build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 27-Jul-2015 at 09:56
@King ne velam deka ne mamis samo da razjasnime; ne razbrav za kakva predmer presmetka ste rabotele toa. Cenata na cinjene na stanovi i ponudata/pobaruvackata na pazarot e nesto drugo/porazlicno od predmer presmetkata koja se raboti za izraboten del na onjektot koj sto se predmeruva se presmetuva srabotenoto i se naplaka.
Ne velam deka e "barokot" problem no, i da e toa go znae eden coek od vladat i glavniot od Limak ne i site ostanati bidejki se raboti za interen dogovor...


Edited by Portal - 27-Jul-2015 at 09:57
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 27-Jul-2015 at 18:21
Originally posted by BOJAN

Originally posted by King

Зошто не му побара докази на Жерновски за неговите лаги. Јас говорам за работа која сум ја видел со свои очи, бидејки мои колеги работеа на предмер пресметка. Од истите тие колеги слушнав дека проектот се успорил бидејки паднале цените на становите во Скопје, па сакале уште еднаш да си ги проверат цените на изградба според локалните услови и ценовници на градба.


Еве нека биде по твое. Идејното решение порано или подоцна ќе излезе на површина. Дали го работел познат турски архитект или нашиот премиер веднаш ќе се забележи. А ќе проговорат и од Лимак, подоцна или порано, на оваа тема.


И јас сакав истото да го кажам, што викаат Србите ``Живи били, па видели``
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 27-Jul-2015 at 18:27
Originally posted by Portal

@King ne velam deka ne mamis samo da razjasnime; ne razbrav za kakva predmer presmetka ste rabotele toa. Cenata na cinjene na stanovi i ponudata/pobaruvackata na pazarot e nesto drugo/porazlicno od predmer presmetkata koja se raboti za izraboten del na onjektot koj sto se predmeruva se presmetuva srabotenoto i se naplaka.
Ne velam deka e "barokot" problem no, i da e toa go znae eden coek od vladat i glavniot od Limak ne i site ostanati bidejki se raboti za interen dogovor...


Пред да се почнеш некој објект, врз база на проектна документација правиш предмер пресметка за цената на чинење на тој објект, ова обично се прави пред да почнеш да го градиш, за да направиш финансиска конструкција за реализација на истиот. Претпоставувам дека Лимак веке имале таква предмер пресметка од порано, но сега побараа нова веројатно за да си ги потврдат цените, и да си направат нова калкулација...

Edited by King - 27-Jul-2015 at 18:28
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 27-Jul-2015 at 20:30
И ние ќе чекаме уште 50 години они калкулација да си прават? Нели имаше некаква законска обврска до кога мораш да почнеш со градба? Викаа 2012та, 3 години ли се прават „калкулации“?
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 27-Jul-2015 at 23:08
ok, razbrav prsemetka kolku priblizno bi gi cinela investicijata... Spored presmeetkata na koja dlabina bi se pojavila vodata? Ako dobro se sekavam vo roj del isopite bea polni so voda.
Back to Top
лулу View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote лулу Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 17-Sep-2015 at 17:49
--


Edited by лулу - 29-Sep-2015 at 10:45
Back to Top
лулу View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote лулу Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 17-Sep-2015 at 17:52
-

Edited by лулу - 29-Sep-2015 at 10:45
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 17-Sep-2015 at 18:12
Мене не ми е јасно кој овде лажел????

Кинг,овој оној...се извинувам ама стварно бркотницава со зборови не ми е јасна
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 17-Sep-2015 at 18:25
Originally posted by лулу

Lele koja laga!!!od koja firma si ti sto ste pravele predmer-presmetka za Limak mnogu me interesira?i kako ne stignala do nas taa predmer presmetka.Ti znaes li za koja firma zboruvas?Si znael deka zastojot e od Limak, ti sto se zamisluvas be? razmisli sto zboruvas pred da dades izjavi takvi. Limak se kolebale?! od kaj pa toa sega. Limak moze da te tuzi za ovie kleveti i toa ti go kazuvam kako covek na LimakОк, како човек на Лимак може да ни објасниш во што е застојот и да споделиш инфо околу рендери и сл.?
ФМП.

