build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Голем комплекс над Јужен Булевар  (Лимак)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Голем комплекс над Јужен Булевар (Лимак)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1796
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Голем комплекс над Јужен Булевар (Лимак)
    Posted: Yesterday at 16:55
Originally posted by my Macedonia

Иначе сега каде работат, според планот нема врска со лимак, објектот на лимак би требало само тој дел над булеварот да биде или пак лимак купил се што е во близина???

Пред неколку страни ја разјаснивме оваа дилема, Лимак има купено дополнително земјиште од 30000-40000 м2 со што ја има дуплирано површината за градба. Земјиштето е откупено од приватните сопственици кој претходно ги купија парцелите за хотели и трговски центри.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 780
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 14:09
Еве неколку фотки од тековната изградба и армирањето на темелната плоча -превземени од фејсбукEdited by stef4o - Yesterday at 14:16
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3725
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 02:50
Иначе сега каде работат, според планот нема врска со лимак, објектот на лимак би требало само тој дел над булеварот да биде или пак лимак купил се што е во близина???
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2383
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 00:50
Originally posted by ehrlich


Со овој бетонов од видеово на краевите на парцелава, може да ставиме крст на Јужен, или јас сум нешто грешка.


Грешка. Булеварот чинам треба да дојде под моменталната улица и делот каде на видеото се гледа насип.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3725
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: Yesterday at 00:33
Грешка си, булеварот поминува меѓу старата железницка и парцелата што се гледа во видео. Сепак не ми е јасно што точно прават? Изгледа објект и булевар заедно би ги градиле ????
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #6 Posted: Yesterday at 00:00

Со овој бетонов од видеово на краевите на парцелава, може да ставиме крст на Јужен, или јас сум нешто грешка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11228
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Mar-2018 at 20:39
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 356
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Mar-2018 at 10:06
ako bide kako na renderot super mada od koga go pratam forumov ni eden proekt ne lici ni priblizno na renderot
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 26
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Mar-2018 at 01:03
Не знаев дека и хотел е планиран но ете прочитав погоре. Ако Лимак прави хотел, постоечкиве, особено со повеќе ѕвезди, време е да размислат за затворање.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3725
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Mar-2018 at 00:16
Турбо оди... (линкедИн)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7051
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Feb-2018 at 00:06
баш тоа што му треба на градов, уште станови на сред центар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Feb-2018 at 18:36
bulevarot si pomunuva na sredina ako dobro citam !?
Back to Top
Dukac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Dukac Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Feb-2018 at 12:37
http://marh.mk/juzen_bulevar_limak_skopje/
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Feb-2018 at 12:22
vo sekoj slucaj oni tamu kaj sto sega kopaat se do predvideniotbulevar si imaat pristap do nego i mozat da funkcioniraat. Dokolku stvarno go eskiviraat, na istoto mesto moze da se napravi ist samo nadzemen bulevar.
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Feb-2018 at 02:33
Ovde li treba da pominuva juzen bulevar ili ke go eskiviraat i toa kako ulisata na kej?
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Feb-2018 at 19:38
ko ke go napraat voa Limakot, ramstor ke opne nekoj ceradi so reklami i nema da bide šupa...

Edited by Portal - 25-Feb-2018 at 19:38
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1256
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Feb-2018 at 23:32
Што мислите за мурал на задната фасада на Рамстор? Или фарбање на панелите во неколку бои? Вака сиво ми штрчи...

Edited by Staro Skopje - 24-Feb-2018 at 23:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 178
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Feb-2018 at 19:40
Originally posted by Staro Skopje

Изгледа одлично. Само уште да личи на рендеров и супер ќе биде.

Thumbs%20UpProblemot tuka e sto budjetot go pravat na baza na ilustraciive a vsusnost ke dobieme nekoja hibridna izvedba na Skederbeg plostadot i Makedonskata Filharmonija. Crazy LOL
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2383
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Feb-2018 at 19:18
Кулине малку како да ме потсеќаат на постоечките од ГЅ.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3725
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Feb-2018 at 18:40
Originally posted by BOJAN

Што се случува со изградбата на подземната траса на Јужниот булевар? Убаво што се ископуваат темелите на комплексот Лимак, но од суштинско значење е изградбата на најважната скопска сообраќајница на оваа локација.

Дали ќе се гради Јужниот булевар? Ова е клучното прашање. Ќе биде врвен скандал, ако новото раководство на Град Скопје дозволи да се реализира овој проект без трасата на Јужниот булевар. Да потсетиме, Јужен булевар (со врската кон Митрополит Теодосиј Гологанов на запад, и Првомајска и Трета Македонска бригада на исток) е ЕДИНСТВЕНАТА ШАНСА за Скопје да добие растеретен од сообраќај центар на град (читај „Рекорд“), но и воглавно растеретување на сообраќајот од Партизански одреди, односно алтернатива на транспортната оска исток-запад.

Ако се изгради комплексот Лимак без подземниот Јужен булевар, Скопје и дефинитивно ќе стане ПРИШТИНА. Приштина, во буквална смисла на зборот, каде што во центарот на градот ќе нема можност со кола човек да се размине и каде што ќе се патува од едниот до другиот дел на централното градско подрачје по десетици минути. Ова ќе биде КАТАСТРОФА!

Не верувам дека Шиле би направил вакво нешто.Човекот знае што прави, можеби не гради 1000 поли проекти но има план и почнува тука каде никој не чепкал. Дај време.
Иначе потврда и од човекот што го презентирал проектот:Edited by my Macedonia - 23-Feb-2018 at 18:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.