build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 45>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Feb-2012 at 02:09
Originally posted by Portal

Na Map gledajki ja regulacijonata linija (granicata na parcelata), dokolku tocno / pravilno ste ja  obelezile granicata navlezena e od zadnata strana kaj tehnickiot vlez na Ramstore mall. Isto taka i na objektot od karsi.
Полигоните на мапата се чисто орјентациони


Originally posted by Gradinarot

Ме интересира дали некој има информации кој е точниот опфат на овој проект и дали во себе ги инкорпорира паркот спорти бивши геолошки и пропаднатата Радисон инвестиција.
И за паркот и за Радисон одговорот е НЕ.
http://www.build.mk/docs/users/1/Urbanizam/Skopje/StaraZS predlog plan sintezen 201108.jpg

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-Feb-2012 at 15:04
Gledajki go gore linkot na urbanistickata parcela; sirinata e 37 metra so regulacionata linija nekoj metar pomalce. Na snimkata na Earth bulevarot e sostaven od tri lenti so po 3metri  i trotoari od po dva metra, sto znaci deka ne  e dovolna sirina. Toa znaci deka sepak parcelata e posiroka i odi nakaj iskopot na temelite na Radison gradilisteto!?
Bidejki nakaj ramstor nema kade da odi...

Edited by Portal - 27-Feb-2012 at 15:12
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Feb-2012 at 15:27
mala ispravka; nakaj ramstor vo linija na objektot Remedika, zafaka malce poveke od trotoarot pozadi ramstor pak sudejki spored G. Earth snimkata... 
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Feb-2012 at 15:58


Не можеш да ги споредуваш геодетските подлоги врз кои се исцртува ДУП (кои се апсолутно меродавни и во случајов се прикажани како тенки црввени линии) со сателитските снимки од Google Earth, особено не при така мали димензии. Се работи за други проекции, а и самиот сателит слика под агол, па секогаш има разлика од неколку метра..

Edited by mladen_s - 27-Feb-2012 at 16:12
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Mar-2012 at 08:45
Se razbira deka ne se precizni satelitskite snimki, se raboti za celi 37metarska sirina na parcela, tie 2m +/_ od satelitskata sirina ne gi esapam. Denovive koga sum nakaj Ramstor ke go proveram pravecot.

Edited by Portal - 01-Mar-2012 at 08:46
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Mar-2012 at 09:03
мислам дека Портал е во право, станува збор за разлика поголема од 10м, а јасно е дека сегашнава улица Јужен, ни оддалеку не одговара на прокетираниот профил на новата подземна. Дали целиот потфат го замислуваат со трапезен пресек, т.е. подземната да оди испод постоечките содржини и градилишта па над земја да извира во сегашниот профил на улица. Интересно би било да видиме како е сето тоа замислено.
.....   .......
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Mar-2012 at 13:41
Да, се сложувам, но сме зборувале за различни работи..

Од тоа што гледам на Google Earth, темелите на Радисон се точно каде што треба. Тоа што заради изградба заградиле и дел од земјиштето кое досега беше јавно, а сега му припаѓа на „Лимак“ е друга работа. Можеби имале дозвола за привремено користење, а сега би се договарале со новите „газди“..

Сепак не ми е јасно зошто мораше да се продаде толку голема парцела и да не се остави ни метар јавна површина помеѓу објектите. Мислам (се надевам) дека инвеститорот нема да изгради огромен блок, туку повеќе објекти, но сепак ќе беше добро да се има влијание врз таквите одлуки. Вака, повторно се надеваме „идејното решение да ги поправи грешките“. Звучи познато?
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Mar-2012 at 03:18
Значи колку што разбрав за најмногу 6 години треба да се изгради и подземната сообраќајница и целиот комплекс над неа или не е така?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Mar-2012 at 11:47
Така е, така барем пишуваше во официјално издадените информации.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Mar-2012 at 15:01
Не!
6 години е рок за изградба на булеварот.
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/skopje-dobiva-podzemna-soobrakajnica

А иститот ќе биде пуштен од кога ќе се изгради и комплексот над него (кој ќе се гради откако ќе се изгради булеварот, нели над него е) така рече градоначалникот во една од изјавите.
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Mar-2012 at 16:05
6 години од кога ке почнат да го градат. А изградбата рекаоа ке започне за една година. Ако испадне се како што кажаа, негде околу 2019-20 ке биде готов. Сега не беа многу прецизни дали Јужен булевар ке биде готов за 6 год. или само тунелот.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Mar-2012 at 20:11
Originally posted by mladen_s

