build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 4863
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 23-Jul-2019 at 12:28
Од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12881
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 25-Jul-2019 at 09:22
Старата железничка станица остана како споменик на катастрофата. Фирмата „Лимак“, која гради огромен комплекс зад неа и треба да пробие подземен булевар, е обврзана да го среди и овој објект. Што значи тоа?

Проектот на „Лимак“ е проект што го наследивме и е врзан со договор што Градот и Општина Центар го имаат со инвеститорот. За мене беше императив во фазата на отпочнување на градежните работи да се обезбеди од евентуално оштетување остатокот од Старата железничка станица, уште повеќе што таму се наоѓа Музејот на Град Скопје. Она што барав од инвеститорот е да се извршат најпрво заштитни работи околу објектот, за да не дојде до негово понатамошно оштетување, и тој ќе биде и ќе остане доволно видлив и доволно впечатлив да продолжи да биде симбол на градот од една страна и потсетник на трагедијата од друга страна.

Објектите што сега се прават во комплексот „Лимак“ не се во делот на подземниот булевар. Таму се гради хотел, кој никогаш не бил дел од проектот на „Лимак“.

Земјените работи за пробивање на подземна сообраќајница се во тек, затоа што самата сообраќајница е основа на проектот. Она што го гледаме во моментот, што се одвива како градежна работа, не е воопшто дел од тој комплекс и не е воопшто објект што се наоѓа над подземната сообраќајница.

целото интервју со Шилегов тука https://nezavisen.mk/shilegov-za-nezavisen-skopje-kje-se-shiri-na-sever/
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 25-Jul-2019 at 10:46
Кој хотел се гради таму што не е дел од проектот на Лимак ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12881
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 25-Jul-2019 at 16:49
Originally posted by Enzo

Кој хотел се гради таму што не е дел од проектот на Лимак ?


...

Originally posted by Џоле

Хотелот и деловна зграда истовременоЗа сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 25-Jul-2019 at 20:45
The construction of the hotel is going well.
We are closing in the construction on the top level-exterior and structural works.
The hotel is planned to be operational by Jan-Feb of 2020.
It will be a 4 or 5 star hotel operated by a well known hotel brand,shortly to be decided.

It consists of 3 dedicated parking levels, 142 rooms in total, 2000 square meters of banquet area, 1500 square meters for Casino,
fitness area, Turkish bath, 6000 square meters for a business center.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 25-Jul-2019 at 21:34
Originally posted by carver91

The construction of the hotel is going well.
We are closing in the construction on the top level-exterior and structural works.
The hotel is planned to be operational by Jan-Feb of 2020.
It will be a 4 or 5 star hotel operated by a well known hotel brand,shortly to be decided.

It consists of 3 dedicated parking levels, 142 rooms in total, 2000 square meters of banquet area, 1500 square meters for Casino,
fitness area, Turkish bath, 6000 square meters for a business center.


Тоа со казиното ми вели дека можен бренд би бил - Рамада(Принцез)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 4863
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 28-Jul-2019 at 09:49
Од фбBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12881
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 02-Aug-2019 at 22:08
Полека хотелот ги добива контурите од рендерот...

За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 30-Aug-2019 at 17:48
slusam stopirana stopirana bila izgradbata na ostanatite delovi...!?

Edited by Portal - 30-Aug-2019 at 18:18
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 30-Aug-2019 at 18:06
Originally posted by Portal

slusam stopirana stopirana bila izgradbata...!?

Кај си слушнал такво нешто,денес со бус поминвав покрај ова и на секој дел од теренот имаше работници што работеа.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1930
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 30-Aug-2019 at 21:33
Секој ден се работи, секој.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12881
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 04-Sep-2019 at 19:05
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 4863
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 10-Sep-2019 at 12:20
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 4863
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 01-Oct-2019 at 07:06
Што е ова што го градат во иста линија со хотелот?

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 4863
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 02-Oct-2019 at 16:52https://www.facebook.com/skopjesmogalarm/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12881
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 02-Oct-2019 at 18:23
Да не е некоја од станбените кули што се дел од комплексот?
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 02-Oct-2019 at 21:46
Добро, а подземната улица планираат ли да ја градат? Има инфо за тоа?
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 02-Oct-2019 at 22:29
Originally posted by Џоле

Да не е некоја од станбените кули што се дел од комплексот?


Ne e. Ovaa zgrada e na privaten investitor i ne e del od kompleksot Limak.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 03-Oct-2019 at 14:17
Originally posted by skopskodete

Добро, а подземната улица планираат ли да ја градат? Има инфо за тоа?


И јас прашав пред некое време,некој спомна дека позади тутунска е почнато, пред месец кога поминав незабележав ништо.
Според мене улицава ќе ја доживее судбината на подземната улица на кеј, нема да ја има.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 05-Oct-2019 at 08:59
stopirana e gradbata, zgradata kako sto kaza vladegf ne e na Limak. Ova pozadi ramstor delot e Hotelot sto go pocnaa na vremeto i samo toj se raboti...

alexsend mozes da pisuvas deka sekoj i den se raboti do sabajle, koga ne se raboti neseraboti
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.