build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи и бродови на Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 64>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 28-Jun-2010 at 00:10
Бев вечерва на плажата и морам да кажам дека сум изненаден! Скептицизмот не ми бил издржан, ретко кога, ама на мое задоволство сум побиен

Само би спомнал дека шанковите можеле да ги направат во кружни/заоблени форми, да ги следат линиите на чадорот голем. И да бидат воедно отворени и према патеката, а не како сега од патеката да се гледа ѕидот на шанкот. Само тоа, другото е топ. И пристапните патеки се супер направени, и за дотур патот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 28-Jun-2010 at 08:40

Dali imaat namera da ja iscistat rekata? Taman da ja napravat ubavo da izgleda, ova e dobro sto go napravija i porano imalo gradska plaza vo staro skopje.

A chim imeto se vika Gradska Plaza 1 dali znaci toa deka ke ima i poveke vakvi plazi?
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 28-Jun-2010 at 18:35
Според некои најави треба да има повеќе плажи, односно да се вратат сите плажи што ги имало во старо Скопје(не го знам точниот број, мислам 4 или 5). А за чистење на водата, Коце пред некој ден даде изјава дека наскоро ќе се почне со изградба на каскади и пречистителни станици, со кои за 6 години водата би била добра за бањање(според мене мало сутра)
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 28-Jun-2010 at 20:09

нема анкета !? не уџум.. тука, горе.. и уште некоја фотка не би била на одмет..

Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 28-Jun-2010 at 22:41
И ја го слушав коце и рече дека му е императив за 5 години вардар да тече чист и скопјани да може да се бањаат.Спомна и дека ќе се правеле 4 до 5 прочистителни стници

Да видам да не верувам. Ако го видам вардар чист ја прв ќе рипнам и тоа ласта   
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 28-Jun-2010 at 22:54
еве тука можете да го погледнете гостувањето на коце во Тротоар на канал 5 каде что збореше за плажата, прочистувањето на вардар и изградбата на ски патека на водно.

http://www.kanal5.com.mk/Default.aspx?mId=120

изберете ја емисијата со датум 27.06.2010

Edited by toasumjas - 28-Jun-2010 at 22:58
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 29-Jun-2010 at 09:10
Originally posted by Djole88

Според некои најави треба да има повеќе плажи, односно да се вратат сите плажи што ги имало во старо Скопје(не го знам точниот број, мислам 4 или 5). А за чистење на водата, Коце пред некој ден даде изјава дека наскоро ќе се почне со изградба на каскади и пречистителни станици, со кои за 6 години водата би била добра за бањање(според мене мало сутра)


Blagodaram za informaciite

Mislam deka dobro e ova sega za sega, so kaskadi rekoa deka treba nivoto da se podigne posto previse e plitka vodata.

Toasumjas, Eve sea ke ja zirnam emisijata, krajno vreme bese da se resi i ova prasanje.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 29-Jun-2010 at 09:54

Проектот фино изгледа, мада локацијата ми е тотално утната. Требаше на другата страна да ја стават, ќе го анимираа тој дел таму малку, има и простор за паркинг, дотур и слично, а и сонцето поубо мава на таа страна.  

Нормално, по листа на приоритети за градов, тотален промашај, ама тоа им е трејдмарк на овие така да во ред е.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 29-Jun-2010 at 17:14
proektov e mnogu smesenLOLCrazy
pokraj kanalot sto smrdi, da se soncavas???? pa uste kje ima nesto za pieenje?
kje ti se slosi ako si pies nesto!kje ne zanes sto pies!pijalog ili ur*na??!!!!!
A so pesokot i taka kje se rasuri po patekata! Spored slikive ne e bas kvalitetna napraveno ama ne kritiziram se dodeka ne sum go videl na zivoRoll%20eyes
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 29-Jun-2010 at 18:40
Originally posted by my Macedonia

proektov e mnogu smesenLOLCrazy
pokraj kanalot sto smrdi, da se soncavas???? pa uste kje ima nesto za pieenje?
kje ti se slosi ako si pies nesto!kje ne zanes sto pies!pijalog ili ur*na??!!!!!
A so pesokot i taka kje se rasuri po patekata! Spored slikive ne e bas kvalitetna napraveno ama ne kritiziram se dodeka ne sum go videl na zivoRoll%20eyes
 
 
ти пуздер го направи... како ли ќе звучиш откако ќе видиш..
 
