build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 05-Oct-2019 at 16:11
Originally posted by Portal

stopirana e gradbata, zgradata kako sto kaza vladegf ne e na Limak. Ova pozadi ramstor delot e Hotelot sto go pocnaa na vremeto i samo toj se raboti...

alexsend mozes da pisuvas deka sekoj i den se raboti do sabajle, koga ne se raboti neserabotiКога веќе ме прозиваш.
На зградите кои се на фотографиите погоре се работи, за тоа правевме муабет. Слободно можеш да се качиш на последен спрат од катната гаража и да погледнеш, ете оди во понеделник во работно време и сликај ни.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 05-Oct-2019 at 21:08
ok ednata zgrada ne e nivna, drugata e hotelot koj veke odamna e podignat sega se sredue...
ostanatite 90% objekti samo sto pocnaa zastanaa, ne se rabotat...
to mi bese prviot post n akoj sto sprotivno tvrdevte...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 05-Oct-2019 at 22:38
Се е нивно. И хотелот кој беше мочуриште со години како и зградата карши Неуромедика. Само што хотелот не е дел од комплексот ама е сепак во сопственост на истата фирма, Лимак како посебна парцела.

*Освен деловниот центар кој се гради карши дирекцијата на Макпетрол која е на КАМ.

Edited by alexsend - 05-Oct-2019 at 22:49
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 06-Oct-2019 at 00:44
Originally posted by ovaj_stariov

Originally posted by skopskodete

Добро, а подземната улица планираат ли да ја градат? Има инфо за тоа?


И јас прашав пред некое време,некој спомна дека позади тутунска е почнато, пред месец кога поминав незабележав ништо.
Според мене улицава ќе ја доживее судбината на подземната улица на кеј, нема да ја има.

Кога почна изградбата на целиот комплекс повеќе пати се потенцираше во јавноста дека во самиот договор за земјиштето итн. е вклучен и подземниот булевар, така што нема шанси да не се изгради. Ама пак мене ме чуди како никој, ништо не спомнал нешто за ова што е од исклучителна важност за градот.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 06-Oct-2019 at 09:33
Сепак рокот за целиот комплекс е за 5 години од денес, за улицата за 2. Каде е каснењето... Џевахир изгради 4 згради од по 40 ката за пократко време зошто не и овие 4 од по 20 со трговски и улица...

Нека се качи некој на последен кат на катната гаража и нека сними, активности има секој ден, можеби не директно на подземниот булевар но на околните објекти да. А четирите згради се точно над булеварот и мора прво улицата да се изработи.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 06-Oct-2019 at 10:18
Како бе 5 години од денес пријател,уште се сеќавам Грујо кога ги правеше фештите кога го најави истово,згради,трговски и главното подземна улица,тогаш не беа ни почнати "бомбите" циркузите,а веројатно тие 5 години ако за толку бил планиран проектов почнале да течат,иако немаше активност од ним познати причини.

Таман работа да треба да го чекаме "дијамантов" 5 години.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 06-Oct-2019 at 13:30
Originally posted by alexsend

Сепак рокот за целиот комплекс е за 5 години од денес, за улицата за 2. Каде е каснењето... Џевахир изгради 4 згради од по 40 ката за пократко време зошто не и овие 4 од по 20 со трговски и улица...

Нека се качи некој на последен кат на катната гаража и нека сними, активности има секој ден, можеби не директно на подземниот булевар но на околните објекти да. А четирите згради се точно над булеварот и мора прво улицата да се изработи.


Мене ова ме чуди, има активности на зградите, а на булеварот не, а за него имаат најкус рок.

Ако ја слушнавте изјавата на Шилегов за бришењето на јужната обиколница, меѓу другото имаше и коментар дека поради неконтролираната градба најверојатно планот ќе се менува сеуште и ќе отпаднат некои подземни сообраќајници. Така да нема да бидам изненаден ако се ова е поврзано.

Инаку и земјиштето на плоштад за зградата на Телеком беше продадено за некоја безвезна цена од 25 за квадрат со услов да се изгради подземна сообраќајница, ама потоа таа стана надземна па на крај никаква.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 06-Oct-2019 at 14:52
Кога веќе имаат договор кој ги условува Лимак да ги направат тие 800м подземни би било лудост да им рече некој ај немора... И ако такво нешто се случи тоа би било тежок криминал...

