build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 29303132>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 17-Oct-2021 at 18:30
Originally posted by Џоле

Деловите околу Музеј на Град Скопје

десно од музејотлево

Originally posted by skopskodete

Десно од музејов ќе биде дел од молот?


Мислам дека влез за молот ќе е тоа, ако не грешам.

Edited by Џоле - 17-Oct-2021 at 18:46
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 17-Oct-2021 at 18:45
Еве го рендерот за тој дел:

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 18-Oct-2021 at 00:26
Штета што не се потрудија да влезе музејот како обврска за изведувачот. Да се прошиереше зградата уште за 50%-100% со некое современо крило, и реновирање на постоечката (со учество на Градот, државата и ЕУ).
Со оглед на вредноста на прокетот, ова ќе чинеше ептен ситно.

Ама со власти на кои катна гаража и ќебапи им се врвно достигнување, тоа е.

Edited by hcitrS - 18-Oct-2021 at 00:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 19-Oct-2021 at 17:08
Кулата стигнала до 16-ти кат

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 26-Oct-2021 at 08:50
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 05-Nov-2021 at 13:09
од твитер,веќе се до 18-ти кат

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 08-Dec-2021 at 15:58


https://nezavisen.mk/vrtoglav-rast-na-cenite-na-stanovite-vo-skopje/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 23-Dec-2021 at 16:43
Стигнати се до 20-ти кат, не знам дали уште ќе се оди нагоре. Бонус фотки: визура на кулава од неколку агли на градов.

Трговскиот центар:

Кулата:За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 25-Dec-2021 at 23:41
Мала споредба:

крај на јуни 2021при крај на декември 2021

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 02-Jan-2022 at 17:07
Една визура кога се спушташ од Водно:И една од Водно:Edited by Џоле - 02-Jan-2022 at 17:56
За сè има вторпат
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 04-Jan-2022 at 21:27
Хммм... баш изгледа масивно кога го гледаш од горе.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 05-Jan-2022 at 09:42
Не дека е мала, но поради зумот на фотоапаратот изгледа поголема одошто е.

Во секој случај, треба веќе да си замислуваме како ќе изгледаат во просторот сите четири кули кога ќе бидат изградени.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 19-Jan-2022 at 13:11
https://www.instagram.com/_n.p.photography_/?hl=en
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 26-Jan-2022 at 16:12
НИКНА 20-КАТНИЦА ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Завршена карабината на првата од четирите станбени кули на „Diamond of Skopje“

Заврши изградбата на армирано-бетонската конструкција на првата од четирите станбени кули кои се дел од проектот „Diamond of Skopje“. Кулата има 20 ката, предвидени за станови со површина од 42 до 105 метри квадратни. Модуларниот дизајн дозволува нивно комбинирање за да се добие стан со поголема квадратура и број на соби.

„Diamond of Skopje“ ќе има вкупно 4 станбени кули со 772 станбени едници, деловен простор, трговски центар со површина од 48.000 метри квадратни, 3.200 паркинг места, подземна сообраќајница, како и хотел со пет ѕвездички „Limak Skopje Luxury Hotel“, кој веќе започна со работа.

Вкупната инвестиција во изградба на мултифункционалниот комплекс „Diamond of Skopje“ изнесува 250 милиони евра.

– Изградбата на „Diamond of Skopje“ се одвива според планираната динамика и во услови на пандемија. Во изградбата на овој модерен мултифункционален комплекс се имплементирани најдобрите градежни практики, а дополнително на тоа се почитуваат и високите стандарди при работа, што е дел од работната етика на „Лимак“. Горди сме што Скопје ќе добие модерен функционален простор, кој истовремено ќе има и многу зелена површина – истакна Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“.

Со зелена површина од околу 11.000 метри квадратни, „Diamond of Skopje“ ќе биде втор по големина зелен појас во централното градско подрачје на Скопје, веднаш по Градскиот парк.

Дел од проектот е и подземната сообраќајница со што овој комплекс дополнително ја потврдува својата уникатност. Изградбата на сообраќајницата се одвива во етапи, при што 500 метри од вкупната должина од 800 метри се целосно ископани, со поставени потпорни ѕидови и фундамент, а 350 метри се покриени и со горен дел. Подземната сообраќајница ќе се протега под комплексот „Diamond of Skopje“, ќе биде 800 метри долга и 37 метри широка, со по две сообраќајни ленти во двата правци и трамвајска линија во средина.

https://plusinfo.mk/nikna-20-katnica-vo-centarot-na-skop-e-zavrshena-karabinata-na-prvata-od-chetirite-stanbeni-kuli-na-diamond-of-skopje/?fbclid=IwAR0VUX8BdmUd8h0BWfko-0Ij-Z6L_SZDdOxcAAyX9qCONbKl9VO2k5hU5S0
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 359
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 27-Jan-2022 at 08:46
Limak Mall ispaga nesto pomal od City Mall ako se zeme predvid deka nema da ima kino sali, doagame do isti gabarit. Imav vpecatok deka ke bide pogolem.

Inace kazale izgradbata se odviva spored predvidenata dinamika, dali nekade se spomenuva koj e kraen rok za izvedba na proektov, i koga treba gradot da se vkluci so izgradba na pristap do podzemnata soobrakjajnica?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 27-Jan-2022 at 11:15
Рокот беше 6 години од почетокот на изградбата на проектот, само што не паметам кога започнаа градежните работи.

---------------

неколку фотки од курир.мк:https://kurir.mk/komercijalni-objavi/zavrshena-armirano-betonskata-konstrukcija-na-prvata-od-chetirite-stanbeni-kuli-na-proektot-diamond-of-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 27-Jan-2022 at 11:41
Originally posted by Џоле

Рокот беше 6 години од почетокот на изградбата на проектот, само што не паметам кога започнаа градежните работи.Лимак Хотелот почна да се гради крајот на 2017 негде декември почнаа со земјени работи и шипови па потоа следеше молот во иста линија со хотелот а сега повеќе работат на делови од молот околу Стара Железничка и еве ја завршија кулата зад НЛБ.Не знам колку баш ќе се држат до рокот ако земеме како почетна 2018 година тогаш до 2024 тешко да се финишира освен ако не работат екстра брзо бидејќи имаат уште 3 вакви кули да прават од по 20 ката плус да довршат со молот.Би бил изненаден ако завршат пред 2026.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 28-Jan-2022 at 14:05
Неколку денешниBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 28-Jan-2022 at 17:35


https://www.facebook.com/207864269832828/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 28-Jan-2022 at 18:14
Денес нешто рушеле или чистеле некаков шут од терасата од 2 кат со багерче и потоа го пуштиле надолу...(од твитер)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 29303132>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.