build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 35>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tooold View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 31-Jan-2022 at 09:39
Значи уште 3 20катници подготвува Лимак.
Ја не знам како се купуваат олку голем бр на станови во Скопје.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 31-Jan-2022 at 10:05
Како се купуваат? Кога немаш кај да инвестираш, недвижнината е најсигурна работа. Тука ќе можеш да го издаваш, Airbnb, на странци кои се спремни и повеќе да платат при посета на Скопје, ќе си зимаш пари, со културен народ бизнис ќе си тераш, и така.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 26-Feb-2022 at 16:22
За сè има вторпат
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 185
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 06-Mar-2022 at 06:43


Прилично поарен рендер извајле на нивната страна за молов од тој во видеото за цел комплекс....ќе видиме шо ќе излези на крај.


Edited by Џоле - 06-Mar-2022 at 11:16
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 06-Mar-2022 at 06:56
Ќе причекаме до крајот. Премногу споро им оди. Ако биде како Џевахир, 15 години малку ќе им бидат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 06-Mar-2022 at 14:20
Carpe diem
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 185
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 11-Mar-2022 at 12:54
ДенешниEdited by stef4o - 11-Mar-2022 at 18:23
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 14-Mar-2022 at 11:48
КРЕНАТА ПРВАТА ОД ЧЕТИРИТЕ 20-КАТНИЦИ НА ЈУЖЕН БУЛЕВАР ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕКрената е првата од четирите 20-катници кои турската компанија „Лимак“ ги гради на Јужен булевар во центарот на Скопје. Првата зграда се наоѓа кај зградата на „Тутунска банка“ односно на крајот на трасата каде што треба да излегува подземната сообраќајница.

Во моментов се работи и на втората 20-катница која ќе биде веднаш до неа и веќе се изградени неколку ката. Другите две висококатници ќе се градат на другиот крај на Јужен булевар односно кај подвозникот на улицата Бихаќка. Под зградите треба да минува подземната сообраќајница, која во моментов граѓаните не можат да ја видат зад тарабите со кои е заградено градилиштето. Инвеститорот вели дека улицата се гради и онаму како се кренати зградите таа е пробиена.

Според најавите подземната сообраќајница треба да биде готова во 2023 година, а Град Скопје треба да ги изведе приклучоците односно да изгради три кружни текови за влез и излез.

„Најтешката работа е завршена, поголемиот дел од тунелот под земја е пробиен односно направен е ископот, поставени се потпорни ѕидови и подземни инсталации. Сега останува полесниот дел во градењето на улицата. Градежните работи се одвиваат во делови или блокови односно завршуваме еден дел од улицата и потоа таму се продолжува со работа односно се креваат објекти. Потоа се гради друг дел од улицата па содржините кои се над неа. Без да се изгради тунелот не може да се кренат зградите. Зградата која ја гледате кај ‘Тутунска банка‘ е прва од четирите кули. Таа се гради бидејќи тунелот во тој дел е готов и сега продолжуваме со негово градење натаму“, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК лани во август Чагри Шерен, проект менаџер на компанијата „Лимак“.

Според проектот, улицата ќе биде со должина од 800 метри и широка 37 метри. Ќе има по две ленти во секој правец и две линии за трамвај во средината. Вкупната површина на која се гради целиот комплекс е 325 000 метри квадратни, од кои трговскиот центар ќе биде со површина од 47. 000 метри квадратни и веќе е почнат да се гради, а ќе се наоѓа зад Музејот на Град Скопје. Ќе има 4 згради, две источни и две западни со 20 ката, три нивоа паркинг простор и 17 ката станбени единици. Делот меѓу трговскиот центар и кулите ќе биде шеталиште со јавни содржини. Инвеститорите велат дека во комплексот ќе има 3.200 паркинг места и 11.000 метри квадратни зелена површина.

Договорот за Јужен булевар под земја со турскиот инвеститор „Лимак“ беше потпишан на 12 март 2012 од тогашниот градоначалникот Коце Трајановски и на тогашната прес-конференција беше најавено дека ќе се почне со градба за една година. Но, повеќе од 6 години на терен ништо не се работеше, ниту пак од Град Скопје кажуваа зошто проектот не се реализира.