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 20-Sep-2015 at 13:12
breeeh se javi prviot covek od limakkk(mislam na forumov), pretpostavuvam soferot znaci pocnue da raboti sofererot so tuzba protif nekoj sto kazal nesto na foruum
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 20-Sep-2015 at 14:55
Previous
 
Ако човекот навистина е човек на Лимак, тогаш останува да се надеваме дека сепак тој е исклучок на правна неписменост, односно дека не се сите луѓе на Лимак до толку правно неписмени како него за да не знаат дека законот за навреда и клевета не опфаќа лични коментари објавени на Интернет форуми. Stern%20Smile


Edited by Dexter26 - 20-Sep-2015 at 14:56
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 20-Sep-2015 at 15:30
Нека почнат веќе што е ова се чека со години.. Нема Жерновски некакви компетенци или има само министерството?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 20-Sep-2015 at 16:40
Previous
 
Се согласувам, нека почнат.
 
Но нека почнат на некоја друга локација, а Јужен Булевар нека го покријат со зеленило, и онака зеленилото е загрозен вид во централното градско подрачје на Скопје.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 12-Apr-2016 at 17:40
11.04.2016, 17:41

„Лимак“ ја подготвува подземната улица зад „Рамстор“

Од компанијата велат дека паралелно ќе го градат и трговскиот центар до Музејот на град Скопје

Деспина Трајковска-ДимоваПо неколкугодишни најави, турски „Лимак“ конечно ќе почне со изградба на подземната улица зад „Рамстор“ во Центар. Така најавуваат од компанијата која досега веќе требаше да почне со градежните активности. Освен улицата, паралелно ќе го граделе и комерцијалниот објект до Стара железничка станица, кој ќе биде со „пресликана“ фасада и висина како и железничката. Од компанијата вчера ни изјавија дека ги вршат последните подготовки за почеток на изградба. Ја обезбедувале документацијата, ги средувале комуналиите, се организирале за отворање на градилиштата...

„Не е точно дека сме се откажале од проектите или слично. Напротив, се работи за сериозни зафати, имаше корекции во проектите, па затоа од оправдани причини малку ги пробивме роковите за изградба. За десетина дена треба да ги доплатиме комуналиите и да ги комплетираме градежните дозволи. Значи, прашање на ден е кога ќе почнеме со работа“, изјавија кусо од „Лимак“ за „Утрински весник“.

Велат, сложените проекти биле причина за пробиените рокови за изградба. Дали платиле или ќе плаќаат пенали за непочитување на договорот, од компанијата не сакаа да коментираат. Единствено порачаа дека се сериозна компанија која наскоро ќе почне со реализација на двата проекта. Прво ќе започнат со изградба на објектот до Стара железничка станица, а кусо по отворање на тоа градилиште, ќе стартуваат со изградба и на подземната улица.

„Практично, двата проекта ќе се изведуваат паралелно, со оглед на тоа дека и двата плаца се купија во речиси ист период, односно имаат идентични рокови за почеток на изградба, конечна реализација и слично“, дополнија од „Лимак“.

Кај Старата железничка станица, на местото на некогашниот паркинг помеѓу Музејот на Скопје и ТЦ „Рамстор“, треба да се изгради комерцијален објект. Инвеститорот има обврска да го изгради објектот со „пресликана“ фасада и висина како и железничката станица. Тој објект, всушност, е испланиран да биде влез во новиот деловно-административен комплекс кој треба да се гради на Јужен булевар, земјиште кое, исто така, го купија Турците. Практично, тој комплекс треба да се издигне над подземната улица која „Лимак“ е обврзан да ја изгради како компензација за земјиштето над неа. Поточно, по изградбата на улицата, „Лимак“ ќе има обврска да ја предаде во владение на Град Скопје, а за возврат ќе го добие плацот над неа со можност да гради деловен и хотелски комплекс висок и до 20 ката. Предвидено е улицата да биде 6 до 6,5 метри под земја, долга 800 метри и да има шест коловозни ленти, по три во двата правца.