 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 29-Jun-2010 at 18:53
Previous
znaci moj prv vpecatok e toj sto pisuvav gore
kâko kje zvucam otkako kje vidam??' ne znam iako se prasuvam dali voopsto kje ja vidam sredena kako sega...... si znaete sami so vandalizmot, higienata itn. se nadevam deka nema vakvo nesto da se sluci ama siguren ne sum....
 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 29-Jun-2010 at 19:34
Воопшто не мирисаше кога бев јас. А тоа дека ќе се уништи песокот/инвентарот, може да се обложиме
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 29-Jun-2010 at 20:25
Pa moze na edno pivce Cheers

Jas sum optimist, ke vidime dali ke ima uste edna vakva plaza.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 29-Jun-2010 at 20:40
Фино изгледа се сложувам, иако сум апсолутно против градот да прави нешто со сопствени средства и потоа да им го ПОДАРИ на приватници да ги берат плодовите. Се кладам дека истиве приватници ќе беа заинтересирани да вложат самите во градска плажа, според од Градот претставен проект. Нејсе, бидна! Ама во време кога Градот крати средства за обнова на мостови или улици, кои се градат со децении, да се бараат уште плажи е непотребно. Имаме плажа, станавме Парис по овој основ, дајте сега да се концентрираме на вистинските проблеми. Ах, пусти желби...
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 29-Jun-2010 at 22:50
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 03-Jul-2010 at 10:06
Eve edno klipce kako gi chistat kanalite, so pumpite koj barem sea cela godina ke rabotat i ke imaat struja celo vremeno.
 
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 06-Jul-2010 at 18:50
 Дома > Македонија < name="txtBaraj" id="txtBaraj" size="30" maxlength="70" ="text"> < ="if ofPage_ClientValidate == '' Page_ClientValidate''; " name="ctl04" value="Барај" style="font-family: Verdana; font-size: 10px; font-weight: bold;" ="submit">

Скандал со градските плажи?

Мери Јордановска Коментари (1)   
06.07.2010 18:56
 

 

Сомнителен тендер за управување со шанковите на градската плажа на Вардар. А1 дознава, заедничката фирма што управува со шанковите на новата плажа на кејот била регистрирана пет дена откако бил затворен јавниот оглас.

Газдите на познатите скопски кафулиња Тренд, Кала, Змија и на дискотеката Колосеум бесплатно ги добија плажите без да имаат регистрирана фирма.

Огласот бил затворен на 28. мај годинава, а нивната заедничка фирма е регистрирана дури пет дена подоцна, на 2. јуни. Дали зад оваа операција се крие корупциски скандал, или пак се е чисто како што се правда градот.

„Комплетната правна процедура е испочитувана, тоа може и да се види од записникот на комисијата и да се исконсултираат сите правни елементи. Она што вие го велите дека фирмата е регистрирана на 2. јуни според документот што го имаат доставено лицата, тоа е моментот кога централниот регистар им го издава решението“, изјави Неделчо Крстевски, портпарол на град Скопје.

Здружените угостители до градот доставиле само меѓусебен договор за основање фирма и усно ветување дека ќе ги досредат документите.

За експертите што ги консултираше А1, спорни се два моменти, како е можно една фирма да учествува и да добие на тендер без решение за регистрација од Централниот регистар и од кои причини градот Скопје бесплатно ја отстапил опремата, без да бара кирија и пари за опрема?

„Они не ја добиваат таа плажа бесплатно. За таа плажа треба да понудат програма и ја понудија истата програма и за таа програма беа избрани“, додаде Неделчо Крстевски, портпарол на град Скопје.

Од Антикорупциската комисија и од Транспарентност велат дека ќе ја испитаат тендерската постапка, дали зад менаџирањето со шанковите, лежалките, киосците имало меѓусебен договор во четири очи на градските власти и газдите на познатите кафулиња од скопската шема.

Градската плажа функционира веќе втора недела, здружените угостители навремено или ненавремено регистрирани секоја вечер уредно го собираат својот промет. Производ на бизнисот што бесплатно им го овозможи градот Скопје.

http://www.time.mk/read/4a1bda6261/5a724551fe/index.html
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 15-Jul-2010 at 16:19

Нови 500 илјади денари за градската плажа

15 јули 2010, 14:27
Извор: Макфакс

Новото игралиште за одбојка, кое деновиве се гради на кејот на Вардар, Градот ќе го чини нови 500 илјади денари.

Од Град Скопје информираат дека игралиштето ќе биде направено од песок и ќе ги задоволува стандардните димензии за ваков тип игралиште.

Игралиштето се очекува да биде завршено за само неколку дена, а со него ќе стопанисува Градот.

Екипите на ЈП „Улици и патишта“, деновиве интензивно го подготвуваат теренот, на само неколку метри од шанковите и лежалките на кејот на Вардар.