Со доаѓањето на градоначалничката функција на претходниот градоначалник Петре Шилегов, од „Лимак“ рекоа дека ги надминале проблемите со добивањето на потребните дозволи и во септември 2018 почнаа градежните работи.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/krenata-prvata-od-chetirite-20-katnitsi-na-juzhen-bulevar-vo-tsentarot-na-skopje/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 15-Mar-2022 at 08:08
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 22-Mar-2022 at 10:22
Поглед кон кулата од подалеку(од твитер)

Carpe diem
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 25-Mar-2022 at 01:29
masivno betoniste upm ...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 05-Apr-2022 at 11:59
Започна финалното одбројување до големото отворање на Diamond Mall – новиот трговски центар во строгиот центар на Скопје

Новиот трговски центар Diamond Mall се очекува да биде отворен во март 2023 година. Тој е интегрален дел од мултифункционалниот комплекс Diamond of Skopje што е лоциран во строгиот центар на Скопје. Компанијата „Лимак“ инвестира 250 милиони евра во изградбата на овој проект, а покрај големиот трговски центар, дел од него се и хотелот со пет ѕвезди Limak Skopje Luxury Hotel, четири станбени кули со 772 станови, деловен центар, уредена зелена површина од 11.000m² и затворен паркинг простор за 3.200 возила.

Diamond Mall располага со 180 продавници со вкупна површина за закуп од 48.000m², како и зона за забава (Dream Zone) со површина од 7.000m², што е повеќе од кој било друг мол во земјата и пошироко. Овој простор опфаќа едукативни и забавни содржини наменети за различни возрасни групи, од деца од најмала возраст до млади. Исто така, во состав на Diamond Mall постои и специјален автентичен простор „Gourmet Avenue“, наменет за различни типови на кафулиња, барови и ресторани од отворен и полуотворен тип.

Со ваквиот уникатен архитектонски концепт, кој ќе понуди врвно искуство преку комбинацијата на шопинг, забава и дружење, Diamond Mall со сигурност ќе прерасне во новото популарно собирно место за сите жители и посетители на македонската метропола.

Освен врвната локација, голема предност што оди во прилог на ваквиот концепт е достапноста, односно лесниот пристап на сите посетители на молот, независно дали доаѓаат со возило, со јавен превоз или пешки. Имено, молот располага со голем број различни влезови кои овозможуваат лесна пристапност од кој било дел на централното градско подрачје. Дизајнот на Diamond Mall е компактен, прилагоден на потребите на купувачите, без непотребни галериски површини што овозможува лесна навигација, голема прегледност и видливост на брендовите за посетителите.

Во изградбата на Diamond Mall се применети највисоките и најсовремените стандарди за изградба на ваков вид објекти.

https://fokus.mk/zapochna-finalnoto-odbrojuvane-do-golemoto-otvorane-na-diamond-mall-noviot-trgovski-tsentar-vo-strogiot-tsentar-na-skopje/?fbclid=IwAR1qF-csrTbKVSIOjz1afDvTfe6Kw76PRnoqN93VaQ9dAIJMzbpOXzGgzhU
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 19-Apr-2022 at 14:49
ДенесCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 14-Jun-2022 at 13:39
Денешни,кај првата 20 катница се монтира скеле

и втората веќе се издигнува

Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 16-Jun-2022 at 16:21
Еве една фотка и од Водно

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 18-Jun-2022 at 17:02
Carpe diem
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 22-Jun-2022 at 19:02
Една слика од мене од денес


Edited by my Macedonia - 22-Jun-2022 at 19:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15973
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 27-Jun-2022 at 10:59
Carpe diem
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 06-Jul-2022 at 20:34
Напред мазно, назад празно, како во Бангладеш
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14321
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 10-Jul-2022 at 18:43
Кулите на Дајмонд од новиот парк во Кисела Вода

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 35>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.