Инаку, и во двата случаја турската компанија ја купи државната земја на лицитација, на која практично се наддаваше сама со себе. Плацот кај Стара железничка станица со површина од речиси 10.000 квадрати го купи за околу половина милиони евра. За другата парцела, од над 30.000 квадратни метри, „Лимак“ на државата и' плати околу 3,2 милиони

http://www.utrinski.mk/?ItemID=3E11630F0036A54F8E5463A151B25F5A
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 03-May-2016 at 17:32
Во најава комплексот над Јужниот Булевар (бул.Македонија)Деновиве, на запуштеното градилиште на Јужниот булевар, зад Музејот на Град Скопје, конечно се постави табла со 3Д визуелизација за изгледот на новиот комплекс. Обврска на инвеститорот е изградба на трасата од Јужниот Булевар која оди подземно, со тоа што за компензација го добива просторот над него.Овој простор и во периодот на 90тите беше предмет на повик за идејно архитектонско-урбанистичко решение, во чиј опфат беше и доградба на објектот на Старата Железничка станица. Овој пат проектот ќе се реализира преку компензација на услуги, со турскиот инвеститор, каде му се остави слобода на инвеститорот за решението на проектот, со што неговите автори се уште не ни се познати.

Од она што може да го забележиме на билбордите, во приземниот дел се развиваат комерцијалните содржини и трговски центри, во комбинација со пешачка зона и паркинг простор. Од трговските единици се надвишуваат 4 висококатници ( повеќе од 20 ката ), најверојатно во доминантен дел луксузно домување.Она што може на прво око да се каже, е дека на доминантен дел од површината се забележуваат ниски структури, кој не се натпреваруваат по висина со Музејот на град Скопје. Во партерот се постигнува разбивање на тој габарит со пешачки зони и градски тремови. За среќа густината на кулите не е голема, со што се избегнува ефектот на „Капиштец“ иако нивната ориентација исток-запад е со подолгите страни.

Современоста на комплексот е изненадувачки, кога ќе го споредиме со интервенциите на власта во центарот на градот. Да се надеваме дека тоа ќе го видиме и во неговата реализација.

За подетална анализа, треба да почекаме повеќе официјални информации, како и реалната можност за манипулација преку 3Д презентацијата.

http://marh.mk/%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D1%98%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D1%83%D0%BB%D0%B5/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 03-May-2016 at 18:15
Deluva mnogu ubavo. Nego ima li momentalno nekakvi aktivnosti na gradilisteto,odamna stoi zagradeno.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 03-May-2016 at 22:14
Abe mnogu ubavo, samo koga ke gi roknat kilma uredite od nadvor, i koga ke pocnat roletni da sibaat i balkoni da pregraduvaat... e tek togas ke bide super! Prav Bangladesh!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 03-May-2016 at 23:43
Радисон Блу мочуриште ќе го прават парк или паркинг ?
 
Патем, бидејќи ништо не бидна од тој проект, чија е сега таа парцела ?
 Edited by Dexter26 - 03-May-2016 at 23:43
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7327
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 04-May-2016 at 01:31
ау човече зашто никој не приметува колку лошо ја заградиле железничката со некој објект рамстор-стил
сите надежи за тоа убаво да се затвори нејзиниот комплекс со некое добро и напорно зразмислувано архитектонско решение ми ги убија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 04-May-2016 at 12:12
Ако не се лажам, ова е најголемата инвестиција на Камчеви во Македонија
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.