А доколку под бришење на јужната обиколница мислат на Јужен булевар/Македонија е тек тоа ќе биде и тоа какво злосторство спрема градот... Тоа е единствена причина зошто не смее да се гради во зеленилото на јужна страна долж целиот Теодосиј Гологанов... Се надевам не мислеле на тоа... Искрено се надевам.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 06-Oct-2019 at 15:20
Лошото е што имаме многу примери за таков тежок криминал, кога ќе започнеме со тендерот за аеродромот каде беше предвидено аеродром во Штип и ништо не бидна, па ќе продолжиме со подземната улица на кеј и сто други примери за пренамена на катни гаражи во станбени објекти и слично нема да ме зачуди ништо.

Ако се сеќаваш градот имаше обврска да изгради два кружни на влез и излез, досега не сум видел најава и за тоа.

Лимак има обврска да, ама ако можат таа обврска да јо избегнат на некој начин(читај Мито) би ја избегнале.
Во нивните визуализации за објектите никаде не се гледа подземна сообраќајница.

Инаку ако се избриши таа сообраќајница, можам само да кажам барајте си друг град за живеење, во рок од 5 до 10 години сообраќајот ќе колабира скроз.

Edited by ovaj_stariov - 06-Oct-2019 at 15:22
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 14-Oct-2019 at 14:26
Originally posted by alexsend

Кога веќе имаат договор кој ги условува Лимак да ги направат тие 800м подземни би било лудост да им рече некој ај немора... И ако такво нешто се случи тоа би било тежок криминал...

А доколку под бришење на јужната обиколница мислат на Јужен булевар/Македонија е тек тоа ќе биде и тоа какво злосторство спрема градот... Тоа е единствена причина зошто не смее да се гради во зеленилото на јужна страна долж целиот Теодосиј Гологанов... Се надевам не мислеле на тоа... Искрено се надевам.


Нема активности на градилштето ниту делот каде ке биде булеварот ниту остатокот од објектите каде треба да никнатобјекти, освен на објектот-хотелот зад рамстор кој што се привршува. Другиот објект што го гледате карши ремедика бил на Мето и Шенол и е пособно преграден, значи НЕ е на лимак.

Edited by Portal - 14-Oct-2019 at 14:47
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 14-Oct-2019 at 16:39
Во градежништвото има некој тек на работи, може не може да се гради улицата пред да се завршат околните згради, може нема да има пристап за работа на кој начин... Рокот тече, не е истечен за таков хејт пред време.
А ако истече рокот и не се изгради тогаш дајте листа со имиња кој е виновен за тоа, мора да има имиња.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 621
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 14-Oct-2019 at 18:44
Мислам дека премал хејт има. Може си во право, ама треба транспарентност. Не се знае ни како ќе изгледа подземната, што ќе содржи, ќе има ли траса за лрт, влезови, системи, ништо не се знае. Времето на изградба е исто многу битно, треба да се координираат со градот за кружните текови, али и за тоа штама.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 14-Oct-2019 at 18:51
Целосно го делам твоето мислење, премалку информации за толку голем проект...
Но пак коментар до оние на кои тоа им е работа...кој го интервјуирал градоначалникот или изведувачот за детаи околу оваа тема? Дали одбиле да зборат или пак никој не покренал тема на муабет...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 14-Oct-2019 at 19:12
Na koi mesta gradot treba da izgradi kruzni tekovi povrzani so proektov?Edniot bese kaj Nova Makedonija predviden ili gresam?
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 621
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 14-Oct-2019 at 19:22

Да, плус два помали на исток.

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 14-Oct-2019 at 21:33
нема никакви индиции дека патот нема да се гради дури и дел од ископот е веке наравен на тој дел, се гледа на сликите ...
како дојдовте до тој заклучок дека ете несе гради патот
инаку текот на работите во градежниството се гради патот долу како подрум и над него објектите...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 03-Nov-2019 at 15:26
Неколку денешни фотки... Мора да се признае дека се придржуваат до рендерот.

Малку подолу:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 07-Nov-2019 at 08:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 29-Nov-2019 at 13:37
Од мојата денешна тура,засега само хотелот е во најнапредна фаза и идентичен на рендерите барем досега,за други активности неможам да кажам бидејќи прилично е високо оградено само успеав да забележам една машина за набивање шипови и отворена пумпа за бетон во делот близу НЛБ БанкаМалку подолу од хотелов во иста линија веќе е издигната карабина на нов деловен објект кој нема врска со комплексот Дајамонд и истиот веќе се застаклува

Поглед кон карабината на Кам Маркет каде нема позначајни активности

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 06-Dec-2019 at 19:04
Од фб страницата на проектот...

We are proud to finalize the successful implementation of the foundation test piles for DIAMONDOFSKOPJE..


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.