build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Плажи и бродови на Вардар
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи и бродови на Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 60>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 07-Oct-2014 at 07:09
04.X.2014


Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 07-Oct-2014 at 09:47
mislam deka popristojno izgleda ovoj od prvion.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 08-Nov-2014 at 15:24
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 08-Nov-2014 at 16:13
Лека-полека речната флота на Македонија се комплетира. За некоја година и Солун ќе биде наш. Ќе си го освоиме со оклопните бродови замаскирани како гостилници и преноќишта.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 08-Nov-2014 at 16:19
Видете ги кулите од позади, кој како сакал си преградувал и доградувал. И после вакви урбани терористи ќе ги прашувам дали сакале или не сакале фасада. Вакви згради да има во топана може да разберам ама во (епи)центарот на Скопје и на Република Македонија (цитат Амбди Бајрам) е тоа неможам да разберам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 08-Nov-2014 at 16:36


Наместо да ги претвораат во неокласични торти, можеби требаше да им понудат вакво решение на станарите. И можеби станарите ќе се согласеа. И со тоа зградите ќе станеа поубави. Еден постар мој пост:

Originally posted by Џоле

На што наидов денес... Интересни предлози за реновирање на кулите кај ГТЦ во Скопје.Facade renovation of existing residential reinforced concrete building
Skopje / Macedonia / 2013

Igor Vasilevski
Principal Architect

Vangel Karaivanov
Architect

Project DETAILS

year: 2013
main structure reinforced concrete
buyer: city of skopje
cost: 120.000
max height: (m) 30
number of floors: 10
status: Unrealised proposals
type: Social Housing

http://www.archilovers.com/p97405/facade-reconstruction


Дури е наведена и цената на чинење на реконструкцијата - 120.000 евра од зграда. Помножено со 4 или со 6 згради (заборавив колку беа), добиваш износ помал од фонтаната на ВМРО или од цената на непотребната колонада. И добиваш згради со освежен современ изглед. Ама ајде оди докажи му го тоа на некој затупавен што решава за изгледот на градот Скопје.

Edited by Џоле - 08-Nov-2014 at 16:39
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 09-Nov-2014 at 21:59
Originally posted by kultuzin

Видете ги кулите од позади, кој како сакал си преградувал и доградувал. И после вакви урбани терористи ќе ги прашувам дали сакале или не сакале фасада. Вакви згради да има во топана може да разберам ама во (епи)центарот на Скопје и на Република Македонија (цитат Амбди Бајрам) е тоа неможам да разберам.
и ете го реалниот проблем кој е суштински и кој не се решава со просто лепење на нова произволна фасада на објектите
џабе е нова фасада без разлика дали е нешто скромно и современо или е инспирирано од Марија Антоанета, кога се работи со погрешен пристап

е сега, да си плаќаат станарите поголем данок, да врши општината реконструкција и одржување на фасади и да бидат забранети доградби и промени на објектите (нешто слично како што е забрането кај културното наследство), тогаш може да правиме муабет...

едит: рендериве од современите решенија барем се потрудиле пореално да ја прикажат сликата заедно со доградбите, за разлика од фотошоп фантазиите на Чаушевски


Edited by zabegan - 09-Nov-2014 at 22:00
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 11-Nov-2014 at 06:25
Не би се сложил дека општината или државата треба да биде одговорна во реновирање на приватни објекти. Незнам дали е тоа пракса во Европа, но тука во Америка, оджување на објектот има обврска само неговиот сопственик и никој друг. Ако се работи за колктивна зграда, тогаш тие треба да имаат компанија која, ке ја плакаат месечно, и која ке има обврска да им го одржува објектот. А таксите за градот, кои исто треба да ги плакаат, треба да бидат наменети за училишта, градинки, одржување на улици, паркови, паркиралишта, библиотеки итн...
Јас мислам дека иако го "разубавуваат" градот со менување на фасадите, тоа е противзаконско затоа што се користат средства од целата општина, а во исто време не се реновираат сите објекти во таа општина туку само неколку згради. Ако се реновираат сите објекти , и ако сите граѓани (а не само мал дел) би имале корист од тоа, тогаш би било во ред.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 12-Nov-2014 at 01:19
Originally posted by FCB

Не би се сложил дека општината или државата треба да биде одговорна во реновирање на приватни објекти. Незнам дали е тоа пракса во Европа, но тука во Америка, оджување на објектот има обврска само неговиот сопственик и никој друг. Ако се работи за колктивна зграда, тогаш тие треба да имаат компанија која, ке ја плакаат месечно, и која ке има обврска да им го одржува објектот. А таксите за градот, кои исто треба да ги плакаат, треба да бидат наменети за училишта, градинки, одржување на улици, паркови, паркиралишта, библиотеки итн...
Јас мислам дека иако го "разубавуваат" градот со менување на фасадите, тоа е противзаконско затоа што се користат средства од целата општина, а во исто време не се реновираат сите објекти во таа општина туку само неколку згради. Ако се реновираат сите објекти , и ако сите граѓани (а не само мал дел) би имале корист од тоа, тогаш би било во ред.
да, точно така, треба да има обврска затоа што тоа му е граѓанска должност... ама за тоа е потребна и граѓанска одговорност
мора некако да се изрегулира таа работа со конкретни закони или даноци... ниту сакам државата своеволно да менува фасади, ниту пак изгледот на објектите низ градов да биде оставен во рацете на луѓе кои не се грижат за него
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 12-Nov-2014 at 22:06
Врбиве у Вардар нешто многу тужни ми се....
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 12-Nov-2014 at 22:18Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 19-Nov-2014 at 12:20
„Гламур“http://plusinfo.mk/vest/4703/foto-galijata-vardar-go-sece-i-gjubreto-kaj-sebe-go-vlece

Edited by Џоле - 19-Nov-2014 at 12:21
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 19-Nov-2014 at 13:38
Барем сега изгледа како да пловиEdited by <Fresno> - 19-Nov-2014 at 13:42
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 19-Nov-2014 at 13:42
Барем има некаква еколошка корист, но сепак тоа не го оправдува постоењето на ваквите идиотизми во Вардар.
Back to Top
DejanKLM View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Sep-2014
Location: Austin-Boston
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote DejanKLM Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 19-Nov-2014 at 15:12
Moze nekoj da stavi sliki od kejot.
Na grid.mk pisuva deka rekava skoro se preliva...

Mozda ke gi odnese brodovive...
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 19-Nov-2014 at 17:17
barem nekoja rabota da zavrsi brodoF, gi pribra plasticnite sisinja... sega ke gisoberat brakata...

Edited by Portal - 19-Nov-2014 at 17:18
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 19-Nov-2014 at 17:38
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 19-Nov-2014 at 18:03
Немате чувство за бизнис! Сега ќе се распише тендер за поставување на одбојници кои ќе спречуваат отпадот да дојде до галиите.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 19-Nov-2014 at 19:07
Настрана целата заебанција, ова е прв поголем доток на вода откако се поставија чудава во Вардар. Само замислувам што би се случило со бродовите ако некогаш се излее Вардар од минор коритото и брзите води течат во рамки на мајор коритото. Дали тогаш би испловиле овие бродови? И дали мостовите кон кои тие ќе се упатат ќе го преживеат овој бизнис-потфат на македонската власт.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 822
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 20-Nov-2014 at 01:33
Бојан со оглед на тоа дека се со темели и челични конструкции можат да отпловат само во парчиња и да останат само скелетите да сведочат за нивото на идиотизам потребно да се инвестираат пари во овие угостителски објекти.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 60>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.