build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 26-Apr-2019 at 12:44
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 12-May-2019 at 14:50
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 16-May-2019 at 12:28
Што треба да никне тука?Дали е една од 20-катниците?(од фб)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 17-May-2019 at 23:24
Originally posted by stef4o

Што треба да никне тука?Дали е една од 20-катниците?


Кулите ќе бидат точно над Булеварот.

На оваа локација според ДУП има објект П+2 со макс. висина 16 метри.

Според рендерите на Лимак тоа би бил овој објект:

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 19-May-2019 at 10:19
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 05-Jun-2019 at 08:05
Од фб

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 06-Jun-2019 at 23:06
Има ли некоја вест дека улицата е почната да се гради, ненакви контури од истата??
Искрено мене ми личи на истата шема како на плоштад, на почеток и таму беше најавено прво ќе се гради подземна улица потоа зграда, па после трвдеа дека паралелно ќе ги работат, па потоа дека прво да се изгради па улицата за на крај да соопштат дека немало услови за подземна улица тука.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1870
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 07-Jun-2019 at 07:26
Позади НЛБТБ е ископана целосно улицата, се работи.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 08-Jun-2019 at 17:41
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 08-Jun-2019 at 17:44
Генералка на „Јужен булевар“П „Комунална хигиена”-Скопје во текот на денешниот ден спроведе акција за генерално чистење на скопскиот Јужен булевар.

Со 20 работници на терен, беше извршено рачно и машинско метење и миење на булеварот, а од механизацијата беа употребени две автоцистерни и специјалните комунални возила – патарки и метларки.

Акцијата беше организирана поради зачестените поплаки од страна на граѓаните дека стамбените објекти лоцирани на Јужниот булевар се подложени на загадување и прашина од градежните зафати што се реализираат во овој реон.

ЈП „Комунална хигиена”-Скопје ја информира јавноста дека според Законот за јавна чистота, градежните фирми се должни да обезбедат отстранување и транспорт на градежниот отпад од градежните локации.

ЈП „Комунална хигиена”-Скопје нема ингеренции да го собира и транспортира овој вид на отпад ниту пак да ја одржува хигиената на приватните градилишта.

https://24info.mk/генералка-на-јужен-булевар/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 24-Jun-2019 at 07:11
Работат до доцна вечер(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 24-Jun-2019 at 07:31
Еве уште две од 10-ти јуни(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 30-Jun-2019 at 09:31
Од фбBack to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 30-Jun-2019 at 11:15
Знае некој што се случува на овие две парцели?

Источната изгледа е исто земена од Лимак како и онаа на поранешен Радисон Блу, иако не можам да најдам ништо повеќе. Но што е со западната? Ова би била одлична локација за парк, со веќе израснати дрва стари повеќе десетлетија, но не знам дали ДУП-от за овој четврт е од оние што треба да претрпат измени.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 312
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 30-Jun-2019 at 12:58
Едвај чекам да се заврши ова и проектот кај Саем. Колку и да се погрешни, сепак ќе бидат архитектонско ремек дело(барем за наши услови)
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 08-Jul-2019 at 12:39
За скоро сите објекти досега имаат направено прилично длабок ископ еве ископ за нешто ново во рамки на комплексов(од фб)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12540
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 08-Jul-2019 at 21:36
Можеби ќе звучи глупаво прашањево, но дали ова се подземни води на сликиве?
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1870
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 09-Jul-2019 at 08:21
Секој втор ископ има подземни води во Скопје, а ова е прилично длабоко, очекував повеќе.

Инаку не успеав да сликам но на едно место (централно некаде) е пресечен јужен и споени се парцелите од двете страни на булеварот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 09-Jul-2019 at 08:32
Сушно е времето, да е рана пролет или касна есен оваа дупка би била под вода. Скопје има подземни води во тие периоди на околу 2 до 2.5 метри длабочина, особено во деловите во близина на Вардар.Над 4 метри веќе е сигурно дека има вода.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 13-Jul-2019 at 16:04
Од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.180 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.