Сепак не ми е јасно зошто мораше да се продаде толку голема парцела и да не се остави ни метар јавна површина помеѓу објектите. Мислам (се надевам) дека инвеститорот нема да изгради огромен блок, туку повеќе објекти, но сепак ќе беше добро да се има влијание врз таквите одлуки. Вака, повторно се надеваме „идејното решение да ги поправи грешките“. Звучи познато?
se razbira za pari
inaku objekt dolg 800m a sirok samo 15m ne bi mu trebal nikomu, nitu nekoj bi go kupuval samo da ni napravi podzemen bulevar. Gradeznistvoto e matematika, dodeka pak arhitekturata i urbanizmot se poveke romantika
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Mar-2012 at 20:13
I gradonacalnikot naglasi deka prvo ke se gradi podzemniot bulevar pa potoa objektot, no bulevarot ke se pusti vo upotreba so zavrsuvanjeto na objektot. toa bi mu doslo 1 godina proekt + 6 godini gradba
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Mar-2012 at 21:08

Една работа заборавате... а тоа е дека ова е само еден мал сегмент од булеварот... и неможе да биде пуштен во употреба и кога ќе се изгради... се додека не се изгради целиот, или барем поголемиот дел од булеварот...

Сакам да кажам... кога се ќе се заврши... овој сегмент ќе биде една подземна дупка... или ќор-сокак... едноставно ќе завршува од двете страни во ѕид од бетон, и позади него ќе има земја... кога ќе се пробијат и останатите делови на Јужен Булевар, тогаш и овој сегмент ќе може да профункционира... дотогаш... само дупка, и поттик, почеток за изградба на целиот булевар... на крајот на краиштата се работи за дел од 800м... ништо посебно... како што рече Андреј... и така веќе копаат за темели... наместо подземните нивоа.... тука ќе постои коридор...

Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Mar-2012 at 22:35
Нешто не ми е јасно. Каде ќе сместат таму 36 метри + минимален простор помеѓу Рамстор и новите дупки од северната страна. Измерил некој???
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Mar-2012 at 23:11
Ширината е ~40 метри...
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Mar-2012 at 00:18
Originally posted by Portal


Gradeznistvoto e matematika, dodeka pak arhitekturata i urbanizmot se poveke romantika


Така изгледа затоа што заглавивме со „романтични“ активности, каде урбанизмот се претвори во китење на градот со бајадери и слично...

Токму во урбанизмот и планирањето е врвната математика. Градските управи кои знаат што сакаат да постигнат се посветени на тоа како да продадат помалку земјиште за повеќе пари и сепак да добијат атрактивни ЈАВНИ простори.

Во случајов има(ше) безброј можни стратегии. Сигурен сум дека инвеститорот би купил и 4-5 парцели во пакет, со можност да ги поврзува со мостови (ако сака), а обврската за градба на булеварот сеедно би останала. Да не зборуваме за подигнатата вредност на земјиштето ако претходно се оформеа јавни простори, или се почекаше да се завршат околните објекти. Или најдоброто: да се изградеше подземниот коридор, па да се одеше на продажба.. Но парите отидоа на други задоволства, нели?

Токму фактот што се продаде огромна парцела одеднаш зборува за тоа дека во урбана математика нашите политичари (и нивните советници) се стигнати
до лекцијата за продавање ниви. А за тоа дека има корупција - тоа би го имало и во секој случај, само на други места се нарекува лоби група

Edited by mladen_s - 14-Mar-2012 at 00:18
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 17-Mar-2012 at 18:43
Груевски: Турски Лимак планира да вложи над 200 милиони евра

Турската компанија Лимак во Македонија ќе вложи над 100 милиони евра само во градежниот сектор, а планира и дополнителни 100 милиони во туризмот, енергетиката и земјоделството, најави денеска премеирот Никола Груевски.
“Тие веќе откупија големо земјиште од Република Македонија имаат развојни планови, планираат да градат хотел со име од еден од меѓуанродните ланци хотели. Ќе градат голем деловен центар од над 90 илјади метри квадратни, станбени објекти - шест згради на 16 ката со над 900 станови, како и други објекти. Покрај тоа, тие ќе ја изградат и подземната сообраќајница во која што ќе вложат значајни средства“, рече Груевски по пуштањето во употреба на Лабораторија за дигестивна ендоскопија на Универзитетската клиника за гастроентерохепатологија.

Лимак, како што посочи, е заинтерсирана за инвестирање и во други области - енергетика, туризам, земјоделство,...

“Побараа да им дадеме и да им помогнеме со идеи каде би можело и што би можело да се инвестира. Јас веднаш тоа го направив, дополнително договоривме средби на нивни претставници со претставници на Владата, како би можеле и подетално да навлезат во можните проекти за инвестирање. Секое такво инвестирање во нашата економија се разбира, е и можност за отворање нови работни места и ангажман во градежната оператива во Македноија“, потенцира премиерот.

http://tocka.com.mk/1/62566/gruevski-turski-limak-planira-da-vlozi-nad-200-milioni-evra
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Dec-2012 at 20:03
Se slucuva li nesto na ovaa parcela??
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Dec-2012 at 21:08
Нема ништо
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 45>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.