build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи и бродови на Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5758596061>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13356
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1161 Posted: 15-Nov-2016 at 11:59
ГАЛИЈАТА НА СУВО СРЕДЕ ВАРДАР

По обилните врнежи од дожд изминатата недела, малку требаше за галите во Вардар да запловат. Зголемениот водостој на реката беше поизразен кај стеснетото корито кај првата галија и панорамското тркало што е во изградба.

Но, за да не отиде по Вардар „закотвената“ галија, некој донесе градежна механизација и почна да подготвува терен за изградба на насип, за што со камиони се носеше земја. Попладнето во петокот со багери и камиони се истураше земја пред „носот“ на галијата, само за да се заштитат од поплавување долните катови и да се изгради бариера за отпадот во реката.

Скопјани се прашаат кој даде дозвола тоа да се прави? Кој побарал и кој ги одобрил ваквите активности во самото речно корито. Кој има ингеренции да дозволи некому да го менува текот на Вардар и да го обезличува и да и' се спротивставува на природата. Од сите досегашни интервенции и градби во самата река, по секој малку поголем дожд водата од Вардар го поплавува долниот дел од галијата, а со купот пластични шишиња пред неа, само се комплетира сликата на погрешните потези што ги прават луѓето.

Ги прашавме одговорните во Градот кој е изведувачот на насипот и од кого добил дозвола за изведување на активностите? Од таму само кусо ни одговорија дека „Град Скопје нема надлежност за издавање одобренија и согласности за изведување работи во речните текови и исто така нема надлежност за вршење инспекциски надзор врз ваков вид на активности“.

Цветанка Поповска, професор на катедрата за хидрологија на Градежниот факултет, вели дека тоа што се прави во Вардар е чиста глупост, а законските ингеренции за ваквите зафати се многу измешани. Според неа, се знае кој е, како што вели владетелот кој издава наредби за градби во реката. Таа смета дека директивите се нарачани, а оти ревизиите се нарачани или воопшто ги нема.

Некои хидролози, пак, се повикуваат на Законот за води, на член 167, кој говори за регулација на водостопански објект, како и за заштита на водостопанските објекти. Потсетувајќи на овој Закон заради заштита и спречување на оштетувања на водостопански објекти и постројки, тие појаснуваат дека се забранува да се врши сообраќај по должина или преку водостопанските објекти и постројки, освен на места определени за тоа, забрането е да се фрлаат отпадоци, земја и други предмети со кои се затрупуваат каналите. Забрането е да се градат напречни насипи, прегради, други објекти и насади во коритата на водотеците кои го влошуваат режимот на течението на водите и да се вршат и други работи со кои се оштетуваат водостопански објекти и постројки.

Но, од ова што му се случува на Вардар, се чини, законите не важат за сите, а забраните и казните не стигнуваат до секого.

http://utrinski.mk/?ItemID=BD128C97D4C721418D1DCF7CE91BF589
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7447
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1162 Posted: 15-Nov-2016 at 16:31
Originally posted by Staki

на галијава бизнисот и е уништен затоа што некој ја изгради таму каде што не треба да се гради објект, со или без панорамско тркало, исто ти е... го жалам само кутриот вработен што цело време треба лајна да чисти за ич пари... а бизнисот ако му пропаднел на газдата, може само да ми е мило[/QUOTE]

На галијата се согласувам дека не и е местото тука, ама со изградбата на тркалото, изгуби бизнисот. Факт е дека имаше поголема клиентела претходно. Тоа што одреден број на луѓе никогаш нема да го прифатат и стапнат на него, е неповрзано со моменталната состојба. Можеби откако ќе се изгради тркалото, ќе добие на значење и посетеност. Сега засега, само црни денови престојат за бродов.[/QUOTE] поголема клиентела имаше затоа што беше нешто ново и не беа уште направени другите „галии“
панорамското тркало се знаеше уште од тогаш дека ќе се гради, ако не го почнаа и уште додека не беше довршен бродов
поентата е дека не знам колку грама мозок треба да имаш за да ти биде доволно да сфатиш дека доста често нивото на водата ќе го надминува она на влезовите во објектот

како и да е, се надевам и едвај чекам некогаш во иднина да пропаднат бизнисите на бродовиве, па да се решиме од нив... плаѓите пропаднаа, само никој не го коментира тоа, на ред се бродовиве
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13356
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1163 Posted: 04-Jan-2017 at 19:06
Скопје, градот на статуите и... екраните!

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1989
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1164 Posted: 04-Jan-2017 at 19:27
Екраните не ги сваќајте наивно, позади нив се крие нешто многу поголемо и не зборам за финансии. Размислете...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #1165 Posted: 05-Jan-2017 at 10:20
А, еден споменик на Џорџ Орвел, камо?
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1166 Posted: 05-Jan-2017 at 10:52
Originally posted by alexsend

Екраните не ги сваќајте наивно, позади нив се крие нешто многу поголемо и не зборам за финансии. Размислете...
Намали со паранојата, жити се. Се надевам на Њујорк не гледаш како на центарот на светската пропаганда.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7447
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1167 Posted: 05-Jan-2017 at 17:17
Originally posted by Navigator

Originally posted by alexsend

Екраните не ги сваќајте наивно, позади нив се крие нешто многу поголемо и не зборам за финансии. Размислете...
Намали со паранојата, жити се. Се надевам на Њујорк не гледаш како на центарот на светската пропаганда.
па искрено да ти кажам во Њујорк немам приметено многу каравели со ЛЕД екрани
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1168 Posted: 06-Jan-2017 at 00:45
Нема потреба од некаја си тајност или теории на завера се знае зошто се ставаат големи екрани на јавни места, за пропаганда дали економска (се сеќавате дека ги викавме ЕПП- економско пропагадни пораки) или политичка.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1169 Posted: 06-Jan-2017 at 01:12
Ништо нема освен некој картон или стиропол.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1170 Posted: 09-Jan-2017 at 10:26
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by alexsend

