build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 03-Feb-2020 at 15:11
Доколку помеѓу збирот арматури кој ќе бидат за столбови на крајот пред земјениот ѕид и скелето има 3.75 м тогаш оваа слика станува збор за булеварот ,но според сликава не ми личи така.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 03-Feb-2020 at 19:21
Za žal nemaat izvestuvanja od teren,spored mene sajtovite na diamond skopje i skopje east gate treba da imaat timeline na aktivnosti so po nekoj kratok opis na gradežnite raboti bidejki se dosta golemi proekti a na web stranite osven renderi i po nekoja skromna informacija za površini i slično nema ništo pokonkretno.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 03-Feb-2020 at 20:12
Originally posted by stef4o

Za žal nemaat izvestuvanja od teren,spored mene sajtovite na diamond skopje i skopje east gate treba da imaat timeline na aktivnosti so po nekoj kratok opis na gradežnite raboti bidejki se dosta golemi proekti a na web stranite osven renderi i po nekoja skromna informacija za površini i slično nema ništo pokonkretno.

За булеварот треба да излезе со соопштените Град Скопје.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 04-Mar-2020 at 14:55
Ова е веројатно ископот за подземниот булевар...?https://www.facebook.com/diamondofskopje
Back to Top
Nikac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Nikac Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 04-Mar-2020 at 20:09
По фотките не ми личи дека тука ќе почнува подземната сообраќајница. 'влезот' е забетониран.

Стварно не ми е јасно каде и дали воопшто ќе биде нешто од таа работа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 04-Mar-2020 at 22:06
Забетониран е затоа што на луѓето кои го водат Град Скопје очигледно им е умот исто така забетониран. Или не е?
Ќе видиме за кратко.
Лимак има обврска да го изгради булеварот до таму. Понатаму е обврска за Градот. А дали и кога тоа никој не го прашал Петре. Битно го прашуваат за контејнери, кучиња скитници, паднати дрвја...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 04-Mar-2020 at 22:26
Proekt koj se odviva srede centar so mnogu šturi informacii,podzemniot bulevar voopšto i ne se spomnuva glavniot fokus se stava na zgradite,hotelite koi treba da se gradat nad bulevarot i okolu...ništo čudno proektot da se svede samo na zgradi i trgovski
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 628
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 05-Mar-2020 at 09:24
Без подземно сообраќајно решение, тука со новиов комплекс ќе настане инстантен колапс...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 03-Apr-2020 at 08:31
Рендери од 4-те 20-катници кои треба да се градат,секоја од нив ќе брои по 193 станови односно вкупната понуда ќе изнесува 772 стана

Блок АБлок ББлок ЦБлок ДНекои од често поставуваните прашања од нивниот веб сајт...
.....

1.How complicated is the construction of the tunnel and and the four towers?Which seismic and architectonic are going to be implemented,considering that Skopje is a high-risk earthquake area?

We are aware of the tragic experiences of Skopje with major earthquakes in the past. The clock on the City of Skopje constantly reminds us about the terrible devastation of the 1963 earthquake. During the design phase of the project, Limak has worked with one the best civil/structural engineering companies of Turkey and also with the Earthquake Institute of Macedonia (IZIIS) to ensure that the seismic, structural and architectonic standards of Macedonia were met to ensure the inhabitants of the Limak project will be safe from major earthquakes in the future.

Limak will employ an advance technology construction technique for this project. The first item on Limak’s construction schedule is the erection of diaphragm walls around all plots of the project. This diaphragm wall will be more than 17,000 m2 in area, our piles will be more than 15 km in length and both will go down for 16+ meters. The wall will also be insulated to keep the underground water outside of the construction area and the underground elements upon completion of the construction works.

The underground thoroughfare will be completed in the second quarter of 2020. However, City of Skopje will need to finalize their construction works that need to be completed outside of the Limak plots in order for the underground thoroughfare to be operational.

2.When the project will be completed?

With over 300,000 m2 construction area, incorporating a number of different use types (ie. tunnel, shopping mall, residential tower’s, offices, hotel and casino) within a city center location, Limak Diamond is a very complex project. Our goal is to ensure that we complete the construction works on time and good planning will ensure us to meet our goals. We will finish a project that Skopje will be proud of!

3.The future of the Old Railway Station, now Museum of City Skopje, is still not clear. Is it going to be reconstructed as it or is it going to become a part of your project in modern style?

The building of the Museum of City of Skopje is outside of our project area. Limak does not have any obligations to reconstruct this building. We expect that this building will be renovated by the Ministry of Culture and the city authorities. Also, we believe that it will be esthetically synergized with the look of our project.

https://diamondofskopje.com
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 79
  Quote David Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 03-Apr-2020 at 08:44
https://imgur.com/5dtrGQv

Дали од Дајмонд имаат информации да се планираат два облакодери карши нив ?

