build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Голем комплекс над Јужен Булевар (Лимак)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Голем комплекс над Јужен Булевар (Лимак)
    Posted: 29-Jun-2017 at 18:37
20 godini pokasno i uste nema nisto... ovaa parcela e top i ovde ke se tepaat sega koj od vlada ke zeme ucestvo... Kupete semki i pukanki i gledajte igri bez granici! Cheers
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Jun-2017 at 08:52
Знам. Фотката ја превземав од фб страната на Неуромедика ама бидејќи забележав дека тука по долги години има некакво раздвижување ја постирав тука. Инаку би било добро доколку наскоро почне поинтензивно да се работи.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1296
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Jun-2017 at 08:25
Originally posted by stef4o

Еве една фотка од каде може да се забележат активностите кај Лимак (од десната страна на фотографијата.)Грешиш, лимак е а впрочем фотката е стара повеќе време, бидејќи кранот е поставен повеќе од 3 недели...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1139
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jun-2017 at 20:33
Горе на рендерот овој простор е означен со сиво и не е дел од комплексот на Лимак. Мислам дека 3 (ако се гради и оној до Raddison Blu Swamp ќе бидат и 4) трговски на едно место се премногу, подобро ќе беше тука да има парк а ТЦ Кам да биде на бул. Трета Македонска Бригада, близу Димитар Влахов и Алкалоид.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jun-2017 at 20:25
Незнам што е знам дека одамна е оградено,пред некое време беше полно со вода. Според фоткава изгледа поставуваат кран,не сум видел рендер.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4674
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Jun-2017 at 19:47
Тоа не е Лимак, ако не грешам ќе биде маркет на КАМ.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Jun-2017 at 11:51
Еве една фотка од каде може да се забележат активностите кај Лимак (од десната страна на фотографијата.)

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 373
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Mar-2017 at 22:19
vov vakvite kompanii toa go raboti nekoj junior arhitekt
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Mar-2017 at 10:35
Pa vakava vizueleizacija pari cini i ne mi se veruva deka e ne seriozno sraboteno

Edited by Dzeksi - 23-Mar-2017 at 10:35
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 373
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Mar-2017 at 00:59
na proektov ima najmalce pola godina da se raboti na odstranuvanje na postoecki instalacii, ako se sekavam dobro vo stara zeleznicka imase i cela trafostanica, so miljon kabli kakvi ti ne... isto trasata pozadi zeleznicka patot za da voopsto pocne da se iskopuva treba dislokacija na uste miljon instalacii, pozadi nego ezeroto imase fotki kade se gleda deka poprecno minuvaat celi toplovodi... taka da ova i kolku da saka investitorot nemoze taka vednas da pocne, ovije renderi se prvicni i ne gi svakajte tolku ozbilno deka se raboteni...

Edited by Portal - 22-Mar-2017 at 01:00
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Mar-2017 at 10:06
Интересно. Што е планирано да има во целиот овој простор, мол? Или молот е само до Стара железничка? Има некаде податок за GLA?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2367
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Mar-2017 at 02:01
Од улицата фино изгледа надоврзувањето со музејот, ама од другите страни е ДУПКА. Што ќе биде таму, јавно веце? :/

Се сложувам дека треба (мора) да се направи подобра презентација на проектов. Макета, рендери, секции, пресеци, булеварот... ваков крупен зафат не треба да помине само со кратка презентација преку медиуми како што власта навикна да прави последнава деценија.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1139
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Mar-2017 at 19:35
За тоа ќе си се вратиш во времето на едноумието на комуњарите од Југославија и македонубиецот Тито, таму во просторија специјално наменета за тоа јавно беа изложувани детални информации за капитални зафати, како на пример ГТЦ. Скопје 2014 е демократски проект изгласан од мнозинството и мудриот македонски НАРОД стои зад него.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3162
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Mar-2017 at 18:54
Како и во многу случаи во Скопје, се водиме од „рекла-казала“ муабети. Би било нормално од инвеститорот да организира една изложба на која ќе го претстави проектот. Се работи за огромно здание над земја и исто толку големо под земја. Заедно со тоа што он планира да прави, би сакал да ги видам и архитектите-автори на комплексот во Скопје за да го објаснат проектот. Се разбира, со сето ова ќе ја имаме целокупната проектна документација на увид.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6995
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Mar-2017 at 18:44
навистина е штета што едно од најпознатите обележја на градов ќе стане дел од генеричен трговски центар... решени се културно да го осакатат градов додека не се осакати и последниот грам култура во него
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 674
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Mar-2017 at 16:09
I found this rendering on the internet, but it's from 2012Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3805
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 20-Mar-2017 at 11:05
Gornata i dolnata animacija nemaat vrska edna so druga ili jas slabo gledam.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3622
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Mar-2017 at 11:03

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Познат изгледот на мултифункционалниот комплекс што ќе се гради до Рамстор

Објавено на 20 март 2017, 01:21


Лимак е светски реномирана компанија со седиште во Турција, специјализирана за секаков вид инфраструктурни и градежни проекти, вклучувајќи аеродроми, пристаништа, автопати, брани, хидроцентрали, фабрики, индустриски објекти, цевководи, хотелиерство и туризам.

Денес компанијата објави соопштение дека компанијата започна со подготвка на теренот помеѓу Музеј на град Скопје и Рамстор Мол на местото каде што треба да се изгради атрактивниот комплекс. Во соопштението се вели дека мрежа од инфраструктурни текови, водоводни цевки и други инсталации, кои му служат на градот се наоѓаат во внатрешноста на земјиштето во сопственост на Лимак Груп. Овие инфраструктурни инсталации треба да се релоцираат, возобноват и повторно стават во функција.

По завршување на овие подготвителни градежни работи, Лимак очекува дека сите дозволи за проектот ќе бидат комплетирани и многу наскоро ќе започне со изградба на подземна сообраќајница во централното градско подрачје на Скопје, а потоа и со планираниот мултифункционален комплекс.

Станува збор за тунел, модерна подземна сообраќајница , со двонасочен коловоз во 6 ленти со должина од 800 метри долж Јужен Булевар, и кој во голема мера ќе придонесе за олеснување на сообраќајниот метеж во Скопје. Овој проект кој е во согласност со деталниот урбанистички план на град Скопје, пред чие донесување беа извршени неколку месечни геомеханички испитувања на земјиштето, ќе биде од особено значење за централното градско подрачје.

Од компанијата потврдуваат дека во Скопје ќе се гради атрактивен, мултифункционален комплекс лоциран зад Музеј на град Скопје, долж просторот помеѓу булеварот Св.Кирил и Методиј и улицата Јордан Мијалков. Постоечката зграда на Музеј на град Скопје, која се планира да биде возобновена од градските власти, ќе биде умешно вградена во склоп на комплексот.Проектот вклучува четири 20 катници со резиденцијални апартмани, деловен простор, шопинг центар, хотел, ресторани, простор за културни настани, фитнес центар, паркинг и други функционални објекти.

Фотографиите покажуваат приближно како ќе изгледа овој комплекс кој ќе го смени ликот на главниот град.

http://zase.mk/ekskluzivno-foto-poznat-izgledot-na-multifunktsionalniot-kompleks-shto-ke-se-gradi-do-ramstor/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6995
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Mar-2017 at 21:04
Originally posted by my Macedonia

Може некој да слика, се работи за важна инвестиција.
па и нема што да се слика, немаат ништо почнато, нема нови табли, само што ја затворија уличката помеѓу Рамстор и Стара железничка со тараби, кои се на фоткава горе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3620
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Mar-2017 at 13:44
Може некој да слика, се работи за важна инвестиција.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.