Екраните не ги сваќајте наивно, позади нив се крие нешто многу поголемо и не зборам за финансии. Размислете...
Намали со паранојата, жити се. Се надевам на Њујорк не гледаш како на центарот на светската пропаганда.
па искрено да ти кажам во Њујорк немам приметено многу каравели со ЛЕД екрани
Комичар. Ме убиваш од смеа, секогаш. Секоја чест.
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #1171 Posted: 09-Jan-2017 at 19:04
Казино ќе биде овој брод! Наскоро ќе биде отворено, екранот е дел од него..
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #1172 Posted: 09-Jan-2017 at 19:52
Originally posted by zabegan

Originally posted by Staki

на галијава бизнисот и е уништен затоа што некој ја изгради таму каде што не треба да се гради објект, со или без панорамско тркало, исто ти е... го жалам само кутриот вработен што цело време треба лајна да чисти за ич пари... а бизнисот ако му пропаднел на газдата, може само да ми е мило


На галијата се согласувам дека не и е местото тука, ама со изградбата на тркалото, изгуби бизнисот. Факт е дека имаше поголема клиентела претходно. Тоа што одреден број на луѓе никогаш нема да го прифатат и стапнат на него, е неповрзано со моменталната состојба. Можеби откако ќе се изгради тркалото, ќе добие на значење и посетеност. Сега засега, само црни денови престојат за бродов.[/QUOTE] поголема клиентела имаше затоа што беше нешто ново и не беа уште направени другите „галии“
панорамското тркало се знаеше уште од тогаш дека ќе се гради, ако не го почнаа и уште додека не беше довршен бродов
поентата е дека не знам колку грама мозок треба да имаш за да ти биде доволно да сфатиш дека доста често нивото на водата ќе го надминува она на влезовите во објектот

како и да е, се надевам и едвај чекам некогаш во иднина да пропаднат бизнисите на бродовиве, па да се решиме од нив... плаѓите пропаднаа, само никој не го коментира тоа, на ред се бродовиве[/QUOTE]

https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g295110-d9587641-Reviews-Hotel_Senigallia-Skopje_Skopje_Region.html
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #1173 Posted: 09-Jan-2017 at 19:54
Originally posted by ja_licno

Originally posted by zabegan

Originally posted by Staki

на галијава бизнисот и е уништен затоа што некој ја изгради таму каде што не треба да се гради објект, со или без панорамско тркало, исто ти е... го жалам само кутриот вработен што цело време треба лајна да чисти за ич пари... а бизнисот ако му пропаднел на газдата, може само да ми е мило


На галијата се согласувам дека не и е местото тука, ама со изградбата на тркалото, изгуби бизнисот. Факт е дека имаше поголема клиентела претходно. Тоа што одреден број на луѓе никогаш нема да го прифатат и стапнат на него, е неповрзано со моменталната состојба. Можеби откако ќе се изгради тркалото, ќе добие на значење и посетеност. Сега засега, само црни денови престојат за бродов.
поголема клиентела имаше затоа што беше нешто ново и не беа уште направени другите „галии“
панорамското тркало се знаеше уште од тогаш дека ќе се гради, ако не го почнаа и уште додека не беше довршен бродов
поентата е дека не знам колку грама мозок треба да имаш за да ти биде доволно да сфатиш дека доста често нивото на водата ќе го надминува она на влезовите во објектот

како и да е, се надевам и едвај чекам некогаш во иднина да пропаднат бизнисите на бродовиве, па да се решиме од нив... плаѓите пропаднаа, само никој не го коментира тоа, на ред се бродовиве[/QUOTE]

https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g295110-d9587641-Reviews-Hotel_Senigallia-Skopje_Skopje_Region.html[/QUOTE]

Незнам дали ќе се остварат твоите црни сценарија.Гледајќи ги реакциите(скоро 100%) позитивни на tripadvisor,мислам дека ја постигна целта,сега за сега.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13356
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1174 Posted: 24-Jan-2017 at 18:50
Токму кога ќе си помислиш дека не може да биде помизерно, веднаш ќе се случи нешто што ќе те побиеЗа сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #1175 Posted: 31-Jan-2017 at 16:07
Taa cevka e za kanalizacija.... toes kako kenjkas vnatre taka ovde ti se redat gomcata

Izvedbava so ciglive e za nagrada! Koj vika deka samo stiropor se koristi?!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2445
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1176 Posted: 23-May-2017 at 00:34
@kenzoawa на Twitter:

Мора некој за инат да го праи ова.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #1177 Posted: 23-May-2017 at 11:16
Трепка во повеќе бои.
А од другата страна, кон мостот, има дисплеј.


Originally posted by Staro Skopje

@kenzoawa на Twitter:

Мора некој за инат да го праи ова.
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #1178 Posted: 23-May-2017 at 21:25
Брука.
Back to Top
MrEdmund View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MrEdmund Quote  Post ReplyReply #1179 Posted: 24-May-2017 at 07:51
Со оглед на тоа што намената на „бродов“ е коцкарница, не треба да изненадуваат разнобојните светла и екранот Suicide
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12197
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1180 Posted: 26-Jul-2017 at 20:15

WTF овие почнале да се шират кон кеј со летни тераси ?!?


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5758596061>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.