build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Diamond of Skopje  (Limak)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Diamond of Skopje (Limak)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 10046
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 07-Jan-2018 at 11:48
Има ли некој инфо што се случува на просторов,се работи ли нешто на парцелите кај радисон и еквест.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3650
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 16-Jan-2018 at 15:34
http://emagazin.mk/vesti/vest/44391
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 10046
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 16-Jan-2018 at 15:53
Некако се разводни работава,стана бетер од индиска серија,само најави а ништо поконкретно на терен,сега гледам се смениле главните актери но мислам серијата ќе си тера.Незнам дали се раздвижи работата околу парцелите кај радисон и еквест каде освен мочуриште долго време немаше активности.Кога поминав пред некој месец имаше некои машини но не приметив дали нешто се придвижило.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 17-Jan-2018 at 05:05
Нема радисон и нема еквест, се е тоа на Лимак. Раздвиженост има ,парцелата околу стара железничка веќе со месеци и преправаат инсталации. За булеварот веројатно се чека на тој основен проект од градот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12319
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 17-Jan-2018 at 16:42
Originally posted by daci92

Нема радисон и нема еквест, се е тоа на Лимак.


Daci мислам дека си грешка за ова. Лимак е сопственик на земјиштето што го опфаќа планираниот јужен булевар (значи просторот кадешто е денешната сообраќајница, само малку поширок коридор) и на парцелата што ја опфаќа старата железничка станица и земјиштето околу неа (целиот простор помеѓу Рамстор и објектот на КАМ што е во изградба).

Парцелите за Еквест и Радисон колку што знам немаат сменето сопственост. Иако државата требаше да си ја врати сопственоста врз овие парцели затоа што инвеститорите не ги испочитуваа роковите и токму таква мерка беше предвидена со договорите за продажба на парцелите, сепак беа направени специјални законски измени за тоа да не се случи.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 17-Jan-2018 at 23:10
Кловер, сопственоста е одземена без известување на јавноста (2010 ако не се лажам) и целиот простор е продаден на Лимак, провери на катастар. И јас до скоро мислев така ,додека случајно не се заинтересирав па ѕирнав на страната на катастарот.
Токму на тие парцели Лимак ги планира кулите и моментално ги испитува постоечките темели и тоа што е направено од претходно, додека и подземниот булевар влегува во тие парцели со цели 3 ленти.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12319
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 18-Jan-2018 at 03:10


Во право си, сопственик станал Лимак. Навистина сум изненаден, сите овие години не сум сретнал никаква вест ниту известување дека парцелите се продадени на Лимак, а не е баш мала вест... Ти благодарам, ми разби една голема заблуда  Thumbs%20Up

Дали си сигурен дека Лимак ги има купено парцелите од државата, или е можна варијантата дека се препродадени од претходните соптвеници?
Edited by Cloverstack - 18-Jan-2018 at 03:11
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 18-Jan-2018 at 10:24
Доколку Министерството за транспорт и врски ги продало (Општина Центар нема уште ингеренции за ова), тогаш сигурно ќе имало оглас за продажба на земјиштето и ќе сме го забележале. Не постои друг начин за вакво нешто, барем јас така мислам? Но затоа, еден приватен инвеститор може да продаде земјиште на друг без никаков оглас.

Како и да е, ме интересира до каде е постапката за отпочнување на подземниот булевар. Град Скопје работеше на основниот проект, па на останатата документација. Ова е исклучителен инфраструктурен проект за цело Скопје, а многу малку информации протекуваат за него.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 18-Jan-2018 at 23:53
Пред некој проаѓав го сликав оваа, не знам дали веќе е објавана овде на форумов оваа табла. И не знам дали се работи за истиот објект, ако не е слободно избришете

1.

2.

3.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 19-Jan-2018 at 03:27
Елан е последната градежна парцела во низата пред паркот ,така да нема врска со Лимак освен што е сосед.

Инаку според информацијата во медиумите Лимак има 30.000м2 на располагање ,а всушност има на располагање повеќе од 50.000м2 со дополнителниве парцели. Па само парцелата од булеварот е 30.000м2 плус парцелата околу стара железничка е 10тина илјади и овие две од еквест и радисон по 5 илјади.
Ова е вест бомба, навистина сакам да го видам проектот да овој предел.

Едит:
Редоследно
Парцела  квадратура
113/7       9892м2
136/7       5386м2
136/10    32016м2  Овде е булеварот и пристапни улици
151/5       4939м2

Вкупно    52233м2


Edited by daci92 - 19-Jan-2018 at 03:36
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 19-Jan-2018 at 09:32
151/5 ne e na Limak,tamu rabotite si se pocbati od pred nekoj mesec (ima gornive fotki se od tamu), mozda oficijalno seuste mora da se vodi ko da nivnaa...

Edited by Portal - 19-Jan-2018 at 09:37
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 10046
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 19-Jan-2018 at 10:08
Горните фотки се од бивши еквест?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 19-Jan-2018 at 10:32
Originally posted by Portal

151/5 ne e na Limak,tamu rabotite si se pocbati od pred nekoj mesec (ima gornive fotki se od tamu), mozda oficijalno seuste mora da se vodi ko da nivnaa...

Untitled by daci_sk_15, on Flickr

Edited by daci92 - 19-Jan-2018 at 10:40
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 10046
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 19-Jan-2018 at 13:44
Еве две фотки превземени од фб.Незнаев кај да ги ставам па се решив тука.Ако сметате дека се дел од друга нишка слободно префрлајте.

Edited by stef4o - 19-Jan-2018 at 13:49
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 20-Jan-2018 at 18:17
Требало кај Лимак да ги ставиш. Него Турците се решиле се да срамнат со земја и одново да тераат , веројатно другаров не им дал позитивно мислење за веќе направеното (односно неговата компанија).
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1642
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 20-Jan-2018 at 20:05
Ги следен деновиве дискусиите за тоа Лимарк ли е или не, денес пројдов и забележав дека на влезот на објектот(поранешен Радисон Блу) се веее знаме на Лимарк...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 10046
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 20-Jan-2018 at 20:19
Epa nekoj od moderatorite neka gi prefrli slikive vo niskata za limak. Patem malce me zacudi toa sto izrsuile se do temel posto za radison imase oformeno betonsko korito,mozebi ke odat seuste vo dlabocina?? Samo neznam sto bidna so parcelata za ekvest dali i tamu se raboti?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 10046
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 03-Feb-2018 at 16:26
Од фејсбук

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3928
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 22-Feb-2018 at 21:47
Нека е со среќа (од линкед ин)Пред еден месецBack to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 23-Feb-2018 at 00:16
Изгледа одлично. Само уште да личи на рендеров и супер ќе биде.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.