build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 26-Jun-2017 at 20:25
Незнам што е знам дека одамна е оградено,пред некое време беше полно со вода. Според фоткава изгледа поставуваат кран,не сум видел рендер.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 26-Jun-2017 at 20:33
Горе на рендерот овој простор е означен со сиво и не е дел од комплексот на Лимак. Мислам дека 3 (ако се гради и оној до Raddison Blu Swamp ќе бидат и 4) трговски на едно место се премногу, подобро ќе беше тука да има парк а ТЦ Кам да биде на бул. Трета Македонска Бригада, близу Димитар Влахов и Алкалоид.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 27-Jun-2017 at 08:25
Originally posted by stef4o

Еве една фотка од каде може да се забележат активностите кај Лимак (од десната страна на фотографијата.)Грешиш, лимак е а впрочем фотката е стара повеќе време, бидејќи кранот е поставен повеќе од 3 недели...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 27-Jun-2017 at 08:52
Знам. Фотката ја превземав од фб страната на Неуромедика ама бидејќи забележав дека тука по долги години има некакво раздвижување ја постирав тука. Инаку би било добро доколку наскоро почне поинтензивно да се работи.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 29-Jun-2017 at 18:37
20 godini pokasno i uste nema nisto... ovaa parcela e top i ovde ke se tepaat sega koj od vlada ke zeme ucestvo... Kupete semki i pukanki i gledajte igri bez granici! Cheers
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 17-Oct-2017 at 08:19
Што се случува со Лимак дечки? Вредно е да прашам. Се имаат ли некакви инсајдерски информации?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 17-Oct-2017 at 09:40
Јас имам аутсајдерска. Деновиве на терен има и бетоњерки и пумпи за бетон, не само машини за испитување на почва. Незнам што се случува внатре, но е нов тип на активност.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 17-Oct-2017 at 14:29
Originally posted by pbanks

Јас имам аутсајдерска. Деновиве на терен има и бетоњерки и пумпи за бетон, не само машини за испитување на почва. Незнам што се случува внатре, но е нов тип на активност.

SDSM go lapna ova parce Big%20smile, vo posledna sekunda. Isto se mislat kako da mu gi odzemat placevite na Mijalkov... ke bide tepanje. Treba pari da se napravat sega slednive godini...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1951
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 17-Oct-2017 at 16:38
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by pbanks

Јас имам аутсајдерска. Деновиве на терен има и бетоњерки и пумпи за бетон, не само машини за испитување на почва. Незнам што се случува внатре, но е нов тип на активност.
SDSM go lapna ova parce Big%20smile, vo posledna sekunda. Isto se mislat kako da mu gi odzemat placevite na Mijalkov... ke bide tepanje. Treba pari da se napravat sega slednive godini...


Да? Политичка партија го има на свое име местото? Хмммм... сериозен
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 18-Oct-2017 at 12:32
Видете, турската компанија Лимак е сериозна меѓународна компанија. Имаат потпишан договор што треба прво да биде раскинат, а дури подоцна некој друг да го „лапне“ земјиштето. Можеби Турците влегле во бизнис со некои македонски фирми, но дека може СДСМ да го „лапне“ земјиштето, тоа ми звучи надвор од реалноста.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 19-Oct-2017 at 21:11
Originally posted by BOJAN

Видете, турската компанија Лимак е сериозна меѓународна компанија. Имаат потпишан договор што треба прво да биде раскинат, а дури подоцна некој друг да го „лапне“ земјиштето. Можеби Турците влегле во бизнис со некои македонски фирми, но дека може СДСМ да го „лапне“ земјиштето, тоа ми звучи надвор од реалноста.


Tocno Thumbs%20Up prasanje ke bide so koi kompanii imaat Turcite vlezeno vo partnerstvo...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 07-Dec-2017 at 19:13
Превземено од фб


Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 07-Dec-2017 at 19:16
Neli trebase da ima bulevar pod objektov , po ova kolku se blisku stolbovive nekako... ili se lazam
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 07-Dec-2017 at 19:56
Имам впечаток дека ништо нема да биде од тоа - исто како тунелот под Кале.
За сè има вторпат
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 07-Dec-2017 at 20:01
Не тресете глупости одма!!!
Ова е ТЦ КАМ..

Турците набрзо почнуваат, имаат измени во методологијата на изградба, требаше да биде топдаун тоа се напушта. Ќе се оди класично.

Edited by ѓорче - 07-Dec-2017 at 20:03
Back to Top
bashisha View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Dec-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bashisha Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 07-Dec-2017 at 20:25
Originally posted by ѓорче

Не тресете глупости одма!!!
Ова е ТЦ КАМ..

Турците набрзо почнуваат, имаат измени во методологијата на изградба, требаше да биде топдаун тоа се напушта. Ќе се оди класично.


Кое е ТЦ кам и што е тоа?
топдаун?
јас пак останав со впечаток дека подземниот булевар треба на иде некаде под педер-парк ама изгледа не сум бил во право
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 08-Dec-2017 at 10:13
Сликата погоре треба во оваа тема да се префрли
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1095&PN=2


Top-down методологија на градба
https://www.youtube.com/watch?v=e2gCBVq7R6Q

Edited by ѓорче - 08-Dec-2017 at 10:16
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 09-Dec-2017 at 23:09
turcite najrano pocnuvaat naprolet sam koja prolett...

sega kako sto gledam kontejneri-kancelariite so znaminjata im se smesteni preku ulica (pozadi ramstor) na mapata na build oznaceni kako radison.
Toj del pozadi ulicata ne e na turcite!? samo ulicata i lavo desno okolu stara zeleznicka delot. ako dobro se sekavam oni izjavija deka prvo ke go prajat toa okolu s. zeleznicka i potoa (nad)ulicata...?

kaj radison stranata od kaj ulica german se raboti nesto...ova bulevarot koj sto ke go vkopaaat turcite, od negova desna strana se tabelite na turcite i znaminjata i kancelariit-kontejneri i od leva strana pozadi stara zeleznickana map>


https://www.google.mk/maps/@41.9910893,21.4276298,303m/data=!3m1!1e3?hl=mk

Edited by Portal - 10-Dec-2017 at 00:32
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1951
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 29-Dec-2017 at 10:56
Завчера повторно се бетонираше веднаш до катната.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 29-Dec-2017 at 11:35

А има ли поставено информативна табла? Да утврдиме Тц Кам ли е или Лимак.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.186 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.