Минатата недела Антикорупциската комисија спроведе постапка по прашањето за тендерот и процедурата за доделување на урбаната опрема, на здружението од четворица угостители.
Градоначалникот Коце Трајановски беше обвинет и од опозицијата дека ја прекршил постапката и дека тендерот за управување со шанковите е сомнителен, бидејќи заедничката фирма што управува со шанковите била регистрирана пет дена откако бил затворен јавниот оглас

http://www.makfax.com.mk/#112216;jsessionid=16A02D9A6C132B42DEC0222E81617C69
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 20-Jul-2010 at 05:30

Плажите чекаат базени

Базените би требало да станат реалност во 2011 година, но не на сегашната локација, туку на втората градска плажа, која ќе биде под Народниот театар, во моментов во изградба

Оние што се по играњето одбојка, тоа ќе може да го прават и на Градската плажа, затоа што од Градот веќе се подготвени неделава да го пуштат во употреба теренот за одбојка на песок. Објаснуваат дека имаат барања од разни федерации за повремено организирање турнири, но тоа допрва ќе биде договорено. Сега за сега, игралиштето е слободно за сите граѓани.

По дооформувањето на проектот и со одбојкарско игралиште, остана прашањето - кога и дали ќе се градат малите базени за деца? Тие, објаснуваат надлежните, би требало да станат реалност во 2011 година, но не на оваа локација, туку на втората градска плажа, која ќе биде под Народниот театар, во моментов во изградба.

Од Градот се свесни дека базените во голема мера би придонеле плажата да биде попосетена од граѓаните, особено од родителите со мали деца. Објаснуваат дека имаат реални пречки што на сегашната локација, под Луна-паркот, уште веднаш не изградиле и не предвиделе базени за деца.

- На оваа плажа немаше услови за мали базени поради инсталациите, поточно водоводната мрежа - велат од Одделението за односи со јавноста.

Нацртите за мали базени за деца го предвидоа првонаградените автори на идејното решение, Бекир Адеми и Бетим Незими. Отстапките околу локацијата и околу некои детали како базените дојдоа подоцна, откако градската власт реши да не гради годинава плажа кај Народен театар, со оценка дека ова лето не е добро таму да се изведе што и да е поради бучавата, правот и големиот број градежни машини во околината.

Како што е познато, првичната идеја, за која беше распишан и конкурсот, беше Градската плажа да се протега на левата страна на Вардар, од Камен мост до мостот „Гоце Делчев“. Замислата за базените авторите ја опишаа со зборовите „дека во нив ќе се разладуваат децата, додека нивните родители уживаат пиејќи кафе покрај реката“. По изборот на идејно решение, се изработија и основните и изведбените решенија, по што планот се смени и почна да се уредува сегашната локација на Кејот. (Ј.И.)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A86887334D3F9F4F8D2A461DD0DD5652
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 19-Aug-2010 at 11:10

Градската плажа речиси пуста


Посетителите на Градската плажа две недели пред нејзиното затворање се бројат на прсти. Барем дење

 
 
%20  
Можеби поради жештината и високиот УВ-индекс. Ама ноќе шанковите се дел од скопската шема, а и музичките гости си го прават своето, публиката е многубројна. Вработените на шанковите и посетителите како причина за ова ги посочуваат искршените лежалки, затнатите тушеви и годишните одмори.

- Претпоставувам дека малиот број гости е поради тоа што повеќето скопјани се на годишен одмор - ни изјави Вероника, вработена на шанкот „Кала“.

Оние што ги затекнавме на плажата велат дека понекогаш се случува деца-питачи, најчесто Роми, да доаѓаат тука и да се изживуваат врз лежалките и тушевите.

- Пред два дена бев сведок на оштетување на една од лежалките. Тоа се деца, знам, ама мора некако да им се објасни дека тоа што го прават не е во ред - ни изјави студентот Ратко, кој на плажата доаѓа одвреме-навреме, најчесто да се одмори по возењето велосипед по кејот.

Скопјани апелираат до надлежните да го засилат обезбедувањето, за да не се случуваат вакви немили сцени.

- Никој не ми пречи, ама ме лути кога ќе видам искршена лежалка, затнат и уништен туш, оштетена канта за отпадоци. Надлежните треба да го засилат обезбедувањето, во крајна линија, затоа што се работи за општо добро - револтирано раскажува Арбен А., секојдневен посетител на Градската плажа.

Тинејџерите, пак, најмногу сакаат да доаѓаат на плажата во вечерните часови, особено за викенд, бидејќи тогаш има богата програма на диџеи и бендови.

-Атмосферата во подоцните часови е одлична. Спектарот на музика е широк, за сечиј вкус. Викендите обично ни се навистина интересни и исполнети тука - вели средношколката Александра Николова.
 
 
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=819101022173&id=14&prilog=0&setIzdanie=22063
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.