build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 28>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 224
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Diamond of Skopje (Limak)
    Posted: 28-Apr-2021 at 23:02
Toa e mall kako del od celiot kompleks. Ovoj mall ke bide nesto pomal od Skopje East Gate. Ako ne se lazam East Gate ima okolu 220 prodavnici a Limak mall 180-200. Vo sekoj slucaj uste eden mall koj ke bide dosta pogolem od City Mall.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Apr-2021 at 21:43
Originally posted by alexsend

Не ја разбирам зградава без прозори...

Да не е мол?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2003
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Apr-2021 at 21:21
Не ја разбирам зградава без прозори...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Apr-2021 at 13:42
https://albekat-grup.com/portfolio/limak/
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5106
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Apr-2021 at 19:10

Првото нешто кое сакав да го искоментирам.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1131
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Apr-2021 at 16:09
Нешто ми остава некоја трошка сомнеж тоа Luxury напишано уште на влез. Па ниеден суштински луксузен хотел во свет, не го потенцира тоа во името над влезот. Само му намалува од "луксузноста" оваков пристап. Уште реклама на МТМ телевизија и Наша ТВ му фали и да ја заокрижиме темава.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Apr-2021 at 15:53
Скопје доби нов хотел со пет ѕвездички-Лимак Скопје Хотел

Од денеска во центарот на главниот град под слоганот „Круната на Скопје“ почна со работа ексклузивниот хотел со пет ѕвездички Лимак Скопје Хотел. Хотелот е дел од големата мултифункционална градежна инвестиција на турската компанија Лимак Холдинг со вкупна вредност од 250 милиони евра.Лимак Скопје Хотел има капацитет од 285 легла во вкупно 142 соби, од кои 21 апартмани, вклучително и претседателски од 163 квадратни метри. Четири од апартманите се специјално дизајнирани и изработени за непречен престој на лица со посебни потреби.

Сите во Лимак Холдинг сме горди што и во сложените услови што ги наметна корона-кризата го отвораме овој прекрасен хотел за гостите на Скопје, но истовремено и на тоа што на главниот град, на неговите жители и на туристичката понуда им нудиме ексклузивни вредности, со кои, веруваме, може да се гордеат. Нетрпеливи сме на нашите гости и клиенти да им ги докажеме гостопримството и професионалноста на тимот на хотелот, кој е посветен на исполнување на сите нивни очекувања од еден ексклузивен хотел, каков што е Лимак Скопје Хотел“, изјави Ѓокан Рамазаноглу, генерален директор на хотелот и додаде дека „огромното, повеќедецениско искуство на Лимак Туризам, компанија која е дел од холдингот, со своите 9 туристички ресорти, гарантира врвно искуство во секоја од бројните содржини на хотелот во Скопје“.

На секој чекор во Лимак Скопје Хотел впечатлива e посветеноста на деталите при изработката и при изборот на материјали. Така, во уникатната турска бања се користени специјални природни мермери – Кемал паша бел мермер и екватор мермер од Мармарис, додека во целиот хотел е вграден исклучиво италијански и турски мермер. Покрај амамот, во рамки на хотелот е и еден од најголемите и најмодерните спа-центри во земјава, Шива, сопствен бренд на хотелите на Групацијата Лимак Туризам.

Хотелот поседува вкупно 11 сали за состаноци и настани од 21 до 340 квадратни метри и со модуларен капацитет од 8 до 600 лица со врвни технолошки карактеристики. Покрај ресторанот со атрактивна отворена кујна, на петтиот кат на хотелот е поместен ексклузивен Sky bar и тераса со прекрасна глетка на Водно.
Целиот хотел е во знакот на зеленилото и растенијата, грижливо поставени така што дополнително го збогатуваат комодитетот и ексклузивноста на просторот. Фасадата на хотелот е изработена исклучиво од природни материјали, без користење на композити и пластика, а целиот објект има А+ ниво на енергетска ефикасност.

https://nezavisen.mk/skopje-dobi-nov-hotel-so-pet-dzvezdichki-limak-skopje-hotel/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12319
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Apr-2021 at 21:26Ова е сигурно гледано во обратна насока од перспективата на фотографијата.


Како и да е, премногу ленти, премногу асфалт... Да имаше тука влезови/излези од Јужен булевар, па да разберев. Ама за жал нема.


Edited by Cloverstack - 21-Apr-2021 at 21:28
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 276
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Apr-2021 at 21:24
Профилот на улицата според новиот ДУП:

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1219
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Apr-2021 at 19:59
На Железничка во секој случај и треба реосмилување.

Инаку, ова е тротоар, сигурно нема некој да оди покрај хотелот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7546
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Apr-2021 at 18:38
Originally posted by гитардемон


Не е ова тротоарот, тротоарот е пред хотелот. Ова е разделник.
сепак, ко што може да се види и сервисна улица е, која најверојатно ќе се користи и како паркинг... доста непријатно и за пешаци и за возила
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 276
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Apr-2021 at 16:15
 
...што патем треба да биде жардиниера.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5106
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Apr-2021 at 15:45

Не е ова тротоарот, тротоарот е пред хотелот. Ова е разделник.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Apr-2021 at 14:49
Аууу тротоаров... Нема место за нормално движење.
Back to Top
Phiko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Apr-2021 at 12:17
Исто денес, кај хотелот:
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Apr-2021 at 12:11
Денес

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Apr-2021 at 16:57
Limak Group continues to add more perfection to its works, opening the doors of a luxurious life.
With its new project Limak Skopje Luxury Hotel, it builds a new world that is well-thought from its design to its style; this time, in Skopje. With a capacity of 142 rooms, it brings various tastes of different cultures, from the comfort of Chiva Spa to the Turkish bath, together with a touch of nature under one roof.
Skopje's most remarkable hotel project will renew your life with the assurance of Limak Group.https://www.facebook.com/diamondofskopje
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Apr-2021 at 21:19
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1131
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Apr-2021 at 23:07
Originally posted by fichot

хм, имам една позната што живее во една од тие куќи. Колку што ми е познато ЛИМАК им понудил откуп, ама они не прифатиле и се гневни сега и на лимак и на властите што им ја нарушиле „селската идила“.Човек сам како што ќе се заебе, никој неможе така да го заебе.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2507
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Apr-2021 at 23:01
хм, имам една позната што живее во една од тие куќи. Колку што ми е познато ЛИМАК им понудил откуп, ама они не прифатиле и се гневни сега и на лимак и на властите што им ја нарушиле „селската идила“.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.371 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.