Злокуќани на пример.

Убаво би било така со островче, таму би можело да има и летни дискотеки и разни други содржини во зависност од вкупната површина на тоа островче.

Но мислам дека имаме многу ургентни работи да правиме, а ова е дефинитивно луксуз. Би било добро да се планира долгорочно и да се вметне во генерален урбанистички план на пример, ама сега за сега ништо повеќе од тоа. Нека се даде езерото треска на приватник да го управува и тоа ќе заврши многу работа.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Jan-2008 at 02:42
@ mitatos

Веројатно мислиш „погоре“ т.е. возводно Smile
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Jan-2008 at 02:44
idejava e mnogu ubava ,i ne e luksuzna , so malku pari moze da se napravi , eve na primer taa katna garaza sto ke ja pravat tamu e nepotrebna, nikoj nema da parkira na toa mesto ti garantiram , daleku e od gradot, a nasive mrzlivi se da setat , a so tie 2 milona +nekoj sponzor+nekoja diskoteka da dade pari normalno vo svoj interes ke bide top ama samo ako nekoj malku razmisli ..a ti kazuvam deka skoro sekoja lokacija natamu ne e losa

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Jan-2008 at 02:49
Originally posted by mitatos

idejava e mnogu ubava ,i ne e luksuzna , so malku pari moze da se napravi , eve na primer taa katna garaza sto ke ja pravat tamu e nepotrebna, nikoj nema da parkira na toa mesto ti garantiram , daleku e od gradot, a nasive mrzlivi se da setat ,


Гаражата мора да се прави ради стадионот. Ќе има и пешачки мост. Дисциплината во паркирањето е друга тема и таа треба да се спроведува од сообраќајната полиција без разлика дали ова што го дискутираме ќе се изгради или не.


А мислам дека грешиш во проценката дека ново речно корито би било ефтина работа. Тоа е сериозен зафат. Плус многу земјиште веројатно ќе треба да се откупи... Ако уфрлиш тука и пречистување, би стигнале до некоја за нас огромна сума... Но во принцип ако има заинтересиран приватен капитал, уште утре нека почне да се гради Thumbs%20Up

Само не ми ја чепкајте локацијата за катна гаража за стадионот. Кој си игра со стадионот, ќе си има работа со мене Gunz Big%20smile


Edited by Cloverstack - 13-Jan-2008 at 02:50
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Jan-2008 at 02:53
hahahahaha  bas me nasmea, nikoj ne ti go cepka stadionot, ama toj kineskiot zid e najgolem problem , mu go gubi likot ,ama toa ti e lopovska rabota
ja ne znam kaj se planira taa katna garaza imas nekoj plan proekt da vidime kako ke izgleda i kaj ke se gradi
pa moze i ka je ti se priklucam 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.