Edited by David - 03-Apr-2020 at 08:46
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 03-Apr-2020 at 08:49
Originally posted by David

https://imgur.com/5dtrGQv

Дали од Дајмонд имаат информации да се планираат два облакодери карши нив ?


На веб сајтот не наидов на такви прашања,можеби се само фиктивно ставени како што е тоа случај со многу други рендери??
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 79
  Quote David Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 03-Apr-2020 at 09:04
Најверојатно,само сигурно ја зеле во предвид целата околина пред да започнат ваква инвестиција,се сомневам дека сакаат на ваква инвестиција околината да им биде 10-катна жолта зграда во распаѓање,и градски ѕид,од баш таква околина како што прикажале,можат да бидат во добит,гледано од цената на становите,а и генерално Скопје како град само може да ја крене својата цена ако се почне да се руши тоа што треба да се руши и да се гради како што треба да се гради.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 03-Apr-2020 at 09:22
Уште неколку прашања од нивниот веб сајт...

1.Дали Лимак ќе се придржи до договорот прво да изгради подземна сообраќајница а потоа да гради над површината?
Лимак има потпишано договор со градот Скопје во врска со градење на подземен тунел откако беше доделен тендерот на Лимак. Условите за овој договор не се променети и нов договор не е потпишан. Лимак ќе ги исполни сите услови кои се прецизирани во овој оригинален договор. Според планот на градбата, физички не е можно да се градат канцеларии, трговски ценатр, паркигнзи и резиденции пред или без да се изгради подземната сообраќајница.

Според планот на градба на Лимак, подземната сообраќајница ќе биде првиот елемент од проектот на Лимак кој ке се гради на локацијата 1.1.

2.Дали мислите дека вашиот финален архитектски стил на овој комплекс ќе биде успешно инкорпориран во сегашниот стил на оваа област, имајќи во предвид дека новите изградени објекти наоколу се во барок стил?
Нашиот аркитектски стил го почитува целосниот изглед и чувтство на центарот на градот. Limak Diamond Skopje проектот ќе биде добро инкорпориран во својата околина бидејќи зградите околу него се модерни објекти, како што е на пример City Plaza деловниот објект.

...
Можам да кажам дека на ниту едно прашање не даваат конкретни одговори,се е од околу кажано...штета што сајтовите на вакви големи проекти не нудат детални информации за тековната изградба,од почетокот едвај 10-15 слики имаат ставено а некои подпросечни станбени објекти имаат редовни известувања за тековни активности.
Се надевам дека проектот во целост ќе биде изведен заедно со подземната сообраќајница иако не е прецизирано кога би се завршил процесот на градба.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 03-Apr-2020 at 12:25
Хотелот...

Влезот ќе биде од оваа страна (не знам дали ја забележувате металната натстрешница)

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 03-May-2020 at 14:24
Еве уште по некој рендер и инфо за хотелот(веќе си има своја фб страна)

------------------------------------------
Limak Skopje Hotel
Limak Skopje, will be opening doors to it’ s dear guests in 2020 as Limak Hospitality Group’ s 9th hotel presenting 121 standard rooms and 21 suites, the hotel has 142 elegant rooms. Limak Skopje will also be a hot spot with its stylish outlets as main restaurant, lobby, roof bar, meeting, and ballrooms phenomenal facilities. Limak Skopje will be bringing the “Limak Hospitality” to Skopje with its hotel & wellness facilities located right at the city center, walking distance to city museum and malls. The hotel is 24 km away from Skopje International Airport.

...Restaurants & Bars

LobbyFitness

повеќе на долниот линк

https://www.limakhotels.com/en/limak-skopje-hotel/gallery
Back to Top
Semir View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Semir Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 14-May-2020 at 07:32
Дали некој знае колку е цена по м3 на становите? Знам дека можам да се јавам и да отидам да прашам, но полесно е вака без социјализација
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 14-May-2020 at 08:27
Jas poznavam covek sto ima kupeno stan. Cenata pred edna godina bila okolu 1500 Eur za m2 e sega zavisi vo koja zgrada i kakva orientacija. Za covekov konkretno ne znam ne mi e blizok.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 14-May-2020 at 18:29
Мене ми кажаа 1600
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 14-May-2020 at 20:10
Лично контактирав цената што ми ја понудија беше 1400-1450е во зависност од типот на стан и дополнително 6000е за паркинг место.
Но ми изгледа дека нема премногу заинтересирани и цената може да падне.
Back to Top
Pasha View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-May-2020
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Pasha Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 15-May-2020 at 18:23
Cenata zavisi od spratnosta. Do 17 kat cenata e 1450 eur.
Za 18 i 19 kat cenata 1,550 eur i za 20 kat e 1.700 eur.
Sigurna informacija znam zasto imam kupeno stanovi tamo.
MMK
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.